Search
Close this search box.

Nejlepší úvěry na fotovoltaiku a tepelná čerpadla

Shrnutí: Půjčka na fotovoltaiku a tepelná čerpadla může dávat smysl, protože se vám z dlouhodobého hlediska vrátí, zvýší hodnotu vaší nemovitosti a pomůže vám ušetřit na ročních nákladech za energie. I s využitím dotací je vstupní investice do těchto technologií vysoká, málokdo má na účtě připraveno zhruba půl milionu korun, úvěr je proto jednou z často využívaných cest. Kontaktovat můžete v podstatě jakoukoliv banku a poskytovatele úvěru, dobrou cestou je pak komunikace s vybraným dodavatelem technologií – často ve spolupráci s některou z bank nabízí zvýhodněný úvěr, když pořídíte čerpadlo a fotovoltaiku zrovna u nich. 

 • Buřinka je spolehlivá a solidní volba pro každého, úvěr získáte na fotovoltaiku i čerpadlo. S Buřinkou navíc spolupracuje dodavatel Woltair, takže můžete mít vše komunikačně snazší, pořídíte-li technologie od této firmy. Roční úrok 6,89 %, RPSN kolem 7,2 %. 
 • Zonky nabízí půjčku na šetrné bydlení, vše je snadno vyřešitelné online. Roční úrok 5,99 %, RPSN 6.61 %. 
 • Roční úrokovou sazbu od 6,9 % a RPSN kolem 8,95 % pak nabízí Essox, přímo na zelené technologie. Financování s Essox přímo nabízí dodavatel Acetex. 
 • Tepelná čerpadla a fotovoltaika jdou realizovat v různých velikostech, variantách a mohou vyjít mnohem levněji než na statisíce. Pokud z jakéhokoliv důvodu potřebujete jen nižší půjčku do 20 000 Kč, zkuste Kamali. 

1. místo

Buřinka

Půjčku můžete čerpat na fotovoltaiku, čerpadlo, nebo na obě technologie dohromady.

2. místo

Zonky

Nová půjčka na šetrné bydlení s úrokem
5,99 %.

3. místo

Essox

Nabídka online financování zelených technologií od 6,9 % p.a., půjčka až 7 milionů.

4. místo

Kamali

Drobná nebankovní půjčka s nulovými úroky i RPSN při rychlém splacení.

Úvěr vám samozřejmě poskytne jakákoliv banka nebo poskytovatel půjček a pokud kontaktujete prioritně svou banku, je možné, že vám s ohledem na vaši bonitu nabídne nějaký zajímavější úrok, lepší podmínky. V mém výběru jsem zohlednila dvě varianty – nabídky úvěrů propojené přímo s dodavateli fotovoltaiky a tepelných čerpadel a poté dvě varianty malých půjček, protože ač většinu lidí vyjde celý systém fotovoltaiky a čerpadla na statisíce, tak někoho bude třeba zajímat jen solární ohřev vody či tepelné čerpadlo na bázi vzduch/vzduch a tam se bavíme jen o desetitisících – v tom případě jsem chtěla poskytnout variantu menších půjček. Dále je samozřejmě dobré využít i online srovnávače, které vám snadno porovnají aktuální nabídky od všech společností. 

Vybrala jsem podle mého průzkumu nejlepší úvěry: 

 1. Buřinka
 2. Zonky
 3. Essox
 4. Kamali
 5. Moneta Money Bank

1. Buřinka recenze

Půjčku můžete čerpat na fotovoltaiku, čerpadlo, nebo na obě technologie dohromady.

 • Zvýhodněný úrok pro zelené technologie.
 • Možnost využít dotaci na splátku zdarma.
 • Vše na webu přehledně.
 • Spolupráce s Woltair.
 • Konzultace ohledně dotací.
 • Méně reálných recenzí

Kdy zvažovat Buřinku?

Buřinka pro pořízení těchto technologií nabízí specifický úvěr, který má výhodnější sazbu. Doporučuji ji jako spolehlivou volbu s transparentními podmínkami. Nejsmysluplnější je pak v kombinaci s dodavatelem technologií Woltair, který přímo na svých stránkách nabízí možnost financování s Buřinkou. 

Proč jsem vybrala Buřinku?

Buřinka poskytuje úvěr přímo na tyto technologie, snaží se tím podpořit ekologické bydlení a oproti standardnímu úvěru na rekonstrukci zde nabízí o 0,5 % výhodnější sazbu. Také je skvělé, že počítá s dotacemi, nabízí využití dotace jako mimořádnou splátku úvěru zdarma, čímž si můžete snížit výši měsíčních splátek až o třetinu. Vše se dá zařídit online z domova, samozřejmě po konzultaci, ale vše je i byrokraticky velmi jednoduché. Kromě fotovoltaiky a čerpadel lze financovat i další zelené technologie jako rekuperaci, zateplení a podobně. Oceňuji přehlednou kalkulačku na webu. 

Buřinka a uživatelské recenze

Nenašla jsem bohužel mnoho konkrétních zkušeností zákazníků, pokud vás ale zajímá rozbor a zhodnocení Buřinky hodně dopodrobna, tak zde najdete porovnání všeho podstatného. Buřinka je známá a stabilní, patří pod Českou spořitelnu.

2. Zonky recenze

Nová půjčka na šetrné bydlení s úrokem 5,99 %.

 • Jednoduché vyřízení online.
 • Kalkulačka uvádí velmi výhodné úroky i RPSN.
 • Mimořádné splátky i předčasné splacení zdarma.
 • Bez konzultace technologií nebo dotací. 
 • Vysoký úrok pro rizikové klienty.

Kdy zvažovat Zonky?

I Zonky má půjčku specificky určenou na úspornější bydlení. Doporučila bych ji těm, kdo se nebojí sáhnout po trochu “netradičním” konceptu – ve finále to na půjčených penězích nepoznáte, Zonky je známá a solidní společnost, která má velmi dobrou pověst a funguje jako platforma, kde lidé půjčují lidem. 

Proč jsem vybrala Zonky?

Zonky má v porovnání s konkurencí velmi zajímavé jak úroky tak RPSN, konkrétně akutálně uvádí 5,99 % roční úrok a 6,61 % RPSN. V přehledné kalkulačce si můžete spočítat, jak budou vaše splátky vypadat, částka se může pohybovat od 5 000 do 1 200 000 Kč. Vše se vyřizuje online, bude vám stačit doklad o účelu půjčky. Předčasné splacení i mimořádné splátky jsou zde zdarma, můžete tak tímto způsobem využít třeba dotace, až přijdou po realizaci. Tuto půjčku lze použít nejen na fotovoltaiku a čerpadlo, ale také zateplení a izolaci, zelenou střechu, nabíjecí stanici a další. 

Zonky a uživatelské recenze

Výhodou Zonky a důvodem, proč lidé často volí tuto společnost, je hlavně jednoduchost, možnost vše řešit z pohodlí domova. Ač jsou ale Zonky vstřícné a jednoduché, tak pořád platí, že žadatel musí splňovat určitou bonitu, rozhodně to tak není “jednodušší” cesta k penězům. Více o Zonky se probíralo třeba v tomto diskuzním vláknu.

3. Essox recenze

Nabídka online financování zelených technologií od 6,9 % p.a., půjčka až 7 milionů.

 • Široká síť partnerských dodavatelů technologií.
 • Dle recenzí profesionální proklientský přístup. 
 • Do 700 000 Kč vše jednoduše online.
 • Ocenila bych více informací na webu, např. kalkulačku.

Kdy zvažovat Essox?

Pokud budete počítat s velkou investicí, pak byste mohli využít také služeb Essox. S Essox je partnersky propojeno mnoho dodavatelů, vše tak můžete vyřídit přehledně i s realizací, a to například ve spojení s firmou Acetex. Ta má informace o možném financování i na svých webových stránkách.

Proč jsem vybrala Essox?

Essox vnímám jako dobrou volbu díky tomu, že má širokou síť partnerů z hlediska firem dodávajících technologie. Tato účelová půjčka může být rozložená až na 7 let splácení a oceňuji, že lze vše vyřešit online. Do 700 000 Kč je vše opravdu jednoduché a vše lze vyřešit s pomocí SMS kódů a online, vyšší částky je třeba konzultovat telefonicky a domluvit se dle konkrétní situace. Opět platí, že kromě čerpadla a solárních panelů lze půjčku čerpat i na zelenou střechu, vodu, rekuperaci, zateplení a další. 

Essox a uživatelské recenze

Na Essox naleznete recenzí poměrně hodně, mně se líbila i tato hodnocení, kde bylo hodně reálných zkušeností zákazníků. Všechny jsou velmi pozitivní, chválí proklientský přístup a profesionální jednání.

4. Kamali recenze

Drobná nebankovní půjčka s nulovými úroky i RPSN při rychlém splacení.

 • Předčasné splacení kdykoliv zdarma.
 • Při splacení do 14 dnů nulové úroky.
 • V rámci krátkodobých půjček vychází dlouhodobě nejvýhodněji.
 • Pouze částky do 20 000 Kč – pro velké investice nerelevantní.

Kdy zvažovat Kamali?

Kamali nabízí jen malé rychlé půjčky a v této oblasti je ideální volbou. První půjčka je do 15 000 Kč, poté do 20 000 Kč, když už vás bude Kamali znát jako klienta. Pro zelené energie většinou využití nenajdete, jsou ale případy, kdy chcete třeba jen menší čerpadlo vzduch/vzduch nebo soláry čistě pro ohřev vody a nemáte nárok na dotaci v rámci programu Light – v takovou chvíli může Kamali dávat smysl.

Proč jsem vybrala Kamali?

Kamali v rámci krátkodobých půjček vychází asi nejlépe, nabízí předčasné splacení kdykoliv zdarma, možnost odložit splátku o měsíc a díky zázemí společnosti Home Credit a.s. zároveň poskytuje určitý pocit solidního jednání a spolehlivosti. 

Kamali a uživatelské recenze

Podrobný rozbor společnosti Kamali a jejich půjček hezky rozebírá tato recenze. Co vnímám také velmi pozitivně, to je vítězství v Indexu odpovědného úvěrování od organizace Člověk v tísni. Krátkodobé půjčky si často půjčují lidé v nouzi, a tak má tento typ úvěrů trochu nedobrou pověst, pokud ale se svým rozpočtem zacházíte rozumně, pak tato společnost jako taková určitě není nijak pochybná, ba naopak.

5. Moneta Money Bank recenze

Účelová půjčka na zelené bydlení s garancí úroku 6,49 % ročně a RPSN od 6,71 %.

 • Zajímavý úrok i RPSN.
 • Možnost předčasného splacení zdarma.
 • Přehledná kalkulačka.
 • Možnost využít i na další zelené technologie.
 • Dle recenzí horší telefonická podpora.

Kdy zvažovat Moneta Money Bank?

Moneta na zelené energie nabízí až 1 500 000 Kč, se splatností až 10 let. Počty vychází velmi zajímavě, v kalkulačce si můžete zkusit vypočítat vaše splátky. Půjčit si můžete na solární panely, čerpadlo, ale i zelenou střechu, kotle a kamna, rekuperaci, zateplení a další. 

Proč jsem vybrala Moneta Money Bank?

Moneta Money Bank je stabilní a známá společnost, líbí se mi, že na doložení účelu máte až 12 měsíců. Předčasné splacení je zdarma, využít na to můžete i dotační program. Sjednat půjčku lze na pobočce, kterých je naštěstí dostatek po celé republice. Oceňuji i kalkulačku pro základní přehled splátek. 

Moneta Money Bank a uživatelské recenze

Podrobnou recenzi naleznete například zde, i s několika reálnými komentáři. Oceníte již zmíněné předčasné splacení zdarma, výtky od klientů se občas objevují na telefonickou podporu.

Investice do tepelného čerpadla a fotovoltaiky – vyplatí se to?

Se zvyšováním cen za energie je pořízení tepelného čerpadla a fotovoltaiky čím dál tím aktuálnějším tématem. Lidé hledají cestu, jak ušetřit a ulehčit tak rodinnému rozpočtu a právě tohle je jedna z možných cest. Na druhou stranu tyto technologii vyžadují velkou vstupní investici, jak to tedy doopravdy je a má to smysl? 

V první řadě chci říct, že se nikdy nedá paušalizovat a radit všem stejně – někdo bude v malé novostavbě, někdo má velký starý kamenný dům, někdo žije sám, někdo má velkou rodinu s ohromnou spotřebou energie,… To vše se pak promítá do propočtů, za jak dlouho se vám investice vrátí. 

Kombinace obou technologií, tedy čerpadla i fotovoltaiky je v dlouhodobém horizontu nejúspornější varianta a ušetří vám nejvíce. S odhadem pro vaši domácnost vám může pomoci obchodní zástupce z dodavatelské firmy, kterou si vyberete. Budete muset znát roční spotřebu vaší domácnosti a cenu energií, po konzultaci a obhlídce nemovitosti dostanete konkrétní nabídku vhodnou právě pro váš dům a její součástí bude právě i odhad úspor. 

Užitečná mi v rámci fotovoltaiky přijde například tato kalkulačka, která vám dá alespoň řádový odhad. A můžete ji rovnou porovnat s touto kalkulačkou, která je jak na fotovoltaiku tak pro tepelné čerpadlo. 

Vedle čistých čísel a finanční návratnosti je dobré zvážit ještě spoustu dalších faktorů – pořízení fotovoltaiky a tepelného čerpadla je lepší pro životní prostředí, pomůže vám to stát se více nezávislými na externích zdrojích energie a zvýší to hodnotu vaší nemovitosti.

Pokud chcete efektivitě tepelného čerpadla a fotovoltaiky ještě více pomoci, je vhodné zamyslet se nad modernizací zateplení a izolace nebo přechodem na modernější způsob vytápění (např. z radiátorů na podlahové vytápění).

 

Jak je to s dotacemi?

Stát se snaží investice do udržitelných zdrojů co nejvíce podporovat, a tak rozhodně dává smysl dotace využít a celkové náklady si ještě snížit. Program, z kterého se čerpá, se jmenuje Nová zelená úsporám a na oficiálním webu k němu naleznete všechny potřebné informace. Případně vám poradí i dodavatel technologií – firmy na fotovoltaiku a tepelná čerpadla často pomáhají s vyřízením dotace jakožto součást balíčku jejich služeb. Co je ale to nejpodstatnější?

Existují celkem tři programy, z nichž můžete čerpat:

 • Light. Je určen pro seniory a nízkopříjmové domácnosti, dotaci lze čerpat na solární ohřev vody až do částky 90 000 Kč. V době psaní článku je program krátkodobě pozastaven, ale od konce ledna 2024 by měl být opět spuštěn. 
 • Standard. Varianta pro nejširší skupinu žadatelů. Dotaci lze (mimo jiné) čerpat na tepelná čerpadla v hodnotě od 60 až do 140 000 Kč i na fotovoltaiku v hodnotě od 60 do 200 000 Kč. V rámci programu Standard nejsou žádné podmínky na to, jaké máte příjmy, kdo v domě bydlí, co dalšího na domě zrekonstruujete… Ale musíte počítat s tím, že dotaci dostanete až zpětně, po realizaci celého projektu. 
 • Oprav dům po babičce. Nový program, okolo kterého se při spuštění rozvířilo hodně debat. Program je obsahově téměř totožný s variantou Standard, rozdíl je však v podmínkách. Výhodou je, že peníze získáte předem, zálohově. Nevýhodou je ale spousta pravidel – musíte dům rekonstruovat kompletně, tedy i s optimálním zateplením, nesmíte vlastnit žádnou další nemovitost, v domě musíte mít trvalé bydliště a nepodnikat,… 

 

Video

 

Užitečné zdroje

Autor článku:

Zajímá vás něco o webu a jak tvoříme obsah? 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kam dál?