Search
Close this search box.

13 důvodů, proč (ne)vybrat podlahové topení: pro a proti

Shrnutí: Studená podlaha v koupelně vás může dohnat k myšlenkám na podlahové vytápění. Je podlahové vytápění skvělý způsob, jak se zbavit chladu ze studené podlahy, nebo předražená záležitost, která nefunguje dobře? Příjemně vyhřátá podlaha má svá pro i proti, na které se v tomto článku zaměřím.

  • Podlahové topení lze nainstalovat na každý typ podlahy a samotná instalace je poměrně snadná
  • Není potřeba zajišťovat údržbu podlahového vytápění. Jedná se o pohodlný a bezpečný způsob topení
  • Je třeba počítat s tím, že se po instalaci podlahového topení zvýší výška podlahy. Náklady na tento typ topení jsou poměrně vysoké a stejně tak i instalace trvá poměrně dlouho.

Podlahové vytápění je systém, kdy jsou pod podlahou instalovány elektrické vodiče nebo teplovodní trubky, které vytvářejí teplo. Teplo pak sálá vzhůru a rovnoměrně ohřívá místnost od země nahoru. Sálavé podlahové vytápění je efektivní způsob vytápění místnosti, protože zde nejsou žádné objemné radiátory nebo větrací otvory, které by zabíraly cenný prostor. Podlahové topení může být buď teplovodní, teplovzdušné nebo elektrické.

Proč (ne)vybrat podlahové topení: pro a proti

V zimním období je nejdůležitější mít nohy pěkně v teple. Podlahové topení je příjemný způsob, jak si užít zimu v pohodlí domova a nijak se o teplo nemuset starat. Ačkoliv má tento způsob vytápění hlavně výhody, najde se i několik nevýhod. Pojďme se na obojí zaměřit.

Výhody podlahového topení:

1) Účinnost

Vodní i elektrické systémy jsou nepochybně mnohem účinnější než tradiční radiátory. Radiátory je obvykle třeba zahřát na teplotu kolem 65-75 stupňů Celsia, zatímco podlahové vytápění stačí zahřát na teplotu kolem 29 stupňů v závislosti na typu použité podlahy.

2) Snadný provoz

Podlahové vytápění obecně vyžaduje jen velmi malou údržbu po uvedení do provozu a na většinu systémů je poskytována doživotní záruka. Téměř každý systém, který si objednáte, bude dodáván s určitou formou inteligentního termostatu – takže vy rozhodujete o tom, kdy se topení zapne a vypne. Navíc většina značek chytrých termostatů má aplikace pro váš mobilní telefon, takže můžete ovládat vytápění, i když jste daleko od domova.

3) Funguje na každý typ podlahy

Bez ohledu na typ podlahy, kterou již máte doma, ať už je cementová, laminátová, dřevěná, z dlaždic nebo z kamene – buďte si jisti, že systém podlahového vytápění, který si vyberete, s ní bude fungovat.

4) Je bezpečná a pohodlná

Teplo ze systémů podlahového vytápění je ve srovnání s teplem z klasických radiátorů mnohem příjemnější a rovnoměrněji rozložené – vzduch je čerstvější a bohatší na kyslík, navíc se nemusíte obávat, že se například děti o horký radiátor zraní.

5) Snadná instalace

Vodní systémy lze snadno nainstalovat, pokud jsou součástí rekonstrukce, zatímco některé instalace elektrických systémů lze v závislosti na velikosti místnosti provést jako kutilský projekt. Nezapomeňte si vždy nechat poradit a ujistěte se, že jste se před provedením jakékoli práce obrátili na plně kvalifikovaného instalatéra nebo elektrikáře.

6) Rovnoměrné vytápění

Největší výhodou systémů podlahového vytápění je jejich schopnost rovnoměrně vytápět místnost a podlahu. Systémy vytápění s nuceným oběhem vzduchu používají větrací otvory k rozvodu teplého vzduchu po celé místnosti. Umístění průduchů určuje, které části místnosti budou teplejší než jiné. Naproti tomu podlahové sálavé vytápění ohřívá celou podlahu, což vede k rovnoměrně vyhřáté místnosti a k rovnoměrné teplotě okolního prostředí kolem těla člověka. To znamená, že se budete cítit příjemněji při nižší úrovni okolní teploty, protože nebudete pociťovat studený průvan.

7) Žádná údržba

Sálavé podlahové vytápění nevyžaduje žádnou údržbu. Po instalaci vydrží bez problémů více než 20 let. Výhodou je, že společnosti na podlahové vytápění často poskytují dlouhé záruky.

8) Podlahové topení nedělá hluk

Představte si, že se snažíte soustředit na práci se zvukem běžícího kotle v pozadí. U sálavého podlahového vytápění to není problém, protože je velmi tiché. Na rozdíl od systémů s nuceným oběhem vzduchu se zde nespustí hlasitý kotel. Proto při jejich provozu nic neuslyšíte.

9) Je vhodné pro alergiky

Sálavé podlahové vytápění nepohybuje vzduchem, což znamená, že v místnosti necirkuluje prach ani jiné alergeny. To je velkou výhodou pro alergiky a astmatiky.

Nevýhody podlahového topení

1) Náklady na instalaci 

Náklady se budou lišit v závislosti na systému, pro který se nakonec rozhodnete, a navíc budete muset vzít v úvahu hodinové náklady na instalatéra nebo elektrikáře. Obecně platí, že vodní systémy jsou 2-3 krát dražší ve srovnání s elektrickou instalací a obvykle se provádí jako součást větší celkové rekonstrukce nebo modernizace.

2) Doba instalace

Obvykle může elektrická instalace trvat nějakou dobu kvůli samonivelační hmotě, která je zpravidla zapotřebí. Před položením podlahové krytiny musí zcela vyschnout. Systémy podlahového vytápění na bázi vody trvají déle, ale protože se obvykle jedná o součást větší renovace, pak to příliš nevadí.

3) Zvýší se výška podlahy

Jakýkoli systém podlahového vytápění obvykle znamená, že se výška vaší podlahy zvýší o několik cm. Navíc se na zvětšení velikosti podlahy podílejí i izolační desky, které se rozhodnete položit. Na to je třeba pamatovat.

4) Podlaha musí být vyměněna

Pokud chcete ve svém domě instalovat sálavé vyhřívané podlahy, musíte vyměnit stávající podlahu. Je to proto, že pod novou podlahovou krytinou musí být nainstalovány sálavé vyhřívané podlahy. Nejoblíbenější volbou pro sálavé vyhřívané podlahy je dlažba, protože velmi dobře vede teplo. Můžete si však vybrat i z řady dalších možností, včetně laminátu, plovoucího tvrdého dřeva, přibitého tvrdého dřeva, vinylu (včetně LVT) atd.

Často kladené dotazy

❓Má podlahové vytápění vliv na zdraví nohou?

Ne, podlahové vytápění nemá vliv na zdraví nohou, ani nezpůsobuje pocit těžkých nohou. Podlahové topení má optimální teploty, které jsou v souladu se zdravím.

❓Je bezpečné nechat podlahové vytápění stále zapnuté?

Pokud necháte podlahové vytápění zapnuté celý den, vašemu systému to nijak neublíží. Ponechání podlahového vytápění zapnutého po celý den během obzvláště chladných ročních období nezpůsobí žádnou škodu.

❓Kolik let vydrží podlahové vytápění?

U systému podlahového vytápění je třeba počítat s životností 50 let nebo delší. 

Užitečné odkazy:

Autor článku:

Zajímá vás něco o webu a jak tvoříme obsah? 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejlepší fotovoltaika
a tepelná čerpadla

1. místo

Skvělé recenze

2. místo

Komplexní řešení

3. místo

Oblíbená volba

Obsah článku

Kam dál?