Search
Close this search box.

Nejlepší fotovoltaika s tepelným čerpadlem 2024 – test firem

Shrnutí: Chcete si pořídit fotovoltaiku v kombinaci s tepelným čerpadlem a přemýšlíte, kde a jak začít? Určitě je ideální, když vám celou realizaci zajistí jeden dodavatel, usnadní vám to spoustu práce než hledat firmu na fotovoltaiku a firmu na čerpadlo. Zajímejte se o to, zda firma zvládne i montáž, nebo zda ji musí zajistit externě. Ptejte se na to, jakou značku a odkud produkty odebírají. Zajímejte se o to, jakým způsobem nadimenzovali panely a čerpadlo zrovna pro vás – zda odpovídá spotřebě vašeho domu. A nebojte se poptat u více firem – budete mít porovnání nejen cen, ale také názorů a přístupu obchodníků, kteří k vám přijedou na konzultac i.

 • Pokud chcete firmu, která má skvělé reference a recenze, zkuste Acetex. Dle informací od zákazníků skvěle a rychle komunikují a jejich systémy bez problémů fungují i po delší době. 
 • Další variantou, která je na trhu již dostatečně prověřená a zajetá, je česká firma Woltair. 
 • Dlouhá garance a poctivě odvedená práce od začátku do konce, to nabízí Energosolar. Dle jména se sice soustředí spíše na fotovoltaiku, ale zcela běžně ji doplňují i čerpadly, které mají v portfoliu. 
 • Zajímavou variantou může být kontaktování ČEZ a jejich montážní firmy Tenaur, pokud vám přijde jistější komunikovat s velkou stabilní společností. 

1. místo

Acetex

Firma, která se může pyšnit hlavně skvělými recenzemi svých zákazníků.

2. místo

Woltair

Prověřená firma s transparentními cenami i postupem a dobrými recenzemi.

3. místo

Energosolar

Rychlá firma s přehlednou nabídkou za dobrou cenu.

4. místo

ČEZ

Stabilní a známá firma, která kromě dodávání energie jako takové nabízí i fotovoltaiku a čerpadla.

Kombinace fotovoltaiky a tepelného čerpadla je pro mnoho lidí ideálním řešením, jak na energiích uspořit až 80 % jejich dosavadních nákladů. Zvláště pokud máte starší dům, který chcete trochu modernizovat, tak bych vám tuto variantu doporučila. Tyto dvě technologie se totiž krásně doplňují. Většina firem, které nabízejí fotovoltaiku, mají i nabídku tepelných čerpadel. Není to však pravidlem, a tak jsem vybírala firmy hlavně tak, aby byly schopné dodat kompletní “balíček”. Prioritou jsou pro mě recenze zákazníků, které nejvíce odhalí spolehlivost a kvalitu dodaných produktů. 

Nejlepší firmy pro instalaci fotovoltaiky s tepelným čerpadlem:

 1. Acetex
 2. Woltair
 3. Energosolar
 4. ČEZ
 5. Acond

1. Acetex recenze

Firma, která se může pyšnit hlavně skvělými recenzemi svých zákazníků.

 • Kvalita po technické stránce
 • Dobrá komunikace
 • Pomoc s dotacemi a administrativou
 • Přehledné webové stránky
 • Hodně recenzí
 • Dle některých recenzí dochází k průtahům

Kdy zvažovat Acetex?

Pokud bych se měla rozhodovat, tak bych chtěla firmu, která má obě technologie, dodržuje termíny, rychle komunikuje a hlavně se kterou mají ostatní klienti dobré zkušenosti. A právě to firma Acetex splňuje. 

Proč jsem vybrala Acetex?

U firmy Acetex jednoznačně vedou pozitivní a spokojené reference a to je pro mě při výběru solidních firem naprostý základ. Veškerá jejich komunikace je profesionální, rychlá a vstřícná. Firma garantuje získání dotace, se vším jsou vám zaměstnanci schopni poradit. Oceňuji přehledné stránky s transparentním seznamem produktů, takže se můžete krásně podívat, s jakou firmou Acetex spolupracuje. 

Uživatelské recenze Acetex

Acetex je ohledně recenzí hodně transparentní, což také oceňuji. Hodnocení tak najdete na Google, Refsite i třeba Facebooku a v podstatě všechny jsou pozitivní. Recenze oceňují úroveň komunikace a kvalitu montáže, občas se objeví nějaké mínus za opožděnou montáž.

2. Woltair recenze

Prověřená firma s transparentními cenami i postupem a dobrými recenzemi.

 • Garance rychlé montáže nebo sleva
 • Velmi dobré recenze
 • Prověřená firma
 • Poměr kvality a ceny
 • Dle některých recenzí dochází k průtahům

Kdy zvažovat Woltair?

I Woltair vnímám jako dostatečně zavedenou firmu, která si uměla vydobýt své místo na trhu. Pro kombinaci fotovoltaiky a tepelného čerpadla je to ideální volba, u obou technologií se můžete spolehnout na kvalitní materiály a zpracování. Myslím, že Woltair nabízí zajímavý poměr kvality a ceny. 

Proč jsem vybrala Woltair?

Woltair patří k firmám v tomto oboru nejznámějším, a tak by nedávalo smysl ji nezmínit – má spoustu ohlasů, a to hlavně těch pozitivních. Woltair se snaží být neustále o krok napřed – vyniká hlavně velmi rychlou realizací, bleskovým servisem a zárukami. Pomáhá samozřejmě i s veškerou administrativou ohledně dotací.  

Uživatelské recenze Woltair 

I na firmu Woltair naštěstí naleznete recenzí víc než dost, já opět nedám dopustit na Refsite a i na Google najdete více než 200 hodnocení. Příznivá cena a kvalita realizace jsou nejčastěji chváleny, naopak negativní recenze zmiňují občasné průtahy. Jak asi brzy pochopíte, s těmi se čas od času setká každá firma a je to dáno situací na trhu. Doporučuji všímat si hlavně negativních recenzí, které zmiňují neprofesionální jednání, lži, špatné montáže a podobně. A to není případ Woltair. 

3. Energosolar recenze

Rychlá firma s přehlednou nabídkou za dobrou cenu

 • Kvalita po technické stránce
 • Rychlá komunikace
 • Pomoc s dotacemi a administrativou
 • Přehledné webové stránky
 • Transparentnost
 • Málo recenzí

Kdy zvažovat Energosolar?

Energosolar bude ideální pro ty z vás, kdo chtějí jasné, rychlé a férové jednání. Nemělo by vám ale vadit o něco menší množství recenzí.

Proč jsem vybrala Energosolar?

Líbí se mi transparentnost webových stránek. Když se podíváte na nabídku fotovoltaiky s tepelným čerpadlem, najdete vše nejenže podrobně vysvětlené ve smyslu výhod, ale hlavně postup i s odhadem času, jak dlouho co zabere, dále ukázkové nabídky pro přehled o ceně a konkrétní produkty a značky, které Energosolar využívá. 

Uživatelské recenze Energosolar

Čerpala jsem jak z Google tak z Refsite a pokud bych měla recenze shrnout, tak chválí rychlost, dodržování termínů i profesionální přístup jak ke konzultaci tak k montáži. Jen je recenzí zkrátka v porovnání s konkurencí méně. 

4. ČEZ recenze

Stabilní a známá firma, která kromě dodávání energie jako takové nabízí i fotovoltaiku a čerpadla.

 • Stabilní společnost 
 • Pomoc s dotacemi a administrativou
 • Přehledné webové stránky
 • Hodně recenzí
 • Kvůli velikosti firmy je složitější komunikace, byrokracie, některé recenze zmiňují průtahy

Kdy zvažovat ČEZ?

ČEZ  bych doporučila všem, kteří hledají známou firmu, která funguje už dlouhá léta – v oblasti fotovoltaiky je totiž nově poměrně hodně firem, které se vyrojily před zhruba dvěma roky v době největšího boomu těchto technologií. A ne na všechny se dá spolehnout. ČEZ nabízí stabilitu. 

Proč jsem vybrala ČEZ?

ČEZ nabízí plnohodnotnou realizaci na klíč – tedy od prvotní konzultace až po montáž a následný servis, stejně jako pomoc s dotacemi. Líbí se mi kalkulačka na jejich webových stránkách, která vám umožní odhadnout náklady přímo pro váš dům ještě předtím, než dostanete konkrétní cenovou nabídku. Vedle kombinace s tepelným čerpadlem navíc ČEZ nabízí také fotovoltaiku s ohřevem vody a nebo s bateriovým úložištěm. 

Uživatelské recenze ČEZ

Názorů na firmu ČEZ je s ohledem na její velikost samozřejmě mnoho a ne úplně pozitivních. Ty jsem se ale snažila oddělit, protože nejsou relevantní pro montáž a týkají se elektřiny. Hledala jsem tedy hlavně na Refsite a ideálně pod Tenaur, což je firma, která má instalace ČEZ na starost. Recenze jsou veskrze pozitivní, některé chválí rychlé jednání, některé naopak kritizují průtahy a různé komunikační šumy či zpoždění.

5. Acond recenze

Firma, která se soustředí hlavně na tepelná čerpadla a nabízí i fotovoltaiku.

 • Velmi kvalitní tepelná čerpadla
 • Česká firma
 • Dobré recenze
 • Rychlá komunikace
 • Méně se soustředí na fotovoltaiku

Kdy zvažovat Acond?

Acond doporučuji, jestliže je pro vás prioritou kvalitní čerpadlo od české značky. 

Proč jsem vybrala Acond?

Všechny firmy v této recenzi samozřejmě nabízí jak fotovoltaiku tak tepelná čerpadla. Výše zmíněné mají ale zaměření primárně spíše na soláry a čerpadlo nabízí spíše jako vylepšení. Chtěla jsem zde zmínit také firmu s opačným přístupem – Acond se soustředí na co nejkvalitnější tepelná čerpadla a v nabídce má pak i možnost realizace fotovoltaiky SolidSun. 

Uživatelské recenze Acond

Acond není až tak známý, přesto má recenzí opravdu hodně. Čerpala jsem proto hlavně z Refsite a Google a zjistila, že zákazníci si chválí nejen přístup firmy a její komunikaci a montáž, ale i produkty jako takové. Kvalita čerpadel je tady to největší plus. 

Proč pořizovat fotovoltaiku v kombinaci s tepelným čerpadlem? 

Obě tyto technologie jsou určitě krokem kupředu, když chcete vylepšit energetickou soběstačnost vašeho domu a ušetřit náklady na energie. V kombinaci ale jejich efekt ještě umocňujete. Fotovoltaika totiž může zásobovat nejen domácnost, ale i samotné čerpadlo. Krásná symbióza, která vám ušetří klidně 80 % nákladů. 

Pokud stavíte nový dům, tak můžete pracovat s různými variantami – podlahovým vytápěním, lepší izolací, krbem,… I tepelné čerpadlo bych ale doporučila zvážit. No a u starších domů a rekonstrukcí? Tam dává tepelné čerpadlo smysl úplně nejvíc!
Kromě výše zmíněného je dobré pomyslet také na finanční návratnost investice, o které se často mluví. Tedy za kolik let se vám vynaložené peníze na pořízení technologií vrátí tím, jak ušetříte za energie. Různé zdroje uvádí, že díky této kombinaci se vám to podaří již zhruba do pěti let.
Pokud byste chtěli ještě další argumenty či přesvědčování, doporučuji krásně zpracovaný článek od Woltair. Případně ten od firmy Schlieger, která technologie také dodává. Firmu Schlieger mezi recenzemi nezmiňuji, určitě ale můžete navštívit jejich webové stránky, nebo si pročíst recenze na Refsite. 

Jak vychází investice do fotovoltaiky a tepelného čerpadla cenově? 

Vždy bude záležet na tom, jak velký máte dům. Určitě bych vám doporučila nechat si od dodavatelské firmy nadimenzovat čerpadlo i fotovoltaiku na míru vaší spotřebě. Nemá smysl vše maximalizovat jen z principu. Nebylo by to dobré ani pro vaši peněženku ani pro přístroje jako takové.
Cena se tím pádem bude hodně odvíjet od vaší nemovitosti a vaší spotřeby. Odhadem můžete počítat s půlmilionovou investicí. O ceně tepelných čerpadel jsme se blíže rozepsali zde. A stejně tak jsme se věnovali fotovoltaice v následujícím článku.

Investovat tolik peněz najednou se může zdát jako velká částka, znovu však připomínám rychlou finanční návratnost a roční úspory na energiích. Navíc, s cenou vždy pohnou dotace, které lze využít a o kterých se chci rozepsat níže, protože by byla velká škoda jich nevyužít.

Něco málo k dotacím…

Výraznou část nákladů můžete ušetřit, pokud využijete dotaci v rámci programu Nová zelená úsporám. 

V rámci programu Standard se na tyto technologie dohromady dá získat 100 až 340 000 Kč a to už je dle mého názoru opravdu významná částka. Většina firem, které technologie dodávají, si to uvědomuje, a tak vás motivují tím, že s vyřízením dotace rádi pomohou a administrativu zařídí za vás. Je to určitě cesta, kterou bych doporučila, zároveň to ale není nutné a s vyřízením si určitě poradíte i sami. 

Dotace však není zálohová, takže počítejte s tím, že nejprve musíte mít k dispozici dostatek peněz na pořízení fotovoltaiky i čerpadla a teprve poté, po instalaci, se vám peníze skrze dotace vrátí. 

Jak probíhá celý proces poptávky technologie? 

Určitě byste rádi věděli, co vás na cestě k vysněné udržitelné domácnosti čeká… Každá firma má proces maličko jiný a samozřejmě nemůžu garantovat časové rozpětí, i tak jsem vám ale nejklasičtější postup sepsala do několika přehledných bodů. 

 • Zadání poptávky skrze webové stránky. První krok musí přijít z vaší strany. Vyberete si vhodného dodavatele a zašlete stručnou poptávku. Pokud již nyní máte k dispozici informace o vaší nemovitosti jako spotřebu, půdorysy, popis střechy,…, tak je rovnou pošlete – celý proces to urychlí. Doporučuji také kontaktovat firem více, získáte tak materiál pro srovnání a budete se moc lépe rozhodnout. 
 • Návštěva obchodního zástupce. Obratem, většinou do dvou dnů, se ozývá obchodní zástupce – odborný konzultant – který si s vámi domluví schůzku přímo u dané nemovitosti. V rámci této návštěvy se nebojte zeptat na všechno, co vás napadne. Schůzka slouží k tomu, aby informace získaly obě strany, takže naopak obchodník bude zkoumat stav nemovitosti, střechu, její orientaci a sklon, bude s vámi probírat roční spotřebu energie a další – podle toho totiž poté bude firma vytvářet návrh přímo pro vás.
 • Vytvoření cenové nabídky na míru. Po konzultaci obdržíte cenovou nabídku i se všemi podmínkami smlouvy.
 • Odsouhlasení, administrativa. Pokud budete s nabídkou souhlasit, bude vás čekat podpis smlouvy a nejspíše už i zálohová faktura na část celkové ceny. Firma vám pomůže i s projektovou dokumentací a v případě fotovoltaiky smlouvou o připojení.
 • Domluvení detailů realizace, včetně případného termínu montáže. Technologie jako takové vám samozřejmě nainstaluje přímo firma, případně její partnerské montážní firmy. Může se ale stát, že vaše nemovitost bude potřebovat stavební přípravy a úpravy nad rámec instalace. K tomu vám firma ráda poradí, realizace bude ale na vás.
 • Instalace a revize. Jakmile je nemovitost připravena, přijedou montážníci a fotovoltaiku i tepelné čerpadlo nainstalují. To může trvat zhruba 2 až 3 dny. Poté přijede revizní technik a vše zkontroluje, zapojí a poradí vám s ovládáním celého systému. Teprve po tomto předání platíte zbylou částku.
 • Dotace. V rámci Nová zelená úsporám Standard získáváte dotaci teprve PO instalaci. Teprve v této fázi se proto posílá žádost se všemi potřebnými dokumenty a následně vám daná částka přijde na účet.
 • Servis. Každá solidní firma by vám měla být k dispozici i po instalaci, a to ať už v rámci reklamací, servisu nebo jen dodatečné otázky k ovládání systému. 

Video

Užitečné odkazy. 

Autor článku:

Zajímá vás něco o webu a jak tvoříme obsah? 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kam dál?