Search
Close this search box.

Jaká je ideální pokojová teplota pro zdravé a útulné bydlení?

Shrnutí: Pro mnohé z nás je nalezení ideální pokojové teploty pořádnou výzvou. Většina z nás se cítí dobře v místnosti s teplotou mezi 18 a 23 °C. Ale jaká by teplota ve skutečnosti měla být? Na to se zaměřím v následujících řádcích.

  • Ideální teplota pro dobrý spánek v ložnici je nižší než doporučená teplota v dalších místnostech, měla by se pohybovat mezi 16 a 19 °C
  • Dětský pokoj se nesmí přetápět, jinak může zejména miminku nebo malým dětem velmi uškodit. Ideální teplota je mezi 16 a 20 °C
  • Příliš nízká teplota v domácnosti může uškodit podobně jako příliš vysoká, proto je vhodné udržovat optimální teplotu.

Ideální pokojová teplota

Najít ideální teplotu může být občas skutečně oříšek. Nastavíte termostat na nižší teplotu, a za chvíli si jdete obléct svetr. Když jej zesílíte, za chvíli se zase z horka potíte. Jaká má tedy vlastně být ideální pokojová teplota, která je zdravá a zároveň příjemná?

Existuje mnoho faktorů, které mohou ovlivnit, jak teplou nebo studenou místnost potřebujete. Ve skutečnosti by každá místnost měla mít trochu jinou teplotu.

Ideální teplota podle místností

Každá místnost v domě či bytě má svůj účel a v některých z nich trávíme čas více než v jiných. Spíše než vytápění celého domu na stejnou teplotu byste měli zvážit nastavení radiátorů tak, aby každá místnost byla vytápěna podle svého účelu. 

MístnostIdeální teplota
Chodba15 °C – 18 °C
Ložnice16 °C – 19 °C
Dětský pokoj16 °C – 20 °C
Kuchyně18 °C – 20 °C
Obývák20 °C – 22 °C
Pracovna20 °C – 22 °C
Koupelna20 °C – 22 °C

Dětský pokoj

Teplota v dětském pokoji, ve kterém máte miminko nebo malé děti by měla mít zdravou teplotu, která by se měla pohybovat mezi 16 a 20 °C. To je velmi důležité mít na paměti, protože přehřátí u malých dětí může vést ke katastrofálním následkům.

Pokoj pro starší osoby

Pokud máte ve svém domě či bytě starší hosty nebo obyvatele, je v chladných měsících nezbytné udržovat v jejich pokojích stálou teplotu alespoň 18 °C. Chlad totiž vyvíjí tlak na srdce, což může zvýšit riziko mrtvice, infarktu a podchlazení.

Chodba

Na chodbě netrávíme příliš mnoho času a většinou ji využíváme pouze k průchodu do další místnosti. Není tedy nutné, aby byla chodba příliš vytápěná. Ideální teplota na chodbě se pohybuje mezi 15 a 18 °C.

Ložnice

V ložnici by se nemělo přetápět, protože vysoká teplota negativně ovlivňuje naše usínání, ale i samotnou kvalitu spánku. Pokud tedy máte v ložnici více jak 20 stupňů, je možné, že se probouzíte spíše unavení. Ideální teplota v ložnici by měla být mezi 16 a 19 °C.

Obývák

V obýváku přirozeně trávíme většinu času, proto by tomu měla odpovídat také teplota, která může být v tomto případě o něco vyšší. Ideálně by se měla pohybovat mezi 20 a 22 °C. Podobnou teplotu byste měli mít případně také ve své pracovně.

Kuchyně

Kuchyň je další místo, ve které můžeme trávit více času a tak i v tomto případě by se zde mělo topit přiměřeně. Je potřeba myslet taky na to, že pokud hodně vaříte a pečete, bude zde teplota přirozeně vyšší. Ideální teplota v kuchyni by měla být mezi 18 a 20 °C.

Koupelna

Koupelna je místo, kde se vyšší teplota tak trochu odpouští. Jelikož zde trávíme čas bez oblečení, tak by měla být teplota ideálně mezi 20 a 22 °C. Nezapomeňte však na to, že například po sprchování se vlivem odpařování vody teplota vzduchu zvyšuje, takže by se ani koupelna neměla příliš přetápět. Mohlo by se vám totiž pak stát, že se vám třeba zatočí hlava při vystupování ze sprchy.

Nesprávně nastavená teplota

TeplotaPokyny k teplotě
24 – 27 °CPříliš vysoká teplota, snižte ji: Může být nebezpečná pro osoby se srdečními problémy
18 – 21 °CIdeální teplota, která vyhovuje většině lidem
15 – 16 °CPříliš nízká teplota, zvyšte ji: Může být nebezpečná pro osoby s dýchacími potížemi; zvyšuje riziko infekce
9 – 12 °CExtrémně nízká teplota: Velmi nebezpečná pro osoby se zdravotními potížemi; zvyšuje riziko podchlazení

Často kladené dotazy

❓Jak důležitá je pokojová teplota?

Pokojová teplota je velmi důležitá a neměla by se podceňovat. Příliš nízká teplota v domácnosti může například vést k riziku onemocnění dýchacích cest. Teplotě v domácnosti je třeba věnovat zvláštní pozornost, pokud jsou v domě starší lidé nebo děti.

❓Je zdravé udržovat v domě teplo?

Nadměrné teplo může být pro zdraví škodlivé. V domě by mělo být udržováno alespoň 20 stupňů Celsia, ale ne více než 23 stupňů Celsia. 

❓Je zdravé žít v chladném domě?

Ne. Hrozí vyšší riziko mrtvice a pádů nebo jiných zranění v důsledku snížené síly a obratnosti lidí při nízkých teplotách. Chladné domy mohou mít krátkodobé i dlouhodobé důsledky pro pohodu člověka.

Užitečné odkazy

Autor článku:

Zajímá vás něco o webu a jak tvoříme obsah? 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejlepší fotovoltaika
a tepelná čerpadla

1. místo

Skvělé recenze

2. místo

Komplexní řešení

3. místo

Oblíbená volba

Obsah článku

Kam dál?