Search
Close this search box.

6 tipů, jak na změnu dodavatele elektřiny: krok po kroku

Shrnutí: Když vám nevyhovuje současný dodavatel elektřiny, můžete se rozhodnout pro jeho změnu. Přechod na nového dodavatele není náročný, ale pokud víte jak na to, můžete si ušetřit spoustu práce. V tomto článku poradím, jak na změnu dodavatele elektřiny krok po kroku.

  • Abyste mohli změnit dodavatele, musíte si nejdříve pečlivě prostudovat svou aktuální smlouvu a zjistit, jestli a kdy můžete přejít k jiné firmě
  • Dejte si pozor na výpovědní lhůtu, které se pravděpodobně nevyhnete. Bude trvat zhruba 3 měsíce
  • Při výběru nového dodavatele nezapomeňte prozkoumat ceníky, ale i další podmínky, které by se vás v budoucnu mohly dotknout.
  • Změnu dodavatele můžete absolvovat buď sami, nebo nechat přepis na vašeho nového dodavatele, který vše vyřeší s pomocí vaší plné moci.

6 tipů, jak za změnu dodavatele elektřiny

1) Prostudujte si aktuální smlouvu

Pokud chcete přejít k jinému dodavateli elektřiny, měli byste si jako první zjistit, jestli v tuto chvíli přejít můžete. Soustřeďte se hlavně na podmínky, kdy můžete svou stávající smlouvu ukončit. Pokud je vaše smlouva podepsaná na dobu určitou, pravděpodobně budete muset počkat na její uplynutí. V opačném případě se musíte smířit s vysokými pokutami a poplatky. Jestliže je vaše smlouva podepsána na dobu neurčitou, můžete jásat. 

2) Počítejte s výpovědní lhůtou

Pokud máte smlouvu na dobu neurčitou, pak musíte přečkat zhruba tříměsíční výpovědní lhůtu. Může však trvat i kratší či delší dobu. Veškeré potřebné informace si můžete vyžádat u svého dodavatele, který vám musí poskytnout potřebné informace. Doporučuji si všechny informace, popř. aktuální smlouvu vyžádat písemně (e-mailem), abyste měli jasný důkaz v případě komplikací. 

3) Vyberte si nového dodavatele

Jakmile budete mít jasno v tom, kdy a za jakých podmínek můžete přejít k jinému dodavateli, zaměřte se na jeho samotný výběr. Výběr neuspěchejte a vybírejte opravdu pečlivě, abyste se nenachytali na podvodné nabídky. Kromě samotné ceny elektřiny (včetně DPH) se zaměřte také na to, jestli je dodavatel stabilní. Obecně platí, že je lepší platit o něco vyšší cenu za elektřinu, ale se zárukou jistoty. Dbejte také na to, aby dodavatel nepožadoval nesmyslné poplatky a pokuty, kvůli kterým by se vám elektřina mohla prodražit více, než u současného dodavatele.

4) Změna dodavatele

Dodavatele si můžete změnit sami tak, že vypovíte smlouvu u stávajícího dodavatelé a poté podepíšete smlouvu u nového dodavatele, ale dnes už za vás nový dodavatel s radostí všechno vyřídí sám. K tomu bude potřebovat všechny potřebné dokumenty a také vaši plnou moc, bez které by vás nemohl zastupovat. Elektřinu pak začnete od nového dodavatele odebírat za zhruba 1-3 měsíce v závislosti na výpovědní době u vašeho současného dodavatele.

5) Nový dodavatel vás bude informovat o zahájení dodávky

Jakmile váš nový dodavatel elektřiny všechno vyřídí, poskytne vám informace o průběhu výpovědi smlouvy a také vás bude informovat o zahájení dodávky elektřiny. Budete tedy přesně vědět, kdy bude vše převedeno a kdy vaše elektřina bude putovat od nového dodavatele až k vám domů.

6) Nastavte si trvalé příkazy

Poté, co oficiálně změníte dodavatele, si nezapomeňte zrušit staré trvalé příkazy a vytvořit si nové. To poslední, co byste chtěli, je zapomenout zaplatit fakturu hned první měsíc u vašeho nového dodavatele, který poskytuje výhodnější podmínky. 

Často kladené dotazy

❓Je možné nějak obejít výpovědní lhůtu u současného dodavatele elektřiny?

Bez sankcí není možné výpovědní lhůtu nijak obejít. Buď musíte počkat zhruba 3 měsíce, nebo se smíříte s vysokými pokutami. 

❓Co dělat, když jsem ztratil smlouvu?

Smlouvu si můžete vyžádat u svého dodavatele, který vám ji poskytne. Je však možné, že za to bude požadovat poplatek.

❓Vyplatí se fixace ceny?

Fixace ceny se vám může vyplatit v případě, kdy se elektřina výrazně zdraží. Není to však pravidlem, někdy může být fixace cen i značně nevýhodná.

Užitečné odkazy:

Změna dodavatele energií – dtest.cz

Rady a postup pro změnu dodavatele elektřiny – cez.cz

Jak změnit dodavatele energie – mesec.cz

Autor článku:

Zajímá vás něco o webu a jak tvoříme obsah? 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejlepší fotovoltaika
a tepelná čerpadla

1. místo

Skvělé recenze

2. místo

Komplexní řešení

3. místo

Oblíbená volba

Obsah článku

Kam dál?