Search
Close this search box.

Nejlepší tepelná čerpadla voda/voda 2024 – recenze

Shrnutí: Tepelných čerpadel na principu voda/voda je na trhu mnohem méně. Oproti jiným typům tak není největší výzvou vybrat z přehršle nabídek, jako spíše najít spolehlivý seznam značek a dodavatelů, kteří toto řešení nabízí – a právě to najdete v tomto článku! Tepelná čerpadla mají výhodu ve své účinnosti a ve vysokém topném faktoru, málokdo má však podmínky pro jejich instalaci – zdroj vody u domu. 

 • Viessmann nabízí skvělý poměr kvality a ceny i v jiných variantách, v případě systému voda/voda bych doporučila VITOCAL 350-G PRO. A pokud hledáte dodavatele, který vám se vším poradí a má tuto značku v nabídce, neváhejte se obrátit na Acetex!
 • Pokud chcete vsadit na kvalitu známé německé značky, zkuste rozhodně Alpha Innotec aquaterra WWC s vysokým topným faktorem. Čerpadla tohoto výrobce nabízí Woltair, tam vám jistě poradí, zda je to správná volba právě pro vás. 
 • Výrobce známý svou špičkovou technickou podporou, to je Vaillant a konkrétně mohu doporučit flexoTHERM exclusive. Na objednávku u nás značku dodává Woltair. 
 • Méně známá značka, přitom ale velmi zajímavé parametry nabízí také tepelné čerpadlo Thermia. Modelů mají více, mě zaujal model Legend

1. místo

Viessmann VITOCAL
350-G PRO

Kvalitní čerpadlo s možností provozu voda/voda s meziokruhem solanky.

2. místo

Alpha Innotec aquaterra
WWC

Německá výroba, ověřená značka s vysokým výkonem a skvělým servisem.

3. místo

Vaillant flexoTHERM exclusive

Výběr z různých zdrojů tepelné energie, flexibilní pro všechny podmínky.

4. místo

Thermia
Legend

Švédská značka s modelem fungujícím jako země/voda i voda/voda

Jak již bylo řečeno, čerpadel voda/voda není na výběr tolik, jako třeba variant vzduch/voda. Je to logické – není po nich taková poptávka, a tak je většina firem primárně ani nenabízí. Vybírala jsem tedy z mnohem menšího portfolia. Důležitá pro mě byla nejen pověst dle dostupných recenzí, ale samozřejmě i technické parametry, hlavně topný faktor, výkon či hlučnost. 

Mnoho zákazníků je při pořizování čerpadel stále na vážkách a neví, jaký typ čerpadla zvolit. Pro ně jsem proto poskytla návrhy na dodavatele, kteří vám správné řešení doporučí a třeba nakonec skončíte s klasickou variantou vzduch/voda, nebo ještě úplně jiným řešením.

Vybrala jsem podle mého průzkumu tato nejlepší čerpadla voda/voda:

 1. Viessmann VITOCAL 350-G PRO
 2. Alpha Innotec aquaterra WWC
 3. Vaillant flexoTHERM exclusive
 4. Thermia Legend

1. Viessmann VITOCAL 350-G PRO recenze

Kvalitní čerpadlo s možností provozu voda/voda s meziokruhem solanky.

 • Poměr cena/kvalita.
 • Známá značka s dobrou pověstí.
 • Velký rozsah topného výkonu.
 • Méně recenzí přímo na toto čerpadlo.
 • Vhodný spíše pro velké objekty než běžné rodinné domky. 

Kdy zvažovat Viessmann VITOCAL 350-G PRO? 

Veissmann je podle mě dobré řešení ve smyslu poměru kvalita/cena – má velmi dobré recenze a přitom nepatří k těm nejnákladnějším. Tohle čerpadlo umí fungovat jako systém země/voda i jako voda/voda. 

Kde tento model koupíte? 

Můžete se podívat přímo na stránky výrobce, případně kontaktovat firmu Acetex, která značku nabízí a kde vám spolehlivě poradí, zda je toto řešení vhodné zrovna pro vás.

Proč jsem vybrala Viessmann VITOCAL 350-G PRO?

Flexibilní řešení s obrovským rozsahem jmenovitého topného výkonu – od 37,2 až po 265,2 kW umožňuje širokou škálu využití od velkých rodinných domů a vil, obytných domů až po průmyslové objekty. Díky vysokým průtokovým teplotám (až 73 stupňů Celsia) s tímto čerpadlem samozřejmě bez problémů ohřejete i TV. Dále oceňuji jednoduché ovládání i na dálku, vysokou finanční návratnost a pověst značky. 

Uživatelské recenze Viessmann VITOCAL 350-G PRO

Ať už navštívíte Refsite nebo různá diskuzní fóra, případně další recenze, zjistíte, že Viessmann má velmi dobrou pověst. Nemohla jsem sice bohužel sehnat recenze konkrétně na toto čerpadlo, protože není tak často instalované, všeobecně jsou však čerpadla této firmy hodnocena jako efektivní, s jednoduchým ovládáním, tichá a spolehlivá. 

2. Alpha Innotec aquaterra WWC recenze

Německá výroba, ověřená značka s vysokým výkonem a skvělým servisem.

 • Kvalitní a známá značka.
 • Vhodné do moderních domů, novostaveb i rekonstrukcí.
 • Vysoký topný faktor.
 • Skvělý servis.
 • Nevhodné pro komerční stavby nebo bytové domy.

Kdy zvažovat Alpha Innotec aquaterra WWC? 

Alpha Innotec je dobrá volba už jako značka sama o sobě – mají více než 25 let zkušeností a zvláště pokud vám jde o kvalitní záruční i pozáruční servis, může vás právě tato varianta velmi zajímat. Konkrétně pak aquaterra WWC je v jejich portfoliu díky technologii voda/voda jedno z nejúspornějších čerpadel. Hodí se do novostaveb i starších rodinných domů. 

Kde tento model koupíte? 

Kontaktovat lze přímo výrobce, v nabídce je pak tato značka například i u Woltair. 

Proč jsem vybrala Alpha Innotec aquaterra WWC?

Alpha Innotec je velmi oblíbená volba, vybrala jsem jejich čerpadlo, protože značka celkově nabízí jedna z nejvýkonnějších čerpadel. I tento model je proto kombinací vysoké účinnosti, tichého provozu a poměrně nízkých nároků na instalační prostor. Tepelný výkon dle konkrétní varianty uvádí výrobce od 11 do 21,8 kW, topný faktor 5,6, maximální výstupní teplota vody je 65 stupňů Celsia. Dle výběru výkonu můžete tento model využít jak pro rodinný dům, tak i pro větší stavby, třeba bytové domy. 

Uživatelské recenze Alpha Innotec aquaterra WWC

Nejspolehlivější zpětnou vazbu jsem opět našla na Refsite. Čerpadla jsou kvalitní, zákazníci často chválí i design, nízkou hlučnost a spolehlivý chod. 

3. Vaillant flexoTHERM exclusive recenze

Výběr z různých zdrojů tepelné energie, flexibilní pro všechny podmínky.

 • Flexibilní řešení dle vašich potřeb a možností.
 • Spolehlivost a kvalita výroby.
 • Vhodné do domů rodinných i bytových.
 • Chybí technické specifikace a konkrétní recenze k tomuto produktu.

Kdy zvažovat Vaillant flexoTHERM exclusive? 

Na tomto čerpadle je zajímavé, že dle výrobce flexibilně využije energii v zemi, vzduchu i vodě dle vašich podmínek a přání – po konzultaci tak určitě naleznete to pravé řešení přímo vám na míru. I díky tomu tak může být čerpadlo vhodné jak pro rodinný tak bytový dům.

Kde tento model koupíte? 

Vaillant čerpadla má na dotaz v portfoliu Woltair, poptávku samozřejmě můžete zadat i přímo na stránkách výrobce. 

Proč jsem vybrala Vaillant flexoTHERM exclusive?

Zaujala mě flexibilita řešení, každý zákazník je totiž v jiné situaci, s jinými podmínkami, a tak tuto přizpůsobivost na míru opravdu oceňuji. Jedná se o německou výrobu, čerpadla jsou kvalitní, mají ovládání skrze aplikaci a lze je přizpůsobit i různým požadavkům na ohřev teplé vody. Líbí se mi také dlouhá záruka – na stránkách Woltair uvádí až 10 let. 

Uživatelské recenze Vaillant flexoTHERM exclusive

Na této značce jistě jako ostatní zákazníci oceníte přes 30 let zkušeností, skvělý výkon, jednoduché ovládání, poměr ceny a kvality a spolehlivost. Trochu mi chybí konkrétní technické údaje, to je ale právě tím, že má čerpadlo tolik variant. 

4. Thermia Legend recenze

100 let slavící švédská značka s modelem fungujícím jako země/voda i voda/voda.

 • Vhodné do rodinných domů i rekonstrukcí.
 • Poměr kvality a ceny.
 • Velký zásobník vody.
 • Vysoké SCOP.
 • Méně recenzí.
 • Nehodí se do velkých bytových domů a komerčních objektů.

Kdy zvažovat Thermia Legend? 

Určitě doporučuji podívat se na stránky tohoto výrobce a projít si i další modely, v rámci voda/voda totiž nabízí ještě model Atlas, Calibra a pak právě Legend. Na Legend variantě oceníte nízký potenciál globálního oteplování, je tedy nejekologičtější z daných variant. 

Kde tento model koupíte? 

Nejpodstatnější infromace spolu s možností domluvit si konzultaci naleznete přímo na stránkách tepelných čerpadel Thermia.

Proč jsem vybrala Thermia Legend?

Thermia třeba není až tak známá značka, funguje přitom už desetiletí a je známkou švédské kvality. V česku firma spolupracuje s oficiálním zastoupením skrze firmu IVAR CS spol. s.r.o., takže pokud si budete dělat vlastní průzkum, doporučuji projít recenze i na tuto firmu. Thermia Legend má výstupní teplotu až 60 stupňů Celsia, SCOP 5,24, nadstandardně velký zásobník teplé vody (240 litrů) a hodí se jak pro novostavby tak pro rekonstrukce. 

Uživatelské recenze Thermia Legend

Dle recenzí si zákazníci pochvalují dostupnost a poměr kvality ku ceně, zvláště v porovnání s konkurencí. Čerpadlo přináší slibované úspory, jede efektivně a s nízkou spotřebou. Trochu se liší názory na hlučnost – někdo považuje chod za tichý, někdo říká, že je trochu hlučnější. 

Typy čerpadel – jak vybrat ten nejlepší pro vás?

Pokud ještě nejste plně rozhodnuti, že čerpadlo voda/voda je pro vás ta správná volba, pojďme si zopakovat, jaké další možnosti máte. Jednotlivé typy tepelných čerpadel jsme rozebrali i v tomto samostatném článku. Zde je pak shrnutí toho nejpodstatnějšího.

Při výběru čerpadel se setkáte s popisem ve stylu vzduch/voda, země/voda, vzduch/vzduch,… Slovo před lomítkem vždy značí, odkud tepelné čerpadlo bere zdroj tepla, z jakého venkovního živlu čerpá. Za lomítkem pak zjistíte, v jaké formě teplo do interiéru přivádí. Vzniká nám tu proto hned několik možností, přičemž každá má své výhody i nevýhody.

Tepelné čerpadlo vzduch/voda. Je nejoblíbenější, je to taková zlatá střední varianta z hlediska pořizovacích nákladů, výkonu, topného faktoru, náročnosti na instalaci. V podstatě je to volba tak 90 % zákazníků a proto těchto typů čerpadel najdete na trhu nejvíce. 

Tepelné čerpadlo vzduch/vzduch. Funguje vlastně stejným způsobem jako klimatizace. Kromě foukání teplého vzduchu proto zvládá i chladit. Je nejlevnější, nejjednodušší na instalaci, ale zároveň nejméně efektivní a v dlouhodobém horizontu přináší nejmenší úspory.

Tepelné čerpadlo země/voda. Má vysoký topný faktor a nadpůrměrnou účinnost, přináší velké finanční úspory v dlouhodobém horizontu. Je ale mnohem nákladnější jak samo o sobě, tak hlavně kvůli vrtům či instalaci plošného kolektoru, které jsou pro jeho fungování na pozemku potřeba. Souvisí s tím také náročnější legislativa. 

Tepelné čerpadlo voda/voda. Stejně jako varianta země/voda – jedná se o nejefektivnější variantu z hlediska výkonu, topného faktoru, finanční návratnosti. Je ale nejméně častým řešením, protože ne každý má na svém pozemku přístup k vhodnému zdroji vody (studnu nebo povrchovou vodu) a jeho instalace je tak nejkomplikovanější. 

Tepelná čerpadla a byrokracie – na co nezapomenout?

Dotace. Na čerpadla se dá využít dotace z programu Nová zelená úsporám. Dle typu čerpadla lze získat od 60 do 140 000 Kč. Pokud nemáte papírování rádi, většina dodavatelů vám s vyřízením žádosti pomůže v rámci svého balíčku služeb. 

Studniční voda. U čerpání tepla ze studniční vody je třeba respektovat vodn zákon a odebranou vodu opět vracet. 

Povrchová vodní plocha. Zde potřebujete souhlas majitele – může jít o soukromého vlastníka, kterého zjistíte na katastru nemovitostí, nebo příslušná povodí. 

Servis a záruka. Každý výrobce i dodavatel má jiné podmínky, co se záruky týče. Je dobré si je předem zjistit a tento parametr vzít v úvahu při výběru. Delší garance je dobrým znamením, že výrobce čerpadlu a jeho kvalitě opravdu důvěřuje. 

Život s tepelným čerpadlem – nejčastější otázky a odpovědi na ně! 

Jaký zdroj vody musím mít pro tento typ čerpadla?

Jsou dvě možnosti řešení. Tím prvním je čerpání vody ze studny. Kvalita vody většinou problém nebývá, ohlídat však budete muset vydatnost vody, spotřeba čerpadla totiž bývá pro rodinný dům průměrně kolem 3 m3/hod. Pokud si nejste vydatností jisti, určitě vám poradí firma, kterou v rámci pořízení a instalace čerpadla oslovíte. 

Druhou variantou je pak čerpání povrchové vody. Po čerpání se z čerpadla vrací zpět, mírně ochlazená. Zde musíte řešit hlavně souhlas vlastníka a musí jít o vodu, jejíž teplota neklesne pod bod mrazu – poměrně logicky, led by byl pro čerpadlo nepoužitelný. 

Na kolik mě pořízení tepelného čerpadla vyjde?

V případě tepelného čerpadla voda/voda se bavíme zhruba o částce do půl milionu. Je to dražší varianta, ale nejrychleji se vám vrátí na úsporách za energie. Navíc je dobré nezapomenout na to, že na čerpadlo je možné využít dotací. Více o cenách jednotlivých typů se dočtete v našem článku speciálně na toto téma. 

Na koho se mám obrátit, jestliže si ještě s výběrem čerpadla nevím rady?

Dle mého názoru je sice důležité mít přehled ve značkách a výrobcích čerpadel, ale ještě podstatnější je to, jakou firmu si vyberete jako dodavatele – s tou totiž budete komunikovat, její obchodní zástupce vám se vším poradí a jim budete volat kvůli servisu. Pokud tedy stále nevíte, kde začít, prostě si domluvte schůzku s jedním z těchto spolehlivých dodavatelů a získejte tak přehled o tom nejpodstatnějším díky návštěvě odborníka přímo u vás doma:

Jaké parametry jsou při výběru čerpadla nejpodstatnější?

Do jisté míry je to dost subjektivní – někdo musí nejvíce hledět na cenu, jiného zajímá co nejvyšší výkon, pro někoho je také velmi podstatná hlučnost nebo i design a kompaktnost. Ideálně byste měli sledovat všechny tyto faktory a najít vhodný kompromis. A ještě jednou bych ráda zdůraznila, že stejně jako čerpadlo, tak tak důležitý je i dodavatel. Jak pro čerpadlo, tak pro dodavatele využívejte zákaznické recenze, které vám v rozhodování také velmi pomohou. 

Video 

Užitečné odkazy

Autor článku:

Zajímá vás něco o webu a jak tvoříme obsah? 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kam dál?