Search
Close this search box.

Jaké tepelné čerpadlo vzduch/voda pro rodinný dům?(cena)

Shrnutí: Tepelné čerpadlo v poslední době zažívá boom a může být skvělou variantou, jak ušetřit na energiích. Varianta vzduch/voda je nejčastější variantou pro rodinné domy – má nejideálnější poměr výkonu ku ceně oproti jiným čerpadlům. Jeho cena se pohybuje od 250 000 do 400 000 Kč, převážně v závislosti na kvalitě a hlavně jeho požadovaném výkonu. Ceny, které budu uvádět u jednotlivých produktů, jsou orientační dle informací na internetu, ale vždy bude záviset na situaci na trhu, ceně za montáž a zvoleném výkonu.

Do ceny ještě navíc vstupují dotace, které vám pomohou ušetřit. A dobré je propočítat si také finanční návratnost v dlouhodobém měřítku – o té vám v tomto článku také řeknu více.

 • Jedno z nejprodávanějších tepelných čerpadel stále zůstává Viessmann Vitocal 200-S, se kterým mají zákazníci velmi dobré zkušenosti a které dodává např. firma Acetex. Cenově se pohybuje kolem 200 až 250 000 Kč. 
 • Zajímavá čerpadla nabízí i Daikin, model Altherma je ideální nejen do novostaveb.V portfoliu je má opět například Woltair nebo firma V-system. Cenově může vycházet do 300 000 Kč.
 • Hodně působivé parametry a vysoký výkon nabízí IVT Air X. Čerpadlo můžete poptat přímo na stránkách IVT nebo solidního dodavatele EnergoSolar.. Dle informací na internetu by mohlo vycházet na cenu kolem 200 až 250 000 Kč. 
 • Alpha Innotec Alira bych doporučila náročným klientům s velkým domem, který bude mnohem větší výzvou na vytopení. Cenově bude vycházet přes 300 000 Kč.

1. místo

Viessmann Vitocal 200-S

Ideální kombinace tichého provozu a nízké hlučnosti.

2. místo

Daikin model Altherma 3

Firma zabývající se klimatizační technikou přinesla na trh vysoce výkonné čerpadlo.

3. místo

IVT Air
X

Nadstandardní výkon pro náročnější.

4. místo

Alpha Innotec Alira

Dva modely v nabídce - LWA pro nejnáročnější, LWD o trochu levnější varianta, ale také pro velké domy.

V rámci článku jsem se zaměřila vyloženě na čerpadla vzduch/voda, protože pro většinu rodinných domů dávají největší smysl a jsou nejdostupnější. Konkrétní produkty jsem pak vybírala dle kvality, dostupnosti, pověsti a zkušeností zákazníků. Ceny čerpadel se ale pak liší dle toho, jak velké (výkonné) budete potřebovat. To už je vždy individuální a na konzultaci s odborníkem. V jednotlivých recenzích proto uvádím cenové rozpětí pro konkrétní model.

Poznámka k cenám – je bohužel třeba brát je hodně orientačně. Aktuální přístup firem na trhu je z logických důvodů trochu méně transparentní a ceníky poskytují až po prvním kontaktu se zákazníkem. Mé možnosti byly tedy poměrně omezené a musela jsem se spoléhat na kombinaci různých údajů a zdrojů z internetu.

Vybral jsem podle mého průzkumu nejlepší tepelné čerpadlo vzduch/voda pro rodinný dům

 1. Viessmann Vitocal 200-S
 2. Daikin model Altherma
 3. IVT Air X
 4. Alpha Innotec Alira
 5. Sinclair S-therm Yukon

1. Viessmann Vitocal 200-S recenze

Ideální kombinace tichého provozu a nízké hlučnosti.

 • Poměr kvality a ceny
 • Tichý chod
 • Invertor
 • Dostupnost u mnoha dodavatelů
 • Nehodí se do kombinace s radiátory

Kdy zvažovat Viessmann Vitocal 200-S?

Dle mého názoru je to ideální volba do rodinných domů, kde potřebujete dobrý výkon a přitom vám záleží na kompaktnosti a tichém chodu, který by mohl být rušivý například v hustší zástavbě. Navíc je snadno dostupný u firmy Acetex, která má skvělou pověst a pomůže vám i s montáží.

Proč jsem vybrala Viessmann Vitocal 200-S?

Aniž by výrobce přepálil cenu, nabízí solidní výkon a já věřím, že většina dnešních mladých rodin musí i při takovéto investici pořád myslet na smysluplný rozpočet. Právě proto se mi toto čerpadlo líbí. Vedle toho oceňuji tichý chod, čistý design, dle recenzí spolehlivý chod a invertor. Celý systém má také funkci chlazení.

Viessmann Vitocal 200-S a uživatelské recenze

Viessmann je poměrně známou značkou, takže pokud se budete chtít pustit do hlubšího průzkumu a projít si zkušenosti zákazníků, prostoru budete mít víc než dost. Já bych nalezené recenze shrnula jako bezproblémové čerpadlo, u nějž se opravdu potvrzuje, že při chodu neruší. Pokud se objevily negativní recenze, tak měly většinou spíše co dočinění s instalací a tu má na starost montážní firma. Opět bych zde proto jen zdůraznila důležitost výběru solidního dodavatele.

2. Daikin Altherma 3 recenze

Firma zabývající se klimatizační technikou přinesla na trh vysoce výkonné čerpadlo.

 • Vysoký výkon i v nízkých teplotách
 • Design s mnoha oceněními
 • Invertor
 • Dostupnost u dodavatelů
 • Uživatelské rozhraní
 • Výroba v Česku
 • Primárně určen spíše pro novostavby

Kdy zvažovat Daikin Altherma 3?

Daikin je spolehlivá firma, která je na trhu už desítky let, ač hlavně v rámci klimatizací.  Jejich čerpadlo bych doporučila jak pro podlahové vytápění,tak pro napojení na ohřev vody. Jedná se o kvalitní a výkonná čerpadla. Dle výrobce jsou primárně určena do novostaveb. 

Proč jsem vybrala Daikin Altherma 3?

Na tomto čerpadle mě zaujalo hned několik parametrů. Spolehnout se na něj můžete i v náročných podmínkách, vytápět a vyhřívat zvládne i v -25°C. Má vysoký výkon, kompaktní rozměry zajišťující snadnou instalaci a intuitivní uživatelské rozhraní. 

Daikin Altherma 3 a uživatelské recenze

Hodně zpětné vazby na toto čerpadlo jsem čerpala například z této diskuze na portálu Modrá střecha. Jinak lidé oceňují, že čerpadlo je vyráběno v Česku, což usnadňuje komunikaci a případný servis. Recenzenti jsou s čerpadlem spokojeni, chod je tichý, některé stížnosti se týkaly nevhodně nastaveného režimu oběhového čerpadla, což je ale otázka návštěvy servisního technika, ne závada na čerpadle. 

3. IVT Air X recenze

Nadstandardní výkon pro náročnější

 • Vysoký výkon i v nízkých teplotách
 • Hodí se i k radiátorům
 • Vysoký topný faktor
 • Klimatizace ve standardu
 • Občas zmínky, že je čerpadlo hlasitější

Kdy zvažovat IVT Air X?

Toto čerpadlo bych doporučila lidem, kteří hledají čerpadlo s vysokým topným faktorem. Je jedním z nejprodávanějších na trhu, zaslouženě. Už v základu je zabudována i klimatizace, chod je díky své konstrukci velmi tichý, čerpadlo vydrží i náročné podmínky, jelikož bylo navrženo pro severské klima. 

Proč jsem vybrala IVT Air X?

Když jsem vybírala čerpadla pro rodinné domy, hledala jsem špičkovou kvalitu za “normální” ceny a IVT Air X v tomto určitě patří k vítězům. Vyhrává nejen různé spotřebitelské testy, ale i obyčejné recenze jsou velmi pozitivní. Ostatně blíže se můžete podívat například v tomto spotřebitelském testu.

IVT Air X a uživatelské recenze

Zmínek o čerpadle je na internetu naštěstí mnoho. Sami si je můžete pročíst například na tzb-info.cz, na obsáhlé stránce refsite.info nebo třeba na abeceda-cerpadel.cz. Čerpadlo je vychvalováno jako spolehlivé, výkonné, čerpadlo dle recenzí funguje i s radiátory, což je důležité pro starší domy bez podlahového vytápění. Negativní recenze spíše souvisí s nespolehlivou montáží. 

4. Alpha Innotec Alira recenze

Dva modely v nabídce - LWA pro nejnáročnější, LWD o trochu levnější varianta, ale také pro velké domy.

 • Pro nejnáročnější klienty.
 • Poradí si i s velkými rodinnými domy, vilami a podobně.
 • Vysoký topný faktor.
 • Tichý chod.
 • Robustní a odolný design, který však zachovává svou kompaktnost.
 • Vyšší cena. 

Kdy zvažovat Alpha Innotec Alira?

Alpha Innotec Alira zde určitě zmiňuji jako nejvýkonnější variantu pro náročné. Nemusí to nutně znamenat, že si potrpíte na luxus, po tomhle čerpadle byste se určitě měli poptat i v případě, že máte velký starý dům a potřebujete opravdu pořádný “stroj”, který vše utáhne. 

Proč jsem vybrala Alpha Innotec Alira?

Tohle čerpadlo je dobře dostupné, hodně dodavatelů jej má v portfoliu. V rámci recenze se zmiňuji hned o dvou modelech – LWA a LWD. LWA je ještě o úroveň výše a zvládne opravdu velké rodinné domy, vily a dokonce třeba i firemní budovy nebo větší prostory. To se pak samozřejmě odrazí i na ceně, která odpovídá kvalitě. Čerpadlo v sobě spojuje vysoký výkon, tichý chod, robustní a odolnou konstrukci a sofistikované ač jednoduché ovládání. Čerpadlo kromě vytápění vyhřívá vodu a obsahuje klimatizaci pro případné chlazení. 

Alpha Innotec Alira a uživatelské recenze

V recenzích nenarazíte na kritiku, čerpadla jsou bezproblémová a spolehlivá, jen tomu zkrátka odpovídá již zmiňovaná cena. Ohledně této značky si můžete projít například tuto diskuzi. Pro bližší informace o produktu pak můžete navštívit přímo stránky Alpha Innotec.

5. Sinclair S-therm Yukon recenze

Poměr kvality a ceny na prvním místě, s důrazem na odolné provedení.

 • Dobrá cena.
 • Více variant – monoblok i split, možnost ohřevu vody.
 • Dostupnost.
 • Výroba v Česku.
 • Málo recenzí

Kdy zvažovat Sinclair S-therm Yukon?

U Sinclair čerpadel můžete ocenit, že jsou vyráběna a vyvíjena v České republice, což v mnoha ohledech usnadňuje následný servis a údržbu. Jinak se hodí i do rodinných domů s omezeným prostorem – v modelové řadě jsou varianty splitové i monoblokové. 

Proč jsem vybrala Sinclair S-therm Yukon?

Líbí se mi, že v rámci tohoto modelu je pořád k dispozici spousta variant pro různé situace. Výrobce nabízí variantu monobloku i splitu a variantu klasickou nebo All-in-one s nádrží pro teplou vodu. Čerpadla disponují invertorem, jednoduše se ovládají a navzdory vysoké účinnosti vychází době i cenově. Dle informací na internetu by mohlo vycházet zhruba na 200 000 Kč. 

Sinclair S-therm Yukon a uživatelské recenze

U tohoto čerpadla jsem bohužel měla trochu problém najít konkrétní recenze, i na Refsite jsou pouze tři hodnocení, ač kladná. Trochu jsem to tedy obešla a podívala se na recenze firmy Energosolar, která tato čerpadla montuje a instaluje a prošla recenze na jejich realizace. Těch už bylo dostatek a jsou velmi pozitivní, takže bych se na čerpadlo klidně spolehla. 

Jak je to s finanční návratností čerpadel?

Pořízení tepelného čerpadla je investicí hlavně do vašich budoucích úspor. Tudíž byste měli myslet nejen na cenu pořízení, ale hlavně kolik vám tepelné čerpadlo uspoří v průběhu let. To je individuální a je potřeba, abyste toto téma probrali s odborníkem – dodavatelem. 

Průměrně se uvádí doba kolem 8 až 10 let. 

Roli v tom může hrát správně výkonově nadimenzované čerpadlo a taky vlastnosti vašeho domu – zateplení a s tím související úniky tepla. 

Bohužel zde musím zmínit, že právě po nějakých deseti letech se pomalu na čerpadle projevují různá opotřebení a občas bude potřeba servis nebo výměna. Oproti podlahovému vytápění v něm tak vidím tu drobnou nevýhodu, že po delší době budete muset do čerpadla investovat “znovu”. 

Jak tepelné čerpadlo financovat.

Cena tepelného čerpadla vzduch/voda může výrazně kolísat v závislosti na značce, modelu a instalaci.Průměrné náklady na pořízení a instalaci tepelného čerpadla vzduch/voda se mohou pohybovat většinou kolem 250 – 400 000 Kč. To už není malá částka a ne každý ji má k dispozici… 

Financování pořízení tepelného čerpadla vzduch/voda může být usnadněno různými způsoby. První dobrou zprávou je dotace v rámci programu Nová zelená úsporám. Většina dodavatelů čerpadel s ní kalkuluje a zvládne vám garantovat to, že na ni budete mít nárok a dokonce vám pomohou s papírováním. Na TČ vzduch/voda můžete získat 80 až 100 000 Kč.

Další možností je využití úvěrů či financování ze strany bank, někteří dodavatelé čerpadel dokonce nabízí výhodnější úvěry u svých partnerů. Tento krok samozřejmě nemohu plošně doporučovat, je to vždy na zvážení vaší finanční situace.

Důležité je zvážit dlouhodobé úspory na energii, které tepelné čerpadlo vzduch/voda přinese. Tyto úspory mohou pomoci pokrýt náklady na jeho pořízení a instalaci. Před rozhodnutím o financování je proto vhodné konzultovat s odborníkem a provést analýzu návratnosti investice. Solidní dodavatel vám bez konzultace čerpadlo ani nedodá a já opravdu doporučuji zeptat se na co nejvíce detailů. Je to ostatně investice na několik let. 

Servis a údržba tepelného čerpadla.

Tepelné čerpadlo je v podstatě bezúdržbové a až na občasné servisy ho většina lidí vůbec neřeší. Na druhou stranu, péče o tepelné čerpadlo je klíčová pro jeho dlouhou životnost a efektivní provoz. A tak, pokud byste chtěli být opravdu pečliví, níže doporučuji všechno, co můžete na čerpadle kontrolovat a o co je dobré dle mého názoru pečovat.

Prvním krokem je pravidelná kontrola filtračního systému, který zajišťuje čistý průtok vzduchu a maximální účinnost. Důležité je také udržovat okolní prostor kolem jednotky čistý a bez překážek, aby nic nebránilo optimálnímu nasávání vzduchu.

Dalším aspektem péče je kontrola hladiny chladicí kapaliny a pravidelné čištění výměníku tepla, abyste zajistili správný tepelný přenos. Doporučuje se také pravidelné ověření stavu elektroinstalace a elektroniky tepelného čerpadla.

Co se týče servisu, je nezbytné mít tepelné čerpadlo pravidelně kontrolováno odborníkem. Ideální je plánovat servis alespoň jednou ročně, aby se předešlo potenciálním problémům a zabezpečil optimální výkon. Servisní technik provede důkladnou kontrolu všech komponent, včetně kompresoru, ventilátorů, regulace a chladicího okruhu. V podstatě zkontroluje i body, které jsem zmínila výše, takže pokud si jednou za čas pozvete odborníka, můžete být v klidu.

Jak vybrat tepelné čerpadlo – jednoduché a přehledné tipy. 

Při výběru tepelného čerpadla je důležité vzít v úvahu několik klíčových faktorů. Věřím, že vám při rozhodování pomohou. 

 • Už víte, že chcete vzduch/voda? Různé typy tepelných čerpadel jsou vhodné pro různé klimatické zóny, a proto je důležité zjistit, zda je vaše oblast více vhodná pro vzduch-voda, země-voda nebo vzduch-vzduch tepelné čerpadlo. Stejný vliv bude mít prostor vaší nemovitosti, kolik máte kde místa, protože třeba na technologii země/vzduch potřebujete udělat hluboký vrt. 
 • Poznejte váš dům. Dalším důležitým faktorem je velikost vašeho domu a vaše potřeby vytápění a chlazení. Pro menší rodinné domy může být vzduch-vzduch tepelné čerpadlo dostatečné, ale v naprosté většině případů budete volit dražší variantu. Když už víte typ čerpadla, budete muset velikosti a spotřebě domu přizpůsobit výkon čerpadla – aby “utáhlo” všechny místnosti. 
 • Neopomeňte také ekonomické hledisko. Porovnejte náklady na instalaci a provoz různých typů tepelných čerpadel a zjistěte, který systém vám přinese nejlepší návratnost investice. 
 • Základem je spolehlivý partner. V neposlední řadě je důležité vybrat spolehlivého instalatéra s dobrou pověstí a zkušenostmi v oblasti tepelných čerpadel. Profesionální instalace má významný vliv na výkon a životnost systému.

S těmito jednoduchými tipy můžete zvolit tepelné čerpadlo, které bude nejen efektivní, ale také odpovídající vašim konkrétním potřebám a podmínkám.

Když nechcete vybírat čerpadlo, ale solidního dodavatele: 

V tipech na výběr čerpadla zmiňuji, že spolehlivá firma je základ. A tak si možná nemusíte ani tak dělat starosti s konkrétním čerpadlem, jako spíše zaměřit se na dobrého dodavatele a značku čerpadla nechat alespoň částečně na nich. Pro snadnější orientaci bych vám doporučila oslovit například následující dodavatele, ač věřím, že na trhu jich bude skvělých více a tento seznam není nijak finální. Všechny firmy jsem vybrala na základě pověsti a dobrého hodnocení na stránkách Refsite

Video

Užitečné odkazy

Autor článku:

Zajímá vás něco o webu a jak tvoříme obsah? 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kam dál?