[affiliatable id='157154′]
Shrnutí: Mít domácí fotovoltaickou elektrárnu znamená být minimálně z velké části nezávislý na elektrárnách a z dlouhodobého hlediska ušetřit spoustu peněz. Dal jsem dokupy ty nejdůležitěšjí informace, které budete před pořízením potřebovat vědět. V následujících řádcích zjistíte co fotovoltaická elektrárna je, jak funguje a další důležité informace.
- Domácí fotovoltaická elektrárna má výhody v podobě úspory financí z dlouhodobého hlediska, šetrnosti k životnímu prostředí a částečné nezávislosti na dodavatelích elektřiny
- Funguje na principu přeměny slunečního záření na elektrickou energii bez nutnosti spoléhat se na její dodavatele
- Domácí elektrárna se umisťuje nejčastěji na střechu domu nebo budovy
- Na solárních panelech se nachází fotodiody, které zachycují sluneční energii
- V zimě se budete muset částečně spoléhat na dodavatele, protože domácí fotovoltaická elektrárna nevyrobí dostatek elektřiny
Jak funguje domácí fotovoltaická elektrárna
Domácí fotovoltaická elektrárna nebo-li solární elektrárna jsou solární panely umístěné nejčastěji na střeše domu tak, aby byly přímo vystaveny slunečnímu záření. Na panelech jsou umístěny fotovoltaické články (fotodiody). Ty sbírají veškerou sluneční energii, která na ně dopadne. Tuto energii poté přeměňují na elektrickou energii pomocí střídače, což je krabice s dráty, do které se z panelů posílá energie. Střídač má za úkol elektřinu převést do takové formy, aby mohla fungovat pro klasické zásuvky a spotřebiče.
Pořízení domácí fotovoltaické elektrárny spočívá v jednorázové finanční investici, díky které se stanete minimálně částečně nezávislí na dodavatelích elektřiny. Tato investice je poměrně vysoká. Jsem však přesvědčen, že vám ušetří spoustu peněz a stresu, a to zejména v době, kdy se elektřina neustále zdražuje.
Výhodou domácí fotovoltaické elektrárny je její tichý provoz, který vás v domě ani na zahradě nebude nijak rušit. Nevyžaduje žádný zásah do provozu a po nainstalování funguje zcela sama.
Jak funguje fotovoltaická elektrárna v zimě
Možná se ptáte, jak funguje fotovoltaická elektrárna v zimě. Moderní fotovoltaické elektrárny dokážou fungovat až v -40 stupních Celsia. Teplota nemá na výrobu elektřiny vliv, protože elektrárna energii čerpá čistě ze slunečního záření. Samozřejmě že i zimě domácí elektrárna elektřinu vyrábí (pokud svítí slunce), ale jelikož je slunečního záření většinou nedostatek, tak je objem výroby podstatně nižší, než v létě. Na běžné pokrytí domácích potřeb to podle mého názoru zcela stačit nebude a budete se muset několik měsíců spoléhat na dodavatele elektřiny. Nejméně elektřiny fotovoltaická elektrárna většinou vyrábí od prosince do března.
Domácí fotovoltaická elektrárna a ekologie
Pořízením si domácí fotovoltaické elektrárny podporujete životní prostředí. To, že si elektřinu na střeše svého domu vyrábíte sami, je ta nejlepší varianta, jakou si z hlediska ekologie můžete vybrat. Při klasické výrobě elektřiny se totiž používá vytěžené palivo a vznikají emise – a tento způsob výroby si o té ekologické může nechat jen zdát.
Samotná fotovoltaická elektrárna může vydržet zhruba 35 let s tím, že bude zhruba v polovině této doby nutné vyměnit střídač a baterii, jinak bude mít elektrárna nižší výkon. Jedná se však pouze o odhad životnosti. Fotovoltaika nevyžaduje drahou údržbu, doporučuje se však každé 4 roky zajistit revizi.
Návratnost a úspora
Lidé si nejčastěji domácí fotovoltaickou elektrárnu pořizují z důvodu úspory peněz. Při pořizování elektrárny vás čekají jednorázové výdaje, které si můžete významně snížit také díky státním dotacím, které sahají až do výše 50 % výdajů, s využitím dotačních bonusů je to až 60 % s tím, že maximální dotace na jeden rodinný dům je 225 500 Kč.
Vypočítat návratnost není jednoduché, jelikož záleží na mnoha okolnostech. Například na tom, jak často a k čemu elektřinu využíváte, důležitá je však i lokalita domu, příp. stínění a další. Při využití státních dotací se vám investice podle mého výzkumu vrátí během 8-16 let, což je standardní doba. Při 17 a více let už se pořízení domácí fotovoltaické elektrárny vyplatit nemusí.
Často kladené dotazy
❓Může dům fungovat 100 % na solární energii?
Ano, s moderním solárním systémem, včetně úložiště energie, můžete provozovat celý dům zcela na solární energii. Díky dnešním vysoce účinným solárním panelům a solárním bateriím je napájení celého domu výhradně solární energií navíc levnější než kdykoli předtím.
❓Jaký je největší problém domácí fotovoltaické elektrárny?
Jedním z největších problémů domácí solární technologie je, že energie se vyrábí pouze v době, kdy svítí slunce. To znamená, že noční a zamračené dny mohou dodávku přerušit.
❓Fungují solární panely za deště?
Solární panely fungují, i když se světlo odráží nebo je částečně blokováno mraky. Déšť ve skutečnosti pomáhá udržovat panely v efektivním provozu tím, že smývá veškerý prach nebo nečistoty.
Další užitečné odkazy:
Jak funguje fotovoltaická elektrárna – fotovoltaika-gottwald.cz
Fotovoltaika v zimě – columbusenergy.cz
Co očekávat od střešní fotovoltaiky – ztb-info.cz
Princip funkce fotovoltaické elektrárny – oenergetice.cz
Podmínky pro získání dotace na fotovoltaickou elektrárnu – solidsun.cz