Search
Close this search box.

Vytápění fotovoltaikou: Je to vůbec možné? [alternativy]

Shrnutí: Pokud vlastníte nebo si plánujete pořídit fotovoltaickou elektrárnu, nejspíš by vás zajímalo také to, jestli lze fotovoltaikou i vytápět. Možné to samozřejmě je a já v tomto článku detailně popíšu, co všechno to obnáší a jak ušetřit peníze za vytápění na maximum.

  • Fotovoltaikou lze vytápět, je však třeba počítat s tím, že se v zimních měsících tvoří podstatně méně energie, které může být nedostatek
  • V létě fotovoltaika vyrábí spoustu energie, kterou pravděpodobně nestihnete spotřebovat. Můžete si ji za poplatek uložit do energetického úložiště na zimní období
  • Největší úspory docílíte, když budete kombinovat fotovoltaiku a tepelné čerpadlo

Vytápění fotovoltaikou: Je to vůbec možné?

Fotovoltaický systém skutečně má schopnost kompletně vytápět dům. Může vám kromě teplé vody a elektřiny poskytnout také teplo v chladnějších měsících, a to díky zásobám energie, kterou váš fotovoltaický systém nepřetržitě vyrábí ve slunných dnech. 

Předpokladem pro vytápění pomocí fotovoltaiky je dobře izolovaná budova a výkonný fotovoltaický systém. V ideálním případě by pro výrobu elektřiny měly být využity kompletně všechny vhodné střešní plochy. Pokud je vaše spotřeba tepla na metr čtvereční za rok menší než 50 kWh, lze vytápění prostor rozumně a efektivně fotovoltaikou pokrýt. Fotovoltaický systém jako zdroj energie pro elektrické vytápění lze optimálně využít pro systémy plošného vytápění, jako je podlahové nebo stěnové vytápění. 

Fotovoltaická elektrárna má schopnost dodávat elektrickou energii i v zimě, je jí však podstatně méně než na jaře, v létě a na podzim (funguje na zhruba 15 % svého výkonu). Z tohoto důvodu doporučuji využívat energetické úložiště. Ty jsou sice za menší poplatek, ale v zimě můžete pohodlně vytápět elektřinou, kterou jste si vyrobili. 

Elektrické vytápění elektřinou z fotovoltaického systému šetří obrovské investiční náklady. Provozní náklady se navíc snižují až o 30 % ve srovnání s běžnými topnými systémy. To však vyžaduje dobře izolovanou budovu. To je však dnes u novostaveb a rekonstrukcí většinou samozřejmostí.  Pokud máte starší dům, pravděpodobně byste si tento krok měli dobře rozmyslet, nebo zvážit jeho zateplení.

Alternativy vytápění: Kombinace fotovoltaiky a tepelného čerpadla

Potýkáte se každoročně s vysokými účty za energie a přemýšlíte o řešení, které by tyto problémy mohlo dlouhodobě vyřešit? Možná právě pro vás může být vhodným řešením kombinace fotovoltaiky a tepelného čerpadla. Tato kombinace může snížit vaše náklady na vytápění, chlazení a ohřev vody až o 75 %. Kombinace vlastní výroby elektřiny a vytápění tepelným čerpadlem je jedním z nejefektivnějších řešení, ať už z ekonomického nebo ekologického hlediska. Jediné, co musíte překonat, je počáteční investice.

Výhody při vytápění pomocí fotovoltaiky

  • vytápění pomocí fotovoltaiky znamená až o 30 % nižší provozní náklady a až o 30 % nižší investiční náklady ve srovnání s běžnými systémy vytápění (např. vzduchovými tepelnými čerpadly)
  • náklady na údržbu jsou téměř nulové
  • energii si vyrábíte sami, efektivně ji využíváte přímo na místě a můžete ji skladovat

Nevýhody při vytápění pomocí fotovoltaiky

  • v zimních měsících se vyrábí málo energie a proto je potřeba využívat úložiště
  • u vodního topného systému by měl být primární topný systém v měsících s vysokým výnosem fotovoltaiky vypnut – to chrání topný systém, šetří provozní náklady a prodlužuje životnost vašeho topného systému.

Solární panely můžete použít také pro solární ohřev, ale nedoporučuje se to. Napájení teplé vody, podlahového nebo prostorového vytápění pomocí fotovoltaických panelů by bylo neefektivní a poměrně drahé a existují dobré alternativy. Technicky byste mohli použít solární panely k výrobě elektřiny a pak touto energií napájet bojler. Nedoporučuje se to, protože by to vyžadovalo značnou investici do solárních panelů a náklady na instalaci tak velkého solárního systému, který by byl dostatečně výkonný pro provoz bojleru, by byly výrazně vyšší, než kdybyste ho provozovali z elektrické sítě.

Často kladené dotazy

❓Jak využít sluneční energii k vytápění?

K distribuci solárního tepla můžete použít sálavou podlahu, teplovodní podlahové desky nebo radiátory nebo centrální systém s oběhem vzduchu. V sálavém podlahovém systému cirkuluje solárně ohřátá kapalina trubkami uloženými v tenké betonové podlahové desce, která pak sálá teplo do místnosti. 

❓Jak ovlivňuje teplota fotovoltaiku?

S rostoucí teplotou klesá výstupní napětí solárního panelu, což vede ke snížení výroby energie. S každým stupněm Celsia nad 25 °C klesá účinnost solárního panelu obvykle o 0,3 % až 0,5 %.

❓Funguje fotovoltaika v zimě?

Ano, solární tepelný systém funguje i v zimě. Bude však mnohem méně účinný než v létě – ne kvůli teplotě, ale kvůli tomu, že v zimních měsících svítí slunce podstatně méně.

Užitečné odkazy:

Topení fotovoltaikou: Dává smysl? – s-power.cz

Propojení fotovoltaické elektrárny s tepelným čerpadlem – projektuj-tepelna-cerpadla.cz

Autor článku:

Zajímá vás něco o webu a jak tvoříme obsah? 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejlepší fotovoltaika
a tepelná čerpadla

1. místo

Skvělé recenze

2. místo

Komplexní řešení

3. místo

Oblíbená volba

Obsah článku

Kam dál?