Search
Close this search box.

Tepelné čerpadlo nebo plyn: velké srovnání (ne)výhod

Shrnutí: Volba mezi tepelným čerpadlem a plynovým kotlem může být náročná. Koneckonců oba tyto systémy slouží ke stejnému účelu: udržovat teplo v domě. Jejich způsob vytápění je však zcela odlišný a pro některé situace může být vhodnější tepelné čerpadlo než plynový kotel. V tomto článku vysvětlím rozdíly mezi nimi a také to, v jakých případech může být jeden systém lepší volbou než druhý. 

 • Tepelné čerpadlo je ekologičtější než plynový kotel, ale většinou je mnohem větší investicí
 • Je potřeba myslet i na to, že elektřina je dražší než plyn (2023)
 • V zimě nejsou tepelná čerpadla 100% účinná, v tuto dobu je proto podle mého průzkumu účinnější plynový kotel

Co je tepelné čerpadlo?

Tepelné čerpadlo je systém vytápění a chlazení, který přenáší teplo z jednoho místa na druhé. Tyto systémy odebírají teplo z venkovního vzduchu, převádějí ho do kapalného chladiva a čerpají chladivo do spirály nebo výměníku tepla uvnitř domovního potrubí. Vzduch pak fouká přes cívku a ohřívá se, než se rozptýlí po místnostech v domě.

Pro většinu lidí je překvapivé, že nemusí být venku horko, aby tepelné čerpadlo získávalo tepelnou energii ze vzduchu. Tyto systémy fungují i při teplotách pod bodem mrazu, jsou však méně účinné. Také tyto systémy mohou v teplejších měsících odebírat teplo z domu a vyměňovat ho za ochlazený, klimatizovaný vzduch.

Co je to plynový kotel?

Plynový kotel je systém nuceného teplovzdušného vytápění napojený na potrubí v celém domě. Tyto systémy používají k vytápění zemní plyn. Teplo z hořáku pak přechází do výměníku tepla. Velký ventilátor vhání vzduch přes výměník tepla a vytváří ohřátý vzduch, který se pak rozptýlí po celém domě a vytápí jednotlivé místnosti.

Tepelné čerpadlo vs. plynový kotel: hlavní rozdíly

I když jsou jejich základní účely podobné a každý z nich používá některé podobné komponenty, mají tyto systémy několik velmi podstatných rozdílů. Níže jsem uvedl některé z nejdůležitějších bodů, které je třeba pochopit, pokud jde o porovnání tepelných čerpadel a plynových kotlů.

Náklady:

Tepelné čerpadlo

Průměrné náklady na instalaci nového tepelného čerpadla do domu se pohybují mezi 25 000 a 450 000 korunami. Mezi mnohé rozhodující faktory však patří to, zda již existují rozvody, velikost a složitost systému a typ tepelného čerpadla.

Tepelná čerpadla vzduch/vzduch odebírají teplo z okolního vzduchu. Jedná se o nejjednodušší a nejlevnější modely, ale jejich účinnost se stává problémem v chladném podnebí. Geotermální tepelná čerpadla získávají teplo prostřednictvím systému podzemních trubek a využívají stálé teploty pod povrchem Země. Tyto systémy vyžadují vrtání a jsou mnohem dražší než modely vzduch/vzduch.

Plynový kotel

Průměrné náklady na instalaci plynového kotle v domě se pohybují mezi 28 000 a 160 000 Kč bez komínu a instalace. S vedením plynového potrubí do domu však může být spojeno mnoho starostí. Už jen tento krok může být nákladově neúnosný, takže v některých případech je atraktivnější volbou kotel elektrický.

Účinnost

Tepelné čerpadlo

Tepelná čerpadla využívají malé množství elektřiny k přesunu tepla z jednoho prostoru do druhého. Díky tomu jsou energeticky velmi účinná (doslova). V mrazivých zimách v chladnějším podnebí musí tyto systémy pracovat mnohem intenzivněji, aby vyprodukovaly dostatek tepla k vytopení místnosti. To je činí méně účinnými, nebo dokonce nedostatečnými ve srovnání s plynovým kotlem.

Plynový kotel

Plynové kotle využívají k výrobě vlastního tepla zdroj energie v podobě plynu. Zemní plyn je méně účinný než tepelné čerpadlo. Díky tomu, že si plynový kotel vytváří vlastní teplo, je však lepší volbou pro chladnější zimy.

Výhody a nevýhody tepelného čerpadla

Výhody:

 • Ekologický způsob vytápění a ohřevu vody
 • Nezávislost na dodavateli energií (kromě elektřiny)
 • Tepelné čerpadlo po instalaci není nutné nijak ovládat

Nevýhody:

 • Instalace tepelného čerpadla může spolu s dalšími nutnými pracemi
 • Může být potřeba dostatek prostoru na pozemku
 • Při velké zimě může být účinnost nedostatečná

Výhody a nevýhody plynového kotle

Výhody:

 • Přijatelné pořizovací náklady
 • Jednoduché ovládání
 • V případě pravidelných revizí se jedná o bezpečný zdroj vytápění
 • Konzendační kotle mají vysokou účinnost a nízkou spotřebu

Nevýhody:

 • Náklady na revize a údržbu 
 • Ceny plynu nejsou fixní

Často kladené dotazy

❓Je levnější topení plynem nebo tepelným čerpadlem?

Tepelné čerpadlo má oproti plynovému kotli nižší spotřebu. Na druhou stranu je pro jeho provoz potřebná elektřina, která je vyšší než cena plynu a může tepelné čerpadlo udělat méně výhodným. Finální rozdíly aktuálně nejsou příliš velké.

❓Je nutné plynový kotel zcela nahrazovat tepelným čerpadlem?

Není. Tepelné čerpadlo můžete na topení využít klidně jen do určité míry, a poté nechat převzít práci plynový kotel. Někomu se tento způsob kombinace může vyplatit nejvíce. 

❓Za jak dlouho se mi vrátí investice do tepelného čerpadla?

Návratnost investice z tepelného čerpadla je individuální, většinou je to však do 10 let. 

Užitečné odkazy: 

Výhody a nevýhody plynového kotle – bydleni.inform.cz

Kombinace plynového kotle a tepelného čerpadla – plyn.cz

Výhody a nevýhody tepelných čerpadel – technickytydenik.cz

Nejdůležitejší rozdíly mezi tepelným čerpadlem a plynovým kotlem [ENG] – forbes.com

Autor článku:

Zajímá vás něco o webu a jak tvoříme obsah? 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejlepší fotovoltaika
a tepelná čerpadla

1. místo

Skvělé recenze

2. místo

Komplexní řešení

3. místo

Oblíbená volba

Obsah článku

Kam dál?