Search
Close this search box.

Jaké topení do rodinného domu? Nedělejte tyhle chyby

Shrnutí: Když vybíráte topení do domu, měli byste zvážit několik faktorů, díky kterým budete mít jistotu, že ušetříte. Pokud tápete v tom, jak si vybrat nejlepší topení do rodinného domu, pomůžu vám v tomto článku přijít na nejlepší způsob.

  • Do rodinného domu byste měli vybírat topení pečlivě, budou se na tom totiž odvíjet částky, které budete dlouhodobě za vytápění platit
  • Při nesprávně zvoleném způsobu vytápění můžete zaplatit i o několik tisíc ročně více
  • Při vytápění byste se měli vyhnout několika chybám, kvůli kterým se vaše výdaje za vytápění mohou zbytečně zvýšit.

Jaké topení do rodinného domu?

Správné topení do domu vám skutečně může ušetřit spoustu peněz, proto byste jeho výběr neměli podceňovat. Vybírat můžete z několika topných systémů, z nichž každé má svá pozitiva i negativna. Pojďme se rovnou podívat na jednotlivé typy zdrojů vytápění.

1) Plynový kotel

Když si budete plynový kotel pořizovat, počáteční investice bude vyšší, a to zejména u kondenzačních, které jsou obecně dražší. Vytápění zemním plynem je obecně oblíbený, a to jak v rodinných domech, tak i v bytových domech. Jedná se o poměrně levný způsob vytápění, ale samozřejmě nejvíce záleží na aktuálních cenách plynu.

2) Kotel na tuhá paliva

S kotlem na tuhá paliva se setkáváme nejčastěji ve starých domech, kde se jedná o skutečně častý a zároveň levný způsob vytápění. Je dokonce levnější než vytápění zemním kotlem, má však své značné nevýhody. Mezi ně patří zejména nutnost dovážení paliv, se kterým se pojí také nutnost uklízení a přikládání do kotle. 

3) Elektrokotel

Vytápění elektrickým kotlem doporučuji do novostaveb a nízkoenergetických domů, ve kterých je tepelná ztráta naprosto minimální. V domech, kde hrozí významný únik tepla, se elektrokotli vyhněte obloukem. Mohli byste totiž zbytečně přijít i o tisíce korun ročně.

4) Tepelné čerpadlo

Tepelná čerpadla zažívají v posledních letech úspěch. Lidé si je pořizují s vidinou velké úspory do budoucna. Počáteční investice však může být až nepříjemně vysoká – s tím ale částečně pomohou státní dotace. Tepelná čerpadla jsou ekologická a tepelně vysoce účinná. Pokud zvažujete pořízení tepelného čerpadla, máte na výběr z několika typů tepelných čerpadel:

  • Tepelné čerpadlo typu země/voda: U tohoto typu čerpadla se odebírá teplo ze země. V tomto případě jsou výhodou nízké investiční náklady. Má však i své nevýhody, mezi které patří potřeba velké plochy.
  • Tepelné čerpadlo typu voda/voda: Toto tepelné čerpadlo čerpá teplo pochopitelně z vody. Bude pro vás vhodné zejména v případě, pokud máte za domem například rybník. Tato čerpadla jsou levnější, ale je třeba věnovat zvýšenou pozornost jejich údržbě.
  • Tepelné čerpadlo typu vzduch/voda: Tento typ čerpadla patří mezi nejvýhodnější. Teplo odebírá ze vzduchu, má však nevýhodu v podobě nestálosti – teplota vzduchu se totiž během roku může výrazně měnit). Tepelné čerpadlo vzduch/voda je vhodné zejména do dobře izolovaných novostaveb či do zrekonstruovaných starších domů.

Jakým chybám při vytápění se vyhnout?

1) Nulová údržba

Ať už si vyberete jakýkoliv způsob vytápění, většinou musíte (například kotel) alespoň jednou ročně nechat zkontrolovat a vyčistit. Kromě toho, že bude lépe fungovat a mít nižší spotřebu, můžete tím také výrazně eliminovat riziko nehody.

2) Zavzdušněné radiátory

Radiátory se musí pravidelně odvzdušňovat, ideálně na začátku topné sezóny a pak ještě jednou během ní. Pokud radiátory neodvzdušňujete, bude vaše topení topit méně a zároveň bude mít kotel vyšší spotřebu, která pochopitelně vede k vyšším výdajům, a to až o stovky korun navíc. Zavzdušněný radiátor poznáte jednoduše podle toho, že je při nejvyšším výkonu v některých částech studený či vlažný – zejména ve spodní části.

3) Vypínání topení za cílem ušetřit

Pokud vypínáte topení, když odcházíte například do práce nebo do obchodu za účelem ušetřit, hned s tím přestaňte. Tímto způsobem totiž rozhodně neušetříte, naopak si můžete výdaje za vytápění zvýšit. Opětovné vytápění místnosti stojí váš zdroj vytápění spoustu energie. Místo toho jen snižte teplotu na termostatu.

Často kladené dotazy

❓Proč se nevyplatí elektrický kotel do starého domu?

Vytápění elektřinou je poměrně drahé a v případě špatně izolovaného, starého domu se vám může topení nepříjemně prodražit. Zaměřte se raději na jiné způsoby vytápění.

❓Jak ušetřit za vytápění?

Nejjednodušším způsobem, u kterého doporučuji začít, je nepřetápět si domácnost. Snižte teplotu na termostatu o 1-2 stupně. I to bude mít na úsporu peněz svůj význam.

❓Můžu mít při zapnutém topení mírně otevřené okno? 

Pokud topíte, neměli byste větrat dlouhodobě, a už vůbec ne na tzv. mikro ventilaci. Tímto způsobem si doma vzduch nevyvětráte, pouze vám bude teplo unikat. Místo toho větrejte párkrát za den, ale pořádně (tzn. otevřete na jednu až dvě minuty okno dokořán).

Užitečné odkazy:

Autor článku:

Zajímá vás něco o webu a jak tvoříme obsah? 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejlepší fotovoltaika
a tepelná čerpadla

1. místo

Skvělé recenze

2. místo

Komplexní řešení

3. místo

Oblíbená volba

Obsah článku

Kam dál?