Search
Close this search box.

Co je centrální vytápění a jak funguje?

Shrnutí: Centrální vytápění je jednoduše řečeno způsob, jakým se dům a voda v něm udržují v teple. Otopná soustava je napojena na jeden zdroj tepla. Teplo obvykle vychází z kotle a ohřívá dům prostřednictvím potrubí, které vede do radiátorů, jež pak rozvádějí teplo po místnostech. Teplo se do domů dodává z tepláren, kde se také vyrábí. Tento způsob vytápění je nejoblíbenější v bytových nebo panelových domech. Na následujících řádcích detailně popíšu a přiblížím, co to je centrální vytápění a jak funguje. 

  • Centrální vytápění je bezpečný způsob, jak si do domu bez námahy dostat teplo a teplou vodu
  • Teplo dodávají teplárny, které jej odběratelům rozvádí pomocí tepelných rozvodů až do domu
  • Centrální vytápění má i své nevýhody. Například při poruše vzniklé u dodavatele budou všichni odběratelé bez tepla

Teplo je v zimních měsících ohromně důležité, to si však dnešní době málokdo plně uvědomuje. Komfort, který nám teplo dává, bereme už jako samozřejmost. Dovedete si představit, jak bychom žili, kdybychom měli velký výpadek tepla? Pravděpodobně skutečně těžce. I proto jsem se rozhodl věnovat tento článek centrálnímu vytápění, které se nejčastěji využívá v bytových a panelových domech. Obyvatelé, kteří využívají centrální vytápění, si mohou užívat velkou dávku pohodlí. Často stačí jen otočit ventilem či zmáčknout tlačítko, díky kterému máme během chvilky příjemně vytopenou místnost.

Co je centrální vytápění a jak funguje?

Centrální vytápění je úsporný způsob, jak vytápět celý dům. Teplo putuje z tepláren, které mají na starost jeho veškerou dodávku. Většinou má převod tepla k jednotlivým odběratelům v domě na starost kotel, který se nachází v kotelně, případně ve sklepě. Jak jsem uvedl výše, teplo vzniká v teplárnách. Vzniklé teplo, které je rozváděno trubkami (tepelnými rozvody) ke všem odběratelům, je buď pára, nebo horká voda.

Jak funguje výroba a dodání tepelné energie

Výroba tepelné energie probíhá v teplárnách. Tam vzniká tím, že se spaluje hnědé uhlí, které vodu mění na vysokotlakou páru. Ta se posílá do turbíny, kde vzniká kromě tepla také elektrická energie. Poté si to horká pára namíří do tepelného výměníku, odkud už se teplo předává do soustavy zásobování teplem. Teplo se distribuuje k odběrateli, který teplo využívá pro topení ve svém domově nebo obchodním objektu.

Centrální vytápění patří mezi nejekologičtější způsoby vytápění. Teplárny se snaží všechny suroviny využívat na maximum, proto kromě tepla vyrábí zároveň i elektřinu. Využitelnost je díky tomu maximální (až 95 %). Zdroj

K předávání tepla sloužím teplárnám tzv. předávací stanice. Distribuce tepla je jejím primárním úkolem. Tyto stanice mohou být postaveny buď samostatně, nebo mohou být také součástí určitého objektu.

Výhody centrálního vytápění:

  • Komfort – odběratel se stará pouze o radiátory, které by se měly párkrát za sezónu odvzdušnit
  • Bezpečnost – zdroj se nenachází přímo v domě, ale v teplárně. Nehrozí zde tedy riziko nebezpečí či nehody
  • Odběratel má jasnou představu o ceně, kterou za teplo u dodavatele zaplatí

Nevýhody centrálního vytápění:

  • Ztráta tepla – po cestě z teplárny se teplo nevyhne značným ztrátám
  • Pokud vznikne porucha u dodavatele tepla, všichni odběratelé budou po nějakou dobu bez tepla

Často kladené dotazy

❓Kde se centrální vytápění používá?

Centrální vytápění je v současné době nejlevnějším a nejúčinnějším způsobem, jak udržovat teplo v domácnostech – především v bytových a panelových domech. Používá se také ve většině komerčních budov, jako jsou výškové obytné budovy, kancelářské budovy, nákupní centra a hotely, které poskytují nějakou formu ústředního vytápění.

❓Jak se centrální vytápění ovládá?

V nejzákladnějším případě regulace vytápění řídí zapnutí a vypnutí kotle prostřednictvím pokojového termostatu. Pokojový termostat se nastaví na požadovanou teplotu a nařídí kotli, aby se zapnul a vodu nahříval, dokud nebude této teploty v místnosti dosaženo. Po jejím dosažení termostat opět přikáže kotli, aby se vypnul.

❓Kdo vynalezl centrální topení?

V roce 1919 si žena jménem Alice Parkerová nechala patentovat první systém centrálního vytápění, který lidem umožnil jednoduše a efektivněji regulovat teplotu v celém domě. 

Užitečné odkazy

Jak funguje centrální vytápění – epet.cz

Snadný průvodce: Jak funguje ústřední vytápění [ENG] – boilercentral.com

Autor článku:

Zajímá vás něco o webu a jak tvoříme obsah? 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejlepší fotovoltaika
a tepelná čerpadla

1. místo

Skvělé recenze

2. místo

Komplexní řešení

3. místo

Oblíbená volba

Obsah článku

Kam dál?