Search
Close this search box.

7 tipů, jak na změnu dodavatele plynu: krok po kroku

Shrnutí: Pro změnu dodavatele plynu se můžete rozhodnout třeba v případě, že vám současný dodavatel účtuje příliš vysoké ceny za plyn. Nevíte si rady? V tomto článku vysvětlím, jak na změnu dodavatele plynu krok po kroku.

  • Pokud vám současný dodavatel plynu nevyhovuje, můžete po prostudování současné smlouvy zvážit přechod k jinému dodavateli
  • Při změně dodavatele záleží na tom, jestli máte podepsanou smlouvu na dobu určitou nebo neurčitou
  • Před samotnou změnou dodavatele pečlivě prozkoumejte podmínky všech společností, které plyn výhodně nabízí.

Jak na změnu dodavatele plynu

1) Prostudujte současnou smlouvu

Bez vaší smlouvy se současným dodavatelem plynu to nepůjde. V této smlouvě si totiž můžete přečíst úplně všechny informace, které pro změnu dodavatele potřebujete znát. Proto vytáhněte smlouvu ze šuplíku a čtěte všechny důležité podmínky. Jedná se zejména o to, po jakou dobu smlouva platí. Pokud už smlouvu nemůžete dohledat, požádejte dodavatele o kopii. Ten vám ji totiž musí poskytnout.

2) Doba určitá či neurčitá

Doba vašeho přechodu k novému dodavateli plynu závisí také na tom, jestli je vaše aktuální smlouva na dobu určitou či neurčitou. Jestliže je na dobu určitou, budete si muset na přechod ještě nějakou dobu počkat – přesněji do té doby, kdy vám platnost smlouvy skončí. V opačném případě byste museli platit vysoké pokuty, a to se vám pravděpodobně nevyplatí. Jiná situace nastává v případě, kdy má vaše smlouva platnost na dobu neurčitou – v takovém případě vás dělí zhruba 3 měsíce k přechodu k novému dodavateli plynu.

3) Porovnejte ceny

Porovnejte ceny ve své současné smlouvě a ceny u dodavatele, ke kterému byste chtěli přejít. Kromě cen prozkoumejte obecně všechny podmínky a to, jaký má společnost klientský servis a přístup k řešení problémů. Nezapomeňte ani na výši případných sankcí a poplatků a také na to, že ceny plynu nemusí být uvedeny včetně DPH.

4) Výběr nového dodavatele plynu

Jakmile si porovnáte všechny potřebné parametry, pravděpodobně najdete také svého vítěze. Ten, kdo podle vás nabízí nejvýhodnější ceny a má vhodné podmínky, bude pravděpodobně váš budoucí dodavatel. Pokud si svým výběrem ještě stále nejste jisti, můžete poslat nezávaznou poptávku, díky které si domluvíte schůzku či hovor a dozvíte se všechny potřebné detaily.

5) Při změně podmínek můžete změnit dodavatele okamžitě

Jestliže vás dodavatel zavčasu informuje ohledně změn podmínek, můžete bez jakýchkoliv sankcí vypovědět smlouvu nejpozději do 10 dnů od zavedení změn. Vy jste totiž podepsali jasně danou smlouvu v minulosti a s novými změnami dodavatele nemusíte souhlasit. Nevýhodou je to, že ne vždy vás společnost o změnách informuje tak, abyste si jich včas všimli. Může se stát, že o nich pouze napíší na svůj web, ale nedají vám vědět přímo (například prostřednictvím e-mailu nebo SMS).

6) Přejděte k novému dodavateli

Jakmile skončí vaše zhruba tříměsíční lhůta, můžete oficiálně přejít k novému dodavateli, kterého jste si vybrali. Přejít můžete tím způsobem, že svou starou smlouvu vypovíte a novou podepíšete sami, nebo vše necháte na svém novém dodavateli, který vám s celým procesem pomůže. Vy mu musíte poskytnout pouze všechny potřebné dokumenty a plnou moc. Jakmile bude všechno hotovo, nový dodavatel by vám měl dát vědět. 

7) Všechny dokumenty si zkontrolujte

I po přechodu k novému dodavateli si raději všechno dvakrát zkontrolujte, aby vám pak nezůstaly oči pro pláč. Nezapomeňte si také zrušit staré trvalé příkazy a nastavte si nové, abyste na platby faktur nemuseli myslet.

Často kladené dotazy

❓Můžu vypovědět smlouvu, když jsem naletěl na nevýhodnou nabídku?

Ano. 14 dní po podpisu nevýhodné smlouvy od můžete odstoupit, popřípadě do 15 dnů od zahájení dodávky.

❓Jak najít nejvýhodnějšího dodavatele plynu?

Porovnávejte všechny dodavatele a ideálně používejte internetové srovnávače, které vám ušetří spoustu práce. Můžete si také nechat poradit od odborníka na energetiku.

❓Je lepší smlouva na dobu určitou nebo neurčitou?

To nelze takto jednoduše posoudit. Záleží na konkrétní nabídce, kterou zvažujete. 

Užitečné odkazy:

Jak změnit dodavatele plynu nebo elektřiny – plyn.cz

Změna dodavatele plynu krok za krokem – spp.cz

Jak na změnu dodavatele plynu – partner.hn.cz

Autor článku:

Zajímá vás něco o webu a jak tvoříme obsah? 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejlepší fotovoltaika
a tepelná čerpadla

1. místo

Skvělé recenze

2. místo

Komplexní řešení

3. místo

Oblíbená volba

Obsah článku

Kam dál?