Search
Close this search box.

Tepelná čerpadla Viessmann recenze 2024

Shrnutí: Viessmann je německá značka čerpadel, která patří k jedněm z nejoblíbenějších variant. V nabídce ji naleznete i u mnou doporučovaných dodavatelských firem jako Acetex nebo Woltair. Viessmann má v portfoliu opravdu hodně typů čerpadel, takže si vybere v podstatě každý. V nabídce jsou čerpadla vzduch/voda i země/voda, multisplit i monoblok a další technologie jako např. klimatizace. Firma má velmi dobré recenze, vytápění se věnuje již desítky let. Čerpadla sama o sobě mají jednoduchý design, vždy můžete volit z několika variant dle výkonu. Čerpadla zvládají nejen vytápění, ale také chlazení a ohřev teplé užitkové vody. 

Ať už se na trhu tepelných čerpadel teprve rozhlížíte, nebo už jste na tepelná čerpadla Viessmann narazili a potřebujete dozjistit pár informací, v tomto článku vám přináším komplexní soupis všeho, co byste o této značce měli vědět. Jaké jsou jejich nejlepší modely? Kde je seženete? A jak se při výběru čerpadel zorientovat ve všech odborných termínech? Vše naleznete v odstavcích níže.

O firmě Viessmann 

Viessmann Group patří mezi špičkové mezinárodní výrobce nejen tepelných čerpadel, ale i dalších topných, průmyslových a chladicích systémů. Jejich široká škála produktů poskytuje individuální řešení s účinnými systémy. Hodně pozitivně vnímám jejich dlouholetou zkušenost – na poli tepelných čerpadel se pohybují již od roku 1978 a firma jako taková funguje už více než sto let. Tato německá společnost vyrábí čerpadla pro běžné domácnosti i pro komerční objekty. Já osobně bych její produkty zařadila do kategorie “zlaté střední cesty” ve smyslu poměru a kvality. Portfolio produktů je ale natolik široké, že si vybere zákazník náročnější i ten, co hledí hlavně na cenu.

Výhody tepelných čerpadel Viessmann

 • Tradiční firma založena už před více než 100 lety, tepelným čerpadlům se věnuje od roku 1978.
 • Široký výběr modelů, řešení vzduch/voda i země/voda, split i monoblok.
 • Velmi dobré recenze.
 • Velká nabídka i dalších technologií vedle tepelných čerpadel.
 • Záruka až 10 let.
 • Vytápí i chladí.
 • Dobrá dostupnost u známých dodavatelů. 
 • Důraz na cenovou dostupnost.

Nevýhody tepelných čerpadel Viessmann

 • Chybí recenze na jednotlivé modely.
 • Důraz na nižší cenu se musí částečně projevit v kvalitě.

TOP tepelná čerpadla od firmy Viessmann

Tepelná čerpadla od firmy Viessmann se nazývají Viessmann Vitocal. Jsou řešena velmi komplexně – zvládají topit, chladit i zásobovat domácnost teplou vodou. Firma dělí svá čerpadla celkem do pěti kategorií. 

 • Monobloková tepelná čerpadla vzduch/voda. Asi nejoblíbenější varianta. Monoblokové řešení šetří prostor, na výběr v této kategorii máte ze sedmi modelů s různým výkonem tak, abyste našli řešení ideálně nadimenzované vaší domácnosti. 
 • Tepelná čerpadla země/voda. Varianta země/voda je všeobecně vždy mnohem dražší a náročnější na instalaci, na druhou stranu ale poskytuje opravdu nadprůměrně veliký výkon a zvláště pro velké domy a třeba i starší systémy s radiátory to může být ideální volba. Viessmann nabízí čtyři varianty. 
 • Splitová tepelná čerpadla vzduch/voda. Tradiční varianta tepelného čerpadla rozdělená do dvou jednotek, ideální pro většinu rodinných domů. V této kategorii můžete vybírat z šesti tepelných čerpadel, opět navržených tak, abyste si vybrali jak optimální výkon, tak třeba i maximální teplotu proudění či abyste mohli ohlídat cenu. 
 • Tepelné čerpadlo pro ohřev teplé vody.
 • Velká tepelná čerpadla. Celkem čtyři modely velkých čerpadel ideálních pro obytné a komerční budovy. 

Při výběru konkrétního modelu je vždy nutné zvážit, v jaké jste situaci – jakou máte spotřebu, jaká jsou vaše očekávání a možnosti. Pokud bych ale měla doporučit zcela konkrétní modely, byly by to následující:

Viessmann Vitocal 250-A. Tenhle model bych doporučila majitelům větších a starších domů, kteří mají ještě původní vytápění a radiátory. Do těch totiž potřebujete vysokou teplotu průtoku a právě toto čerpadlo dokáže zajistit až 70 stupňů Celsia. Monoblokové řešení vám ušetří místo a oceňuji také vysoký COP uváděný na 5,3. Navzdory vysokému výkonu má čerpadlo poměrně tichý chod. Výkonově můžete vybírat mezi variantami s 2,6 až 13,4 kW.

Viessmann Vitocal 200-S. Zlatá střední cesta, optimálkní řešení pro běžné domácnosti. Podle mého názoru je to skvělá volba pro rodinné domy, kde je důležitý vysoký výkon a současně si ceníte kompaktního provedení a tichého chodu, který může být rušivý zejména v hustě obydlených oblastech. Toto čerpadlo je nejvíce doporučované i firmami, které tuto značku čerpadel nabízí. 

Viessmann Vitocal 333-G. Pokud jste se rozhodli pro čerpadlo typu země/voda, pak toto může být ta správná volba. Toto tepelné čerpadlo splňuje všechna očekávání – nabízí jmenovitý topný výkon od 1,7 do 11,4 kW, integrovaný zásobník teplé vody, kompaktní design, účinnou zvukovou izolaci, snadné ovládání a vysoký COP s optimalizovanou sezónní účinností, což vám přináší významné úspory v dlouhodobém horizontu.

Co dalšího můžete u firmy Viessmann pořídit?

Firma Viessmann má v nabídce mnohem více než jen tepelná čerpadla. Již více než sto let se zajímá o technologie vytápění jako takové. Vybírat proto můžete také různé varianty elektrického vytápění, kotlů, plynového či hybridního vytápění nebo větracích systémů a klimatizací. 

Technologie firmy Viessmann jsou propojeny skrze chytrou domácnost a aplikaci, s jejíž pomocí je ovládání mnohem snazší a zajistí vám ještě větší komfort. 

Viessmann na svých stránkách nabízí také podporu a odborné konzultace, dle své lokality můžete vyhledat obchodní partnery, kteří vám mohou tepelná čerpadla nabídnout a nainstalovat. 

Tepelná čerpadla Viessmann a recenze zákazníků

Také by vás zajímalo, co si o těchto tepelných čerpadlech myslí reální zákazníci? Jejich hodnocení vnímám jako jeden z nejpodstatnějších parametrů při psaní tohoto článku, a tak jsem čerpadla zkontrolovala na stránce Refsite, kde naleznete celkem 47 recenzí firmy Viessmann. Celkově si vede velmi dobře, získala totiž 94% hodnocení. 

Zákazníci si pochvalují nízkou hlučnost, jednoduché ovládání skrze aplikaci a zdá se, že velmi líbivý je i design. Výkonově dle klientů čerpadla pokrývají požadovanou spotřebu a zvládají vytopit celý dům. Naopak výtky se občas objeví na zákaznickou podporu Viessmann, několikrát byla v záporech zmíněna i cena. V porovnání s konkurencí čerpadla Viessmann ale osobně určitě nepovažuji za ta ve vyšší cenové kategorii. 

David K.:”Krásný design čerpadla, tichý. Investice, která se vyplatí. Bez starosti.”

Eva V.:”Tepelné čerpadlo funguje dle našich představ a požadavků, vytopí celý dům na požadované stupně, snadné ovládání, na venkovní jednotce oceňujeme design.”

V roce 2023 provedl dTest velké srovnání tepelných čerpadel, zde se můžete podívat na výsledky Viessmann Vitocal 250-A.

Tepelná čerpadla Viessmann a jejich dostupnost – kde sehnat?

Nejvíce informací se o těchto tepelných čerpadlech samozřejmě dozvíte přímo na webu Viessmann. Většinou je však nejlepší oslovit rovnou firmy, které vám poskytnou plnohodnotnou konzultaci, navrhnou řešení na míru a následně provedou i montáž. Který ze známých dodavatelů má čerpadla Viessmann v nabídce?

Shrnutí – jak hodnotím tepelná čerpadla Viessmann?

Tato čerpadla bych v návaznosti na můj drobný průzkum určitě doporučila. Co oceňuji asi nejvíce, to je velký výběr jednotlivých variant. Nejen technologií a výkonem, ale i dalšími parametry jako hlučnost, kompaktnost či cena. Ať už máte své priority nastavené jakkoliv, určitě naleznete variantu, která je splní. Těžko všechny modely a řady shrnout do jednoho, všeobecně bych ale tuto značku vnímala jako zlatou střední cestu co do poměru kvality a ceny.

Jsou to čerpadla známá a dobře dostupná, na trhu jsou již desítky let, a tak není problém sehnat dostatek recenzí. Stejně tak s dodavatelem a servisem nebudete mít problém. Záruku výrobce nabízí až na 10 let. Ačkoliv občas jsem v recenzích narazila na pár výtek vůči zákaznické podpoře Viessmann – o to důležitější je spolehlivý dodavatel, na kterého se můžete obrátit.

Podle čeho vybírat tepelná čerpadla?

Ve světě tepelných čerpadel se setkáte s mnoha zkratkami a pojmy, které vám nemusí být na první pohled jasné a přitom jsou při výběru konkrétního modelu zcela zásadní. Některé z nich opakovaně používám i v tomto článku, a tak zde ty nejpodstatnější rovnou vysvětlím.

COP – COP (Coefficient of Performance) je měřítkem účinnosti tepelného čerpadla. Je to poměr vyprodukované energie k té dodané do čerpadla. Vyjadřuje, kolikrát je tepelné čerpadlo schopno přeměnit dodanou elektrickou energii na teplo. Čím vyšší je hodnota COP, tím efektivnější je tepelné čerpadlo. COP se obvykle uvádí jako číslo větší než jedna; čím blíže je k jedné, tím méně účinné je tepelné čerpadlo. Například tepelné čerpadlo s COP 4 může vyprodukovat čtyřnásobek tepla ve srovnání s množstvím spotřebované elektrické energie.

SCOP – Podobně jako COP, i SCOP je poměr mezi spotřebovanou tepelnou energií a dodanou elektrickou energií, ale bere v úvahu sezónní variabilitu. Vyšší hodnota SCOP indikuje vyšší účinnost tepelného čerpadla během celého roku. SCOP zohledňuje různé provozní podmínky, jako je teplota vzduchu, vlhkost, atd., které se mění během různých sezón. Tím poskytuje lepší představu o tom, jak tepelné čerpadlo funguje při reálném provozu v průběhu celého roku.

Monoblok – Typ tepelného čerpadla, které má všechny komponenty zabudovány do jednoho jediného celku. To znamená, že všechny tyto komponenty jsou umístěny v jednom zařízení, které je obvykle umístěno venku. Výhody monobloku jsou jednodušší instalace a kompaktnost. Monoblok je obvykle vhodný pro menší instalace a pro situace, kdy není dostatek vnitřního prostoru pro umístění vnitřní jednotky. 

Split – Typ tepelného čerpadla, které se skládá z dvou hlavních částí: vnitřní jednotky umístěné uvnitř budovy a venkovní jednotky umístěné venku. Split tepelná čerpadla jsou běžnější a často se používají v oblastech, kde je potřeba topení a chlazení, protože mají schopnost provádět obě funkce. Jsou také vhodné pro větší domy, protože umožňují lepší distribuci tepla nebo chladu prostřednictvím vnitřních jednotek.

Invertor – Invertorová technologie přináší několik výhod, včetně vyšší účinnosti, stabilnější teploty v místnosti, nižších provozních nákladů a delší životnosti tepelného čerpadla. Tato technologie je běžně používána v moderních tepelných čerpadlech pro vytápění a chlazení budov.

Hlučnost – Tento údaj je často uveden v dokumentaci k výrobku, abyste mohli porovnávat hlučnost různých modelů tepelných čerpadel před nákupem.Existuje několik parametrů, které se používají k popisu hlučnosti tepelných čerpadel:

 • Decibely (dB): Jednotka hlasitosti zvuku. Čím vyšší je hodnota decibelů, tím hlasitější je zařízení.
 • Hladina hluku na určité vzdálenosti: Měření hlasitosti tepelného čerpadla v určité vzdálenosti od zařízení. Například hladina hluku měřená ve vzdálenosti 1 metru od tepelného čerpadla.
 • A-vážený zvukový tlak (dBA): Toto je způsob měření zvuku, který bere v úvahu citlivost lidského ucha na různé frekvence zvuku. Důležité je, že to odráží subjektivní vnímání hlasitosti.

Video

Užitečné odkazy

Recenze na dodavate i výrobní firmy – refsite.info

Dotace a program Nová zelená úsporám – novazelenausporam.cz

Jak vybrat tepelné čerpadlo – energetiko.cz

Autor článku:

Zajímá vás něco o webu a jak tvoříme obsah? 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejlepší fotovoltaika
a tepelná čerpadla

1. místo

Skvělé recenze

2. místo

Komplexní řešení

3. místo

Oblíbená volba

Obsah článku

Kam dál?