Search
Close this search box.

Kolik stojí tepelné čerpadlo – cena se vším všudy (2024)

Shrnutí: Ceny čerpadel se pohybují zhruba od 25 000 až do 500 000 Kč, a to hlavně v závislosti na zvoleném typu čerpadla. Nejoblíbenější volba (tzv. varianta vzduch-voda) stojí kolem 250 000 Kč. Tato částka většině rodinných domů zajistí efektivní vytápění i ohřev vody a pokryje tak zhruba 70 % všech nákladů na energii. Tepelné čerpadlo vyžaduje velké výdaje na začátku, již za zhruba 8 let se vám ale investice vrátí a poté už budete díky čerpadlu ročně šetřit na energiích čím dál tím víc. S pořízením čerpadla mohou pomoci také státní dotace. 

V tomto článku jsem pro vás přehledně připravil pro a proti jednotlivých typů čerpadel a cenových variant. Poradím vám, jestli a jak při pořizování tepelného čerpadla ušetřit a kde naopak raději poctivě připlatit, aby se vám investice jednou vrátila. 

Ceny jednotlivých typů tepelných čerpadel 

Tepelné čerpadlo vzduch-voda220 000-350 000 Kč
Tepelné čerpadlo země-voda350 000-450 000 Kč
Tepelné čerpadlo vzduch-vzduch25 000-50 000 Kč
Tepelné čerpadlo voda-voda350 000-450 000 Kč
Cena za 1 m vrtu pro čerpadlo země-voda1 000 Kč/m

Tepelné čerpadlo vzduch-voda

Nejznámější a nejpoužívanější varianta, ideální kompromis mezi cenou a výkonem. Tuto variantu bych doporučil hlavně pro rodinné domy (i bez větších pozemků), zvláště v případě, že s pomocí čerpadla chcete nejen topit, ale také ohřívat vodu. Je však potřeba počítat s určitou mírou hlučnosti venkovní jednotky a umístit ji tak, aby příliš neobtěžovala ani vás, ani sousedy. 

Tepelné čerpadlo země-voda

Toto čerpadlo může získávat teplo buď z hlubokého vrtu nebo z rozsáhlé plochy pozemku u domu. Mezi hlavní výhody tohoto typu čerpadla patří vysoký výkon a s tím související velmi nízká spotřeba elektřiny. Čerpadlo nevytváří žádný hluk, má dlouhou životnost a celkově je tato varianta tou nejefektivnější dostupnou technologií. Na druhou stranu ale musíte počítat nejen s většími náklady na čerpadlo jako takové, ale i na instalaci (vrt/položení trubek). Zvláště v případě trubek těsně pod povrchem musíte mít také dostatečně prostorný pozemek.

Tepelné čerpadlo vzduch-vzduch

Tato varianta je ideální v případě, že nechcete spoléhat na tepelné čerpadlo jako na primární zdroj tepla, ale spíše jako vedlejší doplněk k hlavnímu zdroji. A také ve chvíli, kdy řešíte hlavně finanční stránku. Čerpadlo vzduch-vzduch je nejlevnější, od výkonnějších variant se liší v řádu desetitisíců až statisíců. Jeho instalace je jednoduchá a věřím, že šikovnější kutil ji zvládne svépomocí. Toto čerpadlo umí také často i chladit v letních měsících či odvlhčovat a čistit vzduch. Bohužel však nemá velký výkon, nehodí se proto do velkých domů, nehodí se jako hlavní zdroj tepla, nelze s ním ohřívat vodu a navíc je poměrně hlučné. 

Tepelné čerpadlo voda-voda

Čerpadlo odebírající teplo buď přímo z vodní plochy nebo ze studny patří k těm nejdražším variantám. Je to však řešení bezhlučné a hlavně, vysoce efektivní – výkonnost těchto typů čerpadel je bezkonkurenční. Limitací je kromě ceny také lokalita nemovitosti – musíte mít u domu dostatečně velký zdroj vody. Spodní vody, kterých se dá dosáhnout vrtem, je totiž pomálu a u nemovitostí v blízkosti větší vodní plochy potřebujete povolení od správce toku. Toto tepelné čerpadlo proto nejčastěji volí hlavně komerční nebo obecní objekty, ale pokud máte u svého domu zdroj vody a dostatek financí k tomu, tak se nenechte odradit a prokonzultujte možné řešení s experty.

Cena za 1 m vrtu pro čerpadlo země-voda

Čerpadlo země-voda může čerpat teplo buď z plochy zahrady těsně pod povrchem přes plastové hadice, anebo praktičtějším způsobem – hlubokým vrtem. A to o hloubce od 80 až do 250 metrů. Cena za vrt se pohybuje kolem 1000 Kč za metr hloubky, proto je instalace tohoto typu čerpadla také nejdražší. Mohu vás uklidnit alespoň v tom, že dokumentaci a stavební povolení pro vrt zajistí každý solidní dodavatel sám a vám tak odpadne alespoň administrativa.

Nejlevnější typy tepelného čerpadla

Do ceny tepelného čerpadla se výrazně propisuje základní princip, na kterém funguje. Při procházení trhu narážíme na čtyři nejčastější typy, které jsem již podrobněji popsal výše. Mějte na paměti, že s vyšší cenou souvisí lepší kvalita a větší výkonnost čerpadla – levnější na vstupu tedy nutně nemusí znamenat výhodnější koupi z dlouhodobého hlediska. 

Ve stručnosti to s náklady může vypadat zhruba takto:

  • Nejlevnější – tepelné čerpadlo vzduch-vzduch
  • Střední varianta – tepelné čerpadlo vzduch-voda
  • Nejdražší – tepelná čerpadla voda-voda a země-voda

V čem jsou tepelná čerpadla vzduch-vzduch specifická a proč se jejich cena liší o deseti, ne-li statisíce? 

Výhody nejlevnějšího čerpadla typu vzduch-vzduch:

  • Nízké pořizovací náklady.
  • Snadná instalace.
  • Často umí nejen ohřívat, ale také chladit – funkce klimatizace.
  • Čistí vzduch.

Nevýhody nejlevnějšího čerpadla typu vzduch-vzduch:

  • Malý výkon – nevyhřeje plnohodnotně celý prostor.
  • S tím související nízká finanční návratnost.
  • Nedá se jím ohřívat voda.
  • Hlučnější provoz vnitřní jednotky.
  • Horší výkon závislý na venkovní teplotě. 

Tepelné čerpadlo vzduch-vzduch je nejjednodušší a nejméně účinnou technologií, v podstatě takovou klimatizací. Kromě nízké pořizovací ceny patří mezi výhody této technologie také snadná instalace a často přítomná doplňková funkce, která slouží právě jako klasická klimatizace. 

Kolik stojí instalace tepelného čerpadla?

Instalace je bohužel hodně individuální záležitost, a tak není úplně v mých silách vám zde popsat přesnou kalkulaci. Vše se musí řešit na míru. V případě tepelného čerpadla země-voda počítejte hned do začátku s investicí do 50 až 150 metrů hlubokého vrtu, přičemž 1 m vrtu stojí kolem 1000 Kč. 

Nejoblíbenější varianta, tepelné čerpadlo vzduch-voda, tento nejdražší bod v rámci instalace nemá, vyjde tedy o něco levněji. Veškerý doplňkový materiál, elektroinstalace, připojení a propojení celého systému, včetně revize a zprovoznění, se dohromady pohybují v řádu desítek tisíc korun.
Většinou vychází finančně výhodněji, pokud si rovnou objednáte nákup i instalaci od jednoho dodavatele, spíše než koupit si čerpadlo a poté hledat montážní firmu.
Kalkulaci ceny instalace byste měli mít vždy k dispozici předem a například firma Woltair pro prvotní odhad nabízí online kalkulačku. 

Tepelné čerpadlo svépomocí – lze takto ušetřit?

Tepelné čerpadlo má i přes všechny své výhody pro mnoho lidí jedno výrazné ale, a to vysokou pořizovací cenu. Mnoho z nich – a možná i vy – tak přemýšlelo nad tím, jak ušetřit díky pořízení tepelného čerpadla svépomocí. Výroba od samého základu i pro zkušené kutily v domácích podmínkách nepřichází moc v úvahu a s ohledem na komplexnost celého zařízení bych ji určitě nedoporučil.

Ušetřit až desetitisíce se ale určitě dá na montáži. A to v případě, že si tepelné čerpadlo pouze koupíte a doma budete schopni jej nainstalovat sami. Určitě budete potřebovat pokročilejší znalosti z oblasti kutilství a dostatek zkušeností, pokud proto váháte a nejste si sami sebou jisti, obraťte se na odborníky. 
Instalace čerpadla svépomocí bude znamenat (mimo jiné drobné úkony):

  • rovnání terénu, 
  • betonování, 
  • vrtání do domu pro vedení trubek a kabelů, 
  • instalaci sestavy akumulace 
  • konečné připojení všech komponentů čerpadel dohromady. 

Před samotným puštěním se do práce to vyžaduje hodně studia, sledování videí s návody a poctivou přípravu i v podobě nákupu všech potřebných nástrojů a správného nářadí. Zajímavou inspirací “jak na to” může být například článek na stránkách ceskykutil.cz.
Instalace svépomocí tedy není nemožná, ale s ohledem na energii, čas i peníze, které do toho budete muset investovat, tak možná nakonec zjistíte, že pro vaši situaci ani tak výhodná nebude. Nehledě na mnohem větší riziko toho, že pokud vznikne vinou špatné instalace závada, tak se nebudete mít na koho odvolat. 

Kolik konkrétně se dá na montáži ušetřit, to se těžko stanovuje, jelikož cena instalace je hodně individuální v závislosti na typu čerpadla, podmínkách dané nemovitosti, náročnosti práce a dalších. Obecně se ale bavíme o tisících až desetitisících. 

Které parametry ovlivňují cenu nejvíc? 

Do ceny tepelného čerpadla vstupuje mnoho faktorů, které úměrně ovlivňují jak kvalitu a výkon, tak ale samozřejmě i cenu. Co všechno se tedy ve finální částce nejčastěji promítne?

  • Pouze nákup vs. plnohodnotný servis. V prvé řadě je to komplexnost služeb. Některé firmy pouze prodávají a dodávají čerpadla jako taková. Jiné firmy zařízení i zapojí přímo u vás doma. V případě, že máte dostatek kapitálu, můžete rovnou přemýšlet nad variantou, která obsahuje jak pořízení čerpadla, tak i montáž, projekt a uvedení do provozu. Pro vás to bude nejvíce komfortní a zabere to nejméně času, výrazně se to však promítne do ceny. 
  • Zdroj tepelného čerpadla. Druhým významným faktorem je pak samozřejmě zařízení jako takové. Do ceny se promítne hlavně vybraný zdroj energie. Zařízení typu vzduch-vzduch je nejlevnější, voda-voda či země-voda bývají naopak nejdražší. Nejčastěji se setkáte se zlatou střední cestou, technologií vzduch-voda. 
  • Výkonnost čerpadla. Vliv na cenu má i topný faktor, který reflektuje účinnost čerpadla a zde samozřejmě platí, že čím lepší topný faktor, tím vyšší cena. Topný faktor je poměr energie vyrobené ku energii spotřebované a při výběru čerpadla na toto číslo určitě doporučuji dávat pozor. 
  • Jméno dodavatele. No a nakonec je potřeba počítat s určitou “přirážkou” za značku, za známého a zavedeného výrobce s garancí a zkušenostmi. Velmi doporučuji podívat se na délku záruky, která je v ceně. 

Na čem rozhodně nedělat kompromisy?

Sebevzdělávání. V prvé řadě byste si před pořízením tepelného čerpadla měli toto téma alespoň do určité míry nastudovat. Jak na to? Nejlepší je začít jako já – pročítat si články (například právě v naší sekci webu věnované přímo tepelným čerpadlům), sledovat videa, procházet si recenze jednotlivých dodavatelů. Právě díky tomu budete chápat základní koncept, rozumět tomu, co vám firma nabídne za řešení a detaily pak již s čistým svědomím nechat na odbornících.

Kvalitní dodavatel. Když už se jednou rozhodnete pro tak velkou investici, pak byste ji měli realizovat se spolehlivým partnerem. Projděte si recenze, oslovte firmy s poptávkou napřímo a porovnejte si jejich služby. Na českém trhu jsou mezi lídry firmy Woltair.cz nebo např. Energosolar.cz

Dostatečný výkon tepelného čerpadla. Každé tepelné čerpadlo má jiný výkon, jiný topný faktor udávající efektivitu tohoto přístroje. A to musí odpovídat nemovitosti – výkon by měl být zhruba o třetinu větší než tepelná ztráta domu. Jen tak budete tepelné čerpadlo využívat maximálně a budete těžit z úspor za energie a slibované finanční návratnosti. 

Levné nebo drahé tepelné čerpadlo?

Poté, co začnete objevovat jednotlivé modely tepelných čerpadel, narazíte na výrazný rozdíl v jejich cenách. A to v řádu desetitisíců.
Mohlo by se zdát velmi výhodné sáhnout po levnější variantě. Proč přesto určitě nedoporučuji řídit se primárně cenou a raději zvolit dražší typ? 

Výhody levnějších typů čerpadel:

  • nepotřebujete tak velkou investici v začátku,
  • nejlevnější jsou většinou modely vzduch-vzduch, které mají nejsnazší instalaci.

Levné tepelné čerpadlo se v dlouhodobém horizontu ale spíše nevyplatí, a to hlavně pro jeho nižší finanční návratnost – okamžik, kdy vám svou činností uspoří více, než kolik na začátku stálo. Drahý typ čerpadla s vyšším výkonem a lepším topným faktorem (poměrem mezi teplem vyrobeným a energií na výrobu spotřebovanou) vás bude stát více na začátku, poté se ale situace zcela obrátí. Jak je to možné?

Dražší tepelné čerpadlo totiž:

  • bude mít nižší provozní náklady v průběhu let, 
  • zvládne efektivněji vytopit nemovitost, 
  • tím pádem už nebudete muset tolik využívat jiné zdroje tepla,
  • většinou vyhrává i z hlediska komfortu co se dodatečných služeb týče, mívá delší záruku a je méně hlučné. 

Samozřejmě se nedá paušalizovat. Toto je na trhu čerpadel standardní situace a vždy je potřeba prostudovat si konkrétní modely. 

Často kladené dotazy 

Existují na tepelná čerpadla dotace? Jak fungují?

Pro stát je samozřejmě smysluplné podporovat úsporu energie a využívání obnovitelných zdrojů. Pro snížení nákladů na pořízení tepelného čerpadla tak můžete zažádat o dotaci v rámci programu Nová zelená úsporám. Dotaci lze čerpat jak pro zateplení stávajícího bydlení, tak i při výstavbě zcela nového domu. Výše dotace se liší dle typu tepelného čerpadla, pohybuje se kolem 100 000 Kč. 

Je využití tepelného čerpadla finančně výhodnější oproti jiným zdrojům tepla?

Tepelné čerpadlo má vysoké vstupní náklady, jeho finanční návratnost se ale pohybuje už kolem 8-10 let, v individuálních případech i méně. Z dlouhodobého úhlu pohledu se tak opravdu jedná o jedno z finančně nejlepších řešení, které se však promítne až v čase, tudíž je to řešení spíše pro osoby s většími úsporami. 

Jaká je životnost čerpadla a musím investovat do pravidelné údržby? 

Průměrná životnost většiny tepelných čerpadel se pohybuje kolem 20 let, výjimkou nejsou i déle fungující přístroje. Žádná další pravidelná údržba z vaší strany není třeba, již proto nemusíte investovat do žádných dalších nástrojů či součástek. Doporučuje se zhruba po dvou letech provést pravidelný profesionální servis. 

Užitečné odkazy

Autor článku:

Zajímá vás něco o webu a jak tvoříme obsah? 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejlepší fotovoltaika
a tepelná čerpadla

1. místo

Skvělé recenze

2. místo

Komplexní řešení

3. místo

Oblíbená volba

Obsah článku

Kam dál?