Search
Close this search box.

Jak na energeticky soběstačný dům bez přípojek [PRAKTICKY]

Shrnutí: Soběstačný dům je takový dům, který si dokáže vyrobit dostatek energie, aby mohl fungovat bez externího zdroje. Obvykle využívá obnovitelné zdroje energie (např. solární energii) a systém skladování energie pro napájení světel a spotřebičů, vytápění a chlazení, díky čemuž je šetrný k životnímu prostředí a vysoce energeticky účinný. V tomto článku pomocí několika tipů jednoduše vysvětlím, jak na energeticky soběstačný dům bez přípojek. 

  • Nejdříve je nutné zjistit, jakou má váš dům průměrnou spotřebu. Podle toho pak zvolíte vhodný systém 
  • Počáteční investice do některých ekologických zdrojů bývají poměrně vysoké
  • Energeticky soběstačný dům podle mého průzkumu vzroste na hodnotě, sníží se náklady na energie, uhlíková stopa a další

Energeticky soběstačný dům je postaven a vybaven tak, aby maximalizoval vyrobenou energii a optimalizoval její využití. Někdy může být stavba vybavena také systémem pro sběr dešťové vody a optimalizaci spotřeby vody. 

Mezi prvky, díky nimž může být dům energeticky soběstačný, patří např. :

  • Správná orientace – většina oken a dveří by měla směřovat na jih a sever, aby se zvýšila energetická účinnost. 
  • Správný tvar – s menším počtem rohů jsou energeticky nejúčinnější kopulovité domy. Další dobrou možností je stavba domů ve tvaru krychle. 
  • Vhodné stavební materiály – stavba z materiálů, jako je izolační beton, pěnové energetické cihly, stlačená zemina nebo vakuové izolační panely, může zvýšit energetickou účinnost a snížit náklady na vytápění.

Praktické kroky k vybudování energeticky soběstačného domu

1) Přechod na obnovitelné zdroje energie

Nejprve je třeba zjistit, kolik energie váš dům průměrně spotřebuje, abyste mohli určit vhodnou velikost systému. Vaše účty za elektřinu mohou poskytnout zásadní informace o množství energie, kterou spotřebujete.

Vzhledem k tomu, že různé technologie poskytují různé úrovně elektrické energie na různých místech, může vám toto počáteční posouzení také pomoci určit nejlepší zdroje energie pro váš dům: 

  • Solární energie může poskytovat spolehlivou a čistou energii. Solární panely mohou fungovat i v zamračených dnech, ale s nižší účinností než při přímém slunečním světle. Trh se solární energií je ekonomicky konkurenceschopný, protože náklady na výrobu energie výrazně klesly. 
  • Větrná energie obvykle pochází z větrných elektráren, ale lze nalézt i menší řešení. Malé turbíny se pohybují ve velikostech od 400 wattů do 20 kilowattů; s rozvojem technologií jsou tato zařízení stále tišší, takže jsou vhodná pro domácí použití.
  • Vzduchová a zemní tepelná čerpadla čerpají teplo z okolního prostředí a zajišťují nízkouhlíkové vytápění a ohřev vody. 
  • Bioplyn upravený na úroveň zemního plynu funguje podobně jako metan pro vaření a vytápění.

Počáteční náklady na instalaci potřebného zařízení jsou u většiny ekologických zdrojů energie poměrně vysoké. Například u solárních panelů může být hranice rentability 5 až 15 let po instalaci. 

Izolace domu

Více než 60 % energie spotřebované v domácnostech připadá na vytápění prostor a dalších 15 % na ohřev vody. Instalace izolace je jedním z nejlepších způsobů, jak udržet teplo v domě a chlad venku, když proměníte svůj dům v energeticky soběstačnou budovu. Izolace nejenže udrží vaši spotřebu energie (a účty) na nízké úrovni, ale také sníží vaši uhlíkovou stopu. 

Řešení izolace jsou k dispozici: 

  • Izolace dutých stěn – spočívá ve vyvrtání otvorů ve vnějších stěnách, vložení izolace a utěsnění otvorů cementem. Používá se u domů s dutými stěnami – stěnami s mezerou mezi vnější vrstvou z cihel a vnitřní vrstvou z betonových bloků.
  • Izolace plných stěn spočívá v aplikaci izolačních desek z vnitřní nebo vnější strany s cílem zvýšit energetickou účinnost stavby. 
  • Izolace potrubí – spočívá v pokrytí vodovodního potrubí izolačním materiálem, aby se zabránilo zamrzání a tepelným ztrátám. 
  • Izolace za radiátory – spočívá v umístění fóliového obložení z pěnového polystyrenu na stěnu přímo za radiátorem tak, aby se unikající teplo odráželo zpět do místnosti. 
  • Izolace podlahové desky – znamená přidání vrstvy polystyrenu, silikonu, tuhé pěny, skleněných vláken nebo pryže mezi podklad a podlahu.

Nejlepší je začít u stěn, protože ty jsou zodpovědné za třetinu ztrát tepla ve vašem domě. V závislosti na typu stěn si můžete najmout odborníka nebo se pustit do kutilského projektu. Náklady a úspory energie budou záviset na typu izolace, kterou zvolíte, na vaší lokalitě a na zdrojích energie, které používáte k vytápění. 

Kromě toho výměna starých oken za energeticky úsporná může maximalizovat vaše úsilí o zateplení. Při provádění těchto změn musíte udržovat dům dobře větraný, abyste omezili kondenzaci a vlhkost.

3) Optimalizace spotřeby energie v domácnosti

Dalším krokem na cestě k energetické soběstačnosti je snížení spotřeby energie začleněním energetické účinnosti do každodenního chodu domácnosti. 

Například chytrý termostat vám pomůže nastavit teplotu v každé místnosti vaší domácnosti na základě vašich zvyklostí a preferencí. Tato investice vám umožní ušetřit energii a zároveň si zachovat pohodlí.

Při optimalizaci spotřeby energie mohou být drobnosti stejně důležité jako velké investice, které znamenají významný rozdíl: 

  • Odpojte zařízení, když je nikdo nepoužívá
  • Odstraňte všechna halogenová stropní svítidla a místo nich používejte LED diody
  • Kupujte domácí spotřebiče s dobrou energetickou třídou

4) Snížení spotřeby vody 

Snížení spotřeby vody je dalším způsobem, jak se stát energeticky soběstačným, protože méně spotřebované vody znamená méně energie spotřebované na její recyklaci. V závislosti na svém rozpočtu a místních předpisech si můžete zvolit, jak daleko chcete v tomto směru zajít – od jednoduchých věcí, jako je nákup úsporné sprchové hlavice, přes recyklaci šedé vody až po osamostatnění se vyvrtáním studny nebo sběrem dešťové vody. 

Aby byl váš dům nezávislý na centrálních zdrojích vody, musíte plánovat udržitelnost hospodaření s vodou, abyste měli po celý rok dostatek čerstvé vody pro své každodenní potřeby. 

Některá možná řešení jsou následující: 

  • Vyvrtání studny, abyste měli nezávislý zdroj vody
  • Sběr dešťové vody. Musíte nainstalovat komplexní systém, který zahrnuje prvky, jako je dešťová hlavice, stínění okapů, odváděč vody a vhodná síta nádrží, která zajistí kvalitu vody. Následné ukládání dešťové vody. Veškerá voda stékající po zemi a příjezdových cestách může doplnit vaši toaletu, zahradu a venkovní zásoby vody
  • Optimalizace spotřeby vody také pomůže snížit potřebu energie uvnitř vašeho domu. K dosažení tohoto cíle vám časem pomůže mnoho technik – od investice do chytrých, úsporných spotřebičů až po volbu bezvodé toalety

Celkově je dosažení nezávislosti na vodě nákladné a z hygienických a bezpečnostních důvodů musíte několikrát ročně testovat svůj zdroj vody. Dlouhodobé přínosy však za tuto investici stojí.

Shrnutí

Energeticky soběstačný dům je energeticky nezávislý a má vynikající přínos pro životní prostředí. Tato modernizace je však spojena s vysokou cenou. Investice nutná pro instalaci všech systémů na výrobu, skladování energie a optimalizaci spotřeby se zvyšuje. 

Navíc, zvyknout si na nové systémy je hodně práce. Jsem si jistý, že odměna stojí za to, protože zvýšíte hodnotu své nemovitosti, dlouhodobě ušetříte peníze a budete žít soběstačně.

Proč si zařídit energeticky soběstačný dům

  1. Budete mít nízké náklady na energie. Instalace obnovitelného zdroje energie může představovat značné počáteční náklady, ale po instalaci a zaplacení systémů bude mít váš dům nízké náklady na elektřinu. Navíc si již nemusíte dělat starosti s účty za energie.  
  1. Hodnota vašeho domu vzroste. Vzhledem k tomu, že energetická účinnost se stala pro kupující domů vysokou prioritou, mohou domy s energetickou účinností stát nejméně o 2,7 % více než domy bez energetické účinnosti. Energeticky soběstačné domy lze prodat za ještě lepší ceny. 
  1. Váš dům bude mít nízkou uhlíkovou stopu – pokud se spoléháte výhradně na obnovitelné zdroje energie a optimalizujete spotřebu, snižujete dopad budovy na životní prostředí a působíte proti klimatickým změnám.
  1. Budete platit nižší pojistné – některé pojišťovny odměňují majitele domů za používání ekologických materiálů a volbu energeticky účinných systémů.

Často kladené dotazy

❓Proč je těžké skladovat energii z obnovitelných zdrojů?

Protože solární a větrná energie jsou sice skvělými zdroji nízkouhlíkové energie, ale mají i své nevýhody. Jednou z nich je, že nejsou stálými zdroji. V případě solární energie nejde jen o to, že slunce v noci odchází, ale také o to, že v některých místech je kvůli oblačnosti obtížné využívat solární energii celoročně.

❓Jak můžeme doma uchovávat energii?

Elektrickou energii lze ukládat do elektrických baterií nebo ji lze přeměnit na teplo a uložit do tepelné baterie. Teplo lze také skladovat v tepelných bateriích nebo v tepelných zásobnících, jako je například zásobník teplé vody.

❓Co dělat aby se nekazila voda?

Skladovanou vodu uchovávejte na místě s nízkou teplotou (10-20°C). Nádoby s vodou neskladujte na přímém slunečním světle. Nádoby s vodou neskladujte na místech, kde se vyskytují toxické látky, jako je benzín nebo pesticidy.

Užitečné odkazy:

Praktické tipy, jak na energeticky soběstačný dům [ENG] – clickandgrow.com

Průvodce energeticky soběstačnou domácností [ENG] – homebiogas.com

Vytvoření a skladování zásob vody [ENG] – cdc.gov

Autor článku:

Zajímá vás něco o webu a jak tvoříme obsah? 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejlepší fotovoltaika
a tepelná čerpadla

1. místo

Skvělé recenze

2. místo

Komplexní řešení

3. místo

Oblíbená volba

Obsah článku

Kam dál?