Search
Close this search box.

Fotovoltaika na chatu: jaké solární panely vybrat?

Shrnutí: Fotovoltaika na chatě může být zajímavá alternativa k elektrocentrále – může se stát zdrojem elektřiny a energie tam, kde není zavedena. V článku vám dám nejen konkrétní tipy na solární panely, ale poradím také s tím, jak ostrovní systémy fungují a co při výběru zvážit. Základní parametry jsou stejné jako u klasické fotovoltaiky – jakou máte spotřebu (kolik času na chatě trávíte), kolik máte financí a co všechno by měla fotovoltaika zásobovat.  

 • Acetex nabízí jak malé systémy na ohřev vody, tak velká komplexní řešení. Je to firmá pověstná profesionálním přístupem ke klientům a dobrou komunikací.
 • Také Energosolar má skvělou pověst, velmi často nabízí různé výhodné slevové akce a instalaci garantují do 4 měsíců. 
 • Realizaci na klíč s rychlým jednáním nabízí česká firma Sefy ČR – oceníte transparentní orientační ceník na webu. 
 • Pokud na fotovoltaiku spěcháte, zkuste Woltair – aktuálně garantují instalaci do 50 dní a při nedodržení slevu 50 %.

1. místo

Acetex

Spolehlivá firma se skvělými recenzemi a profesionálním přístupem.

2. místo

EnergoSolar

Jasné podmínky, garantovaný čas realizace a dobrá pověst.

3. místo

Sefy ČR

Česká firma s bezchybnou realizací, kterou potvrzují pětihvězdičkové recenze.

4. místo

Woltair

Oblíbená volba, firma, která garantuje rychlou realizaci nebo 50% slevu při nedodržení termínu.

U fotovoltaiky je nejstěžejnější profesionální a spolehlivá dodavatelská firma. Nemusíte se tedy soustředit ani tak na konkrétní značku panelů, na výrobce, jako hlavně na firmu, která vám celé řešení navrhne, dodá, namontuje a která vám bude garantovat případný servis. 

Dle toho jsem proto vybrala nejlepší firmy, na které se můžete obrátit kvůli fotovoltaice na chatu:

 1. Acetex
 2. Energosolar
 3. Sefy ČR
 4. Woltair
 5. Ecoprodukt
 6. Efektivní dům

1. Acetex recenze

Spolehlivá firma se skvělými recenzemi a profesionálním přístupem.

 • Velké množství recenzí, pozitivní recenze
 • Kvalita 
 • Profesionální komunikace
 • Transparentní stránky s popisem cen i produktů
 • Občasné zmínky zákazníků o průtahu realizace

Kdy zvažovat Acetex?

Acetex oceníte ve chvíli, kdy se nejraději spoléháte na recenze jiných zákazníků – ti jsou totiž s realizacemi od této firmy nadprůměrně spokojeni. Jak s komunikací, tak s kvalitou odvedené práce. Ve svém portfoliu nabízí panely AEG nebo Canadian Solar. 

Proč jsem vybrala Acetex?

Acetex na mě působí velmi důvěryhodně díky velkému množství kladných recenzí. Nabízí řešení na klíč, vaše očekávání a možnosti s vámi proberou odborní konzultanti. Líbí se mi přehledné webové stránky, kde najdete nejen nejčastější varianty řešení s odhadem ceny, ale i konkrétní popis solárních panelů, střídačů, baterií i nabíječek, které firma nabízí. Pokud je potřeba, Acetex vám zároveň může zařídit financování na úvěr. Na panely nabízí záruku 25 let a pozáruční servis. 

Uživatelské recenze Acetex

Recenzí je opravdu dostatek, a to jak na stránkách Refsite, tak na Google. Všude jsou recenze velmi pozitivní, klienti si velmi chválí komunikaci, dodržení slíbených termínů, kvalitu montáže i rozumnou cenu. Pokud se někde objevila zmínka o zpoždění, tak zde bylo zároveň připsáno, že firma situaci řešila a například sama navrhla snížení ceny. 

2. Energosolar recenze

Jasné podmínky, garantovaný čas realizace a dobrá pověst.

 • Profesionální obchodní zástupci.
 • Včasná realizace.
 • Transparentní stránky, možnost realizace na klíč.
 • Rychlá komunikace
 • Méně recenzí

Kdy zvažovat Energosolar?

Energosolar na svých stránkách často nabízí různé slevové akce, pokud vám tedy jde o cenu a nespěcháte, často můžete odchytit výhodnou nabídku. Realizace přitom poté nebývá nijak pomalá – budete mít slíbenou instalaci do čtyř měsíců, což je dnes na poli fotovoltaiky standard. Na stránkách firma píše, že využívá panely Eging a Bauer a vše transparentně popisuje. 

Proč jsem vybrala Energosolar?

Na Energosolaru oceňuji jasné a přehledné informace na webových stránkách, kvalitní produkty a možnost realizace na klíč i ve chvíli, kdy máte hodně specifické požadavky, stejně jako třeba chtít kombinaci s tepelným čerpadlem. Na stránkách najdete modelové případy s odhadem ceny, opět skvělý krok pro transparentnost a odhad toho, na kolik vás realizace vyjde. V každém případě je ale dobré kontaktovat přímo obchodníky, kteří odborně poradí a zdarma vymyslí nabídku na míru. 

Uživatelské recenze Energosolar

Jedinou nevýhodou Energosolar je menší množství recenzí. Jinak ale stačí zadat firmu do Google a zjistíte, že ač je recenzí méně, tak jsou ale všechny pozitivní. Zákazníci si chválí profesionální přístup obchodních zástupců, včasnou realizaci i cenu. Hodně zákazníků zmiňuje, že se pro firmu rozhodli na základě doporučení svých známých, firma si tedy buduje pověst spolehlivého dodavatele. 

3. Sefy ČR recenze

Česká firma s bezchybnou realizací, kterou potvrzují pětihvězdičkové recenze.

 • Profesionální servis od začátku až do konce – jedny z nejlepších recenzí
 • Záloha jen 15 %.
 • Realizace na klíč.
 • Transparentní varianty i s cenami na webu.
 • Kvalitní komponenty.
 • Nenabízí tepelná čerpadla.

Kdy zvažovat Sefy ČR?

Sefy ČR bude určitě ta správná volba, pokud se chcete rozhodovat dle zkušeností jiných zákazníků a hledáte co nejspolehlivější firmu. Sefy je nejlépe hodnocená instalační firma na Refsite a i na Google má 5 hvězdiček z pěti. 

Proč jsem vybrala Sefy ČR?

Sefy ČR drží vysoký standard svých služeb. Fotovoltaiku garantuje do čtyř měsíců, samotnou instalaci do tří dnů. Nabízí realizace na klíč a nízkou zálohu jen 15 %. V nabídce bohužel nemá čerpadla, pokud byste měli zájem systémy kombinovat. Pro fotovoltaiku je to ale skvělá volba. Sefy ČR kombinuje panely Canadian Solar s komponenty od GoodWe, Growatt, AEG a Solax. 

Uživatelské recenze Sefy ČR

Jak už bylo řečeno, na poli zákaznických recenzí Sefy jednoznačně ví, co dělá. SEFY má na Refsite nejlepší hodnocení z recenzovaných firem, 99 %. Zákazníci tedy firmu v podstatě jednohlasně doporučují, stejně tak je tomu na Google recenzích. 

4. Woltair recenze

Oblíbená volba, firma, která garantuje rychlou realizaci.

 • Garance rychlé montáže. Sleva v případě nedodržení termínů. 
 • Dostatek recenzí.
 • Poměr kvality a ceny.
 • Přehledné a transparentní stránky, mnoho užitečných informací na blogu.
 • Občasné průtahy.

Kdy zvažovat Woltair?

Woltair má dobrý poměr kvality a ceny, je to hodně známá a oblíbená firma. Volit byste ji mohli ve chvíli, kdy je pro vás nejpodstatnější rychlost realizace – Woltair nyní garantuje dodání do 50 dní a při nedodržení nabízí 50% slevu. Na webu má Woltair panely Risen. 

Proč jsem vybrala Woltair?

Woltair je na trhu hodně známá firma a je to častá volba. Poskytuje dlouhé záruky (na panely 25 let), garantuje rychlou realizaci, nabízí i tepelná čerpadla a samozřejmostí je jak profesionální konzultace před instalací, tak i záruční a pozáruční servis. 

Uživatelské recenze Woltair

Firma Woltair má recenzí opravdu dostatek. Opět se stačí podívat na Refsite či na Google a najdete více než 200 hodnocení reálných zákazníků. Nejčastěji si zákazníci chválí dobrý poměr ceny a kvality, občas se objevují jen zmínky o průtazích realizace – na ty ale máte v případě této firmy alespoň garantovanou zmíněnou slevu. 

5. Ecoprodukt recenze

Více e-shopový přístup s předpřipravenými ostrovními systémy.

 • Velký výběr produktů.
 • Firma funguje již více než 13 let
 • Doživotní podpora a servis. 
 • Spíše pro ty, kdo se ve fotovoltaice vyznají.

Kdy zvažovat Ecoprodukt?

Ecoprodukt působí mnohem více jako e-shop, v podstatě se celý web soustředí primárně na konkrétní produkty, panely, balíčky. Nabízí ale i systémy na klíč, komplexní řešení i s montáží a případnou pomocí s administrativou. 

Proč jsem vybrala Ecoproduct?

Ecoproduct je dobrá volba pro ty, kdo chtějí mít pocit, že si vše více vybrali samostatně, kdo o solárech již něco vědí. Přitom ale firma nabízí doživotní podporu a servis a samozřejmě poradí s výběrem a zařídí montáž. Oceňuji ale zkrátka větší výběr konkrétních produktů a značek. 

Uživatelské recenze Ecoproduct

Na Google má web skvělé recenze, jedná se ale spíše o zákazníky, kteří pouze objednávali něco menšího, chválí si dodání zboží, rychlost, že objednávka proběhla v pořádku. Chybí mi trochu recenze na realizaci a montáž. 

6. Efektivní dům recenze

Komplexní řešení, které nabízí nejen fotovoltaiku, ale i další technologie.

 • Záloha jen 10 %.
 • Garance nejnižší ceny.
 • Velmi dobré recenze.
 • Pojištění na rok zdarma.
 • Komplexní poradenství a případná instalace i dalších technologií.
 • Recenzí je trošku méně.

Kdy zvažovat Efektivní dům?

Na firmě efektivní dům oceňuji hlavně obrovský rozsah služeb. Hodí se proto ve chvíli, kdy by vás zajímaly také další možnosti modernizace vaší chaty – třeba rekuperace, ohřev vody, tepelné čerpadlo, klimatizace, chytrá domácnost, podlaha a další. V portfoliu má Efektivní dům čtyři značky fotovoltaiky, a tak snadno najde pro vás tu pravou.

Proč jsem vybrala Efektivní dům?

Na fungování domu je určitě dobré dívat se komplexně a právě efektivní dům vám může poradit v mnoha oblastech. Firma garantuje nejnižší ceny na trhu, vyžaduje pouze 10% zálohu a instalaci slibuje do dvou měsíců od podpisu smlouvy. Zajímavé je i pojištění zdarma. 

Uživatelské recenze Efektivní dům

Firma sice nemá tolik recenzí jako některé konkurenční společnosti, ale na druhou stranu se pyšní vynikajícím hodnocením – dosahuje 97% na Refsite. Další informace jsem získala z Google. Zákazníci vyjadřují, že firma je spolehlivá a všichni zaměstnanci jsou profesionální, rychlí a ochotní. Montáže jsou také hodnoceny jako kvalitní.

Jaké další technologie mohou na chatě dávat smysl?

Někdo k chatě přistupuje jako k úniku od civilizace. Jistě si vzpomeneme na film Na samotě u lesa a romantiku svíček. V takovém případě samozřejmě chatu příliš modernizovat nebudete. 

Pokud ale hledáte fotovoltaiku na chatu, pak by vás určitě mohly zajímat další propojené vychytávky a technologie. Díky zdroji energie z fotovoltaiky totiž můžete zmodernizovat systém vytápění. Co takhle elektrické podlahové vytápění? Při napojení na panely bude útrata za energie minimální…Nevýhodou podlahového vytápění je v případě víkendových chat a chalup jeho malá teplotní dynamika – hřeje spíše mírně, dalo by se říct nenápadně. Pokud přijedete na chatu po delší době, bude dobré kombinovat tento způsob vytápění třeba s krbovými kamny nebo přímotopy, které vás naopak ohřejí rychle a intenzivně. 

Fotovoltaika dále může ohřívat vodu, stačí ji napojit na bojler.

A pak je tu velké téma temperování. Princip temperování je o tom, abyste teplotu objektu udržovali nad bodem mrazu, ideálně k deseti stupňům Celsia. Je to nejen důležité pro prevenci zamrzání vody v potrubí, ale pokud na chatu jezdíte pravidelně, tak je udržování příjemnější teploty ve finále ekonomičtější varianta, než pokaždé vytápět chatu naplno od “nuly”. S ohledem na temperování je proto možné zvažovat i tepelné čerpadlo – v kombinaci s fotovoltaikou by už i na chatě dávalo smysl. 

Chaty bývají většinou starší, vlhké, mohou mít potíže s plísněmi. V takovou chvíli můžete zvážit i rekuperaci, která ohlídá kvalitu vzduchu a problém s vlhkostí odstraní. 

 

Jak funguje ostrovní systém, když na chatě není elektřina?

Chaty jsou velmi často v oblastech, kde není přivedena distribuční síť. Řešením pak může být právě ostrovní systém, který z chaty udělá samostatnou a nezávislou jednotku s vlastním zdrojem. 

Zde jsem pro vás pro snadnější pochopení shrnula nejpodstatnější prvky fungování ostrovního systému na chatě:

 • Solární panely: Instalace solárních panelů na střeše chaty je častým způsobem získávání elektrické energie. Sluneční panely přeměňují sluneční energii na elektrickou energii a dodávají ji do elektrického systému chaty. Jsou alfou a omegou celého systému. 
 • Baterie: Energetické baterie jsou klíčovým prvkem, který umožňuje ukládat nadbytečnou elektřinu vyrobenou slunečními panely. Tyto baterie pak poskytují elektřinu v době, kdy sluneční záření není k dispozici, například v noci nebo v oblačných dnech.
 • Invertor: Invertor je zařízení, které přeměňuje stejnosměrný proud (DC) vyprodukovaný solárními panely a uložený v bateriích na střídavý proud (AC), který je většinou využíván v elektrických spotřebičích.
 • Monitorování a řízení systému: Moderní ostrovní systémy na chatě jsou vybaveny monitorovacími a řídicími systémy, které sledují stav baterií, množství vyrobené a spotřebované energie a optimalizují provoz systému.
 • Záložní generátor: V některých případech může být součástí ostrovního systému na chatě i záložní generátor, který může poskytovat elektřinu v případě, že sluneční panely a baterie nestačí na pokrytí všech potřeb.

Celkový návrh a velikost ostrovního systému na chatě závisí na energetických potřebách chaty, dostupnosti slunečního záření a dalších specifických podmínkách dané lokality. Vhodný návrh zajistí hlavně správně zvolený dodavatel.

 

Jak vychází fotovoltaika na chatu finančně?

Chata většinou nemá tak velkou spotřebu jako normální rodinný dům – zaprvé tam nejste každý den a zadruhé většinou potřebujete pokrýt jen základní potřeby. Také rozloha chaty bývá mnohem menší. Běžně si proto vystačíte s třemi, čtyřmi panely. K tomu je ale potřeba veškeré příslušenství, baterie, profesionální instalace. 

Pro řádovou představu, v reálných částkách a s nároky chaty – počítejte v počátku zhruba se 100 až 200 000 Kč. Cena však opravdu může být vyšší či nižší, vždy záleží na vaší konkrétní zakázce, kterou musíte řešit již s konkrétními dodavateli. 

Jak je to s dotacemi? Teoreticky lze získat dotaci i pro fotovoltaiku na chatu, nemovitost by však musela mít číslo popisné nebo číslo evidenční a být alespoň dva roky trvale obývána. 

 

Video:

 

 

Užitečné odkazy:

Ekologická chata – inspirace

Jak temperovat dům

Typy na temperování

Ostrovní systémy

Solární panely na chatu a jejich specifika

Autor článku:

Zajímá vás něco o webu a jak tvoříme obsah? 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kam dál?