Search
Close this search box.

TEST: 10 nejlepších tepelných čerpadel vzduch/voda 2024

Shrnutí: Tepelná čerpadla dokáží získávat teplo z různých zdrojů (živlů). V mém článku se věnuji pouze variantě vzduch-voda, protože pro většinu rodinných domů je nejvhodnější volbou. Model čerpadla je vždy nutné volit adekvátně k tepelné ztrátě vašeho domu, aby měla investice do tohoto zařízení smysl. 

 • Jedno z nejprodávanějších tepelných čerpadel je Viessmann Vitocal 200-S, má skvělé recenze a je to vlajková loď spolehlivého dodavatele Acetex.  
 • Mezi moje další favority patří Stiebel Eltron HPA-O Plus a také varianta Premium. Jde o spolehlivý přístroj německé výroby, zvládne jak novostavby, tak i starší domy.
 • Na třetí místo jsem vybrala IVT Air X, které je velmi vychvalováno, a to hlavně pro svůj vysoký topný faktor. Zvládne tedy i radiátory.
 • Pro ty, kdo hledají hlavně kompromis a rozumný poměr mezi kvalitou a cenou, bych doporučila například LG Therma V Monoblok.

Co se v mém článku dozvíte dál? Vedle dalších spolehlivých modelů vám nabídnu i slovníček těch nejdůležitějších a občas trochu matoucích pojmů ze světa tepelných čerpadel. Poradím, na co se při výběru čerpadla zaměřit a odpovím na nejpalčivější otázky. 

1. místo

Viessmann Vitocal 200-S

Jedno z nejprodávanějších čerpadel ceněné pro top kvalitu a spolehlivost. ​

Cena: 140-215 000 Kč bez DPH

2. místo

Stiebel Eltron HPA-O Plus

Kvalitní čerpadlo s vysokou výstupní teplotou ideální do rodinných domů - novostaveb i rekonstrukcí. ​

Cena: 170-200 000 Kč bez DPH

3. místo

IVT
AIR X

Čerpadlo s nadstandardními hodnotami COP i SCOP (a tedy vysokou výkonností). ​

Cena: 170-250 000 Kč

4. místo

LG Therma V Monoblok

Oblíbený monoblok za dostupnou cenu.

Cena: 98-124 000 Kč bez DPH

Když jsem sestavovala tento žebříček čerpadel, měla jsem na paměti fakt, na který byste neměli zapomínat ani vy – správný výběr je opravdu velmi individuální pro každou nemovitost a do hry vstupuje hodně faktorů. 

Snažila jsem se proto najít inspiraci pro ty z vás, kdo chtějí maximální výkon, pro ty, kdo musí šetřit i pro všechny, kdo hledají zlatou střední cestu. 

Při porovnávání tepelných čerpadel se bohužel nevyhneme technickým parametrům, u každého z nich proto naleznete ta nejpodstatnější čísla jako výkon, hlučnost či záruku. 

Nakonec ale musím opět připomenout – vše je hlavně otázka konzultace s dodavateli, kteří – jsou-li solidní – odvedou většinu práce za vás a správný model doporučí poté, co poznají vaši nemovitost, vaše představy a možnosti. 

Zde je seznam nejlepších tepelných čerpadel vzduch/voda:

 1. Viessmann Vitocal 200-S
 2. Stiebel Eltron HPA-O Plus
 3. IVT AIr X
 4. LG Therma V Monoblok
 5. Samsung EHS MonO HT QUIET
 6. Regulus EcoAir
 7. Viessmann Vitocal 100-S
 8. Alpha Innotex Alira LWD
 9. Alpha Innotec Alira LWA
 10. Schlieger Premium X

1. Viessmann Vitocal 200-S recenze

Jedno z nejprodávanějších čerpadel ceněné pro top kvalitu a spolehlivost.

 • Velmi tichý chod
 • Možnost získání záruky až 10 let
 • Splňuje požadavky na státní dotační programy
 • Lze ovládat přes internet 
 • Umožňuje i chlazení
 • Pro náročnější existují ještě výkonnější modely

Kdy zvažovat Viessmann Vitocal 200-S?

Toto čerpadlo může být dle mého názoru volbou číslo jedna pro naprostou většinu domácností. Pokud hledáte řešení pro rodinný dům a potřebujete vysoký výkon, určitě na tento model dříve či později narazíte. Je to skvělé řešení i pro nemovitosti, které nemají tolik prostoru, a to díky dostupné variantě s vestavěným zásobníkem.

Odkaz na energetický štítek 

Kde tento model koupíte?

Tepelné čerpadlo Viessmann Vitocal 200-S má ve své nabídce firmy Acetex či Woltair, jež poskytují kompletní servis včetně instalace. Tento model je dokonce jeden z jejich nejprodávanějších.

Proč jsem vybrala Viessmann Vitocal 200-S?

Toto čerpadlo v sobě nese opravdu hodně kvalit a dle mého názoru si zaslouží být zmíněno hned jako první. Díky preciznosti německých výrobců je velmi spolehlivé a i přes vysoký výkon si zachovává až překvapivě tichý chod. Tento tichý chod činí z čerpadla ideální volbu i pro řadové domy nebo sídliště.

Viessmann Vitocal 200-S si umí poradit i s omezeným prostorem, a to díky již zmíněné variantě s vestavěným zásobníkem. Zajímavé je také provedení reverzibilní, které pak umožňuje nejen topit, ale i chladit, což se hodí v letních měsících. Čerpadlo navíc splňuje požadavky na dotační program. Čerpadlo má dle svého COP poměrně nízké provozní náklady a co mě velmi zaujalo, tak je možnost ovládání celého systému přes aplikaci. Velmi oceňuji také to, že na čerpadla Viessmann nabízí Woltair až 10 letou záruku.

Uživatelské recenze Viessmann Vitocal 200-S

Kotle Viessmann jsou často probírané hlavně na Facebooku, v odborných článcích a v diskuzních fórech. A rozhodně mohu s čistým svědomím říct, že ohlasy a zpětné vazby jsou veskrze pozitivní – většina recenzentů by čerpadlo bez problémů doporučila svým známým nebo rodině. Pokud už se objevila kritika, tak šlo spíše o spolehlivost servisu a komunikace než produktu. Hodně se skloňuje spolehlivost čerpadla, dostatečně vysoký výkon a vysoké COP a nerušivý chod. Na jednom z diskuzních portálů si jeden recenzent stěžuje na to, že tento model nebyl pro jeho dům dostatečně výkonný, což je ale spíše chyba odhadu tepelné ztráty domu než výrobku samotného. Oceňuji to, že firma sama ve vláknu komunikuje a na stížnost reaguje, další s diskutujících oponují tím, že oni jsou s tímto čerpadlem již roky spokojeni, a to bez jakýchkoliv problémů.

Další parametry

Cena (bez instalace)140-215 000 Kč bez DPH
Rozsah kW4 až 12 kW (vzduch 7 °C/voda 35 °C)
InvertorAno
Monoblok/SplitSplit
Hlučnost35 dB(A)
ZárukaAž 10 let

2. Stiebel Eltron HPA-O Plus recenze

Kvalitní čerpadlo s vysokou výstupní teplotou ideální do rodinných domů - novostaveb i rekonstrukcí.

 • Nízká hlučnost
 • Výstupní teplota vody až 60 °C
 • Snadné ovládání přes internet
 • Současně funkce chlazení
 • Méně povedený design
 • Pro náročné je vhodnější model Premium, který je dražší

Kdy zvažovat Stiebel Eltron HPA-0 Plus?

Jedná se o čerpadlo, které bych doporučila do většiny běžných domácností, a to klidně i v hustější zástavbě, jelikož navzdory velkému výkonu a teplotě topné vody až 60°C zůstává velmi tiché. Zvládne i starší domy, ale doporučila bych jej spíše do novostaveb – velké staré domy budou (pravděpodobně, vždy je to individuální) lépe fungovat spíše s variantou Premium.

Odkaz na energetický štítek 

Kde tento model koupíte?

Kompletní nabídku, prodej i montáž vám může zajistit firma Acetex, kontaktovat ale můžete přímo Stiebel–eltron.cz nebo Woltair. Čerpadlo jsem našla dokonce i v nabídce poměrně známé firmy Koupelny-ptacek.cz.

Proč jsem vybrala Stiebel Eltron HPA-O Plus?

Stiebel eltron má modely dva – HPA-O Plus a Premium. HPA-O jsem vybrala, protože je cenově mnohem dostupnější, a to aniž by vyloženě tratil na kvalitě nebo výkonnosti. Pokud jste ale náročnější, nebo máte nemovitost, která bude potřebovat co nejvýkonnější čerpadlo a neomezuje vás rozpočet, tak bych rozhodně doporučila porovnat obě tyto varianty.

Toto čerpadlo disponuje invertorovou technologií pro zvýšení efektivity a naopak snížení provozních nákladů – to vnímám jako jeden z hlavních parametrů kvalitních čerpadel. Díky nočnímu režimu je dostatečně tichý a jeho provoz neruší. Jedná se o splitové řešení, tzn. set venkovní a interiérové části. Oceňuji také integrovanou funkci chlazení.

Uživatelské recenze Stiebel Eltron HPA-O Plus

Stiebel je také velmi oblíbená značka, takže po chvilce hledání naleznete dostatek zkušeností konkrétních klientů. Veskrze jsou velmi pozitivní, opakují se plusy jako dobrý poměr kvality a ceny, jednoduché ovládání a tichý chod. Uživatelé si také chválí, že čerpadlo má velmi stabilní výkon i v zimních měsících. Vyloženě negativní recenze jsem nenašla, je však dobré myslet na to, že pro staré domy s radiátory je lepší zvažovat spíše model Premium a také si dovedu představit, že některým lidem by se nemusel líbit design. Zaujalo mě také video, které ukazuje instalaci v praxi.

Další parametry

Cena (bez instalace)170-200 000 Kč bez DPH
Rozsah kW13,8 až 31 kW
InvertorAno
Monoblok/SplitSplit
Hlučnost57 dB(A)
Záruka5 let

3. IVT AIR X recenze

Čerpadlo s nadstandardními hodnotami COP i SCOP (a tedy vysokou výkonností).

 • Klimatizace jako standard 
 • Nadstandardní SCOP
 • Tichý provoz
 • Možnost dokoupení záruky na 10 let
 • Velmi oblíbená volba – naleznete hodně recenzí a diskuzí
 • Stížnosti se objevily v rámci montáže, někdy firma fungovala pomaleji

Kdy zvažovat IVT AIR X?

IVT AIR X je pro běžného člověka možná trochu méně známou značkou, pokud si o tomto tepelném čerpadle ale něco vyhledáte, tak zjistíte, že je velmi vychvalováno, a to hlavně pro svůj vysoký topný faktor. Díky tomu bych ho doporučila nejen do moderních novostaveb, ale třeba i do starších velkých domů s radiátory.

Odkaz na energetický štítek 

Kde tento model koupíte?

Nabídku na toto čerpadlo vám zpracuje (včetně zpracování posudku, dokumentace, dotací a samotné realizace) firma Energosolar. Dále můžete oslovit ivt-heatingsystems.cz či přímo IVT na stránkách cerpadla-ivt.cz.

Proč jsem vybrala IVT AIR X?

V podstatě vždy, když jsem narazila na toto čerpadlo, tak se jednalo o skvělé recenze a doporučení. Patří k nejprodávanějším modelům a obstojí i ve velmi náročných podmínkách. Zaujalo mě, že i s velmi vysokým výkonem zůstává cenově poměrně rozumně a je to tak dostupné řešení bez nutnosti kompromisu v kvalitě.

IVT AIR X zaujme hlavně nadstandardními čísly z hlediska výkonnosti – sezónní topný faktor uvádí výrobce na 5,16. To mimo jiné znamená, že finanční návratnost tohoto tepelného čerpadla bude velmi rychlá. I přes takový výkon je velmi tichý, 47 dB(A). Celá konstrukce je kompaktní, lehká, přitom však vyrobena pro severské klimatické podmínky, takže hodně vydrží. Tento model byl v roce 2016 tím nejprodávanějším modelem a určitě zaslouženě.

Uživatelské recenze IVT AIR X

Při procházení recenzí jsem narazila na spotřebitelský test čerpadel z roku 2014. IVT AIR X čerpadlo si vedlo opravdu nadstandardně – z hlediska sezónního topného faktoru v podstatě nemá konkurenci. Recenzenti tuto skutečnost v podstatě potvrzují i z jiných zdrojů, pochvalují si velmi nízkou spotřebu elektřiny, spokojeni jsou i majitelé starších domů s radiátory. Narazila jsem na recenzi s čerpadlem, které mělo problém s rozmrazováním v zimních měsících, což byla ale spíše kusová závada, protože jiný recenzent naopak potvrzoval, že mu čerpadlo bez komplikací fungovalo i v -20 °C.

Další parametry

Cena (bez instalace)170-250 000 Kč bez DPH
Rozsah kW5 až 17 kW
InvertorAno
Monoblok/SplitSplit
Hlučnost47 dB(A)
Záruka5 let (až 10 let lze dokoupit prodlouženou)

4. LG Therma V Monoblok recenze

Oblíbený monoblok za dostupnou cenu.

 • Varianta monoblok i split
 • Stabilní výkon
 • Cenově dostupné řešení
 • Řízení více topných okruhů
 • Záruka až 7 let
 • Designově není tak povedený
 • Oproti jiným modelům trochu hlučnější (57 dB)
 • Problémy s námrazou 

Kdy zvažovat LG Therma V Monoblok?

LG Therma V Monoblok je hodně oblíbená a prodávaná varianta jak pro rodinné domy tak pro komerční objekty. Má hodně velký rozptyl co se výkonu týče (dle jednotlivých modelů), takže dokáže vyhovět i hodně náročným klientům. Přitom zůstává cenově dostupný – na poměry tepelných čerpadel.

Odkaz na energetický štítek 

Kde tento model koupíte?

Stejně jako předchozí modely, i tento je v nabídce firmy Woltair. Je to ale hodně oblíbený produkt, a tak jej s kompletní montáží nabízí také např. lg-tepelka.cz. Případně lze zakoupit přístroj a zařídit si montáž jinak – narazíte třeba na online nabídku od vzduchotechnika1.cz nebo intechna.cz.

Proč jsem vybrala LG Therma V Monoblok?

lG Therma V Monoblok je jedna z nejpopulárnějších variant, a tak zde krátka musela být – dle mého názoru je to velmi zajímavá kombinace velkého výkonu a zajímavé ceny.

Ještě než se pustím do podrobného popisu tohoto čerpadla, tak bych ráda zmínila, že jsou i modely ve variantě split. Pokud by tedy pro vás byl monoblok jedinou překážkou, určitě doporučuji pohledat i toto druhé řešení. Výstupní teplota topné vody je uvedena až na 65 °C, což je přesně teplota, kterou potřebují starší typy radiátorů. Oceníte jistě i intuitivní ovládání v češtině přes dotykový displej a možnost řízení více topných okruhů.

Uživatelské recenze LG Therma V Monoblok

Výhoda toho, že je LG Therma V tolik oblíbené čerpadlo, bylo velké množství zkušeností a recenzí. Na té plusové stránce je určitě cena. Vzhledem k tomu, že si toto čerpadlo pořizuje opravdu hodně lidí díky nízké ceně, tak se bohužel také častěji objeví i nějaká horší recenze. V těch se recenzenti poměrně shodují, nejčastěji zmiňují problémy s nízkými teplotami, v takové chvíli roste poruchovost a objevují se problémy s námrazou.

Další parametry

Cena (bez instalace)98-124 000 Kč bez DPH
Rozsah kW5,5 až 16 kW
InvertorNe
Monoblok/SplitMonoblok (Ale výrobce má i split)
Hlučnost57 dB
ZárukaAž 7 let

5. Samsung EHS Mono HT QUIET recenze

Jak už název napovídá - toto je čerpadlo ceněné hlavně pro svůj tichý chod.

 • Tichý chod
 • Velký výkon vhodný i do starších domů s radiátory
 • Povedený design
 • Funguje i v nízkých teplotách
 • Kratší doba záruky

Kdy zvažovat Samsung EHS Mono HT QUIET?

Tento model je dostatečně výkonný i pro starší rodinné domy, ve kterých bude při plném výkonu schopný vyhřát vodu až na 70 °C. Je to ideální varianta ve chvíli, kdy potřebujete velký výkon, ale zároveň si potrpíte na komfort a chcete, aby vás čerpadlo co nejméně rušilo. Samsung EHS Mono HT QUIET má kromě normálního chodu ještě navíc noční a o to tišší verzi (42 dB – 35 dB).

Energetický štítek SCOP* A+++

Kde tento model koupíte?

Toto tepelné čerpadlo najdete v nabídce firmy Woltair, která nabízí i kompletní instalaci, dále ho má v nabídce také intechna.cz, kde už ale musíte zařídit ještě montáž.

Proč jsem vybrala Samsung EHS Mono HT QUIET?

Značku Samsung si s tepelnými čerpadly nejspíše nikdo nespojí, přesto své místo na trhu má. Když jsem procházela web a hledala smysluplné tipy, tak jsem zjistila, že tento model je velmi oblíbený v zahraničí a patří k favoritům. A to hlavně díky již zmíněnému výkonu v kombinaci s komfortně tichým chodem.

Toto čerpadlo je už od dodavatelů doporučované do starších rodinných domů, které mají třeba staré radiátory vyžadující vysokou teplotu vody (nad 65°C). Právě EHS Mono HT QUIET pak může být tím pravým řešením, jak svou nemovitost modernizovat a posunout k soběstačnosti. Čerpadlo se prodává ve variantě monobloku, oceňuji i povedený design, který nebude působit nijak rušivě. Funguje plnohodnotně až do -25 °C, což by mělo plně vyhovovat podmínkám v ČR.

Uživatelské recenze Samsung EHS Mono HT QUIET

Jak už jsem zmínila, o tomto čerpadle se hodně mluví v zahraničí. Prošla jsem proto i recenze z jiných zemí a zjistila, že recenzenti si na modelu nejvíce chválí jeho kompaktnost, vysoký výkon i v nízkých teplotách a samozřejmě stále dokola skloňovaný tichý chod. Naopak to, co některým lidem nevyhovovalo, byla garance pouze dva roky (s možností prodloužit na pět, Woltair nabízí základní záruku na tři roky).

Další parametry

Cena (bez instalace)140-180 000 Kč bez DPH
Rozsah kW8 až 14 kW
InvertorAno
Monoblok/SplitMonoblok
Hlučnost35 dB
Záruka2 roky (prodloužená 5)

6. Alpha Innotec Alira LWA recenze

Prémiová volba pro ty nejnáročnější klienty.

 • Vysoký výkon
 • Nízká hlučnost
 • Moderní design spojující odolné materiály a vkusný vzhled
 • Vhodné pro ty nejnáročnější klienty
 • Vysoká cena 

Kdy zvažovat Alpha Innotec Alira LWA?

Alpha Innotec Alira LWA je model zaměřený na kvalitu a výkon, hodí se proto pro opravdu náročné zákazníky a vhodný bude do velkých rodinných domů, vil, ale i bytových domů či pro firemní budovy. Důraz na výkon však znamená také vyšší cenu, a tak si tento model prohlédněte blíže v případě, že máte dostatečný kapitál a nevadí vám si výrazně připlatit.

Odkaz na energetický štítek 

Kde tento model koupíte?

Situace je stejná jako u předchozího modelu Alira LWD, takže čerpadlo pořídíte u firmy Woltair, Solidbp.cz nebo třeba Neosolar.cz. U tohoto modelu doporučuji více než kde jinde dbát na výběr spolehlivého dodavatele, který bude mít v malíku i montáž – čerpadlo je robustní a hodně specifické, chce to zkušenosti s instalací.

Proč jsem vybrala Alpha Innotec Alira LWA?

Alpha Innotex Alira LWA vnímám jako jasnou volbu ve chvíli, kdy budu chtít kvalitu a nemusím se ohlížet na cenu. Je to čerpadlo, které díky svému výkonu pokryje i potřeby větších objektů jako jsou bytové domy nebo firemní sídla.

Toto čerpadlo v sobě spojuje všechny důležité aspekty – vysoký výkon a výhřevnost, nadprůměrně tichý chod, robustní a odolná konstrukce, která je zároveň velmi vkusně vyvedená i designově a jednoduché ovládání přes internet pro maximální komfort – čerpadlo má i časové programy a speciální noční režim. Samozřejmostí je vytápění, ohřev vody i varianta chlazení na způsob klimatizace v jednom.

Uživatelské recenze Alpha Innotec Alira LWA

Na tepelná čerpadla od Alpha Innotec jsem v podstatě nenašla negativní recenze – v tomto případě opravdu platí, že s vyšší cenou roste kvalita. Takže stejně jako u předchozího modelu LWD, i u LWA si majitelé pochvalují spolehlivost, bezproblémový provoz, vysoký výkon, tichý chod.

Další parametry

Cena (bez instalace)280-340 000 Kč bez DPH
Rozsah kW13,8 až 31 kW
InvertorAno
Monoblok/SplitSplit
Hlučnost43 dB(A)
Záruka6 let (až 10 let na kompresor)

7. Regulus EcoAir recenze

Spojení švédské a české technologie pro efektivní úsporu energie.

 • Velký výběr konkrétních typů
 • Dle recenzí jedna z nejspolehlivějších
 • Povedený minimalistický design
 • Invertorová technologie
 • Ovládání na dálku
 • Horší ovládání přímo na regulaci – lepší zapojit online
 • Vyšší cena

Kdy zvažovat Regulus EcoAir?

Na tepelná čerpadla EcoAir od značky Regulus se mohou podívat majitelé malých domečků i velkých rodinných domů, ti, kdo mají podlahové topení i ti se staršími systémy. Výběr je totiž veliký – jednotlivé modely se výrazně liší ve výkonu a konkrétních parametrech. Na Regulus EcoAir se proto podívejte ve chvíli, kdy vám nebude vadit prozkoumat širokou nabídku.

Odkaz na energetický štítek 

Kde tento model koupíte?

Tepelné čerpadlo včetně montáže nabízí firma Woltair. Na těchto čerpadlech je také dobré, že přímo firma Regulus má své přehledné stránky, kde si můžete v klidu pročíst všechny podrobnosti i technické parametry všech dostupných variant.

Proč jsem vybrala Regulus EcoAir?

Regulus EcoAir mě zaujal hned z několika důvodů. Celkově je na trhu čerpadel velmi oceňovaná česká výroba. Neříkám, že by to měl být jediný rozhodující parametr, ale většinou to je určitá značka kvality. Dále mě zaujal velký výběr jednotlivých modelů – pokud se vám zalíbí značka jako taková, tak si určitě vyberete.

Tato čerpadla jsou i přes stabilní výkon tichá, disponují poměrně důležitou invertorovou technologií a určitě je vhodné připojit si zařízení k internetu, protože pak jej budete moci nejen snadno ovládat online, ale dokonce i nechat servisní firmu, aby na vaše čerpadlo vzdáleně dohlížela.

Uživatelské recenze Regulus EcoAir

Na Regulus EcoAir bylo poněkud obtížnější sehnat recenze přímých uživatelů, ne jen doporučení odborníků v článcích. Přesto jsem pak několik webových stránek našla a pokud bych měla vše jednoduše shrnout, tak mezi hlavní výhody majitelé zařadili nízkou hlučnost a jednoduché ovládání, po montáži čerpadlo fungovalo bez poruch. Pokud už se objevila nějaká kritika na Facebooku, tak šlo hlavně o pomalé dodání nebo pomalou komunikaci v rámci servisu, což bylo způsobené velkým nárůstem poptávek v minulosti.

Další parametry

Cena (bez instalace)148-215 000 Kč bez DPH
Rozsah kW4 až 24 kW
InvertorAno
Monoblok/SplitSplit
HlučnostHodně se liší dle modelu
ZárukaAž 10 let

8. Viessmann Vitocal 100-S recenze

Úspornější varianta top tepelného čerpadla.

 • Zajímavý poměr výkonu a ceny
 • Spolehlivost a dlouhá životnost
 • Možnost doplnit o reverzní provedení
 • Splňuje dotační parametry
 • Vyšší hlučnost
 • Horší kvalita oproti modelu 200-S

Kdy zvažovat Viessmann Vitocal 100-S?

Recenze v tomto článku jsem začínala jiným čerpadlem od značky Viessmann. Toto splitové invertorové čerpadlo není tak nadupané a je trochu skromnější, vnímám ho však jako řešení pro ty, co chtějí spolehlivého výrobce s dobrou pověstí, ale mají napjatější rozpočet. U Vitocal 100-S tak nemůžete čekat stejné zázraky jako u 200-S, přesto se na něj však můžete spolehnout!

Energetický štítek

Třída energetické účinnosti*: A++ / A+ | *podle nařízení EU číslo 811/2013 pro topení, průměrné klimatické poměry, použití nízké teploty (35 °C) / střední teploty (55 °C) – nenašla jsem obrázky

Kde tento model koupíte?

Jedná se o čerpadlo, které si zákazníci velmi často objednávají u firmy Acetex. Dále jsem narazila na nabídku od firmy Woltair, Vibemont.cz, Reacon.cz nebo Energysol. A pak lze samozřejmě navštívit přímo stránky Viessmann.

Proč jsem vybrala Viesmann Vitocal 100-S?

Ne každý zájemce o tepelné čerpadlo má velký kapitál. I v takové situaci si ale určitě zasloužíte kvalitu a spolehlivost a právě to dle mého soudu nabízí model Vitocal 100-S. Je to kompromis mezi výkonem a cenou.

Kromě toho, že jde o výkonné čerpadlo za zajímavou cenu, tak bych ocenila i reverzní provedení umožňující také používat čerpadlo jako klimatizaci, dále velmi jednoduché ovládání a přehledný displej s možností připojit přes internet, kompaktní rozměry a zajímavý výkon od 4 až do 16 kW.

Uživatelské recenze Viesmann Vitocal 100-S

Na tento model naleznete docela hodně recenzí a diskuzí. Hodně se vyzdvihuje celkový přístup firmy Viessmann, když s ní někteří zákazníci jednali a chtěli poradit s výběrem. Opakuje se to, že produkty od tohoto výrobce jsou všeobecně spolehlivé, efektivní a mají dlouhou životnost. Jediné výtky jsou snad trochu vůči designu a pak je třeba myslet, že se jedná o ekonomickou variantu s důrazem na snížení ceny, takže pro náročnější klientelu nebude tento model dostatečně dobrý co do materiálů.

Další parametry

Cena (bez instalace)119-176 000 Kč bez DPH
Rozsah kW4 až 15,7 kW
InvertorAno
Monoblok/SplitSplit
Hlučnost64,8
ZárukaAž 10 let

9. Alpha Innotec Alira LWD recenze

Čerpadlo, které i s velmi nízkou hlučností dokáže vyhřát výstupní teplotu až na 70 °C.

 • Bezkonkurenční výhřevnost
 • Velmi výkonný
 • Tichý model, který svým provozem nijak neruší
 • Robustní a přitom kompaktní design, který se vejde i do menších prostor
 • Vyšší cena

Kdy zvažovat Alpha Innotec Alira LWD?

Alpha Innotex Alira LWD patří k dražším modelům, bude vhodný pro náročné klienty a velké nemovitosti. Tepelné čerpadlo si poradí i s domy, které jsou starší a nemají podlahové topení. Alpha Innotex Alira LWD vyniká hlavně tím, že dokáže dostat výstupní teplotu až na bezkonkurenčních 70 °C. Za to vše (a mnohem více) si ale zkrátka připlatíte.

Odkaz na energetický štítek 

Kde tento model koupíte?

I tento model najdete u nejznámějšího dodavatele Woltair, který doručí čerpadlo i s montáží. Poptávku pak můžete poslat i přímo na stránky Alpha Innotec a v nabídce ho má například i Solidbp.cz.

Proč jsem vybrala Alpha Innotec Alira LWD?

V tomto článku jsem se snažila vybrat top produkty pro každý typ zákazníka. Alpha Innotex Alira LWD byl jasnou volbou pro náročnější zákazníky. S vysokou výstupní teplotou, nadstandardně nízkou hlučností a nízkými provozními náklady jsem tento model nemohla vynechat a doporučuji ho každému, kdo si může připlatit za kvalitu.

Trochu specificky ke zmiňovaným kvalitám – hladinu akustického tlaku ze vzdálenosti 1m uvádí výrobce na 45 dB(A). Čerpadlo dokáže samozřejmě nejen topit, ale i vyhřívat vodu či chladit, a to v kombinaci se zásobníkem či hydraulickou věží. Lze jej snadno ovládat přes internet a má kompaktní a povedenou a přitom robustní a odolnou konstrukci.

Uživatelské recenze Alpha Innotec Alira LWD

Uživatelské sítě na sociálních sítích a diskuzních fórech jen potvrzují to, že tepelné čerpadlo je opravdu tiché a svým chodem nijak neruší. Stejně tak výkon je opravdu úctyhodný a plně pokrývá tepelnou potřebu standardních rodinných domů, včetně ohřevu vody. Uživatelé také zdůrazňují, že za dobu od instalace neměli problémy s poruchami. V podstatě jedinou nevýhodou je vyšší cena.

Další parametry

Cena (bez instalace)182-202 000 Kč bez DPH
Rozsah kW5 až 9 kW
InvertorOn/Off systém
Monoblok/SplitSplit
Hlučnost45 dB(A)
Záruka5 let (až 10 let na kompresor)

10. Schlieger Premium X recenze

Čerpadlo ideální pro běžné domácnosti, které by svým výkonem mělo pokrýt její spotřebu.

 • Odolné
 • Nízká hlučnost
 • Nadstandardní záruka
 • Horší zkušenost s komunikací s dodavatelem

Kdy zvažovat Schlieger Premium X?

Schlieger jako dodavatel nabízí kompletní nabídku i realizaci. Pro běžné spotřebitele má v podstatě jen toto řešení – Premium X, které je vhodné pro většinu rodinných domů. V případě komerčních objektů či nadstandardních nemovitostí je vše otázkou osobní konzultace.

Odkaz na energetický štítek 

Kde tento model koupíte?

Sama firma Schlieger čerpadla jak vyrábí tak i dodává, nejjednodušší je tedy kontaktovat přímo je.

Proč jsem vybrala Schlieger Premium X?

Schlieger Premium X má na českém trhu své pevné místo, čerpadlo samo o sobě je velmi zajímavé – má protihlukový plastový obal, takže je tiché, odolné a firma na své výrobky poskytuje dlouhou záruku – konkrétně 3 roky na čerpadlo a 10 let na kompresor.

Tepelná čerpadla pracují až do teploty -25 °C a výstupní teplota dosahuje až 62 °C. V případě ještě nižších teplot je čerpadlo kombinováno s elektrokotlem, který v takové situaci práci zastane. Čerpadlo lze ovládat z mobilního telefonu přes aplikaci. Vše je vyrobené z tvrzeného plastu, přístroj je pokrytý protihlukovým plastovým obalem, díky kterému má čerpadlo deklarovanou hlučnost do 45 dB.

Uživatelské recenze Schlieger Premium X

Čerpadlo samo o sobě je velmi výkonné, kde však nastává trochu problém, když se na něj podíváte podrobněji, tak je realizace firmou Schlieger. Bohužel se množí stížnosti na špatnou komunikaci se zákazníky, pomalý servis, nedodržování termínů a podobně, což je z velké části způsobené nedostatkem pracovníků a velkou poptávkou.

Další parametry

Cena (bez instalace)okolo 280 000 Kč bez DPH
Rozsah kW11 až 21 kW
InvertorNeuvedeno
Monoblok/SplitMono
Hlučnost45 dB(A)
Záruka3 roky (až 10 let na kompresor)

Nejdůležitější tipy, podle kterých tepelné čerpadlo vybírat 

Vyznat se v nabídce čerpadel je poměrně náročné, pokud nevíte, na co se vlastně dívat a jaké parametry zvažovat. abych vám práci usnadnila, sepsala jsem základní body, které doporučuji u každého čerpadla zvážit a promyslet. 

1) Zvažte, co vše od tepelného čerpadla očekáváte. 

Tepelné čerpadlo vzduch-voda je nejčastější variantou – pro většinu domů je dostatečně výkonné, umí vyhřát i vodu,… Možná ale nechcete čerpadlo jako komplexní řešení vašeho vytápění, možná ho chcete jen jako doplněk a zároveň oceníte i klimatizaci a čištění vzduchu – pak vyberte vzduch-vzduch. A nebo naopak máte dostatek financí a jde vám hlavně o pořádný výkon. Pak se zaměřte spíše na technologii země-voda či voda-voda.

2) Poznejte svůj vlastní dům.

Ne všechny varianty čerpadel pro vás budou použitelné – třeba na váš pozemek nejde umístit vrt pro čerpadlo země-voda, nebo nemáte dostatečně velký vodní zdroj pro čerpadlo voda-voda… 

Navíc, ve chvíli, kdy zvolíte typ čerpadla, stejně musíte volit model hlavně podle vlastností vašeho domu. Jakou má tepelnou ztrátu? Jak je velký? Kolik má místností? Má podlahové topení? To vše musíte (ideálně s pomocí odborníků) zjistit a zahrnout, protože jen a pouze díky znalosti vaší nemovitosti správně odhadnete potřebný výkon čerpadla.

3) Zaměřte se na výkon.

U výkonu se ještě zastavíme. Pokud opravdu chcete, aby se vám investice do čerpadla vrátila a aby šlo o smysluplný “projekt”, pak se opravdu nevyplatí šetřit na úkor účinnosti. Jak se u čerpadel hodnotí výkon? Hlavně skrze výkonová čísla, o nichž se dozvíte podrobněji o něco níže ve slovníčku důležitých pojmů. 

4) Téma si nastudujte

To, že čtete tento článek, je dobrým znamením a znamená to, že jste na správné cestě. Téma tepelných čerpadel je poměrně obsáhlé. Nemusíte rozumět každému detailu. Ale měli byste rozumět základním principům této technologie a rozumět tomu, jaké faktory vstupují při výběru čerpadla do hry. 

5) Důsledně vybírejte dodavatele a trvejte na konzultacích. 

V návaznosti na předchozí bod – studiem se nemusíte nechat úplně zahltit. Stačí základní přehled a se zbytkem vám poradí každý solidní dodavatel – zjistí tepelnou ztrátu vašeho domu, doporučí vhodnou technologii, nabídne komplexní řešení i včetně montáže. Vše, čemu nebudete rozumět, se nebojte konzultovat.

6) Promyslete financování. 

Pořízení tepelného čerpadla není úplně levná záležitost. Jsou ale hned dva způsoby, jak si starosti trochu ulehčit. Zaprvé se určitě podívejte na možnost zažádat si o státní dotaci v rámci programu Nová zelená úsporám. A zadruhé můžete zvážit půjčku a pořízení čerpadla na splátky, a to v případě, že nemáte problém s měsíčním rozpočtem, ale nechcete zkrátka utratit tak velkou část úspor najednou. 

7) U tepelného čerpadla vzduch-voda je dobré myslet také na hlučnost.

Můj poslední typ se může zdát jako méně podstatný, jakmile ale bude tepelné čerpadlo umístěno a v provozu, tak zjistíte, že hlučnost je velmi důležitý parametr. Hlučnost je u každého modelu uváděna, snažte se tedy hledat spíše tišší model. Aby vás pak zařízení neobtěžovalo (a vaše sousedy!), promyslete také jeho umístění na pozemku. 

Slovníček pojmů, kterým byste měli při výběru čerpadla rozumět

Jakmile začnete hledat informace o tepelných čerpadlech, opakovaně narazíte na několik základních a důležitých pojmů. Sama jsem se v nich v začátcích trochu ztrácela a hledat jednotlivé pojmy mě neustále zpomalovalo. Pro snadnější pochopení informací, které vám budou předkládány, jsem vám proto připravila jednoduchý slovníček. 

Topný faktor – Topný faktor udává poměr mezi tím, kolik tepla dokáže čerpadlo vyrobit a kolik energie naopak spotřebuje. Vysoký topný faktor tedy znamená efektivní a výkonné čerpadlo. To je ale hodně zjednodušený úhel pohledu, který může být značně matoucí. Zároveň tak musíte rozlišovat dva údaje vysvětlené hned v dalších odstavcích.

COP – Neboli okamžité výkonové číslo je v podstatě synonymem pro jednoduchý topný faktor vysvětlený výše. Toto číslo je takovým odrazovým můstkem při výběru čerpadlo, nezachycuje však proměnlivost výkonu čerpadla v závislosti na okolních podmínkách a výkyvech počasí, je to tedy výkonnost v ideální “laboratorní” situaci. 

SPF – Takzvané sezónní výkonové číslo už reflektuje i rozdílné podmínky v průběhu roku, kdy je někdy zima, někdy teplo,… Stejně jako COP udává, kolik získáte energie vůči energii spotřebované, ale je více vypovídající.

Tepelná ztráta – Díky tomuto údaji zjistíte, kolik tepla váš dům za hodinu času ztrácí do exteriéru skrze své stěny, střechu, okna, zkrátka kolik tepla uteče ven. Tento údaj se dá pro každý dům propočítat, udává se v kW. Při výběru čerpadla je tato informace důležitá, protože musíte vybrat čerpadlo, které tuto tepelnou ztrátu dostatečně pokryje. Pokud vyberete čerpadlo slabší, budete muset připlácet za další zdroje energie a tepla. 

Finanční návratnost – Časový interval, za který vám tepelné čerpadlo ušetří tolik peněz, že si na sebe zpětně “vydělá” – úspory budou tak velké, jako byla původní investice. U dobře zvolených tepelných čerpadel bývá návratnost kolem 8 let. 

Monoblok a split – Dvě rozdílné varianty “hardwaru” tepelného čerpadla. Varianta monobloku má jedno zařízení, které na stejném místě teplo přijímá zvenčí i ohřívá v jedné skříni venku. Varianta split má venkovní jednotku a poté kondenzátor umístěný zvlášť v interiéru. Obě možnosti mají své plusy – zde si o nich můžete přečíst více. 

Jak tepelná čerpadla fungují. 

Tepelná čerpadla jsou založena na obdobné technologii jako třeba klimatizace. Na jedné straně je část zařízení, které dokáže odnímat teplo z okolí (z vody, ze země, ze vzduchu). Z čerpadla je pak koncentrované teplo vedeno do domácnosti. Některá čerpadla interiér “jen” vytápí, některá mohou sloužit i pro ohřev vody. 

V tomto článku jsem se zaměřila pouze na tepelná čerpadla na bázi technologie vzduch-voda, jelikož s těmi se setkáte nejčastěji – jsou ideální variantou pro většinu rodinných domů z hlediska výkonu, nákladů na pořízení i nároků na instalaci. Pokud vás ale zajímají i jiné možnosti, nebo chcete lépe pochopit princip fungování tepelných čerpadel, máme pro vás celý samostatný článek věnující se tomuto tématu!

Často kladené dotazy 

❓Jak je to s náklady na pořízení a finanční návratností?

Cena tepelných čerpadel typu vzduch-voda stojí většinou kolem čtvrt milionu, včetně instalace. Je to taková zlatá střední cesta – čerpadla vzduch-vzduch jsou mnohem levnější, ale také mnohem méně výkonná, naopak efektivnější čerpadla země-voda nebo voda-voda jsou ještě dražší. Vstupní náklady lze ještě snížit s pomocí státního dotačního programu Nová zelená úsporám, a to třeba o třetinu až polovinu pořizovací ceny. Finanční návratnost je poměrně individuální záležitostí, ale průměrně se odhaduje na 8-10 let. 

❓Musí mít má nemovitost nějaké parametry, aby na něj šlo čerpadlo umístit?

Tepelné čerpadlo vzduch-voda má nulové nároky na velikost pozemku – narozdíl od výkonnějších čerpadel voda-voda a země-voda. Jeho instalace je snadná a rychlá záležitost (v rukách profesionálů, instalaci svépomocí bych doporučila jen opravdu zdatným kutilům s mnoha zkušenostmi z oboru). Jediné, co musíte v rámci umístění celé jednotky zvážit, je hlučnost celého systému. Čerpadlo bude často a pravidelně hučet, a tak by nemělo být přímo pod okny či blízko ložnice – ať už vašich nebo sousedů. 

❓Jaká je životnost tepelného čerpadla? Potřebuje pravidelnou údržbu?

Životnost kvalitních tepelných čerpadel se odhaduje přibližně na 15-20 let. Všeobecně vzato po jeho pořízení není potřeba žádná zvláštní údržba, čerpadlo funguje samostatně a nepotřebuje vaši pozornost. Ve chvílích, kdy jsou silné mrazy, tak je u čerpadla vzduch-voda dobré kontrolovat námrazu. Větším komplikacím může předejít pravidelná servisní prohlídka, kterou je dobré sjednat alespoň každé dva roky. 

Užitečné odkazy 

Autor článku:

Zajímá vás něco o webu a jak tvoříme obsah? 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kam dál?