Search
Close this search box.

Spotřeba tepelného čerpadla: jaké jsou náklady na provoz?

Shrnutí: Tepelná čerpadla jsou šikovní pomocníci, díky kterým můžete v domácnosti výrazně ušetřit na energiích. Tepelná čerpadla však musí něco pohánět a spotřebovávají tedy také elektrickou energii. V tomto článku vysvětlím, jaké jsou náklady na provoz a jak si je spočítat.

 • Tepelné čerpadlo potřebuje zhruba 25 % energie pro svůj vlastní provoz, zbylou energii už pak odebírá z venkovního prostředí
 • Tepelné čerpadlo se hodí do každého domu, kromě dobře izolovaných novostaveb, které nemají téměř žádnou tepelnou ztrátu
 • Náklady na provoz tepelného čerpadla si můžete spočítat sami pomocí jednoduchého vzorce.

Spotřeba tepelného čerpadla

Tepelná čerpadla se v posledních letech stávají čím dál oblíbenějšími, a to zejména kvůli tomu, že mají značnou energetickou účinnost a schopnost ušetřit svým majitelům spoustu peněz, které by jinak museli zaplatit dodavatelům energií. I přes počáteční vyšší investici se lidem vyplatí si tepelné čerpadlo pořídit. Investice se většinou vrátí během 5-10 let.

Pravdou však je to, že i tepelné čerpadlo musí být nějakým způsobem poháněno a tím pádem má také svou spotřebu. Zhruba 25 % elektřiny spotřebuje na svůj provoz a těch zbylých 75 % pak odebírá ze země, vody nebo ze vzduchu – tedy z venkovního prostředí.

Náklady na provoz tepelného čerpadla

Tepelné čerpadlo se hodí do téměř každého domu (tedy kromě velmi dobře izolovaných novostaveb, u kterých by se jednalo o zbytečně nákladnou investici). Reálnou spotřebu tepelného čerpadla si můžete spočítat sami. 

Náklady na provoz tepelného čerpadla ovlivňuje několik faktorů. Patří mezi ně:

 • Velikost domu, který budete tepelným čerpadlem vytápět
 • Stav a izolace domu – čím starší a méně izolovaná budova, tím jsou náklady vyšší, ale zároveň se investice do tepelného čerpadla vyplatí o to víc
 • Účel využití – náklady se odvíjí také od toho, jestli budete čerpadlem pouze vytápět, nebo také ohřívat vodu a také to, kolik hodin denně budete mít tepelné čerpadlo v provozu
 • Počet obyvatel domu je důležitý parametr pouze v případě, že plánujete tepelným čerpadlem ohřívat vodu
 • Typ tepelného čerpadla – každý typ má jinou spotřebu.

Výpočet spotřeby tepelného čerpadla je základním krokem k odhadu nákladů na provoz a určení účinnosti systému. Vyzkoušejte si tento snadný postup, jak si vypočítat spotřebu tepelného čerpadla:

Stanovení potřebného výkonu:

Zjistěte tepelnou ztrátu vaší nemovitosti. Toto číslo vám řekne, kolik energie je potřebné k vytápění vaší nemovitosti. Tepelná ztráta se obvykle vypočítává v kW (kilowattech) a může být získána buď prostřednictvím energetického auditu nebo pomocí online kalkulaček.

Výpočet spotřeby čerpadla:

Pro výpočet spotřeby tepelného čerpadla potřebujete znát koeficient výkonu čerpadla. To je poměr výstupního tepla k vstupní elektrické energii.

 • Spotřeba tepelného čerpadla (v kW) = Potřebný výkon / koeficient výkonu čerpadla

Roční spotřeba:

Pokud chcete vypočítat roční spotřebu, potřebujete odhadnout, kolik hodin za rok bude tepelné čerpadlo v provozu.

 • Roční spotřeba (v kWh) = Spotřeba tepelného čerpadla (v kW) × počet provozních hodin za rok

Náklady na provoz:

Abychom získali představu o nákladech na provoz, vynásobte roční spotřebu elektrickou sazbou od vašeho dodavatele elektrické energie.

 • Roční náklady = Roční spotřeba (v kWh) × cena za kWh

Faktory ovlivňující spotřebu

Typ čerpadla

Existují různé typy tepelných čerpadel – vzduch/vzduch, vzduch/voda, voda/voda, země/voda. Různé typy mají různou účinnost a tedy i spotřebu.

Klimatické podmínky

V oblastech s mírnějšími zimami může být tepelné čerpadlo efektivnější než v oblastech s extrémními mrazy.

Izolace budovy

Dům s dobrou izolací potřebuje méně energie k vytápění, což může snížit spotřebu tepelného čerpadla.

Výhody tepelného čerpadla

 • vysoká účinnost, která dosahuje až 350 %
 • nevyžaduje údržbu
 • je ekologické a bezemisní
 • je až 3x účinnější než elektrokotel
 • lze jej využívat k vytápění i chlazení domu

Často kladené dotazy

❓Kolik hodin denně by mělo běžet tepelné čerpadlo?

Tepelná čerpadla většinou běží nepřetržitě a jsou navržena tak, aby bez potíží fungovala po většinu dne. Tepelné čerpadlo je možné bezpečně provozovat celou noc.

❓Jak funguje tepelné čerpadlo v létě?

Tepelná čerpadla používají spirálu a ventilátor, přičemž spirála funguje jako kondenzátor. Používá chladivo, které absorbuje teplo a vytlačuje ho ven, čímž se váš domov ochlazuje.

❓Jsou tepelná čerpadla ekologická?

Ano, tepelná čerpadla jsou považována za ekologičtější alternativu klasickému vytápění, protože spotřebovávají méně primární energie a snižují emise CO2.

Užitečné odkazy

Autor článku:

Zajímá vás něco o webu a jak tvoříme obsah? 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejlepší fotovoltaika
a tepelná čerpadla

1. místo

Skvělé recenze

2. místo

Komplexní řešení

3. místo

Oblíbená volba

Obsah článku

Kam dál?