Search
Close this search box.

Srovnání: Malá tepelná čerpadla, jež se vlezou všude 2023

Shrnutí: Tepelné čerpadlo nemusí být výsadou jen velkých rodinných domů s rozsáhlými pozemky. Od malých čerpadel třeba nemusíte (nebo spíš nemůžete) očekávat takový výkon, přesto však mohou přispět udržitelnějšímu provozu domácnosti. Velikost tepelného čerpadla budete muset řešit vždy, rozhodně by to ale neměl být primární faktor.

 • Pokud chcete, aby vaše tepelné čerpadlo zároveň chladilo a mohlo i čistit vzduch, pak bych doporučila IVT AERO (vzduch/vzduch). 
 • Jestliže hledáte výkonné čerpadlo s nejoblíbenější variantou technologie vzduch/voda, pak zkuste Samsung EHS MONO HT Quiet – bonusem bude velmi tichý chod.
 • Mezi českými výrobci má skvělé recenze firma AC HEATING a jejich čerpadla Convert AW. 

Instalaci doporučujeme provést s Acetex na základě našeho testu firem.

Na závěr musím dát všeobecně důležitou radu. Na internetu příliš rad a článků o velikosti čerpadel nenaleznete. Je to z toho důvodu, že velikost čerpadla v podstatě nemá hrát roli – podstatný je výkon, který musí být správně nadimenzován vaší nemovitosti (její velikosti, tepelné ztrátě, počtu místností, druhu topení,…). Pokud se tedy v tématu ještě tolik nevyznáte, zkuste se podívat spíše na naše tipy, podle čeho a jak vybrat tepelné čerpadlo

1. místo

IVT
AERO​

Čerpadlo vzduch/vzduch , jež šetří prostor i peněženku

Cena: cca 70 000Kč

2. místo

Samsung EHS MONO HT QUIET

Tepelné čerpadlo vzduch/voda, s důrazem na tichý chod

Cena: 150-180 000 Kč

3. místo

AC Heating
Convert AW

Nabídka tepelných čerpadel Convert od české firmy

Cena: cca 200 000 Kč

4. místo

Grundig
GHP-MM

Odolné monoblokové čerpadlo, které ušetří místo v technické místnosti.

Cena: neuvedena

Při výběru čerpadel jsem se snažila vybrat ta, která jsou kompaktní, zároveň však vyhovují i ostatními parametry a mohou poskytnout dostatečný výkon. 

Jen stěží mohu doporučit jedno čerpadlo všem, vždy je tedy nejlepší zeptat se přímo konkrétní firmy, která vám udělá nabídku, zohlední váš omezený prostor a čerpadlo následně nainstaluje. 

Výběr tepelných čerpadel s malými rozměry:

 1. IVT AERO
 2. Samsung EHS MONO HT QUIET
 3. AC HEATING
 4. Grundig GHP-MM
 5. Panasonic 

1. IVT AERO recenze

Čerpadlo, které šetří prostor i peněženku v rámci počáteční investice.

 • Nízká cena
 • Rozšířené funkce jako chlazení, ionizátor, čištění vzduchu
 • Snadná instalace
 • Nevhodný do rodinných domů s členitými místnostmi (jako hlavní zdroj topení)

Kdy zvažovat IVT AERO?

IVT AERO je tepelné čerpadlo na principu vzduch/vzduch, hodí se tedy do jednoho otevřeného prostoru spíše než do většího domu s členitými místnostmi. Zvažte ji, pokud hledáte levné a prostorově nenáročné řešení, od kterého neočekáváte extra velké výkony.

Kde tento model koupíte?

Nejlépe doporučuji zkontaktovat přímo výrobce, tedy firmu IVT.

Proč jsem vybrala IVT AERO?

Pro výběr IVT Aero hrálo hned několik faktorů dohromady. Firma IVT jako taková je na českém trhu již od roku 1991, má za sebou tisíce instalací tepelných čerpadel a rozhodně tedy má své nezastupitelné místo na trhu. Konkrétně IVT Aero je pak čerpadlo na bázi vzduch/vzduch technologie a právě tato čerpadla jsou velikostí skromnější, na instalaci jednodušší.

IVT Aero nebude oproti klasickým vzduch/voda čerpadlům ani tak nákladné. Umí topit i chladit, zároveň čistí a ionizuje vzduch. Může to být velmi zajímavé řešení pro temperování chalupy. Je však třeba počítat s tím, že vzduch/vzduch čerpadlo nikdy nebude mít tak velký výkon, efekt vytopení velké domácnosti nebude tak velký a čerpadlo je potřeba vnímat spíše jako sekundární zdroj.

Uživatelské recenze IVT AERO

Velmi oceňuji to, že IVT má vlastní YouTube, kde fungování čerpadla jednoduše a názorně přibližuje možným zákazníkům. Dále jsem čerpala například z tohoto článku. Celkově je toto čerpadlo považováno za spolehlivé, bez velkých poruch, velkou výhodou jsou přidané funkce čištění vzduchu.

Další parametry

Odkaz na produktIVT AERO
Typ čerpadlaVzduch/vzduch
Rozměry (ŠxVxH)zhruba 800x300x250 mm vnitřní a 800x300x600 mm venkovní jednotka
Rozsah kW0,9 až 8,5 kW
Monoblok/SplitSplit
CenaKolem 70 000 Kč

2. Samsung EHS MONO HT QUIET recenze

Tepelné čerpadlo vzduch/voda, s důrazem na tichý chod.

 • Tichý chod
 • Vysoká teplota vody – až 70°C
 • Kompaktní design – monoblok
 • Vhodné i do starších domů 
 • Spolehlivý výkon i do velkých mrazů a mínusových teplot
 • Kratší doba záruky

Kdy zvažovat Samsung EHS MONO HT QUIET?

Samsung EHS Mono HT QUIET doporučuji těm, kteří hledají kompromis mezi třemi body – kompaktními rozměry, tichým chodem a přitom dostatečně velkým výkonem pro plnohodnotné vytopení rodinného domu.

Kde tento model koupíte?

Na internetu a eshopech je tento model poměrně běžný, já bych doporučila kontaktovat například dodavatele Woltair. Ti Vám zajistí vše od objednávky až po montáž a servis.

Proč jsem vybrala Samsung EHS MONO HT QUIET?

Samsung EHS MONO HT QUIET všichni vychvalují a skloňují hlavně kvůli tichému chodu s vysokému výkonu (funguje naplno až do -25 °C a vodu ohřívá až na 70 °C, takže se hodí i do starších domů s klasickými radiátory.  Mě ale právě zaujalo i svými kompaktními rozměry a nerušivým designem – venkovní jednotka je vysoký jen 1 m (šířka cca 1,2 m, hloubka 0,5 m.

Monoblok funguje tím způsobem, že venkovní jednotka je propojena přímo na topnou vodu topným systémem, což vám ušetří prostor v interiéru. Tam už patří jen řídící jednotka s ovládáním a zásobník teplé vody. Kromě již zmíněné výstupní teplotě vody až 70°C by vás ještě mohl zajímat SCOP až 5,0 (7/35), energetická účinnost A+++ (35°) / A++ (55°) a noční režim se sníženou hlučností.

Uživatelské recenze Samsung EHS MONO HT QUIET

Ačkoliv se jedná o známou značku, na českých stránkách tolik recenzí není. Přesto se však opakují chvály na vysoký výkon, tichý chod i kvalitní materiály. Podrobnější informace o produktu se dozvíte třeba zde. Případně mě zaujalo také krátká prezentace formou videa. 

Další parametry

Odkaz na produktSamsung EHS MONO HT QUIET
Typ čerpadlaVzduch/voda
Rozměry (ŠxVxH)1270x999x530 mm
Rozsah kW8 až 14 kW
InvertorAno
Monoblok/SplitMonoblok
Cena150-180 000 Kč

3. AC HEATING recenze

Nabídka tepelných čerpadel Convert od české firmy.

 • Česká firma s dobrými recenzemi.
 • 7 let záruka.
 • Velký výběr konkrétních modelů.
 • Poměr kvality a ceny. 
 • Vytápění i chlazení. 
 • Trochu hlučnější. 

Kdy zvažovat AC HEATING?

AC Heating je česká firma, která má mnoho spokojených zákazníků, nabízí řešení pro rodinné i bytové domy. Pokud je vám sympatické podpořit českého výrobce a hledáte takového, který má dobré reference, tohle může být správná volba.

Kde tento model koupíte?

AC Heating je firma, která má několik modelů tepelného čerpadla Convert – ta se pak liší podle výkonu a dle vašich očekávání. Stránky jsou velmi přehledné a u každého čerpadla najdete vše podrobně vysvětleno, určitě proto doporučuji navštívit přímo jejich webové stránky. 

Proč jsem vybrala AC HEATING?

Na AC Heating bych ráda ocenila jednu “drobnost” – a to jsou opravdu dobré webové stránky, které vám jednotlivá čerpadla přehledně představí. Pro malý dům může stačit třeba Convert AW9 s výkonovým rozsahem od 2,5 do 10,1 kW. Venkovní jednotka měří 1,026 metrů na výšku, 1,010 metrů na šířku a hloubku má 0,37 m. I ostatní modely se pak pohybují velmi podobně co se rozměrů týče.

Primárně byste ale měli vybírat čerpadlo podle důležitějších parametrů, čerpadla v nabídce AC Heating pokryjí tepelnou ztrátu domu od 5 do 30 kW, najdete zde varianty pro malé domy od 90 metrů čtverečních až po velké domy kolem 400 metrů čtverečních. Jedná se o rozumný poměr ceny a kvality, firma má vše skladem, záruka je na 7 let.

Uživatelské recenze AC HEATING

Při hledání reálných zkušeností s tímto tepelným čerpadlem jsem narazila například na tento článek, díky kterému se o zkušeností s čerpadly dozvíte více. Oceňuji také transparentní Facebook, kam mohou lidé své recenze psát. Zákazníci si pochvalují rychlou komunikaci firmy, spolehlivost, tepelná čerpadla fungují bezproblémově.

Další parametry

Odkaz na produktAC Heating
Rozsah kW2,5 až 30,5 kW
Typ čerpadlaVzduch/voda
Rozměry (ŠxVxH)zhruba 1000x1000x370 mm – dle modelu
Monoblok/SplitSplit
Cenadle modelu, kolem 200 000 Kč

4. Grundig GHP-MM recenze

Odolné monoblokové čerpadlo, které ušetří místo v technické místnosti.

 • Povrchová úprava proti korozi
 • Invertor
 • Šetří místo v interiéru
 • Málo uživatelských recenzí

Kdy zvažovat Grundig GHP-MM?

Toto čerpadlo vám zvládne nejen vytápět, ale i chladit a ohřívat vodu. Je prakticky řešeno tím, že doplňkový zdroj vytápění i oběhové čerpadlo je ve vnější jednotce – pro vás to znamená jediné, úsporu místa v interiéru.

Kde tento model koupíte?

Grundig GHP-MM je novinkou v portfoliu firmy Woltair. V nabídce je má ale také tepelnaa-cerpadla-mach.cz. Víc informací pak naleznete přímo na stránkách Grundig.

Proč jsem vybrala Grundig GHP-MM?

Grundig na trhu není tolik známý, jedná se přitom o německou společnost fungující již 70 let. Ve chvíli, kdy jej do portfolia zařadila firma Woltair, tak jsem zpozornila – konečně by mohlo být dostupnější i tady u nás.

Čerpadlo má speciální úpravu proti korozi, disponuje invertorem – to je měnič, který umožní zařízení flexibilně měnit otáčky a reagovat tak na venkovní teplotu. Co se výkonu týče, na výběr je několik modelů, od 8 do 16 kW.

Uživatelské recenze Grundig GHP-MM

V případě tohoto tepelného čerpadla bohužel na internetu ještě není dost autentických zákaznických recenzí, pro bližší informace bych proto doporučila obrátit se přímo na experty. 

Další parametry

Odkaz na produktGrundig  GHP-MM
Typ čerpadlaVzduch/voda
Rozsah kW8 až 16 kW
InvertorAno
Monoblok/SplitMonoblok

5. Panasonic Etherea recenze

Jednoduché tepelné čerpadlo vzduch/vzduch, které poslouží i jako klimatizace.

 • Rozšířené funkce – chlazení, čištění vzduchu
 • Jednoduchá instalace
 • Nízká cena
 • Ne tak výkonné jako čerpadla vzduch/voda

Kdy zvažovat Panasonic Etherea?

Tato varianta bude spíše pro méně náročné klienty, i tak však nabízí zajímavý výkon v rámci své kategorie. Jedná se o známou značku, doporučuji vybrat tento model ve chvíli, kdy hledáte doplňkový zdroj tepla, případně když máte malou nemovitost a když oceníte i další funkce jako chlazení.

Kde tento model koupíte?

V nabídce má toto čerpadlo například klimarapid.cz, zaujaly mne i stránky firmy Ciur. 

Proč jsem vybrala Panasonic Etherea?

Ne každý nutně hledá maximální výkon tepelných čerpadel vzduch/voda. Toto tepelné čerpadlo bude zvenčí odebírat studený vzduch a do interiéru pouštět vzduch ohřátý. Sice tak nevyhřívá tak efektivně, na druhou stranu ale nabízí další funkce jako chlazení, čištění vzduchu a odstraňování nežádoucích bakterií či plísní v prostoru.

Tepelná čerpadla vzduch/vzduch jsou velmi levná, mají jednoduchou instalaci a co mě hodně zaujalo, to je možnost realizace více vnitřních jednotek, pokud potřebujete tímto způsobem hřát více místností – více zde. Bavíme-li se o modelu Etherea, který vnímám jako nejzajímavější, pak budete potřebovat 542 x 780 x 289 mm na vnější jednotku a 295 x 870x 229 mm na vnitřní.

Uživatelské recenze Panasonic Etherea

Panasonic je známá značka, a proto po ní mnoho zákazníků sáhne. Chválí si dlouhou záruku, jednoduchou instalaci i ovládání a čistý vzduch. Čerpala jsem hlavně ze zahraničních zdrojů, například z tohoto článku nebo této recenze.

Další parametry

Odkaz na produktPanasonic Etherea
Typ čerpadlaVzduch/vzduch
Rozměry (ŠxVxH)542 x 780 x 289 mm vnější jednotka a 295 x 870x 229 mm vnitřní
InvertorAno
Rozsah kW2 až 7,1 kw
Monoblok/SplitSplit
Cenacca 50 000 Kč (za 1 vnitřní jednotku)

Tepelné čerpadlo do bytu – jde to vůbec?

Mnoho lidí hledá malá čerpadla kvůli tomu, že chtějí čerpadlo umístit do bytu. Možná se dokonce ptáte, zda je to vůbec možné. Ano, možné to je, má to však svá specifika. Existují tepelná čerpadla, která vám v bytě vyhřejí užitkovou vodu. A pak ta, co zvládnou i topit. Ta jsou však mnohem náročnější na instalaci. V interiéru potřebujete zhruba 2 metry čtvereční, venku pak nejen dost prostoru, ale hlavně i prostor, který bude pevný a kde bude čerpadlo moci dělat hluk (ač ne moc velký). 

Technicky tedy tepelná čerpadla do bytu existují a fungují. Nejnáročnější je spíše ta systémová stránka věci – musíte řešit odhlášení ze společného vytápění v obytné budově, získávat souhlas od ostatních sousedů,… 

Pokud chcete tepelné čerpadlo do bytu, doporučila bych variantu vzduch/vzduch, která nepotřebuje připojení na radiátory. Kromě hřátí navíc v létě oceníte funkci chlazení. Čerpadla vzduch/vzduch mívají všeobecně nižší výkon, u bytu ale bude pravděpodobně stačit. 

Zajímá vás téma čerpadla v bytě podrobněji? Zkuste se podívat například na tento článek. 

Druhy tepelných čerpadel: kolik prostoru potřebujete?

Existují čtyři typy čerpadel, která si můžete nechat instalovat. Každý z typů mívá jiné výhody a nevýhody a výrazně se liší právě i v tom, jak velkou plochu zaberou a co pro své fungování potřebují. 

 • Tepelné čerpadlo vzduch/voda – Nejčastější varianta, která se prodává buď ve variantě monoblok nebo ve variantě split. V případě, že chcete šetřit prostorem, rozhodně doporučuji monoblok. Venkovní jednotka tepelného čerpadla většinou zabírá kolem metru na výšku a zhruba 50 cm na šířku a délku, ale to se samozřejmě vždy liší dle modelu, jsou i mnohem robustnější. Se zhruba polovičním prostorem pak musíte počítat i pro vnitřní jednotku. Pro toto čerpadlo musíte mít dostatek místa kolem, protože bude při plném výkonu trochu hlučet, a tak byste tím neměli rušit ani sebe ani sousedy. Jak umístit tepelné čerpadlo?
 • Tepelné čerpadlo vzduch/vzduch – Prostorově nejúspornější varianta, v podstatě se jedná o klimatizaci s funkcí ohřevu. Nevyhřeje plnohodnotně velký dům s členitými místnostmi, ale třeba do bytů je ideální. V domě funguje jako skvělý doplněk k hlavnímu zdroji topení.
 • Tepelné čerpadlo země/voda – Pro úplnost tohoto článku zde tepelné čerpadlo země/voda uvádím, pokud však hledáte takové, které nebude náročné na prostor, tak tohle asi nebude ideální volba. K zabudování technologie potřebujete buďto vrt do země 80 až 250 metrů hluboký, nebo velkou plochu pozemku, kam těsně pod povrch umístíte trubky. Na oplátku toto čerpadlo nabízí nadprůměrnou výkonnost – stejně jako čerpadlo voda/voda.
 • Tepelné čerpadlo voda/voda – Podobně jako s čerpadlem země/voda. Voda/voda potřebuje kontakt s vodou nebo vodním zdrojem, logisticky, instalací a prostorem to proto není ideální varianta. Je však velice efektivní.

Video

Užitečné odkazy:

Autor článku:

Zajímá vás něco o webu a jak tvoříme obsah? 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kam dál?