Search
Close this search box.

Solární střešní tašky vs. fotovoltaické panely. Co je lepší?

Shrnutí: Pokud uvažujete o ekologických změnách ve svém domě, možná se rozhodujete mezi fotovoltaickými panely a solárními střešními taškami. Porovnal jsem je, abych vám pomohl rozhodnout, co bude pro váš dům nejlepší.

  • Solární střešní tašky a fotovoltaické panely mají podobnou účinnost, ale fotovoltaické panely ji mají stále o několik procent vyšší
  • Fotovoltaické panely jsou levnější než solární střešní tašky, ty jsou však esteticky přijatelnější
  • Solární střešní tašky mají vyšší odolnost vůči povětrnostním vlivům, tím však jejich hlavní výhody končí.

Solární střešní tašky vs. fotovoltaické panely

Pokud chcete ušetřit za energie a zároveň jít naproti ekologii, pak můžete stát mezi rozhodnutím, zda se rozhodnout pro fotovoltaické panely nebo solární střešní tašky. I když jste si možná již zcela jisti, že solární energie je tou správnou cestou, můžete být zmateni specifiky těchto dvou různých systémů. 

Jaký je rozdíl a jak fungují?

Fotovoltaické panely a solární střešní tašky fungují podobně a obě využívají sluneční světlo k výrobě energie. Hlavní rozdíl je ve způsobu jejich instalace v domě. Fotovoltaické panely se montují na střechu, zatímco solární tašky se do ní zabudovávají.

Oba mohou být vybaveny různými funkcemi, které je činí účinnějšími a flexibilnějšími, například systémem, který se automaticky přizpůsobuje ročnímu období, nebo konstrukcí solárních tašek, která odráží teplo.

Jedním z klíčových rozdílů mezi fotovoltaickými panely a solárními střešními taškami je to, že v případě solárních tašek jich na střechu nemůžete jen tak přidat několik. Místo toho budete muset vyměnit všechny střešní tašky za solární alternativy, abyste mohli vyrábět solární energii. Výhodou solárních střešních tašek je však to, že na střeše téměř nejdou vidět.

Výroba energie

Smyslem instalace fotovoltaických panelů nebo solárních střešních tašek je efektivní výroba elektřiny, proto je třeba před rozhodnutím vědět, zda tento úkol skutečně splňují.

V současné době jsou fotovoltaické panely schopny vyrábět vyšší množství elektřiny než solární střešní tašky, což znamená, že zaberou méně místa na střeše (protože budete potřebovat méně) a budou cenově výhodnější. To však neznamená, že solární tašky nejsou účinné. Solární technologie se neustále vyvíjí a některé modely solárních tašek v poslední době dosahují účinnosti přeměny, která se neuvěřitelně blíží účinnosti solárních panelů. Solární střešní tašky mají obvykle účinnost 10-20 %, zatímco fotovoltaické panely obvykle dosahují alespoň 16 %, přičemž některé dosahují účinnosti až 22 %. 

Fotovoltaické panely vs. solární tašky

Více lidí než kdy dříve hledá ekologické alternativy. Instalace fotovoltaických panelů nebo solárních tašek, i když vyžaduje trochu více plánování a rozpočtu, se rychle stává oblíbenou volbou pro majitele domů, kteří dbají na životní prostředí. Který z nich je však nejlepší?

Fotovoltaické panely jsou skvělou volbou pro ty, kteří pracují s omezenějším rozpočtem a musí pečlivě zvážit náklady, přičemž solární tašky mají více výhod a fungují nejlépe pro ty, kteří mají větší rozpočet a nechtějí, aby jim na střeše stály velké solární panely. Obzvláště dobře se také hodí pro novostavby nebo domy, které již potřebují vyměnit střechu. Solární střešní tašky jsou vysoce odolné vůči povětrnostním vlivům, jejich hlavní výhodou je však estetika.

Často kladené dotazy

❓Mohu používat elektřinu z solárních panelů i v noci nebo v oblačných dnech?

Solární panely generují elektřinu pouze během dne, kdy na ně dopadá sluneční světlo. Pokud chcete používat elektřinu v době, kdy panely nejsou schopné ji generovat (například v noci), budete potřebovat systém pro skladování energie. Alternativou je systém napojený na síť, kdy můžete prodávat přebytečnou energii do sítě a odebírat ji, když ji potřebujete (virtuální baterie).

❓Jaký dopad má instalace solárních panelů na hodnotu nemovitosti?

Obecně platí, že instalace solárních panelů může zvýšit hodnotu nemovitosti, protože snižují náklady na elektřinu a jsou ekologicky šetrné. Každý případ je však specifický a hodnota nemovitosti může být ovlivněna mnoha faktory.

❓Jakou údržbu vyžadují solární panely?

Solární panely vyžadují minimální údržbu. Důležité je, aby byly čisté a neměly na sobě vrstvu prachu nebo špíny, která by mohla snižovat jejich účinnost. Některé systémy mohou vyžadovat periodické kontroly od odborníků.

Užitečné odkazy: 

Autor článku:

Zajímá vás něco o webu a jak tvoříme obsah? 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejlepší fotovoltaika
a tepelná čerpadla

1. místo

Skvělé recenze

2. místo

Komplexní řešení

3. místo

Oblíbená volba

Obsah článku

Kam dál?