Search
Close this search box.

10 krásných vertikálních zahrad: Jak si vytvořit vlastní?

Shrnutí: Vertikální zahrady patří mezi šikovné způsoby, jak ušetřit místo a zároveň si vypěstovat cokoli, po čem toužíte. Může se jednat o květiny, bylinky, ale i ovoce či zeleninu. V tomto článku vám ukážu 10 krásných vertikálních zahrad a zároveň se podělím o tipy, jak si vytvořit svou vlastní.

  • Svou vlastní vertikální zahradu si můžete vytvořit kdekoliv – na zahradě, balkoně, terase a dokonce i v bytě
  • Vertikální zahrada je vhodná pro pěstování rostlin, květin i ovoce a zeleniny
  • Při tvorbě vertikální zahrady můžete využít svou kreativitu na maximum. Vytvořit si ji můžete doma, na balkoně či terase, i na zahradě.

Krásné vertikální zahrady

Ať už máte na zahradě málo místa, nebo potřebujete na terase či balkoně vytvořit stínění, které vám zajistí soukromí, vertikální zahrada je tou správnou volbou! Vertikální zahradničení využívá vzpřímené růstové návyky nebo nádoby, abyste co nejlépe využili svůj pěstební prostor. Je to technika, která funguje v interiéru i exteriéru. V interiéru oživí kuchyňskou linku nebo holou zeď a venku dodá stínění a barvy. Při pěstování vertikální zahrady se kreativitě meze nekladou, můžete vyzkoušet všechno.

1) Oáza klidu na balkoně

Vertikální zahradu můžete mít klidně i na svém balkoně. Pokud nemáte chuť pěstovat nic složitého, můžete si jednu stranu pokrýt uklidňujícími zelenými rostlinami. Kromě naprosto nádherné dekorace, která na balkoně vznikne, si můžete užít také kus přírody klidně i ve velkoměstě. Jen se na tu dokonalou oázu klidu podívejte sami.

2) Bylinkový ráj

Pěstovat si vlastní bylinky je něco, co ocení zejména vášniví kuchaři, kteří chtějí mít bylinky z vlastní zahrádky. Nepotřebujete k tomu velkou zahradu, i v tomto případě vám bohatě postačí ta vertikální. A klidně si ji můžete vytvořit přímo v kuchyni.

3) Využití všech míst

Jahody můžete pěstovat klidně i na kusu staré zdi, která se už dlouhou dobu nevzhledně tyčí na vašem pozemku. Můžete je ale pěstovat třeba i na kusu dřevěné desky připevněné na dům či plot. Kreativitě se skutečně meze nekladou! 

4) Pěstování v PET lahvích

Pokud si přejete dělat všechno včetně své zahrádky ekologicky, využijte použité PET lahve, ve kterých můžete pěstovat třeba i salát. Stačí si jen vyhrát s lahvemi a provázky, které připevníte na určité místo.

5) Visící květináče

Na dřevěnou stěnu pověste truhlíky, které běžně máte na okně či na zemi. Výsledný efekt bude vypadat dokonale a navíc se ani nebudete muset při zalévání ohýbat! Pokud se vám bude chtít, můžete si na zeď šikovně připevnit také konvičku, nebo pro ni vytvořit poličku.

6) Střecha z pnoucích rostlin

Střechu, nebo chcete-li týpí, z rostlin si můžete vytvořit celkem jednoduše. Stačí mít po ruce kutila, který vám pomocí několika trámů dá dohromady ideální místo pro vaše rostliny. Vy už si jen pomocí provázků či drátků vytvoříte vertikální místo, po kterém se budou rostliny pnout směrem vzhůru. Co byste řekli třeba na pnoucí růže?

7) Staré trubky

Co dělat se starými trubkami? Vyhazovat je nemusíte. Poslouží jako retro truhlíky na jakékoliv rostliny. Ideální budou na malé květiny nebo listovou zeleninu. Vaším úkolem bude vyřezání děr do trubek, aby mohly začít plnit svou funkci stylových truhlíků.

8) Truhlíkový žebřík

Žebřík, který se skládá především z truhlíků, patří již delší dobu mezi oblíbené způsoby stylového pěstování rostlin. Na jeho sestavení není nic složitého, ale můžete si ho klidně i koupit hotový. Pak už zbývá jen nastříkat dřevo libovolnou barvou a pustit se do pěstování!

9) Pergola s vertikální zahradou

Jak využít prostor na největší možné maximum? Vytvořte si vertikální zahradu v pergole. Kromě místa na odpočinek obklopeného zelení s dostatkem soukromí si můžete pěstovat cokoliv co uznáte za vhodné. Pěstovat můžete v truhlících, které budou umístěné podobně jako na obrázku, a můžete zvolit také popínavé rostliny pro ještě více soukromí.

10) Vertikální pěstování zeleniny

Některé typy zeleniny můžete bez potíží pěstovat vertikálně, stačí vědět, jak na to. Využít můžete nevyužívaný plot nebo mřížku, kterou umístíte na slunné místo. Je důležité si při růstu rostliny pohrávat s jejím upevněním, aby stále držela na místě a mohla dobře růst.

Často kladené dotazy

❓Je vertikální zahrada vhodná jen pro malé prostory?

Ale vůbec ne. Pokud se vám koncept vertikálních zahrad líbí, klidně si jej zrealizujte i na velkém pozemku.

❓Je vertikální zahrada vhodná pro všechny rostliny?

Pro všechny rostliny pravděpodobně nebude vertikální zahrada vhodná, ale stále máte na výběr z obrovského množství rostlin, květin a dokonce i ovoce a zeleniny.

❓Dokážu si udělat vertikální zahradu doma sám?

Určitě ano. Vytvořit si vertikální zahradu není až tak složité, zejména pokud začnete snadným projektem a určitě to zvládnete i sám.

Autor článku:

Zajímá vás něco o webu a jak tvoříme obsah? 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejlepší fotovoltaika
a tepelná čerpadla

1. místo

Skvělé recenze

2. místo

Komplexní řešení

3. místo

Oblíbená volba

Obsah článku

Kam dál?