Search
Close this search box.

Tepelná čerpadla IVT recenze 2024

Shrnutí:  V tomto článku se podíváme blíže na tepelná čerpadla značky IVT, která by – s ohledem na jejich skandinávský původ – měla obstát i v náročných podmínkách a měla by poskytovat vysoký výkon, spolehlivost a měla by být vyrobena z kvalitních materiálů. Dle všech dostupných informací na webu je právě tyto charakteristiky vystihují. Pokud tedy hledáte výkonná a účinná tepelná čerpadla, která vám přinesou úspory za vytápění, pak právě IVT může být správná volba. Tato švédská značka má více než padesát let zkušeností a nabízí hned několik typů tepelných čerpadel. Proto bych IVT čerpadla doporučila do novostaveb i starých domů a rekonstrukcí a smysl mohou určitě dávat i v komerčních a veřejných prostorách. 

Vše podstatné o IVT tepelných čerpadlech se dozvíte v tomto článku, dále vám určitě doporučuji navštívit přímo webové stránky výrobce. IVT má širokou montážní a servisní síť po celé České republice, takže poptávku můžete zadat přímo této firmě. Ještě předtím se ale pojďte podívat, jaká tepelná čerpadla IVT mi přijdou nejzajímavější, co si o nich myslí zákazníci v dostupných recenzích i jaké zkušenosti firma IVT má.  

O firmě IVT

IVT nabízí, dle svých vlastních slov, kvalitní švédská tepelná čerpadla pro každý dům. Švédský výrobce IVT je specialistou v oblasti tepelných čerpadel a v tomto oboru  má  už více než padesátiletou zkušenost. Jeho tepelná čerpadla jsou navržena speciálně pro náročné podmínky skandinávského klimatu a díky svému výkonu a dalším parametrům pravidelně dosahují vítězství ve spotřebitelských testech. V České republice je pak IVT od roku 1991 a patří mezi první značky tepelných čerpadel na trhu vůbec. IVT je předním dodavatelem tepelných čerpadel v České republice s více než 30 000 nainstalovanými jednotkami. První tepelné čerpadlo IVT bylo nasazeno již v roce 1991 v Roztokách u Prahy a dodnes úspěšně slouží. Co se mi hodně líbí, to je široká montážní a servisní síť, která je k dispozici a díky které není nutné pořizovat tepelné čerpadlo přes “prostředníka”. Dále mě zaujalo, na jakých projektech firma pracovala a kam všude tepelná čerpadla dodala – například do kostela Krista Spasitele v Praze na Barrandově, areálu ZOO Ústí nad Labem nebo do Strahovského kláštera a na hrad Švihov. 

Výhody Tepelných čerpadel IVT

 • Velký výběr typů tepelných čerpadel.
 • Více jak 50 let zkušeností. 
 • Skvělé recenze.
 • Tepelná čerpadla s vysokým výkonem vhodná jak do moderních domů tak do rekonstrukcí.
 • Vytápí i chladí, vhodné i pro ohřev TUV.
 • Široká montážní a servisní síť po celé ČR. 
 • Vhodné i do velmi náročných podmínek – čerpadla určena do skandinávského podnebí. 

Nevýhody tepelných čerpadel IVT

 • Dle recenzí horší ovládání přes aplikaci, na dálku.

TOP tepelná čerpadla od firmy IVT

Vzhledem k tomu, že se IVT už od začátku své existence soustředí jen a pouze na tepelná čerpadla, tak samozřejmě nabízí více specializovaných řešení. Pro snadnější orientaci jsem vám proto celý sortiment rozdělila do několika kategorií s jejich hlavními výhodami a nevýhodami, abyste se mohli snadněji rozhodnout, která varianta pro vás bude ta pravá. Konkrétně tedy máte tyto možnosti: 

 • Tepelná čerpadla vzduch/voda. IVT nabízí tři různá čerpadla vzduch/voda. Tato čerpadla jsou všeobecně vzato nejčastější volbou. Jsou výkonná, bez problémů pokryjí spotřebu celé domácnosti, jejich instalace není až tak náročná a cenově jde v podstatě o zlatou střední cestu. Na výběr máte IVT Air X, dále IVT Air X v supertiché variantě a IVT Air Split. Všechny modely mají volitelný výkon tak, aby bylo čerpadlo správně nadimenzované vaší spotřebě. 
 • Tepelná čerpadla země/voda. Hned čtyři různá čerpadla v této kategorii můžete u IVT sehnat. Tepelná čerpadla na principu země/voda mají mnoho výhod. Pokud je porovnáme s variantou vzduch/voda, tak jsou tišší, výkonnější, efektivnější. Na druhou stranu mají ale mnohem těžší instalaci – potřebujete k nim na vašem pozemku buďto hlubinný vrt nebo velkou plochu pro podzemní kolektory. I z toho důvodu jsou také dražší. IVT nabízí modely GEO 600, PREMIUMLINE EQ, GREENLINE HE a pak průmyslovou a komerční variantu s výkonem nad 20 kW (až 400kW!), a to IVT GEO G. 
 • Tepelná čerpadla vzduch/vzduch. Jeden model nabízí IVT i v této kategorii. Tepelné čerpadlo vzduch/vzduch je v podstatě klimatizací – jde o stejný princip a místnost se vyhřívá horkým vzduchem, které zařízení fouká do místnosti. Největšími výhodami této varianty jsou jednoduchá instalace a nižší pořizovací náklady, na druhou stranu ale toto čerpadlo nevytopí plnohodnotně velkou nemovitost. Hodí se spíš jako lokální řešení, do bytů, do malých prostorů, dovedu si toto čerpadlo představit třeba i na chatě nebo chalupě. Model se jmenuje IVT Aero. 

Ráda bych vám představila některá z tepelných čerpadel blíže. Z každé kategorie jsem proto vybrala jeden model a podívala se na jeho charakteristiku a parametry.

IVT AIR X. Toto tepelné čerpadlo je ideální i pro vytápění radiátorů ve starých domech díky své vysoké výstupní teplotě. Je jedním z nejžádanějších modelů na trhu díky své vynikající energetické účinnosti, což v překladu pro vás znamená výrazné úspory na energii. Skvělé hodnocení a doporučení ve recenzích jsou pro mě vždy klíčové a tak mě potěšilo, že i dle zákazníků se jedná o skvělou volbu. Tepelné čerpadlo IVT Air X patří k nejprodávanějším modelům a dokáže uspokojit i nejnáročnější potřeby. Jeho topný faktor a sezónní topný faktor, dosahující hodnoty 5,16, jsou jeho výraznými silnými stránkami. Zjednodušeně – toto čerpadlo je efektivní a dokáže z mála dodané enegie vyrobit hodně tepla. Díky tomu se investice do tohoto tepelného čerpadla rychle vrátí. Navíc je toto čerpadlo velmi tiché, dosahující hladiny hluku pouze 47 dB(A). Spotřebitelský test tepelných čerpadel z roku 2014 to vše jen potvrdil. 

IVT AERO. IVT AERO je cenově velmi konkurenceschopnou alternativou k tepelným čerpadlům na bázi vzduch/voda. I když je mezi jednotkami vzduch/vzduch považován za vyšší cenovou kategorii, je vhodnou volbu pro ty, kteří upřednostňují vysoký výkon a kvalitu. IVT AERO je kompletní alternativou pro vytápění, schopnou účinně zvládnout (na poměry tohoto typu čerpadla) i rozsáhlejší prostory a dlouhodobě šetřit náklady na energie. Navíc má schopnost chlazení a oceníte integrovaný čistič vzduchu s ionizátorem. Jeho využití může být různorodé – od doplňkového zdroje vytápění, přes hlavní zdroj v otevřených prostorech, až po klimatizaci rekreačních objektů. Osobně se mi líbí inteligentní funkce, které automaticky přizpůsobují proudění vzduchu podle toho, kde se v místnosti nacházíte, a mohou být ovládány jednoduše pomocí mobilní aplikace.

IVT GEO 600. Tepelná čerpadla na bázi země/voda jsou prostě nepřekonatelná, pokud jde o energetickou účinnost. Pokud máte k dispozici dostatek prostoru na zahradě pro instalaci hlubinného vrtu nebo plošného kolektoru a zároveň disponujete finančními prostředky, pak je IVT Geo 600 tím nejlepším řešením. Jeho sezónní účinnost dosahuje hodnoty 5,55, což je výrazně nad průměrem. K tomu přidejme inteligentní a plynule řízený výkon, záruku na 10 let a schopnost generovat vysokou teplotu topné vody, což je ideální i pro starší domy. 

Co dalšího můžete u firmy IVT pořídit?

Někteří výrobci tepelných čerpadel mají i mnoho dalších produktů. V případě IVT tomu tak úplně není, tato značka se rozhodla specializovat vyloženě na vytápění touto technologií. Jedinou “výjimku” tvoří doplňkový sortiment k tepelným čerpadlům, a to systém podlahového vytápění navržený právě pro doy s čerpadlem – GETASYSTEM. Podlahové topení v kombinaci s tepelným čerpadlem dává rozhodně smysl – snižuje spotřebu elektřiny o 10 až 20 %. Navíc oproti radiátorům nepotřebuje tak vysokou teplotu topné vody. 

Tepelná čerpadla IVT a recenze zákazníků

Recenze reálných zákazníků jsou velmi důležitým zdrojem a pokud si vybíráte tepelné čerpadlo, tak určitě doporučuji v rámci celého “výběrového řízení” recenze a zkušenosti procházet. V rámci IVT budete velmi potěšeni, negativní recenze se v podstatě nevyskytují. Všichni si chválí vysoký výkon a z toho plynoucí úspory, tichý provoz, bezporuchovost, špičkovou kvalitu. Občas jsem narazila na kritiku mobilní aplikace, která už působí zastarale. Pokud se chcete přesvědčit sami, zkuste si projít recenze například zde na Refsite.

Jan T.:”Tepelné čerpadlo je velmi tiché, téměř není slyšet. Spotřeba nízká. Design TČ je hezký. Špičková kvalita. Bezhlučnost, nízká spotřeba energie.”

David B.:”Zatím parádní, bezstarostné vytápění. Ještě trochu laborujeme s nastavením teplé vody, aby byla optimální ale jinak nic. Designová pecka, fakt se mi líbí v porovnání s ostatními. – velmi tichý provoz, nicméně při pobytu venku jde slyšet, ale není to nic co by obtěžovalo (když jsem třeba v garáži) v domě o tom není ani potuchy. – Sám jsem překvapený jak to dům a vodu krásně vytopí přes radiátory. – ještě uvidíme celkově přes zimu jak to bude s hlučností, a eventuelně pořídíme odhlučňovací přední kryt. – Připojení přes mobilní aplikaci je tristní, možná tak 10 let zpátky dobrá aplikace, ale teď není dostačující. – Jakožto technický nadšenec bych ocenil propojení do chytré domácnosti, kupř homekit/home assistant. pro lepší ovládání, automatizace a přehled. – poz i přes existující integraci přes bosch do home asistenta, není uplně ideál a dost vypadává).“

Barbora S.:”Jsem ráda, že jsem vybrala „mercedes“. Běží už 55000 provozních hodin, problém jsme měli 1x, pravidelně servisujeme“

Tepelná čerpadla IVT a jejich dostupnost – kde sehnat?

Pokud máte zájem o hlubší poznání těchto tepelných čerpadel, rozhodně vám doporučuji začít tím, že pečlivě prozkoumáte webové stránky této společnosti. IVT má širokou montážní a servisní síť a firma je tak schopna vaši poptávku rovnou sama realizovat. Skvělým dalším krokem bude proto kontaktovat technickou podporu, jejíž kontaktní údaje najdete zde. Tito odborníci jsou plně připraveni a ochotni pomoci s jakýmikoli dotazy ohledně tepelných čerpadel, včetně poskytnutí základních informací o jejich produktech.

Shrnutí – jak hodnotím tepelná čerpadla IVT?

Po zvážení všech faktorů bych jednoznačně tato švédská tepelná čerpadla od společnosti IVT doporučila, a to zejména těm, kteří chtějí spolehlivý a bezproblémový provoz, vysoký výkon a minimální hlučnost. Jako hlavní přednost vnímám skvělou pověst značky, která se odráží i v recenzích, dále nadprůměrné topné faktory u všech modelů, které předčí většinu konkurence a odolné provedení, které bylo navrženo pro severské klima. Tepelná čerpadla neurazí ani vzhledově a po prostudování recenzí mám snad jedinou výtku, a to na aplikaci, která je, zdá se, poměrně zastaralá. 

Tepelná čerpadla a topný faktor – co to znamená? 

IVT tepelná čerpadla oproti konkurenci výrazně vynikají hlavně hodnotami topného faktoru a sezónního topného faktoru. Tato čísla jsou jedním z nejpodstatnějších ukazatelů, když budete čerpadlo vybírat. Proto mi přišlo zrovna u této značky důležité vám pojmy přiblížit a vysvětlit. Pojďme na to…

 • Proč se zajímat o topný faktor? Při výběru tepelného čerpadla vás určitě nejvíce zajímá, jak účinné tepelné čerpadlo bude. Díky tomu lze snadno porovnávat, který model vám uspoří nejvíce nejen energie, ale v návaznosti na ni samozřejmě hlavně peněz. A právě k tomuto účelu slouží parametr známý jako topný faktor, zkráceně COP. 
 • COP. COP je ukazatel, který vyjadřuje poměr mezi dodanou elektrickou energií pro provoz tepelného čerpadla a energií dodanou do topného systému ve formě tepla. Tato hodnota poskytuje důležitý údaj o účinnosti fungování tepelného čerpadla a jeho schopnosti přeměny elektrické energie na teplo. Podle topného faktoru tak lze posoudit účinnost tepelného čerpadla. Čím vyšší je topný faktor, tím efektivněji tepelné čerpadlo využívá spotřebovanou elektrickou energii k výrobě tepla. Přestože topný faktor poskytuje určitý pohled na účinnost zařízení, je třeba si uvědomit, že skutečná efektivita může být během provozu velmi proměnlivá, zejména v závislosti na okolních podmínkách, především na venkovní teplotě. 
 • SCOP. A právě kvůli proměnlivosti podmínek je tu SCOP neboli sezónní topný faktor. SCOP bere v potaz všechna roční období a modeluje chování tepelného čerpadla a topné soustavy v průběhu celé topné sezóny. Je tedy mnohem více vypovídající, odpovídá více realitě. 

Video

 

Užitečné odkazy

Recenze na dodavate i výrobní firmy – refsite.info

Dotace a program Nová zelená úsporám – novazelenausporam.cz

Jak vybrat tepelné čerpadlo – energetiko.cz

Porovnání spotřeby elektřiny tepelného čerpadla – abeceda-cerpadel.cz

O tepelných čerpadlech – cerpadla-ivt.cz

Autor článku:

Zajímá vás něco o webu a jak tvoříme obsah? 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejlepší fotovoltaika
a tepelná čerpadla

1. místo

Skvělé recenze

2. místo

Komplexní řešení

3. místo

Oblíbená volba

Obsah článku

Kam dál?