Search
Close this search box.

Výkup přebytků z FVE 2023: nabízené ceny

Shrnutí: Vlastníci fotovoltaických elektráren mají možnost přebytečnou energii prodávat společnostem, které elektřinu vykupují. Je důležité porovnat si ceny, které tyto firmy nabízí, abyste z prodeje elektřiny vytěžili maximum a měli jistotu, že nešlápnete vedle. Připravil jsem článek shrnující nejdůležitější informace o výkupu elektřiny a o tom, jaké společnosti vaši přebytečnou elektřinu z FVE vykoupí a za jakou cenu.

  • Přebytečnou elektřinu z FVE můžete prodat několika společnostem, nejpopulárnější je Entri, bezDodavatele a Centropol Energy.
  • Můžete si zvolit cestu fixovaných cen a nebo spotovou cenu elektřiny. Fixované ceny jsou dle mého názory dlouhodobě výhodnější.
  • Některé společnosti elektřinu přímo vykupují, jiné nabízí službu Virtuální baterie, do které si za poplatek můžete přebytečnou energii uložit a kdykoliv ji využít. Virtuální baterie je jednoduchá na zřízení, ale na tak výhodná jako prodej za peníze.
  • Bez licence byl prodej elektřiny z fotovoltaické elektrárny omezený, ale to se změnilo od 1.1.2023, kdy se proces značně zjednodušil.

Kde prodávat přebytky FVE (cena):

1) Entri

Společnost Entri vykupuje energii za velkoobchodní, nebo předem fixované ceny – ty jsou aktuálně stanoveny na 2 150 Kč/MWh. Spotová cena je 2 011 Kč/MWh. Entri vykupuje energii ze solárních, větrných, vodních elektráren a elektráren na biomasu. Výkup není podmíněn odběrem elektřiny. Pro aktuální ceny navštivte web dodavatele.

2) Centropol Energy

Společnost Centropol vykoupí přebytečnou energii z fotovoltaické elektrárny od malých a středních výrobců 50 kWp za 3 500 Kč/MWh bez licence. Při vyšších dodávkách a s licencí je cena individuální. Pro aktuální ceny navštivte web dodavatele.

3) Bezdodavatele

Pokud nemáte licenci, pak od vás společnost Bezdodavatele vykoupí přebytek z FVE do 10 kWh za tržní cenu. Kupují také elektřinu od větších fotovoltaických elektráren, a tuto elektřinu pak prodávají zákazníkům, kteří mají zájem o odběr ekologické elektřiny. Pro aktuální ceny navštivte web dodavatele.

4) Pražská plynárenská

Pražská plynárenská nabízí výkup elektřiny pro majitele fotovoltaických elektráren za poplatek 89 Kč za měsíc ve dvou balíčcích: 

  • SOLAR EFEKT: Výkupní cena určená pro zákazníky (nebo budoucí zákazníky) Pražské plynárenské a cena je stanovena na 4 300 Kč/MWh
  • SOLAR: Výkupní cena určená pro ostatní výrobce je 3 500 Kč/MWh

Pro aktuální ceny navštivte web dodavatele.

5) ČEZ

Pro výkup elektřiny u ČEZ nemusíte mít fotovoltaiku od ČEZ, ale je nutné mít u této společnosti podepsanou smlouvu o odběru elektřiny. Přebytky se vykupují za fixní cenu i za cenu za hodinu výkonu. Pro zjištění přesné částky je nutné ČEZ kontaktovat. Pro aktuální ceny navštivte web dodavatele.

6) Sysel (Solidsun)

Sysel je dodavatel elektřiny spadající pod firmu Solid Sun, která se zaměřuje na montáž fotovoltaických elektráren. Sysel vykupuje elektřinu za aktuální tržní cenu. Za službu se platí měsíční poplatek 179 Kč. Pro aktuální ceny navštivte web dodavatele.

7) ARMEX Energy

Společnost Armex Energy kombinuje virtuální baterii a klasický výkup v rámci balíčku eBaterie. Ten se hodí všem, kdo nemá vlastní úložiště. Výkupní cena je 2000/MWh a za službu eBaterie zákazník zaplatí 50 Kč měsíčně. Pro aktuální ceny navštivte web dodavatele.

8) NANO green

Společnost NANO green vykoupí přebytečnou elektřinu z fotovoltaické elektrárny v rámci Nalezeno FLEXI pro své odběratele elektřiny za 600 Kč/MWh a výkup při odběru elektřiny od jiného dodavatele je cena stanovena na 900 Kč/MWh. Pro aktuální ceny navštivte web dodavatele.

9) E.On

E.On nevykupuje elektřinu od nikoho jiného, než vlastních fotovoltaických elektráren, u této společnosti však najdete službu Virtuální baterie, kam můžete uložit své přebytky z FVE. Poplatek za tuto službu je od 49 Kč za 1 MWh měsíčně. Pro aktuální ceny navštivte web dodavatele.

10) Tedom

Společnost Tedom se zaměřuje na výkup elektřiny ze všech zdrojů. Cena se odvíjí podle dodaného množství, slibuje však aktuální velkoobchodní ceny. Pokud do sítě zrovna nic nepošlete, tak neplatíte žádný poplatek a nově není nutné být zároveň odběratelem elektřiny u Tedom. Pro aktuální ceny navštivte web dodavatele.

Často kladené dotazy

❓Musím mít licenci na prodej elektřiny z FVE?

Licenci pro prodej elektřiny mít nemusíte za předpokladu, že máte fotovoltaiku do 50 kWp. To platí nově od 1. 1. 2023. 

❓Co je to spotová cena elektřiny?

Spotová cena elektřiny není fixní a cena za hodinu se může měnit každý den v závislosti na tržní ceně. 

❓Jaká je aktuální cena za výkup elektřiny?

Ceny elektřiny jsou u každé společnosti jiné, mezi nejoblíbenější však patří společnost Entri, nabízející  2150 Kč/MWh.

Užitečné odkazy:

Výkup přebytků z FVE ceny – cenyenergie.cz 

Seznam společností vykupujících elektřinu z FVE – 1t.cz 

Autor článku:

Zajímá vás něco o webu a jak tvoříme obsah? 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejlepší fotovoltaika
a tepelná čerpadla

1. místo

Skvělé recenze

2. místo

Komplexní řešení

3. místo

Oblíbená volba

Obsah článku

Kam dál?