Search
Close this search box.

Nejlevnější tepelná čerpadla v roce 2024 – levná, ale kvalitní!

Shrnutí: Najít nejlevnější čerpadla není tak snadné, jak by se mohlo zdát. Nízká pořizovací cena totiž souvisí s horší kvalitou a menším výkonem čerpadla, což se vám ve finále spíše prodraží. V tomto článku jsem se tedy pokusila najít ta nejlevnější čerpadla s důrazem na poměr ceny a kvality. Ráda bych, kdybyste si z článku odnesli nejen tipy na konkrétní produkty, ale i lepší pochopení celé problematiky finanční návratnosti. 

 • Když bych měla dát přednost poměru kvality a ceny a pořád se držet v rozumných financích, pak bych doporučila velmi oblíbený Viessmann Vitocal 200-S.
 • Pokud jdete opravdu po ceně, zkuste se podívat na LG Therma V Monoblok. Vyjde vás do 150 000 Kč a ještě na něj můžete čerpat dotace. 
 • Za zvážení ale stojí i model, který na první pohled vychází dráž, přesto však hodně ušetří díky vysokému výkonu a je tak velmi zajímavý z hlediska finanční návratnosti – Alpha Innotec Alira LWD
 • A jestli je cena opravdu tím nejdůležitějším parametrem a od čerpadla nepotřebujete výkon, který by vytopil celý dům, tak se podívejte na IVT AERO, které funguje na bázi technologie vzduch-vzduch. 

Instalaci doporučuji provést s Acetex na základě našeho testu firem.

Každé tepelné čerpadlo lze vnímat ze dvou úhlů pohledu. Zaprvé jako zdroj energie a zadruhé jako investici. V případě prvním vás nebude zajímat nic než pořizovací cena. V tom druhém případě už ale musíte mnohem víc myslet na budoucnost a na to, kolik peněz čerpadlo ušetří svým provozem.

1. místo

Viessmann Vitocal 200-S

Rozumná cena a přitom pořád dobrá kvalita.

Cena: cca 170 000 Kč

2. místo

LG Therma V Monoblok

Dobrá cena a ideální varianta pro ty, kdo chtějí monoblok.

Cena: cca 110 000 Kč

3. místo

Alpha Innotec Alira LWD

Rozumná cena, dobrý výkon a tichý chod.

Cena: cca 185 000 Kč

4. místo

IVT
AERO

Levné čerpadlo vzduch/vzduch.

Cena: cca 70 000 Kč

Při výběru levných tepelných čerpadel jsem se proto snažila pojmout téma komplexněji a nejít slepě jen za nejnižší cenovkou – často byste na tom mohli ve finále spíše tratit.

Dále jsem vybírala hlavně z kategorie čerpadel vzduch-voda, která jsou pro běžnou spotřebu domácnosti nejoptimálnější. Čerpadla vzduch-vzduch jsou ještě mnohem levnější, nejsou ale plnohodnotným zdrojem tepla, jde spíš o dobrý doplněk k hlavnímu topení. 

Přináším můj výběr levných tepelných čerpadel, se kterými se však nespálíte.

 1. Viessmann Vitocal 200-S
 2. LG Therma V Monoblok
 3. Alpha Innotec Alira LWD
 4. IVT AERO
 5. Tenaur
 6. Viessmann Vitocal 100-S

1. Viessmann Vitocal 200-S recenze

Rozumná cena a přitom pořád dobrá kvalita.

 • Spolehlivost.
 • Velmi tichý chod.
 • Možnost získání záruky až 10 let.
 • Splňuje požadavky na státní dotační programy.
 • Lze ovládat přes internet. 
 • Umožňuje i chlazení.
 • Obecně vzato je to levné čerpadlo, v tomto seznamu však patří k nákladnějším.

Kdy zvažovat Viessmann Vitocal 200-S?

V této recenzi zmiňuji hned dva produkty Viessmann Vitocal. Model 200-S zvolte ve chvíli, kdy potřebujete najít kompromis mezi cenou a kvalitou. Jedná se o velmi oblíbené, výkonné čerpadlo, které má dokonce i poměrně tichý chod. Je to čerpadlo, které vnímám jako zlatou střední cestu pro všechny situace a domácnosti.

Kde tento model koupíte?

Nejsnazší bude kontaktovat dodavatele Acetex, tato firma vám zařídí i montáž a právě toto čerpadlo je mezi jejich produkty jedno z nejoblíbenějších. Dále se na nabídku dodavatelů můžete podívat například zde.

Proč jsem vybrala Viessmann Vitocal 200-S?

Viessmann Vitocal 200-S bych s klidným srdcem doporučila do většiny domácností, které nemají žádné specifické a náročné požadavky. Je to čerpadlo z kvalitních materiálů, s vkusným designem a dostatečně vysokým výkonem a topným faktorem pro vytopení celé domácnosti. Tento článek se zabývá levnými čerpadly, žádné tedy nebude úplně top na trhu výkonem, Viessmann Vitocal 200-S ale rozhodně za konkurencí nezaostává.

K techničtějším parametrům – jedná se o splitové tepelné čerpadlo s výkonem od 4 až do 12 kW, s tichým provozem, díky kterému se čerpadlo hodí i k řadovým domům nebo na sídliště. Maximální výstupní teplota je až 55°C při venkovní teplotě -15 °C. Zařízení se dá ovládat přes internet, s reverzibilním provedením můžete čerpadlo v létě využívat také na chlazení.

Uživatelské recenze Viessmann Vitocal 200-S

Díky tomu, že toto čerpadlo bývá opravdu častou volbou zákazníku, tak na něj najdete dostatečné množství recenzí. Já hledala například na Facebooku, v odborných článcích i v diskuzích. Tato diskuze se například zabývá otázkou hlučnosti čerpadla. Ráda se pak dívám na stránky Refsite, kde najdete zkušenosti jak s čerpadlem, tak i s firmou jako takovou. Na jednom z diskuzních portálů si pak můžete pročíst recenze o výkonnosti čerpadla. Pro shrnutí, čerpadlo je chváleno za svou spolehlivost, dostatečně velký výkon i v nízkých teplotách, tichý chod. Stejně tak firma dobře komunikuje.

Další parametry

Odkaz na produktViessmann Vitocal 200-S
Rozsah kW4 až 12 kW (vzduch 7 °C/voda 35 °C)
InvertorAno
Monoblok/SplitSplit
CenaKolem 170 000 Kč

2. LG Therma V Monoblok recenze

Dobrá cena a ideální varianta pro ty, kdo chtějí monoblok.

 • Poměr cena výkon.
 • Záruka až 7 let na celou jednotku.
 • Monoblok i split řešení
 • Trochu hlučnější.
 • Dle recenzí občas horší výkon při názkých teplotách

Kdy zvažovat LG Therma V Monoblok?

LG Therma V Monoblok, jak už název napovídá, bude zajímavé čerpadlo hlavně pro ty, kdo hledají monoblokové řešení – tedy jednu jednotku. Toto čerpadlo má velký rozptyl co se výkonu týče, můžete volit hodně skromnou variantu, nebo mít i vyšší nároky a dostát jim za rozumnou cenu.

Kde tento model koupíte?

Jedná se o hodně oblíbené řešení, takže dodavatelských firem naleznete hodně. Já bych doporučila určitě kontaktovat firmu Woltair. Případně se podívejte přímo na stránky LG.

Proč jsem vybrala LG Therma V Monoblok?

LG Therma V Monoblok je hodně oblíbená varianta a já v tomto článku chtěla mít čerpadlo, které nebude příliš drahé a přitom zvládne uspokojit i ty z vás, kdo hledáte vysoký výkon. Rozsah výkonu totiž výrobce uvádí od 5,5 do 16 kW a v takovém rozptylu už si vybere opravdu každý.

Teplota výstupní vody dosahuje až 57°C, jde o monoblok, takže venkovní jednotka je napojená přímo na topný systém. V nabídce LG ale najdete i variantu split. Design neurazí nenadchne, ale to samozřejmě není u čerpadla priorita.

Uživatelské recenze LG Therma V Monoblok

Na tomto čerpadle si zákazníci nejvíce pochvalují poměr ceny a výkonu, 7letou záruku na celou jednotku a možnost řízení více topných okruhů. Naopak občas se objevily stížnosti na horší chod v nízkých teplotách (souvisí i s tím, že jde o monoblok) a trochu vyšší hluk. Podrobnější zkušenosti si můžete prozkoumat sami třeba na stránkách Zboží.cz nebo v diskuzích a recenzích.

Další parametry

Odkaz na produktLG Therma V Monoblok
Rozsah kW5,5 až 16 kW
InvertorSpíše ne
Monoblok/SplitMonoblok
CenaKolem 110 000 Kč

3. Alpha Innotec Alira LWD recenze

Rozumná cena, dobrý výkon a tichý chod.

 • Bezkonkurečnní výhřevnost.
 • Tichý chod.
 • Vhodný i do starých domů s radiátory.
 • Odolný a přitom kompaktní design. 
 • Trochu vyšší pořizovací cena

Kdy zvažovat Alpha Innotec Alira LWD?

Alpha Innotec Alira LWD pořád dává cenově smysl, hlavně v poměru s výkonem, náklady vám tedy vyjde velmi dobře hlavně i při provozu a právě proto patří k jedněm z nejoblíbenějších tepelných čerpadel. Toto čerpadlo proto zvažte, pokud sice chcete šetřit na pořizovacích nákladech, ale přitom stojíte o kvalitu.

Kde tento model koupíte?

Můžete se spojit přímo s firmou Alpha Innotec, nebo bych doporučila kontaktovat Woltair – tento model je u nich jedním z nejoblíbenějších.

Proč jsem vybrala Alpha Innotec Alira LWD?

Alpha Innotec Alira LWD je doporučováno z mnoha důvodů a německý důraz na kvalitu je na tomto čerpadle zkrátka vidět. Je to dobré čerpadlo i do starších domů – výstupní teplota dosahuje až 70°C! Navíc ho mohu doporučit i k řadovým domům, má hodně tichý chod. Ano, oproti dalším čerpadlům v tomto článku malinko dražší, ale má nízké provozní náklady, takže může být dost pravděpodobně nakonec nejvýhodnější, zkrátka poměr cena/výkon mě přesvědčil, abych toto čerpadlo zmínila.

Oceňuji pevnou a stabilní konstrukci, možnou funkci vyhřívání vody i chlazení a bezkonkurenční výhřevnost.

Uživatelské recenze Alpha Innotec Alira LWD

Když jsem hledala recenze, čerpala jsem hlavně ze stránky Refsite. Alpha-InnoTec si zde drží velmi pozitivní hodnocení, všech 5 hvězdiček z 5. Recenzenti opakují tytéž výhody – tichý chod, kvalitní materiály, profesionální služby dodavatele včetně servisu.

Další parametry

Odkaz na produktAlpha Innotec Alira LWD
Rozsah kW5 až 9 kW
InvertorOn/Off systém
Monoblok/SplitSplit
CenaKolem 185 000 Kč

4. IVT AERO recenze

Levné čerpadlo vzduch/vzduch.

 • Nízká cena.
 • Zároveň umí chladit.
 • Čistí vzduch.
 • Snadná instalace.
 • Neslouží jako plnohodnotný zdroj vytápění, spíše jako doplněk k hlavnímu zdroji tepla. 

Kdy zvažovat IVT AERO?

Toto čerpadlo funguje na principu vzduch/vzduch, do domu tedy nepřivádí zahřátou vodu, ale v podstatě je to taková klimatizace. Z toho důvodu je opravdu levné, nevyhřeje však plnohodnotně celou nemovitosti.

Kde tento model koupíte?

Tepelné čerpadlo lze poptat přímo u firmy IVT.

Proč jsem vybrala IVT AERO?

Tepelná čerpadla vzduch-vzduch jsou ze všech variant nejlevnější, a tak samozřejmě dává smysl alespoň jedno takové uvést. IVT je celkově velmi spolehlivá a solidní firma a model IVT AERO mi přišel jako ideální “reprezentant” této kategorie. Je však potřeba chápat ho jako doplněk ke klasickému topení, ne jako plnohodnotnou náhradu, kterou zvládají čerpadla vzduch/voda.

IVT AERO nejen chladí a topí, má také integrované čističe vzduchu s ionizátorem, které vzduch zároveň čistí. IVT AERO je zároveň zajímavým řešením pro temperování chat a chalup.

Uživatelské recenze IVT AERO

Čerpadlo IVT AERO je dopodrobna probráno například v tomto článku.  Při hledání konkrétních zkušeností mě pak zaujalo například i toto video. Výhody a nevýhody tohoto čerpadla jsou poměrně jasné – cenově je bezkonkurenční. Nelze od něj však očekávat tak výkonné vytápění celého domu.

Další parametry

Odkaz na produktIVT AERO
Rozsah kW0,9 až 8,5 kW
Monoblok/SplitSplit
CenaKolem 70 000 Kč

5. Tenaur recenze

Tepelné čerpadlo přímo v nabídce ČEZu.

 • Známý a spolehlivý dodavatel.
 • Kalkulace zdarma, transparentní nabídka na webu.
 • Výhodnější distribuční sazba. 
 • Výkonnější varianty jsou výrazně dražší. 
 • Dle recenzí horší komunikace. 

Kdy zvažovat Tenaur?

Tenaur je poskytovatelem realizace tepelných čerpadel i fotovoltaických elektráren a spadá pod skupinu ČEZ. Právě jejím zákazníkům, kteří od ní tak jako tak odebírají energie, bych doporučila se na tato čerpadla alespoň podívat.

Kde tento model koupíte?

Kontaktuje přímo ČEZ – více informací najdete na jejich webových stránkách. 

Proč jsem vybrala Tenaur?

Být zákazníkem ČEZ není podmínkou pro to, abyste vybrali jejich čerpadlo, přišlo mi to však jako velmi zajímavá varianta primárně pro ty, kdo už u firmy jsou. Pokud vám jde hlavně o peníze, pak má tato volba ještě druhou výhodu – po pořízení tepelného čerpadla můžete získat výhodnější distribuční sazbu.

Líbí se mi, že na webu můžete najít alespoň přibližnou kalkulaci se vším všudy, díky které alespoň zhruba odhadnete, na kolik vás instalace vyjde. ČEZ má řešení pro domy s tepelnou ztrátou od 4 do 14 kW – tepelné čerpadlo má výkon od 7,5 do 11,2 kW. Pokud očekáváte maximální komfort a výkon, tak se instalace samozřejmě prodraží, nejlevnější varianta ale vychází na cca 170 000 Kč (po dotaci).

Uživatelské recenze Tenaur

V rámci uživatelských recenzí je dobré hledat zkušenosti s firmou ČEZ i s firmou Tenaur, která dělá montáž. Toto rozdělení je důvod k občasným komunikačním šumům, ne vždy jsou s komunikací recenzenti spokojeni. Na druhou stranu opakovaně vychvalují samotné řemeslníky a montážní dělníky. Podrobné zkušenosti doporučuji projít zde nebo zde.

Další parametry

Odkaz na produktTenaur (ČEZ) čerpadla
Rozsah kW7,5 až 11,2 kW
Invertornedostupná informace
Monoblok/SplitSplit
CenaKolem 170 000 Kč

6. Viessmann Vitocal 100-S recenze

Ještě o něco levnější varianta než 200-S, pro méně náročné zákazníky.

 • Spolehlivý výkon.
 • Skvělá cena.
 • Možnost reverzního provedení.
 • Rozšířená záruka.
 • Slabší výkon
 • Hlučnější

Kdy zvažovat Viessmann Vitocal 100-S?

Viesmann Vitocal 100-S je levnější a o něco méně kvalitní varianta výše zmíněného modelu 200-S. Chtěla jsem zde uvést obě varianty, abyste mohli sami zvážit, zda opravdu bude hrát prim výkon nebo cena. 100-S je hlučnější a výkonem slabší, určitě ale na oplátku patří k těm nejlevnějším a přitom zůstává spolehlivé.

Kde tento model koupíte?

Doporučuji kontaktovat například firmu AcetexWoltair, Reacon nebo rovnou navštívit přímo stránky Viessmann. V nabídce má toto čerpadlo také spolehlivá firma Energysol.

Proč jsem vybrala Viessmann Vitocal 100-S?

Je to zkrátka spolehlivé čerpadlo za velmi nízkou cenu. Při správném výběru přitom funguje úplně plnohodnotně, výkon má od 4 do 15,7 kW, nabízí flexibilní instalaci venkovní jednotky, s reverzním provedením můžete vytápět i chladit v letních měsících. Vše se dá ovládat přes internet a firma Viessmann na produkt nabízí rozšířenou 5 letou záruku.

Celá konstrukce je kompaktní a přitom odolná, je to vhodná varianta pro bivalentní provoz.

Uživatelské recenze Viessmann Vitocal 100-S

Co mě finálně přesvědčilo o kvalitě tohoto modelu, to je tato podrobná zkušenost jednoho ze zákazníků, který provoz čerpadla popisuje podrobně a zpětně hodnotí jeho výkon.

Další parametry

Odkaz na produktViessmann Vitocal 100-S
Rozsah kW4 až 16 kW
InvertorAno
Monoblok/SplitSplit
CenaKolem 110 000 Kč

Jak je to s cenou čerpadel a finanční návratností? 

Ceny čerpadel mohou být poměrně netransparentní a pohybovat se od 25 tisíc až po 500 tisíc. Vedle toho musíte počítat s cenou instalace, kterou vám dodavatelská firma sdělí vždy individuálně, dle náročnosti konkrétní zakázky. 

Pro člověka neznalého podrobností by tedy mohlo být velmi lákavé volit čerpadlo primárně podle ceny. Do hry však vstupuje mnohem více faktoru a rádoby výhodné tepelné čerpadlo vás nakonec může vyjít dráž během provozu. Co tedy vzít v potaz, než vyberete produkt jen podle ceny?

Cena je kvalita. A u tepelných čerpadel to platí dvojnásob. Ano, najdou se občas i výjimky, ale čerpadlo z kvalitních a odolných materiálů, tichým provozem a dostatečným výkonem pro vyhřátí celé vaší nemovitosti zkrátka musí být smysluplně drahé. 

Finanční návratnost během provozu čerpadla. Hlavní motivací pro pořízení čerpadla by měla být hlavně úspora nákladů v dlouhodobém horizontu. Levnější čerpadla mívají zpravidla nižší výkon a tudíž je jejich finanční návratnost mnohem pomalejší, naopak drahé čerpadlo vám bude v průběhu let šetřit mnohem více. 

Pokud bychom si tedy měli tuto problematiku shrnout, jaká jsou pro a proti? 

Výhody levného čerpadla: 

 • Nižší pořizovací náklady.
 • Nejlevnější čerpadla jsou na bázi vzduch-vzduch, ta jsou jednodušší na instalaci.

Výhody dražšího čerpadla:

 • Nižší provozní náklady.
 • Kvalitnější produkt, který bude nejspíše méně poruchový.
 • Dostatečný výkon pro plnohodnotné vytápění.
 • Lepší dodatečné služby (garance, hlučnost, ovládání,…)

Pokud vás tato problematika zajímá podrobněji, doporučuji podívat se na praktickou ukázku s výpočtem v tomto článku. 

Dotace na tepelná čerpadla

S pořizovací cenou tepelného čerpadla vám mohou pomoci také dotace v rámci programu Nová zelená úsporám. Většina solidních dodavatelů tepelných čerpadel vám s veškerou byrokracií pomůže a zařídí ji za vás. Případně vše můžete vyřídit sami přímo na webových stránkách. Pro tepelné čerpadlo můžete získat dotaci 80 až 100 000 Kč, a to i pokud máte novostavbu. 

Na portálu Nová zelená úsporám se dozvíte všechny potřebné informace o tom, kdo má na dotaci nárok, jaké dokumenty budete potřebovat a nakonec i odkaz, skrze který můžete žádost odeslat.

Opravdu ale doporučuji usnadnit si všechny starosti a tuto agendu nechat na firmě, která vám bude tepelné čerpadlo dodávat a instalovat. 

Video

 

Užitečné odkazy 

Autor článku:

Zajímá vás něco o webu a jak tvoříme obsah? 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kam dál?