Search
Close this search box.

Jak funguje tepelné čerpadlo vzduch/voda – princip

Shrnutí: Přemýšleli jste někdy o tom, jak vlastně funguje tepelné čerpadlo typu vzduch/voda, a nebo vás jednoduše zajímá, jak přesně probíhá vytápění vašeho domu, ve kterém máte právě tepelné čerpadlo tohoto typu? Tepelné čerpadlo vzduch/voda dokáže soustředit tepelnou energii z venkovního vzduchu natolik, že je schopno ohřívat vodu ve sprchách i radiátorech. V tomto článku vám podrobně popíšu, jak funguje tepelné čerpadlo typu vzduch/voda.

  • Tepelné čerpadlo typu vzduch/voda patří mezi ty nejoblíbenější, a to nejen díky ceně, ale i kvalitnímu zpracování a možnosti umístit jej i na menší zahradu nebo pozemek
  • Patří mezi jeden z nejvýznamnějších způsobů ekologického vytápění domu a ohřevu vody
  • Tepelné čerpadlo dokáže vytvořit teplo i z teplot které jsou až 20°C pod mrazem
  • Náklady na pořízení tepelného čerpadla si lze snížit díky státním dotacím

Princip fungování tepelného čerpadla vzduch/voda

Kompletní a moderní systém tepelného čerpadla nabízí efektivní úsporu energie a snížení emisí oxidu uhličitého. Výroba tepla je bezpečná a úsporná díky integrovanému ohřívači teplé vody, ponornému ohřívači, oběhovému čerpadlu a klimatizačnímu systému ve vnitřní jednotce. Teplo je získáváno zvenčí prostřednictvím venkovní jednotky, kde cirkuluje chladivo, které v uzavřeném potrubním systému přenáší teplo ze zdroje do vnitřní jednotky. 

Kritéria, podle kterých se teplo přenáší, lze zjednodušeně popsat takto:

  • Venkovní jednotka přijímá teplo z okolního vzduchu a předává ho chladivu.
  • Kompresor zvyšuje teplotu chladicího média.
  • Chladicí kapalina předává teplo do zásobníku teplé vody prostřednictvím výměníku tepla.
  • Horká voda cirkuluje do radiátorů a vodovodních baterií.
  • Studená voda se vrací zpět do zásobníku
  • Chladicí kapalina se ze zásobníku přivádí do venkovní jednotky.

Obrácením výše uvedeného procesu by chladivo ve venkovní jednotce odebíralo teplo z vody a uvolňovalo ho do venkovního prostředí, čímž by tepelné čerpadlo mohlo v případě potřeby ochlazovat domácnost.

Jak funguje tepelné čerpadlo vzduch/voda

Tepelné čerpadlo typu vzduch/voda funguje podobně jako lednice, jejíž fungování všichni dobře známe. Venkovní vzduch je nasáván do tepelného čerpadla a zde se setkává s uzavřeným systémem. Systém obsahuje chladivo se schopností stát se plynem při velmi nízké teplotě. Teplota plynného chladiva se výrazně zvyšuje pomocí kompresoru, který vzduch stlačuje pod vysokým tlakem. Prostřednictvím kondenzátoru se teplo uvolňuje do topného systému domu, zatímco chladivo se vrací do kapalné formy – je připraveno stát se opět plynem a shromažďovat novou tepelnou energii. 

Kde bere tepelné čerpadlo energii

Zjednodušeně řečeno se vzduch, který se nachází všude kolem nás, využívá pomocí tepelného čerpadla na topnou energii, kterou v podobě teplého vzduchu využíváme zejména v domě. Dokáže přeměnit venkovní vzduch na teplo i v případě, že jsou venku teploty pod bodem mrazu (některé dokážou fungovat až do -20 stupňů Celsia). Tepelné čerpadlo vzduch/voda patří mezi nejoblíbenější, protože mají dostatečný výkon, adekvátní cenu a také nezabírají mnoho prostoru na zahradě nebo pozemku. Jsou vhodné také v případě, že si nemůžete dovolit na pozemku vrtat hlubinný vrt nebo instalovat zemní kolektory. Tepelné čerpadlo typu vzduch/voda k provozu potřebuje elektrickou energii. Její fungování bych přirovnal také ke klimatizaci.

Ekologie

Tepelné čerpadlo typu vzduch/voda je šetrné a ekologické, ke svému provozu potřebuje pouze elektrickou energii. Nejedná se o jediný ekologický způsob, ale rozhodně je mohu zařadit mezi ty nejlepší. Jestliže máte zájem o ekologické vytápění domu, pak s největší pravděpodobností nenajdete lepší způsob. K tepelnému čerpadlu se doporučuje pořídit si ještě jeden způsob vytápění – může se jednat například o krb. Cena tepelného čerpadla se orientačně pohybuje od 120 000 Kč do 250 000 Kč.

Státní dotace na tepelné čerpadlo vzduch/voda

Nová zelená úsporám

Pokud máte zájem o tepelné čerpadlo typu vzduch/voda, ale přijde vám příliš nákladné, tak můžete ušetřit i díky státním dotacím. Na tepelné čerpadlo určené k vytápění můžete v rámci programu Nová zelená úsporám získat dotaci až do výše 80 000 Kč, na tepelné čerpadlo s ohřevem vody je to až 100 000 Kč. 

Kotlíková dotace

Pokud spadáte do nízkopříjmové domácnosti – buď máte nízký příjem a nebo v domě žijí pouze důchodci, pak si můžete zažádat o Kotlíkovou dotaci. Její podmínky pro rok 2023 jsou teprve připravovány. V roce 2022 bylo možné dostat dotaci až 130 000 Kč.

Často kladené dotazy

❓Mám nechat tepelné čerpadlo vzduch-voda stále zapnuté?

Tepelná čerpadla jsou sice nejefektivnějším způsobem využití elektřiny k vytápění vašeho domu v chladnějších měsících, ale nechat je běžet ve dne v noci není ekonomicky efektivní. Tepelné čerpadlo vypnout pouze v případě, když ho nepotřebujete.

❓Jak dlouho vydrží tepelné čerpadlo vzduch-voda?

Tepelná čerpadla vzduch-voda mají dlouhou životnost a při správné údržbě mohou být v provozu až 20 let. Navíc většina tepelných čerpadel vzduch-voda má až desetiletou záruku.

❓Kde je nejlepší umístit tepelné čerpadlo vzduch-voda?

Téměř ve všech případech se doporučuje umístit jednotku na podlahu bezprostředně před vaším domem nebo pozemkem. 

Užitečné odkazy:

Princip tepelného čerpadla – remko.cz

Ekologie tepelných čerpadel typu vzduch/voda – nazeleno.cz

Dotace na tepelná čerpadla – cez.cz

Jednoduché tipy pro umístění tepelného čerpadla vzduch/voda [ENG] – heatdifferent.co.uk

Obecné informace o tepelných čerpadlech vzduch/voda [ENG] – greenmatch.co.uk

Autor článku:

Zajímá vás něco o webu a jak tvoříme obsah? 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejlepší fotovoltaika
a tepelná čerpadla

1. místo

Skvělé recenze

2. místo

Komplexní řešení

3. místo

Oblíbená volba

Obsah článku

Kam dál?