Search
Close this search box.

Fotovoltaika Chomutov: Nejlepší firmy v roce 2024

Kdo vám nejlépe nainstaluje fotovoltaickou elektrárnu na klíč v Chomutově? Po měsících non-stop studování fotovoltaiky mám znalosti, které mi umožnili pro vás připravit seznam těch nejlepších montážních firem.

  • Na základě kladných recenzí jsem vybral firmu Acetex, která je v ČR hodně oblíbená.
  • Jako sázku na jistotu vnímám Woltair, je to zkušená firma s obrovským množstvím zakázek a tomu odpovídajícím množstvím pozitivních recenzí.
  • To samé platí i o firmě EnergoSolar, která vedle fotovoltaiky instaluje i tepelná čerpadla. Líbí se mi jejich komunikace a záruky.
  • Čtvrtým finalistou je SunExtra, což je specialista výhradně na fotovoltaiku. Oceňuji předpřipravené sety, díky čemuž člověk přesně ví, do jakých zařízeních investuje.
  • Tip: Poslední dobou mě zaujala firma Sefy ČR, která má dobré reference a zaměřuje se na fotovoltaické elektrárny. Na jejich webu se snadno dočtete jaké solární panely používají, což překvapivě není samozřejmostí. Zkrátka jsou transparentní a to se mi líbí.

Co vědět o fotovoltaice: Čím více má vaše elektrárna kWp (max 10) a čím více plochy obětujete panelům na střeše, tím více energie vytvoříte. Pro nejlepší využití energie doporučuji pořídit i baterie, nejsou však nutností. Obecně platí, že čím více investujete na začátku, tím více ušetříte v budoucnu. Instalace fotovoltaiky je poměrně složitá, nejlepší je nechat si udělat na míru. Největší oříšek je tedy vybrat správnou montážní firmu.

Co vědět o výběru firmy: Výběr instalační firmy je klíčový a měli byste se dívat primárně na reference klientů, přičemž klíčová je především jejich schopnost poradit a naslouchat požadavkům zákazníků (komunikace). Doba dodání je až druhořadá, protože trh je nyní na vzrůstu a pozdější dodání nutně neznamená, že firma je špatná. Firma nemusí sídlit přímo ve městě, ve kterém bydlíte, je zvykem, že firmy nabízejí stejné služby po celé ČR.

Nejlepší fotovoltaika Chomutov

1. Acetex v Chomutově

Kdy zvažovat Acetex?

Acetex doporučuji, pokud nejvíc dáte na zkušenosti ostatních klientů. Dle recenzí má totiž tato firma velmi dobrou pověst – rychle komunikuje, dodává vše dle domluvy. Nabízí montáž fotovoltaiky i tepelných čerpadel. Nabízejí komplexní služby od nabídky přes žádost o dotaci až po montáž a následný servis. Přečíst celou recenzi…

2. Woltair v Chomutově

Kdy zvažovat Woltair?

Woltair se vám bude hodit, ať už chcete opravdu jen fotovoltaiku, nebo přemýšlíte i nad propojením s tepelným čerpadlem. Je to jistota na trhu, jeden z nejznámějších dodavatelů, a tak jej určitě mohu doporučit pro ty, kdo nepotřebují nebo nechtějí nad dodavatelem moc přemýšlet – toto je dobrá volba. Přečíst celou recenzi…

3. EnergoSolar v Chomutově

Kdy zvažovat EnergoSolar?

Energosolar je dobrá firma pro instalaci samotné fotovoltaiky i FVE v kombinaci s tepelným čerpadlem. Mají varianty pro rodinné domy i komerční objekty, vše nainstalují do 4 měsíců od podpisu smlouvy. Pokud tedy hledáte transparentního a spolehlivého dodavatele, určitě se na EnergoSolar podívejte. Přečíst celou recenzi…

4. SunExtra v Chomutově

Kdy zvažovat SunExtra?

SunExtra se soustředí jen na fotovoltaiku, kontaktujte je proto v případě, že panely nechcete propojovat s žádným dalším systémem. Pomohou vám s celým procesem od začátku až do konce, zaujmout by vás mohly jejich transparentní kalkulace na webu.  Přečíst celou recenzi…

Kdy zvažovat SunExtra?

SunExtra se soustředí jen na fotovoltaiku, kontaktujte je proto v případě, že panely nechcete propojovat s žádným dalším systémem. Pomohou vám s celým procesem od začátku až do konce, zaujmout by vás mohly jejich transparentní kalkulace na webu.  Přečíst celou recenzi…

Další dodavatelé fotovoltaiky v Chomutově

Sestavil jsem pro vás také seznam dalších dodavatelů, kteří operují v Chomutově, ale nevešli se do mé TOP čtyřky. Přikládám i uživatelské recenze, které by měly být tím nejdůležitějším faktorem při výběru. 

S-Power EnergiesPřečíst recenze
Energie ze sluncePřečíst recenze
innogy EnergoPřečíst recenze
SOLIDSUNPřečíst recenze
SOLUTION ENERGYPřečíst recenze
Sunn Solar SystemsPřečíst recenze
AC Heating, KUFI INTPřečíst recenze
EnadoPřečíst recenze
SUNWORKPřečíst recenze
SEPO SOLAR plusPřečíst recenze
Columbus EnergyPřečíst recenze
SOLARINVESTPřečíst recenze
Elmont-invest montážePřečíst recenze
SVP solarPřečíst recenze
TronenergyPřečíst recenze
ArpegPřečíst recenze
ENERGOKLIMAPřečíst recenze
Ostrovní elektrárnyPřečíst recenze
Green Home EnergyPřečíst recenze
Marco Global ServicesPřečíst recenze
ISOFEN ImportPřečíst recenze
SunLife EnergyPřečíst recenze

DESET věcí, které vědět před koupí fotovoltaiky

1) Výběr správného dodavatele je klíčový: Fotovoltaika je komplexní oblast, kde je třeba dbát na mnoho detailů. Pro věšinu lidí doporučuji řešení na klíč, kdy firma zajistí kompletní instalaci fotovoltaické elektrárny, od výběru solárních panelů až po baterie. Přestože je toto řešení vhodné pro většinu lidí, ve finále záleží hlavně na kvalitě dodavatele. Firmy ve fotovoltaice zaznamenávají špatné recenze a nemusí stíhat obsluhovat všechny zákazníky. 

Vybrat si správnou montážní firmu je nejdůležitější, jelikož se jedná o velkou investici a jako amatéři jsme odkázáni na profíky. Je dobré klást firmě správné otázky a rozumět tomu, jak systém funguje.

2) Fotovoltaika má potenciál pokrýt velkou část spotřeby: Fotovoltaika využívá solární panely, které se napojí na vaši elektrickou síť a mohou pokrýt značnou část vaší spotřeby elektřiny. Kolik energie fotovoltaika nahradí záleží na mnoha faktorech, včetně výkonu panelů a velikosti střechy.

3) Existují různé typy fotovoltaických elektráren: Nejčastěji se setkáte s ostrovními, On-grid a hybridními elektrárnami. Ostrovní elektrárny jsou ideální pro nadšence do soběstačnosti, ale v našich podmínkách mohou být náročné na realizaci. On-grid elektrárny snižují účet za elektřinu, ale při výpadku dodavatele také přestanou fungovat. Hybridní systémy jsou kompromisem mezi oběma a umožňují prodej elektřiny zpět do sítě.

4) Výkon elektrárny je důležitý parametr: Fotovoltaické elektrárny se hodnotí podle toho, kolik mají kWp. Fyzická osoba může mít maximálně 10 kWp elektrárnu, což je dostatečný výkon pro většinu domácností, včetně nabíjení elektromobilu. Pokud jste živnostník s licencí, můžete mít až 20 kWp. Většina firem je vám schopna udělat až 10 KWp.

5) Volba mezi jednofázovým a třífázovým proudem: Pokud chcete být napojeni na dodavatele a prodávat přebytky energie, musíte mít třífázový systém. Jednofázový systém má své výhody, ale pro běžnou domácnost to nemá velký smysl. Smysl může mít u ostrovního systému, ale ten spíše nedoporučuji.

6) Kombinace s tepelným čerpadlem je většinou výhodná: Fotovoltaická elektrárna v kombinaci s tepelným čerpadlem může vytvářet levné teplo za levnou elektřinu, což je u zákazníků velmi populární.

7) Náklady na fotovoltaiku mohou být vysoké: Cena fotovoltaické elektrárny se může pohybovat od 300 tisíc Kč do 600 tisíc Kč, pokud si chcete pořídit i tepelné čerpadlo. Na druhou stranu existují dotace, které mohou pokrýt až 100-150 tisíc Kč z nákladů na elektrárnu a cca 80 tisíc Kč z nákladů na tepelné čerpadlo. Vzhledem k vysokým nákladům na pořízení je třeba počítat s tím, že se investice do fotovoltaiky vrátí až za několik let. Přesto je to ekologická a trvale udržitelná volba, která může výrazně snížit vaše náklady na elektřinu v dlouhodobém horizontu.

8) Orientace v jednotkách v elektřině vám pomůže: Je dobré rozumět základním jednotkám jako jsou volty, ampéry, kilowatt peak (kWP) a kilowatt hodiny (kWh) pro hlubší porozumění fungování fotovoltaiky.

9) Bez prostoru pro solární panely to nepůjde: Nejvíce elektřiny ze své elektrárny dostanete, když budete mít hodně solárních panelů. Na ně potřebujete prostor. Pokud nemáte dostatek prostoru na střeše, můžete také zvážit instalaci na zemi. Některé faktory, jako je přítomnost velkých stínů nebo špatný stav střešní konstrukce, mohou bránit instalaci solárního systému. Tohle by měla vše brát v potaz montážní firma. 

10) Zvažte baterii k fotovoltaické elektrárně: Díky pořízení baterie můžete skladovat elektřinu a využívat v časech, kdy není k dispozici tolik sluneční energii (třeba v noci). Pořízení je sice dražší, ale za to jste více soběstační. Alternativou je pak virtuální baterie, což je služba dodavatelů energií jako např. E-on

Nejdůležitější zásady, podle kterých vybrat dodavatele

Pokud jde o výběr fotovoltaických systémů, nemusíte být odborníkem na technické detaily ani nemusíte vědět přesné rozměry své střechy či výběr konkrétního výrobku. To je úloha techniků, poradců a konzultantů. Vaším hlavním úkolem je vybrat si kvalitního dodavatele, který vám poskytne tyto odborníky a doporučí nejlepší řešení pro vás. Níže uvádím několik tipů, které vám mohou pomoci při tomto rozhodování.

1) Prostudujte firmu a její historii.

Fotovoltaika je moderní a lákavé téma, takže na trhu najdete mnoho firem, které v tomto odvětví začínají. Ale pokud chcete jistotu, je obvykle lepší volit firmu s letitými zkušenostmi. Začít můžete například s kontrolou firmy v databázi ARES, Google recenze, Recenze na Mapy.cz nebo Refsite.info.

2) Projděte si webové stránky firmy a nabízené produkty.

Webové stránky mohou poskytnout mnoho informací o firmě. Jak jsou stránky uspořádané? Je snadné se s firmou spojit? Najdete zde reference na jejich realizace? Doporučuji se podívat na nabízené služby, zejména pokud máte možnost řešit otázku udržitelnosti komplexně a diskutovat s dodavatelem i o možnostech tepelných čerpadel, rekuperace, vytápění, a podobně.

3) Najděte si recenze a zkušenosti jiných zákazníků.

Zkušenosti zákazníků jsou autentickým zdrojem informací o kvalitě služeb firmy. I když vždy můžete narazit na nespokojené jednotlivce, opakované negativní recenze na stejné téma by vás měly upozornit. Recenze můžete najít na mnoha místech, například na stránce Refsite.

4) Pošlete několik poptávek a porovnejte nabídky.

Dokud neuzavřete dohodu a nezaplatíte, můžete v klidu provést podrobný průzkum trhu. Vyberte si několik firem, které vás zaujaly, kontaktujte je, požádejte o nezávaznou nabídku a pak je porovnejte. Zaměřte se nejen na cenu, ale také na to, zda je v ceně vše od dodání, montáže až po následný servis.

5) Důkladně si přečtěte smlouvu.

Když už budete v kontaktu s několika firmami a dostanete podklady pro objednávku, musíte si pečlivě přečíst smlouvu. Zajímejte se především o dodací podmínky, případné pokuty a záruky.

6) Požadujte pomoc s administrativou.

Dobrý dodavatel by vám měl pomoci s veškerým administrativním zajištěním. Většina firem nabízí pomoc s řízením dotací, například v rámci programu Nová zelená úsporám.

7) Prověřte finanční aspekt.

Je důležité znát podmínky pro platbu záloh, jejich výši a další možné náklady spojené s realizací (práce, inflační doložka, vyřízení dotace, atd.) ještě před tím, než cokoliv odsouhlasíte. Podmínky každého dodavatele se mohou lišit, takže je důležité porovnávat skutečné konečné částky.

Užitečné odkazy

Praha a Středočeský kraj

Jihočeský kraj

Plzeňský kraj

Ústecký kraj

Liberecký kraj

Královéhradecký kraj

Kraj Vysočina

Jihomoravský kraj

Zlínský kraj

Olomoucký kraj

Moravskoslezský kraj

Autor článku:

Zajímá vás něco o webu a jak tvoříme obsah? 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kam dál?