Search
Close this search box.

Jaké tepelné čerpadlo do bytu? Vyplatí se a jde to?

Shrnutí: Také jste zaznamenali, že se téma tepelných čerpadel stává čím dál tím aktuálnější? Tepelné čerpadlo dává smysl nejen z hlediska udržitelnosti, ale velmi často také finančně – může přinést velké úspory pro vaši peněženku. A ano, můžete se nad jeho pořízením zamýšlet i ve chvíli, kdy bydlíte v bytě. Samozřejmě v případě, že jste majiteli bytu, v pronájmu by takováto investice a hlavně stavební zásahy nedávaly smysl. Pro byt je ideální varianta vzduch-vzduch, kterou vám popíšu níže. Pokud řešíte tepelné čerpadlo pro celý bytový dům, pak už je určitě lepší volit variantu vzduch-voda. 

 • IVT Aero je skvělá volba jak v rámci prostorových možností bytu, tak i s ohledem na cenu. Toto čerpadlo funguje na principu vzduch-vzduch.  
 • Pokud chcete řešení vzduch/voda, tak doporučuji Viessmann Vitocal 200A. Jedná se o dobrou značku v rámci rozumných cen a jelikož je zařízení ve variantě monoblok, tak ušetříte místo. Nabízí jej například firma Acetex. 
 • Panasonic Etherea je také čerpadlo na bázi vzduch/vzduch a splňovalo by tak omezení, která většina bytů má. 
 • Řešíte instalaci čerpadla pro celý bytový dům a potřebujete komplexní řešení s výkonným čerpadlem? Obraťte se přímo na firmy, které vám udělají řešení na míru. Doporučuji určitě kontaktovat Acetex, Woltair, Energosolar a případně si další firmy ověřit dle recenzí. 

1. místo

IVT
Aero

Levné čerpadlo vzduch/vzduch, které v zimě zatopí, v létě vychladí a vyčistí vzduch.

2. místo

Viessmann Vitocal 200A

Tepelné čerpadlo vzduch/voda v monoblokovém provedení

3. místo

Panasonic
Etherea

Jednoduché čerpadlo vzduch/vzduch od známé značky, které zahřeje i ochladí.

4. místo

Daikin
Emura

Designové řešení vzduch/vzduch pro náročnější od experta na klimatizace.

Byty mají rozhodně omezenější možnosti, musíte brát mnohem větší ohled na sousedy, nemáte tolik prostoru na umístění jednotky, nemůžete realizovat větší stavební úpravy. Na druhou stranu ani nebudete potřebovat tak velké a výkonné čerpadlo, díky menší ploše. Vybírala jsem proto čerpadla vzduch-vzduch, která jsou pro byty ideálním řešením – fungují v podstatě jako “obrácená” klimatizace. 

Vybrala jsem podle mého průzkumu nejlepší tepelná čerpadla, která by mohla být vhodná i do bytu:

 1. IVT Aero
 2. Viessmann Vitocal 200A
 3. Panasonic Etherea
 4. Daikin Emura

1. IVT Aero recenze

Levné čerpadlo vzduch/vzduch, které v zimě zatopí, v létě vychladí a zároveň bude čistit vzduch.

 • Nízká cena.
 • Zároveň umí chladit.
 • Čistí vzduch.
 • Snadná instalace.
 • Topí lokálně z jednoho místa, což souvisí s technologií vzduch/vzduch. Členité byty s hodně místnostmi se budou vyhřívat hůře.

Kdy zvažovat IVT AERO? 

Toto čerpadlo funguje na principu vzduch/vzduch, do bytu tedy bude foukat teplý vzduch. Je to ideální řešení pro byt, který neumožňuje velké stavební úpravy. Vhodnější jsou prostorné otevřené byty oproti těm členitým s malými místnostmi, protože teplý vzduch se lépe rozšíří. 

Kde tento model koupíte? 

Tepelné čerpadlo lze poptat přímo u firmy IVT. 

Proč jsem vybrala IVT AERO?

IVT je celkově velmi spolehlivá a solidní firma a model IVT AERO mi přišel jako ideální “reprezentant” kategorie vzduch/vzduch za dobrou cenu. IVT AERO nejen chladí a topí, má také integrované čističe vzduchu s ionizátorem, které vzduch zároveň čistí. A kromě čistého vzduchu může čerpadlo pomoci i s vlhkostí, celkově tak zvýšíte nejen své pohodlí, ale i kvalitu dýchaného vzduchu. Vytápění s výkonem až 8,5 kW by mělo pokrýt nároky průměrně velkého bytu (počítám kolem 90 metrů čtverečních). 

Uživatelské recenze IVT AERO

Čerpadlo IVT AERO je dopodrobna probráno například v tomto článku.  Při hledání konkrétních zkušeností mě pak zaujalo například i toto video. Výhody a nevýhody tohoto čerpadla jsou poměrně jasné – bude dávat smysl hlavně z hlediska pořizovacích nákladů. 

2. Viessmann Vitocal 200 A recenze

Tepelné čerpadlo vzduch/voda v monoblokovém provedení.

 • Poměr ceny a výkonu.
 • Zároveň umí i chladit.
 • Monoblokové provedení.
 • Dostupnost u dodavatele. 
 • Tichý chod.
 • Technologie vzduch/voda nemusí být ideální do všech bytů. 

Kdy zvažovat Viessmann Vitocal 200A? 

Nemohu s jistotou říct, že zrovna ve vašem bytě budete mít možnost instalovat systém vzduch/voda. Pokud ale ano, tak bych určitě zvážila třeba model Viessmann Vitocal 200A, který je určitě hodně zajímavý cenově a hlavně je řešen jako monoblok (monoblok vs split – jaký je rozdíl?), takže má jen jednu jednotku a ušetří vám spoustu místa. 

Kde tento model koupíte? 

Určitě bych doporučila obrátit se na firmu Acetex, která vás může provést celým procesem, poradit a čerpadlo i nainstalovat. 

Proč jsem vybrala Viessmann Vitocal 200A? 

Na trhu naleznete spoustu výkonnějších čerpadel, do bytu by však nedávala smysl a zabírala ohromné množství místa. Viessmann Vitocal 200A pro mě splňuje všechny podstatné parametry do bytu – monoblokové řešení, jmenovitý tepelný výkon 4,0 až 18,0 kW, tichý provoz a snadná dostupnost. Navíc na něj můžete získat záruku až 10 let. 

Uživatelské recenze Viessmann Vitocal 200A  

Viessmann je známá a solidní značka, která má své pevné místo na trhu a recenze na refsite jí dávají 97 %. Pro podmínky bytu mi přijde hodně důležité, že lidé opakovaně chválí tichý chod. 

3. Panasonic Etherea recenze

Jednoduché čerpadlo vzduch/vzduch od známé značky, které zahřeje i ochladí.

 • Jednoduchá instalace.
 • Zároveň umí i chladit.
 • Čistí vzduch.
 • Nízká cena.
 • Pro méně náročné, opět platí, že technologie vzduch/vzduch hůře vytápí členité interiéry, pro efektivnější vytápění je třeba instalovat více vnitřních jednotek.
 • Méně českých recenzí.

Kdy zvažovat Panasonic Etherea? 

Panasonic je známá značka, čerpadlo doporučuji v případě, že hledáte variantu vzduch/vzduch a zároveň oceníte nízkou cenu. 

Kde tento model koupíte? 

Čerpadlo jsem našla například v portfoliu firmy Ciur, která dokáže instalovat i více vnitřních jednotek pro efektivní vytápění členitějších bytů. 

Proč jsem vybrala Panasonic Etherea? 

Tepelné čerpadlo tohoto typu bere chladný vzduch zvenčí a do interiéru zase vypouští ohřátý vzduch. I když tímto způsobem nedosahuje tak vysoké účinnosti při vytápění, nabízí další výhody, jako je možnost chlazení, čištění vzduchu a odstraňování nežádoucích bakterií a plísní v místnosti.

Tepelná čerpadla vzduch/vzduch jsou velmi cenově dostupná a mají jednoduchou instalaci. Co mě zaujalo, je možnost instalace více vnitřních jednotek, což je užitečné, pokud potřebujete vytápět více místností a řeší to problém členitých prostor, více zde. Pokud se zaměříme na model Etherea, který považuji od tohoto výrobce pro potřeby bytu za nejzajímavější, vnější jednotka měří 542 x 780 x 289 mm a vnitřní jednotka 295 x 870 x 229 mm – neměl by proto být ani takový problém s umístěním.

Uživatelské recenze Panasonic Etherea

Panasonic, jakožto renomovaná značka, si získala pozornost mnoha spotřebitelů. Je chválena pro svou rozsáhlou záruku, snadnou instalaci a intuitivní ovládání, a také pro její schopnost přispět k čistšímu ovzduší. Informace jsem převzala zejména z mezinárodních zdrojů, včetně tohoto článku a recenze.

4. Daikin Emura recenze

Designové řešení vzduch/vzduch pro náročnější.

 • Oceňuji promyšlený design.
 • Tichý provoz.
 • Výroba v tuzemsku, což usnadňuje servis.
 • Pro náročnější.
 • Čistí vzduch.
 • Vyšší cena.

Kdy zvažovat Daikin Emura? 

Daikin se proslavil hlavně skrze klimatizace, v rámci čerpadel vzduch/vzduch je to proto určitě dobrá volba. Má více modelů, Emura spojuje dobrý výkon s designem. Zároveň ale můžete vybrat model levnější, ne tak esteticky vyvedený, nebo naopak ještě vzhledově vymazlenější dražší – Emura je zlatou střední cestou. 

Kde tento model koupíte? 

Daikin už má v portfoliu například Woltair. Tato firma je hodně známá, zvládne s vámi vše od první konzultace až po realizaci a aktuálně garantuje instalaci do jednoho měsíce. 

Proč jsem vybrala Daikin Emura?

Daikin Emura je na stránkách výrobce prezentovaná jako klimatizace, toho se ale určitě nemusíte lekat – má prostě obě funkce, chlazení i vytápění. Daikin má mezi klimatizacemi skvělou pověst, takže se můžete spolehnout na dobrý výkon, nízkou poruchovost a komfortní ovládání. Líbí se mi, že Daikin klade důraz i na design, zvláště v bytech bude jednotka výrazný prvek a ač by vzhled neměl rozhodovat, tak samozřejmě hraje roli v tom, jak se vám bude v interiéru žít. 

Uživatelské recenze Daikin Emura

Daikin je celkově dobře hodnocený díky výrobě v Česku, což je pro některé zákazníky nejen důvěryhodnější, ale hlavně to usnadňuje celý následný servis. Více o společnosti si můžete přečíst zde. Zákazníci si chválí kvalitu, design, tichý chod. 

Typy čerpadel (ne)vhodné do bytu

Tepelná čerpadla existují ve čtyřech typech dle toho, odkud berou teplo a jakým způsobem jej posílají do domu. Každé z technologií a jejímu principu se věnujeme v samostatném článku, můžete si je tedy nastudovat i podrobněji, u všech odstavců přidávám odkaz. Pro majitele bytu ale stačí vědět následující:

 • Čerpadlo země/voda – Není vhodné do bytu, jelikož pro jeho instalaci potřebujete buď hodně hluboký vrt nebo rozlehlý pozemek, kde pod povrch umístíte plošný kolektor. Může to být vhodné řešení, pokud hledáte čerpadlo pro celý bytový dům a máte k němu větší pozemek, tato čerpadla jsou nejvýkonnější, takže by zvládly pokrýt potřebovaný výkon. 
 • Čerpadlo voda/voda – Stejná situace jako u země/voda. Tohle čerpadlo se používá nejméně, protože teplo bere z vody a málokterá nemovitost je vhodně umístěna u vodního zdroje.
 • Čerpadlo vzduch/vzduch – Nejlepší řešení pro byt. Je to v podstatě klimatizace, která umí zahřát. Čerpadlo se může umístit třeba na balkon, z okolí bude brát vzduch, ten ohřeje a následně jej opět ve formě vzduchu posílá do interiéru. Nepotřebuje tak žádné připojení na radiátory a podobně. 
 • Čerpadlo vzduch/voda – Nejlepší řešení pro celý bytový dům. Jedná se o nejčastěji volenou variantu pro rodinné domy a může být využita i pro celý bytový dům.Čerpadlo se napojuje na radiátory nebo systém podlahového vytápění. U starých radiátorů je potřeba dbát na to, aby bylo čerpadlo opravdu výkonné a vysokoteplotní – aby vyhřálo vodu na teplotu kolem 70 stupňů Celsia. 

 

Jak vybírat tepelné čerpadlo pro váš byt?

Výběr tepelného čerpadla pro byt je důležitý krok, který vyžaduje pečlivé zvážení několika faktorů. Některé faktory jsou společné pro všechny zájemce o tepelné čerpadlo, některé jsou specifické pro omezené možnosti bytu. Zde je proto několik mých doporučení, které vám pomohou vybrat vhodné tepelné čerpadlo pro váš byt.

 • Typ čerpadla. Rozhodněte se, jaký typ tepelného čerpadla potřebujete dle vysvětlení výše. Jiný je vhodný do jednotlivého bytu, jiný bude dobrý pro celý bytový dům. V rámci vlastností čerpadla se rovnou rozhodněte, zda potřebujete pouze vytápění, nebo také chlazení a ohřev teplé vody – i to čerpadla umí.
 • Zjistěte energetickou účinnost a nároky bytu. Zkontrolujte energetickou účinnost tepelného čerpadla. Tepelná čerpadla mají hodnocení COP a SCOP (Coefficient of Performance) pro vytápění a EER  (Energy Efficiency Ratio) pro chlazení. Vyšší hodnoty těchto ukazatelů znamenají vyšší účinnost. Nemusíte nutně brát to nejvýkonnější na trhu. Spíše se pak zaměřte také na tepelné ztráty vašeho bytu a čerpadlo volte úměrně této spotřebě. Jak? Stručně to popisuje třeba tento článek, ale jinak je to určitě jedna ze základních věcí, které pro vás musí napočítat a připravit dodavatel čerpadla.
 • Velikost bytu. Určete, jak velký je váš byt, a jaké tepelné ztráty může mít. To vám pomůže určit potřebnou kapacitu tepelného čerpadla, jak už jsem zmínila výše – je to ale důležitý bod, a tak jej chci opravdu zdůraznit – půdorys a vlastnosti vašeho bytu budou mít velký vliv. Spotřeba, zateplení, okna, členitost místností,…
 • Finanční možnosti. Stanovte si rozpočet na nákup a instalaci tepelného čerpadla. Mějte na paměti, že i když může být investice do kvalitního tepelného čerpadla na začátku větší, dlouhodobě můžete ušetřit na provozních nákladech. Výhodou bytů je, že jim většinou postačí menší čerpadlo a navíc typu vzduch-vzduch, ty jsou průměrně nejlevnější. 
 • Konzultujte s odborníky. Profesionál ze spolehlivé firmy vám může poskytnout rady ohledně vhodného typu tepelného čerpadla a optimální instalace. Celý výběr v podstatě můžete nechat na dodavatelích, porovnat třeba dvě tři cenové nabídky a řešit spíše pověst daných firem než značku a typ čerpadla. Sama za sebe ale ráda tématu alespoň laicky rozumím, abych věděla, co mi obchodní zástupce vlastně doporučuje. 
 • Kvalita a značka. Když už víte, po jakém typu čerpadla, výkonu a parametrech půjdete, vyberte si renomovanou značku tepelného čerpadla s dobrou pověstí a dlouhou životností. Doporučuji číst co nejvíce recenzí jak na firmy s čerpadly tak na firmy montážní. 

Celkově platí, že výběr tepelného čerpadla by měl být individuální a zohledňovat vaše specifické potřeby a podmínky – vše jsem proto shrnula do pár základních doporučení, ale každá situace bude chtít ještě profesionální konzultaci. 

 

Jak bude probíhat celý proces objednávky a následná instalace?

Většina firem, která vám čerpadla nabídnou, postupují stejným způsobem, lišit se mohou snad jen termínem realizace dle aktuální situace na trhu. V rámci výběru a následné úspěšné instalace čerpadla počítejte proto s následujícími kroky:

 • Průzkum trhu. První bod, kdy zjišťujete, pročítáte články jako právě tento, ptáte se známých na zkušenosti… Je jen na vás, jak podrobně se do tématu ponoříte, ale já určitě doporučuji udělat si alespoň základní přehled, abyste mohli objektivně posoudit, jak smysluplně vám budou obchodníci z jednotlivých firem radit. Na našem webu je tepelným čerpadlům věnována celá samostatná sekce, kde se dozvíte vše potřebné srozumitelně a jednoduše.
 • Zaslání poptávek na dodavatele. Když už zhruba tušíte, že byste měli o čerpadlo zájem, budete muset oslovit konkrétní firmy. Doporučuji oslovit i více společností, cenové nabídky jsou totiž nezávazné a zdarma a vy tak budete mít více variant k porovnání. Pokud tápete v množství firem, určitě bych doporučila třeba Acetex, dále má dobré recenze například Energosolar nebo Woltair. 
 • Konzultace s obchodním zástupcem. Po zaslání poptávky vás velmi rychle zkontaktuje obchodní zástupce. Ten by měl přijet přímo za vámi, podívat se na byt, vše s vámi prokonzultovat a na základě této návštěvy zaslat již konkrétní nabídku i s cenou. 
 • Výběr konkrétní nabídky. Je jen na vás, kterého dodavatele nakonec zvolíte. Určitě ale nevolte jen podle ceny, raději koukněte na recenze, zda je na firmu spoleh, zda jsou čerpadla kvalitní a myslete na dlouhodobou finanční návratnost spíše než na úspory při pořizování. Recenze naleznete přehledně třeba na refsite.info.
 • Instalace. Po odsouhlasení konkrétní varianty podepíšete papíry, zaplatíte zálohovou fakturu a domluvíte se na instalaci. Ta by neměla zabrat více jak den nebo dva, ale vždy bude záležet na konkrétní situaci. Dodavatel vám čerpadlo zároveň plně připraví k používání a zaškolí vás. 
 • Servis. Pravidelná údržba jednou za čas, třeba jednou za rok, není povinná, ale může prodloužit životnost celého zařízení, takže ji určitě doporučuji. 

Video

 

Užitečné zdroje

Autor článku:

Zajímá vás něco o webu a jak tvoříme obsah? 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kam dál?