Search
Close this search box.

SunExtra recenze 2024: fotovoltaika moderně a rychle!

Shrnutí: SunExtra je poměrně mladou společností a k fotovoltaice přistupuje hodně moderně. Důraz dává hlavně na konfiguraci fotovoltaické elektrárny na míru vašim potřebám. Toho se snaží dosáhnout mimo jiné i velkým výběrem z jednotlivých komponentů – SunExtra využívá více dodavatelů FVE systémů. Komu bych spolupráci se SunExtra doporučila? Těm, kteří chtějí, aby celá spolupráce probíhala co nejrychleji, dále těm, kteří hledají co nejjednodušší postup a chtějí na dodavateli nechat vše včetně byrokracie kolem dotací, distribuční sítě a podobně. A také těm, kteří nepotřebují velké množství referencí od jiných zákazníků – SunExtra je totiž teprve sbírá. 

Na dostupné recenze se ale samozřejmě podíváme ve článku podrobněji. Popíšeme si hlavní výhody a nevýhody spolupráce se společností SunExtra, zaměříme se na jejich dostupné služby i celý poptávkový proces. Víte, že na webových stránkách této společnosti naleznete konfigurátor, který vám umožní vybrat si jednu z předpřipravených sestav? Případně si ji upravit dle svých potřeb nebo požádat o řešení zcela individuální na klíč. 

Výhody firmy SunExtra

 • Výběr z oblíbených sestav i řešení na klíč.
 • Široký výběr komponent od více dodavatelů.
 • Cenová nabídka do 24 hodin.
 • Flexibilní realizaci garantována do 60 dní. 
 • Bez záloh. 
 • Pomoc s byrokracií – podklady pro dotace, poradenství, záruční i pozáruční servis, monitoring a optimalizace v budoucnosti.

Nevýhody firmy SunExtra

 • Nabízí pouze fotovoltaiku – chybí možnost kombinovat s tepelným čerpadlem.
 • Mladá firma, tudíž ještě chybí dostatek recenzí.

SunExtra – portfolio produktů a služeb

Na webových stránkách SunExtra je hned na první pohled vidět trochu jiný přístup než má konkurence. SunExtra sází na rychlost, uživatelsky přehlednou analýzu a konfiguraci a modelové systémy s možnosti jejich úpravy na míru. Vedle montáže mají i několik dodatkových služeb, které si rozebereme podrobněji: 

 • Fotovoltaika. Fotovoltaické elektrárny a jejich montáž jsou samozřejmě nejpodstatnější. Firma SunExtra dbá na to, aby nabízela co nejširší škálu komponentů a mohla tak zcela nestranně nabídnout ideální řešení. U panelů se nejčastěji setkáte se značkou Leapton, dále například s Canadian Solar, eArc, Jinko Solar, Longi, SunPro., střídače můžete vybírat Huawei, Fronius, Victron Energy nebo třeba Solax. Baterie pak Luna, BYD, Pylontech a Solax. Tyto značky jsou firmou nejčastěji doporučované, ale na webu najdete, že na vaši žádost nebude problém s instalací i jiných značek – jen na ně třeba nedostanete tak dlouhou garanci, pokud s danou značkou nemá SunExtra takové zkušenosti. K elektrárně jako takové je možné přidat wattroutery, optimizéry i wallbox (autonabíječku). 
 • Konfigurátor. Dle mého názoru si zaslouží samostatnou kolonku. Líbí se mi, že po zodpovězení několika jednoduchých otázek získáte doporučení na jednu ze tří modelových variant, a to zdarma a aniž byste museli zanechávat svůj kontakt. Na výběr jsou různé modely dle ceny, výkonu – například Economy, Optimal, Victron a On-Grid. Výsledky této konfigurace jsou po konzultaci se zástupcem firmy samozřejmě upravitelné na míru. 
 • Servis. Samozřejmostí je záruční i pozáruční servis. 
 • Dozor, audit a poradenství. Na firmě SunExtra se mi líbí jejich konzultantský přístup. Osobní schůzka a konzultace návrhu před podpisem smlouvy a montáží je nezbytná i u jiných dodavatelů. SunExtra ale nabízí také audit vaší aktuální elektrárny, kdy zkontroluje její stav a navrhne případné úpravy a zlepšení. A také dozor nad dodavatelem při realizaci. Na konec už jen zmíním, že stejně jako další dodavatelé, i SunExtra vám pomůže s vyřízením dotací a podkladů pro její vyplacení. 

Tip: Nevíte, jak si v záplavě dodavatelů vybrat toho pravého, když máte více favoritů? Konzultace a cenové nabídky jsou běžně zdarma a bez závazků, nebojte se proto oslovit jich více a vybrat si až ve chvíli, kdy budete mít na stole konkrétní návrhy i s podmínkami smlouvy a až získáte vlastní dojem a zkušenost z přístupu obchodních zástupců. SunExtra jsem jako jednu z nejlepších firem doporučovala i v tomto shrnujícím článku, který mimo jiné obsahuje i pár tipů, podle čeho dodavatele vybírat. 

Jak probíhá spolupráce s firmou SunExtra?

SunExtra má celý proces přehledně popsaný. Co na tomto dodavateli jistě oceníte, to je rychlost, s jakou pracuje – alespoň podle toho, co garantuje na webových stránkách. Zde uvádí cenovou nabídku do 24 hodin a flexibilní instalaci s garancí dokončení do 60 dnů. Velmi neobvyklá je také nulová záloha – většinou se setkáte se zálohou předem kolem 10 až 15 % z ceny. Jak tedy celá spolupráce proběhne?

 • Návrh dle konfigurátoru. Na webových stránkách si zvolíte nejvhodnější modelové řešení a zašlete poptávku. 
 • Osobní schůzka. Na schůzce proberete vybrané řešení a případně ho upravíte dle individuálních potřeb a vlastností nemovitosti. 
 • Podpis smlouvy. Pokud se vám bude nabídka zamlouvat, pak bude na čase podepsat smlouvu a uvést celou instalaci do pohybu. 
 • Vyřízení administrativy. SunExtra připraví podklady pro dotaci, přihlásí fotovoltaiku do sítě distributora a případně může i pomoci s financováním. (Víte, že fotovoltaiku lze financovat úvěrem? Tímto tématem se blíže zabýváme zde.)
 • Montáž fotovoltaiky. Montážní tým nainstaluje fotovoltaiku na vaši nemovitost. To většinou zabere den až tři – dle náročnosti a velikosti systému. 
 • Revize a předání díla. Do dvou týdnů přichází revizní technik a ověřuje funkčnost celého systému, abyste mohli být zaškoleni a spokojeně elektrárnu používat. 
 • Dotace. Vyplácení dotace lze až po instalaci, peníze vám přijdou na účet většinou zhruba po 7 týdnech. 

Tip: V recenzích pravidelně zmiňuji krok připojení do distribuční sítě. K čemu je připojení potřeba a jak funguje se dozvíte například v tomto článku. Pamatujte, že solidní dodavatel toto připojení zařídí za vás, dnes je to standardně součástí jejich služeb. 

Recenze a zkušenosti zákazníků s firmou SunExtra

Reálné zkušenosti zákazníků SunExtra jsou nepopiratelně jedním z nejdůležitějších zdrojů informací. Právě dle nich lze posoudit, zda firma svým závazkům opravdu dostála a zda jedná tak, jak se prezentuje. V případě SunExtra je tu oproti konkurenci drobná nevýhoda – na trhu jsou poměrně krátce, konkrétně od roku 2021, takže jich ještě nemá tolik. Přesto na webových stránkách najdete hezky zdokumentované a vyfocené reference a několik hodnocení na dalších portálech jsem pro vás také objevila. 

Na Facebooku je jen jedna recenze, je však pozitivní. Facebookové stránky doporučuji navštíit spíše pro obsah, který přidává sama firma – jedná se o zajímavé postřehy a často i dokumentování procesu přímo z montáže, takže se můžete podívat, jak taková instalace probíhá v praxi. 

Google má čtyři recenze a všichni hodnotící dávají firmě 5 hvězdiček z 5. Zákazník jménem Zdeněk uvádí následující:”Přístup ohledně technické stránky FVE perfektní, první záloha byla splatná až v den instalace panelů. Skvělá práce střechařů a profesionalita elektrikářů. Mohu ocenit dobrý poměr cena/výkon a client-friendly přístup. Když se žena ozvala, že konstrukce pod vikýřem příliš zasahuje do výhledu z oken (estetická stránka věci), firma ji bez problémů na své náklady umístila na jiný typ (nižších) háků, které problém vyřešily.”. Další ze zákazníků Vojtěch pak hodnotí firmu takto:”Zatím nejkvalifikovanější dodavatel, se kterým jsem konzultoval. Od střechařiny po elektřinu.”.

Tím bohužel hodnocení víceméně končí, doporučuji však podívat se na reference přímo na webových stránkách firmy SunExtra, Jsou velmi dobře zpracované – vedle fotografií se dozvíte také lokalitu, ceníkovou cenu a roční finanční úsporu. Přestože recenzí je tedy méně, SunExtra ročně realizuje přes 250 montáží po celé České republice. 

Shrnutí 

SunExtra přináší moderní a svěží pohled na dodávání a instalaci fotovoltaických elektráren (nejen) do domácností. Z webových stránek jsem silně vnímala pocit, že se snaží být nejen montážní firmou, ale hlavně vystupovat v roli konzultantské, budovat s klienty dlouhodobé vztahy a s fotovoltaikou jim pomáhat komplexně. Přestože společnost funguje teprve krátce, všechny recenze a ohlasy jsou pozitivní. I já bych proto tohoto dodavatele fotovoltaických elektráren doporučila. 

Proč? Především pro rychlost jednání, bezzálohový systém a velký výběr jednotlivých komponentů. Ke zmíněné rychlosti instalace – firma na webových stránkách uvádí v podstatě v přímém přenosu, jak zatíženi jsou a jak rychle zvládnou zakázku realizovat. V době psaní článku zvládne firma instalaci dokonce 30 dní od podpisu smlouvy. Hodně se mi líbí i nezávazná konfigurace, pro kterou nemusíte udávat své kontaktní údaje – u konkurence existuje velmi často obdobná kalkulačka, ale pod podmínkou zanechání svého kontaktu, aby vás firma mohla oslovit s nabídkou.

Pokud vás SunExtra jakožto dodavatel FVE zaujal, můžete jej snadno kontaktovat skrze tento formulář. Případně zde najdete také emailový a telefonický kontakt. 

Nejčastější otázky

Jak funguje ostrovní systém a co to je?

Fotovoltaika může být zajímavým řešením i na místech, kam není doveden žádný jiný zdroj energie – hodně často tomu může být na chatách a chalupách. V takovém případě může dávat smysl takzvaný ostrovní systém. Fotovoltaická technologie v ostrovním systému klasicky využívá sluneční energii zachycenou solárními panely. Tato energie je buď okamžitě spotřebována, nebo je ukládána do baterií pro pozdější použití, což umožňuje nezávislý provoz systému bez připojení k hlavní síti. 

Co všechno zvážit při výběru dodavatele fotovoltaiky?

Při výběru fotovoltaického systému nemusíte být odborníkem, protože právě od toho jsou tu technici a poradci z jednotlivých firem, kteří vám pomohou s výběrem. Klíčové je proto najít spolehlivého dodavatele, který vám pošle kvalifikované experty a doporučí správné řešení. Dodavatele, na něhož se můžete spolehnout. Jak ho poznat? Projděte si historii firem, prozkoumejte jejich webové stránky, recenze a produkty. Porovnejte nabídky a pozorně si prostudujte smlouvy, včetně finančních podmínek. Dbejte na transparentnost a spolehlivost dodavatele, který vám může pomoci i s administrativou a zajištěním dotačních programů, abyste mohli mít jistotu a klidné srdce.

Kde se mohu dozvědět více o dotacích?

Odkaz na oficiální stránky Nová zelená úsporám naleznete mezi užitečnými odkazy. Tam se dozvíte všechny důležité informace. V rámci klasického programu NZÚ Standard platí, že peníze obdržíte až po realizaci, v začátcích tedy musíte mít dostatek zdrojů na zakoupení systému za vlastní peníze (případně investici pokrýt úvěrem). Dotace vám přijde na účet zhruba 7 týdnů po doložení podkladů po instalaci. Ideální je, pokud tyto starosti přenecháte dodavatelské firmě, většina z nich vám se vším pomůže v rámci svých služeb. 

Jaká je životnost solárních panelů a potřebují pravidelný servis?

Tomuto tématu se věnujeme také v samostatném článku. Obecně se životnost uvádí 25 až 30 let, ale záleží na kvalitě panelů a na tom, zda mají pravidelný servis. V rámci běžného fungování ale žádnou údržbu nepotřebují. I s ohledem na životnost je dobré zjistit, jak dlouhou garanci dodavatel na jednotilvé komponenty poskytuje a zda nabízí nejen záruční, ale i pozáruční servis.

Užitečné odkazy

Recenze na dodavate i výrobní firmy – refsite.info

Dotace a program Nová zelená úsporám – novazelenausporam.cz

Kolik stojí solární panely – energetiko.czAutor článku:

Zajímá vás něco o webu a jak tvoříme obsah? 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejlepší fotovoltaika
a tepelná čerpadla

1. místo

Skvělé recenze

2. místo

Komplexní řešení

3. místo

Oblíbená volba

Obsah článku

Kam dál?