Search
Close this search box.

Proč (ne)použít akumulační nádobu k tepelnému čerpadlu?

Shrnutí: Při instalaci tepelného čerpadla se nabízí otázka, jestli k němu použít akumulační nádobu nebo ne. To, jestli bude vhodné pro vás, je zcela individuální. V tomto článku popíšu, proč (ne)použít akumulační nádobu k tepelnému čerpadlu, abyste se mohli rozhodnout.

 • Akumulační nádoba se používá pro ohřev vody, 
 • Akumulační nádoba pomůže tepelnému čerpadlu pracovat účinněji a navíc se sníží náklady na energie
 • Tepelné čerpadlo se bez akumulační nádoby obejde, ale je to vhodný doplněk, který vám ušetří čas i peníze.

Akumulační nádoba k tepelnému čerpadlo

Akumulační nádoba má užitečnou funkci, díky které může zlepšit celkovou účinnost tepelného čerpadla. Jedná se skutečně o nádobu různého objemu, která má za úkol udržovat teplou vodu, kterou pak v případě potřeby nemusí tepelné čerpadlo znovu ohřívat. To ušetří tepelnému čerpadlu spoustu práce, takže se sníží náklady na energie. Díky akumulační nádobě může ale tepelné čerpadlo také odmrazovat, což je jeho důležitá vlastnost, která se pochopitelně hodí v zimních měsících. Obecně lze akumulační nádobu k tepelnému čerpadlu doporučit, protože její výhody zcela převažují nad možnými nevýhodami. 

V zásobníku tepelného čerpadla se sice uchovává ohřátá voda pro případ potřeby teplé vody, ale obsahuje také elektrické ponorné ohřívače, které podle potřeby pomáhají doplnit teplotu vody na optimální teplotu, například když je v domě větší počet osob a poptávka po teplé vodě je vyšší. Nemusíte tak zdlouhavě čekat, než vám tepelné čerpadlo vodu ohřeje, ale budete ji mít k dispozici okamžitě.

Výhody akumulační nádoby:

Akumulační nádoba má spoustu výhod, které se vám mohou hodit. Proč tedy použít akumulační nádobu k tepelnému čerpadlu?

 • Zvýšení životnosti čerpadla: Díky akumulační nádobě nebude muset být tepelné čerpadlo neustále v provozu, což se projeví na zlepšení účinnosti vytápění a také na zvýšení životnosti čerpadla.
 • Úspora energie: Akumulační nádoba umožňuje tepelnému čerpadlu pracovat mnohem efektivněji, a to zejména díky tomu, že se spustí až tehdy, když je to nutné.
 • V zimě stačí nižší výkon: Tepelné čerpadlo funguje v zimě na maximální výkon, což se odráží také na jeho spotřebě. Díky akumulační nádobě nebude čerpadlo muset pracovat na plný výkon.
 • Flexibilita: V případě, že je potřeba více tepla (např. ráno při sprchování), akumulační nádoba může rychle poskytnout teplou vodu bez nutnosti čekat, až tepelné čerpadlo ohřeje vodu.

Nevýhody akumulační nádoby:

 • Vyšší počáteční náklady: Pokud se rozhodnete pro tepelné čerpadlo s akumulační nádobou, podepíše se to na počáteční investici, kterou budete muset zaplatit.
 • Potřebujete dostatek prostoru: Akumulační nádoby mohou zabírat dost místa, takže je potřeba s tím počítat a vědět, kam zhruba je umístíte.
 • Údržba: U akumulačních nádob je nutné občas provést údržbu a vyčistit je.
 • Omezená životnost: Akumulační nádoby nemají ani zdaleka takovou životnost jako tepelná čerpadla, takže počítejte s tím, že ji budete muset za pár let vyměnit.

Typy akumulačních nádob na vodu

Akumulační nádoba s modulem čerstvé vody: Energie se přenáší prostřednictvím výměníku tepla, ohřívá se pitná voda

Akumulační nádoba jako kombinovaný kotel: Obsahuje zásobníky pro pitnou a topnou vodu zvlášť.

Často kladené dotazy

❓Je potřeba mít akumulační nádobu pro můj systém tepelného čerpadla?

Ne, není nutné mít akumulační nádobu, některé tepelné čerpadla mohou pohodlně fungovat bez ní, stále však platí to, že může zvýšit účinnost a životnost tepelného čerpadla a také zajistit stabilní dodávku tepla.

❓Jak často je potřeba údržba akumulační nádoby?

Akumulační nádoby nevyžadují častou údržbu, je ale vhodné je pravidelně kontrolovat a čistit podle doporučení výrobce.

❓Kolik stojí akumulační nádoba k tepelnému čerpadlu?

Cena se může podle výrobce lišit, ale v průměru za akumulační nádobu zaplatíte asi 15 000 Kč.

Užitečné odkazy:

Autor článku:

Zajímá vás něco o webu a jak tvoříme obsah? 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejlepší fotovoltaika
a tepelná čerpadla

1. místo

Skvělé recenze

2. místo

Komplexní řešení

3. místo

Oblíbená volba

Obsah článku

Kam dál?