Search
Close this search box.

Redakční kodex & tvorba obsahu

Kodex redaktora

Víte, kodex je něco jako soupis všech možných etických pravidel, kterými se člověk řídí. A nám na tom našem dost záleží. Sestavili jsme tedy redakční kodex, který zajišťuje, že na Energetiko.cz najdete vždy odpověď, které můžete věřit. A já ho s vámi zde zasdílím, abyste zjistili, jak tvoříme obsah, čím se řídíme, kde hledáme informace, jaké máme hodnoty a proč našim článkům můžete skutečně věřit.

Jak tvoříme obsah?

Asi každý si uvědomuje, že je internet místo, kde si každý může napsat, co se mu zlíbí. A to s sebou bohužel přináší i to, že zkrátka nemůžeme věřit všemu, co na internetu najdeme.

Právě proto je naším posláním a nejdůležitějším bodem tvorba recenzí, článků a srovnání kvalitně, pravdivě, nezávisle a jednoduše tak, abyste jim mohli věřit. Řídíme se zásadami, které nám dlouhodobě umožňují psát ten nejlepší obsah.

1. Doporučujeme jen to, co bychom si sami vybrali

A nedoporučujeme nic co bychom sami sobě nedoporučili.

Výběr toho správného dodavatele energetického produktu: to je moje! Já i redaktoři tvoříme obsah tak jako bychom produkty vybírali pro sebe. Tím se zajistí, že vybíráme ty nejlepší produkty a že vám nedoporučujeme nic, co bychom si sami nekoupili. A osobně si myslím, že tímto by se měl řídit každý, kdo tvoří jakékoliv žebříčky produktů.

A jak ten náš průzkum probíhá? Jednoduše – určitě to taky znáte: když si chcete něco koupit, trávíte hodně času studováním daného trhu. Po hodinách průzkumu si konečně vyberete a byť vám praská hlava ve švech, připadáte si jako expert. My tohle děláme v oblasti fotovoltaiky, tepelných čerpadel či dodavatelů energií každý den. A jsme sice čistě nadšenci, ale bez nadsázky si připadáme jako experti v tématu – to znamená, že umíme poradit. 

2. Zavazujeme se k nezávislosti

Energetiko.cz je nezávislý portál o energetice a já i všichni redaktoři jsme vázáni nezávislostí. To znamená, že naše posudky a úsudky, srovnání a testy nejsou ovlivňovány výrobci či obchodními partnery. Naše recenze jsou založeny na tom, jak je produkt dobrý a kvalitní, nikoli na tom, kdo je výrobce a jak moc nás prosí o posunutí v žebříčku, případně kolik nám za to nabízí peněz.

3. Píšeme srozumitelně, i když jde o složitá témata

Děláme složité informace jednoduchými. V oblasti energetiky mají totiž prodejci často tendenci psát složitě, či dokonce nesrozumitelně. Já bych vám však rád řekl, že v základu je to vše prosté a nevidím důvod psát zbytečně složitě. Proto se já, i všichni v naší redakci snažíme psát tak, aby téma pochopil i laik, nebo někdo, kdo se v tématu zatím nevyzná. My jsme tu od toho abychom vám ušetřili čas: vysbírali jen to podstatné.

Podle čeho vybíráme produkty?

Náš tým je složený z profesionálních redaktorů a expertů na internetový průzkum a s výběrem produktů do žebříčků si dáváme opravdu záležet. Vše vybíráme pečlivě na základě faktorů, které u dané kategorie vyhodnotíme jako důležité. Mezi nejčastější faktory často patří:

  • Recenze a zkušenosti zákazníků (např. z Heureka.cz, Firmy.cz či Amazon.com)
  • Oblíbenost produktu – jak moc jsou produkty prodávané a úspěšné.
  • Důvěryhodnost značky –  jak moc je firma lidmi oblíbená.  
  • Ověřenost časem – čím déle je produkt či značka na trhu, tím lépe.
  • Specifické požadavky – často se snažíte doporučovat produkty dle specifických potřeb (např. cenově dostupnou variantu nebo variantu pro náročné).
  • Objektivní kvalita – jde o vynikající produkt, který dokonale plní svůj účel? Pak se dostane do našeho srovnání

Při výběru produktů do tématu vždy zapadneme až po uši a usilovně hledáme ty nejlepší možnosti. Jsme vždy otevření zpětné vazbě od zákazníků daných firem a rádi naše žebříčky podle nich poupravujeme, aby tak lidem přidávaly hodnotu. 

Rád bych ještě dodal, že byť v některých článcích vytváříme žebříčky nejlepších produktů, jde pouze o subjektivní názor naší redakce a nijak tím nehaníme jiné produkty či služby, které se do našeho srovnání nevešly. 

Garant článků a autor webu, Daniel Hanuš

Zdravím vás, já jsem Daniel.

Mé jméno je Daniel Hanuš a jsem autorem webu Energetiko. Udržitelné energie a soběstačné domy mě fascinují snad už od vždycky a s nadšením se v tomto tématu neustále vzdělávám. Proto si můžete být opravdu jistí kvalitou obsahu, který pro vás tvořím. Dělám to proto, abych vám skutečně pomohl.

 

Naše redakce

Naše redakce je tvořená i z dalších lidí, hlavně redaktorek, které píšou některé z článků. Pokud vás o redaktorkách, nebo třeba o příběhu celého webu zajímá více, pak se podívejte do sekce o webu, kde se toho dozvíte mnohem víc.