Search
Close this search box.

Jaké topení do starého domu? Nedělejte tyhle chyby

Shrnutí: Vlastnit starý dům znamená starat se o kus historie. Vyzařuje z něj kouzlo a pocit života ve starých dobrých časech, který v dnešním světě domů jako ze šablony už téměř neexistuje. Vytápění starých domů však může být náročné. V tomto článku poradím, jaké vybrat topení do starého domu a pomůžu vám vyvarovat se častých chyb.

  • Starý dům má pochopitelně velké tepelné ztráty, kterým je třeba zabránit vhodnou rekonstrukcí a menšími úpravami
  • Pro starý dům není vhodný každý typ topení. Například elektrickému kotli se raději vyhněte
  • Tepelnou ztrátu v domě můžete minimalizovat pomocí několika strategií, které jsem popsal v článku

Jaké vybrat topení do starého domu?

Ať už plánujete dům rekonstruovat a nebo se vám nelíbí nízká účinnost vašeho topení, pravděpodobně je čas na jeho změnu. Ačkoliv s sebou nové topení nese určité náklady, z dlouhodobého hlediska se vám tato investice rozhodně vyplatí.

1) Tuhá paliva

Vytápění tuhými palivy je častou volbou pro staré domy. Tento typ vytápění by se však měl ideálně kombinovat. Kromě kamen na tuhá paliva je vhodné zvolit také krb či podlahové vytápění – to se vám však může prodražit. Samotná kamna většinou vytopí jen jednu místnost, celý dům už většinou ne. Důležité je myslet také na budoucnost tuhých paliv. Vytápění tímto způsobem se bude postupně spíše vytrácet, a tak je vhodné na to při plánované rekonstrukci myslet.

2) Tepelné čerpadlo

Tepelné čerpadlo je oblíbeným způsobem vytápění starých i nových domů. Do domu s vysokými tepelnými ztrátami je vhodné vysokoteplotní tepelné čerpadlo, většině lidem však postačí nízkoteplotní. Mezi značné výhody patří samozřejmě to, že se jedná o ekologický způsob vytápění, ke kterému není třeba kupovat žádné palivo. Do starého domu zvažujte pořízení tepelného čerpadla země-voda, vzduch-voda nebo voda-voda. Nejčastěji používaným čerpadlem je vzduch-voda. To, za jak dlouho se vám investice vrátí, si můžete spočítat.

3) Sálavé podlahové vytápění

Další z možností je instalace elektrického sálavého podlahového vytápění. Vytápěním celé podlahy se ohřívají osoby a obsah místnosti, aniž by se přehříval vzduch v místnosti. Není potřeba žádný další prostor, protože funguje přímo pod vaší podlahou, a ztrácíte jen velmi málo výšky místnosti – obvykle méně než centimetr. 

4) Inovativní krb

Tradiční útulný krb lze renovovat a vylepšit pomocí inovací, aby poskytoval veškeré teplo, které v chladných ročních obdobích potřebujete. Majitelé domů se mohou rozhodnout upravit stávající krby novými vložkami, které umožňují spalování dřeva, plynu nebo elektřiny.

Nejlepší na tom je, že některé z těchto vložek vám budou stabilně poskytovat tolik potřebné teplo i v případě výpadků proudu.

5) Moderní modulačně-kondenzační kotle

Tyto kotle patří mezi nejlepší pro vytápění starých domů. Ohřívají pouze takovou úroveň vody, která je potřebná k zajištění potřeb vytápění vašeho domu.

Tyto kotle také poskytují důležitý energetický rozhovor, čímž snižují zátěž vysokých účtů za energii pro staré vytápění domů.

Strategie pro efektivní vytápění starého domu 

Každý starší dům potřebuje několik úprav, aby byl energeticky účinný. Většina těchto oprav je snadná a tolik nezatíží váš bankovní účet, ale měly by být provedeny před instalací nového topného systému, abyste zajistili jeho maximální výkon. Na co byste se měli zaměřit a jakým chybám se vyhnout?

1) Vylepšete izolaci

Přidání izolace do podkroví je snadné. Velká část tepla z vašeho domu uniká přes podkroví, proto má smysl tuto oblast opravit jako první. Máte 3 možnosti, které lze provést, aniž byste museli najímat odborníka:

  • Foukaná izolace
  • Izolace z izolačních latí
  • Obojí

Pokud vaše stěny nejsou dobře izolované, máte dvě možnosti, jak to napravit. Pokud přestavujete dům, odstraňte sádrokartonové desky a nainstalujte izolaci ze skelných latí v celém domě. Pokud odstranění hotového materiálu stěn nepřipadá v úvahu, můžete si nechat do dutin stěn zafoukat izolaci. To lze provést jako projekt pro domácí kutily nebo si jej lze najmout. Správně izolovaný dům přidá vašemu topnému systému roky životnosti a zvýší hodnotu vašeho domu při dalším prodeji.

2) Zkontrolujte, zda jsou okna a dveře správně utěsněné

Oblastí, na kterou se často zapomíná, jsou okna a dveře: utěsnění kolem vnějšího obložení a přidání pěnové izolace do interiéru. Přidání těsnění do exteriéru je jednoduché a nevyžaduje odstranění žádného obložení. Chcete-li však přidat izolaci kolem oken a dveří z interiéru, budete muset odstranit obložení. Bude to vyžadovat určité úsilí, ale odměnou bude teplejší domov za méně peněz.

3) Pozor na elektrický kotel

Ve starém domě byste se měli vyvarovat elektrickému kotli, jehož provoz je nákladný snad v každém případě (kromě nízkoenergetických domů), u starého domu však mnohonásobně. 

Často kladené dotazy

❓Jak dlouho trvá modernizace topného systému ve starém domě?

Doba modernizace topného systému závisí na rozsahu prací a volbě nových technologií. Malé úpravy, jako je výměna radiátorů, mohou být hotové během několika dní. Pokud se však rozhodnete pro rozsáhlejší renovaci, včetně izolace a instalace nového vytápěcího zařízení, může to trvat několik týdnů. Je důležité si předem dobře naplánovat a koordinovat všechny kroky s odborníky.

❓Jaké jsou nejčastější chyby při vytápění starého domu a jak se jim vyhnout?

Nejčastější chyby při vytápění starého domu zahrnují nedostatečnou izolaci, neúdržbu topných zařízení a nedostatečné větrání. Vyhnout se jim lze pravidelným servisem topných zařízení a izolací domu. Dbejte také na dobrou výměnu vzduchu, což pomůže minimalizovat vlhkost a zamezí vzniku plísní.

❓Proč se nedoporučuje elektrický kotel do starého domu?

Elektrický kotel se do starého domu silně nedoporučuje z toho důvodu, že se jedná o drahé vytápění. Když do toho přidáte dům, ze kterého uniká teplo, pravděpodobně na energiích zaplatíte i o tisíce korun navíc.

Užitečné odkazy

Vyplatí se tepelné čerpadlo do starého domu? – tepelka.cz

Jaké topení pořídit do starého domu – spp.cz

Nejlepší řešení vytápění pro staré domy [ENG] – andersonair.com

Autor článku:

Zajímá vás něco o webu a jak tvoříme obsah? 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejlepší fotovoltaika
a tepelná čerpadla

1. místo

Skvělé recenze

2. místo

Komplexní řešení

3. místo

Oblíbená volba

Obsah článku

Kam dál?