Search
Close this search box.

Tepelné čerpadlo na chatu: Jaké je nejlepší?

Shrnutí: Tepelné čerpadlo může na vaši chatu přinést úplně novou úroveň komfortu. Díky čerpadlu můžete chatu temperovat, můžete si ji vyhřát ještě před příjezdem, můžete tak minimalizovat problémy s vlhkostí a plísněmi a zbavíte se starostí s kamny a krby, což je varianta sice romantická, ale v některých případech nepraktická, jelikož musíte na vyhřátí čekat poměrně dlouho. Tepelné čerpadlo vám dodá zdroj tepla ihned. Úskalím je samozřejmě zdroj elektřiny, kterou čerpadlo potřebuje a některé chaty nemají, ale i to se dá vyřešit. Jak, to se dozvíte v článku – spolu s dalšími tipy, jak topit na chatě čerpadlem, jak vybrat to pravé a konkrétní doporučení na top produkty. 

 • Pokud jste na chatě opravdu hodně často, nebo ji třeba nabízíte k pronájmu a je tak obývaná celoročně, vyplatí se pořídit čerpadlo vzduch-voda Viessmann Vitocal 200-S. V nabídce u dodavatele Acetex, který vás provede vším od nabídky až po instalaci a servis. 
 • Daikin najdete třeba u dodavatele Woltair. Konkrétně na chatu může být skvělé čerpadlo Emura (vzduch-vzduch). Ideální pro ty, kdo mají rádi moderní design. 
 • Samsung EHS HT Mono QUIET najdete v nabídce Woltair a bude dobrou volbou v rámci čerpadel vzduch-voda. Jeho velkou výhodou je důraz na tichý chod. 
 • Výkonné čerpadlo vzduch-vzduch, které bude topit, chladit i zlepšovat kvalitu vzduchu – to je IVT Aero

1. místo

Viessmann Vitocal 200-S

Dobrý poměr kvality a ceny, ideální varianta pro často obývanou chatu.

2. místo

Daikin
Emura

Varianta vzduch/vzduch s důrazem na moderní design.

3. místo

Samsung EHS Mono HT QUIET

Vysoký výkon dostatečný i pro staré radiátory a s důrazem na tichý chod.

4. místo

IVT
Aero

Vysoký výkon. TČ vzduch/vzduch s ionizátorem pro čistý vzduch.

Při výběru tepelného čerpadla na chatu jsem hledala spíše menší, levnější modely, klidně i ve variantě vzduch-vzduch, případně vzduch-voda, protože chatu většinou nebudete obývat nonstop, spíše jezdit na víkendy, na dovolenou,… A proto není potřeba tak výkonné čerpadlo jako pro klasický rodinný dům. Mezi těmito modely jsem pak vybírala dle recenzí zákazníků, dle poměru kvality a ceny, dle hlučnosti a dalších parametrů jako topný faktor, chladivo a podobně. Pro lepší rozhodování najdete pod recenzemi několik tipů, jak se ve výběru vyznat a na co si dát při koupi čerpadla pozor.

Vybrala jsem podle mého průzkumu tato nejlepší čerpadla na chatu:

 1. Viessmann Vitocal 200-S
 2. Daikin Emura
 3. Samsung EHS Mono HT QUIET
 4. IVT Aero
 5. Viessmann Vitoclima 300-S
 6. Sinclair S-therm Yukon

1. Viessmann Vitocal 200-S recenze

Dobrý poměr kvality a ceny, ideální varianta pro často obývanou chatu.

 • Velmi tichý chod.
 • Možnost získání záruky až 10 let.
 • Hodí se na celoročně obývané chaty s možností zapojení na teplovodní topení
 • Lze ovládat přes internet. 
 • Umožňuje i chlazení.
 • Nehodí se na malé víkendové chatky, tam je lepší technologie vzduch-vzduch. 
 • Oproti vzduch-vzduch variantám bude dražší. 
 • Potřebuje napojení na teplovodní topení.

Kdy zvažovat Viessmann Vitocal 200-S?

V této recenzi zmiňuji hned dva modely značky Viessmann. Tuhle variantu bych doporučila v případě, že máte chatu, kterou buď obýváte velmi často, nebo ji třeba celoročně pronajímáte – jedná se totiž o čerpadlo vzduch-voda, které je výkonnější a aby se vám investice do něj vyplatila, bude smysluplnější v místě, kde bude využíváno často.

Kde tento model koupíte?

Kontaktovat můžete například firmu Acetex, která má velmi dobré zákaznické recenze.

Proč jsem vybrala Viessmann Vitocal 200-S?

Toto tepelné čerpadlo je podle mě skvěle vyvážené co do poměru cena/výkon. Je to značka snadno dostupná, se servisem tedy není problém. A technické parametry tohoto zařízení? Jedná se o splitové tepelné čerpadlo s výkonem od 4 do 12 kW, které se vyznačuje tichým provozem, což v chatové oblasti a v době, kdy chcete relaxovat na zahradě jistě oceníte. Při venkovní teplotě -15 °C dosahuje maximální výstupní teploty až 55°C. Toto čerpadlo je možné ovládat přes internet a díky reverzibilnímu provedení lze v létě využívat i na chlazení.

Uživatelské recenze Viessmann Vitocal 200-S

Toto čerpadlo je oblíbenou volbou zákazníků, což se odráží v hojném množství recenzí. Osobně jsem prozkoumala různé zdroje, včetně Facebooku, odborných článků a diskuzí. Jedna z nich se zaměřuje na úroveň hlučnosti čerpadla. Doporučuji také stránky Refsite, kde se sdílí zkušenosti s čerpadlem i s dodavatelskou firmou. Na jednom z diskuzních portálů jsem narazila na recenze týkající se výkonnosti tohoto čerpadla. Celkově lze říci, že čerpadlo je vysoce hodnoceno díky své spolehlivosti, dostatečnému výkonu i při nízkých teplotách a tichému chodu. Firma také získala uznání za kvalitní komunikaci s zákazníky.

Další parametry

Rozsah kW4 až 12 kW (vzduch 7 °C/voda 35 °C)
InvertorAno
Monoblok/SplitSplit
Typ čerpadlaVzduch/voda

2. Daikin Emura recenze

Varianta vzduch/vzduch s důrazem na moderní design.

 • Varianta vzduch/vzduch se bude hodit i do malých chat.
 • Multisplitové řešení pro členitější prostory.
 • Chlazení, topení, temperace i čištění vzduchu. 
 • Ovládání přes aplikaci.
 • Mezi čerpadly vzduch/vzduch vyšší cena.

Kdy zvažovat Daikin Emura?

Daikin Emura je čerpadlo od kvalitní značky, které se hodí do menších chat, chat bez teplovodního vytápění, chat obývaných jen nárazově, víkendově. Je to v podstatě obrácená klimatizace, tedy varianta vzduch/vzduch. Konkrétně tento model pak vyvstává nad konkurencí svým designem.

Kde tento model koupíte?

Daikin nabízí například firma Woltair, která vám s celou realizací poradí a následně čerpadlo dodá i zaručí případný servis.

Proč jsem vybrala Daikin Emura?

Toto vzduchové čerpadlo mě oslovilo, protože není pouze topným zařízením; může také chladit, temperovat a čistit vzduch, což jako majitelé chaty jistě oceníte. Může pomoci i s plísněmi nebo vlhkostí. Můj výběr byl dále motivován také promyšleným designem a moderním vzhledem, čerpadlo je k dispozici dokonce ve třech různých barvách. Z hlediska praktičnosti, Daikin pracuje velmi tichým způsobem, umožňuje dálkové ovládání a je ovladatelný i prostřednictvím aplikace. Je možné ho integrovat multisplitově a inteligentně reguluje proudění vzduchu v místnosti podle pohybů osob. Je však důležité vzít v úvahu, že Daikin patří mezi značky ve vyšší cenové kategorii.

Uživatelské recenze Daikin Emura

Na Daikin Emura je recenzí trochu méně, doporučuji však například tento článek nebo Refsite s recenzemi na celou firmu jako takovou. Jako hlavní vyzdvihované body tu recenzenti zmiňují chytré ovládání, tichý chod a již zmíněný design.

Další parametry

Rozsah kW1,3 – 6,5 kW
InvertorAno
Monoblok/SplitMultisplitové řešení
Typ čerpadlaVzduch/vzduch

3. Samsung EHS Mono HT QUIET recenze

Vysoký výkon dostatečný i pro staré radiátory a tichý chod.

 • Tichý chod.
 • Vysoký výkon vhodný i do starších domů s radiátory.
 • Povedený design. 
 • Funguje i v nízkých teplotách. 
 • Hodí se do velkých chat obývaných celoročně.
 • Kratší doba záruky.
 • Méně se hodí do drobných víkendových chat.
 • Potřebuje napojit na teplovodní topení.

Kdy zvažovat Samsung EHS Mono HT QUIET?

Chata může vypadat různě – pro někoho jde o malý dřevěný domeček, někdo má spíše pořádnou chalupu. V tom druhém případě zvažte Samsung EHS Mono HT Quiet, které disponuje vysokým výkonem a je ideální i pro staré typy radiátorů.

Kde tento model koupíte?

Doporučila bych vám kontaktovat přímo firmu Woltair, která tento model má v nabídce.

Proč jsem vybrala Samsung EHS Mono HT QUIET?

Toto čerpadlo nabízí vysoký výkon a ohřátí topné vody až na 70 stupňů Celsia, v tomto plném výkonu dokáže vytápět až do venkovní teploty -25 stupňů Celsia. Takhle vysoká účinnost mi proto přišla ideální do domů, kde jste celoročně, k chatám ve vysokých nadmořských výškách. Svým designem čerpadlo neruší a snadno zapadne aniž by vyloženě kazilo estetiku. To samé platí o tom, že vás nebude rušit hlukem.

Uživatelské recenze Samsung EHS Mono HT QUIET

O tomto čerpadle se vedou intenzivní diskuze zejména v zahraničí. Prozkoumala jsem recenze z různých zemí a zjistila, že uživatelé nejvíce oceňují jeho kompaktní design, vysoký výkon i při nízkých teplotách a samozřejmě opakovaně zdůrazňovaný tichý provoz. Naopak někteří recenzenti si stěžovali na omezenou dvouletou záruku (přičemž existuje možnost ji prodloužit na pět let; Woltair nabízí tříletou záruku).

Další parametry

Rozsah kW8 až 14 kW
InvertorAno
Monoblok/SplitMonoblok
Typ čerpadlaVzduch/voda

4. IVT Aero recenze

Vysoký výkon ve variantě vzduch/vzduch s ionizátorem pro čistý vzduch.

 • Vysoký výkon.
 • Vhodné do všech typů chat.
 • Zvládne topit, chladit, čistit vzduch.
 • Dle recenzí pomalejší servis.

Kdy zvažovat IVT Aero?

IVT Aero vnímám jako dobrou variantu v podstatě pro jakoukoliv chatu, a to protože spojuje variantu vzduch/vzduch vhodnou do menších objektů a přitom pořád poskytuje hodně vysoký výkon,

Kde tento model koupíte?

Nejefektivnější je kontaktování přímo firmy IVT. 

Proč jsem vybrala IVT Aero?

IVT AERO považuji za plnohodnotnou alternativu pro vytápění, a to nejen do chat. Díky svému velkému výkonu zvládá i větší prostory a dlouhodobě může výrazně šetřit náklady na energii díky své efektivitě. Tato jednotka není jen pro vytápění, ale zvládá i chlazení, a osobně oceňuji vestavěnou čističku vzduchu s ionizátorem. IVT AERO tak může být využíván jako doplněk k hlavnímu vytápění, jako samostatný zdroj pro otevřené prostory nebo pro temperování, které rekreační objekty tolik potřebují. Líbí se mi i chytré funkce tohoto zařízení, které sledují polohu osob v místnosti a přizpůsobují proudění vzduchu dle této informace. Ovládání pomocí mobilního telefonu je rovněž velmi jednoduché a příjemné.

Uživatelské recenze IVT Aero

V rámci prezentace tohoto čerpadla existuje na YouTube skvělé video. K prostudování také doporučuji tento článek. Nejrelevantnější informace o firmě jako takové jsem pak našla opět na Refsite, kde se dozvíte, že IVT jako výrobce je spolehlivá a kvalitní značka, občas jen s pomalejším servisem.

Další parametry

Rozsah kW0,9 až 8,5 kW
InvertorNenašli jsme
Monoblok/SplitSplit
Typ čerpadlaVzduch/vzduch

5. Viessmann Vitoclima 300-S recenze

Varianta vzduch/vzduch za skvělou cenu.

 • Zvládne topit, chladit, čistit vzduch i temperovat.
 • Vysoký výkon.
 • Dobrý poměr kvality a ceny.
 • Multisplitové řešení je vhodné i pro členité prostory.
 • Horší recenze na pomalý servis.

Kdy zvažovat Viessmann Vitoclima 300-S?

Viessmann potěší ty, kdo hledají dobrý poměr kvality a ceny. Výše v tomto článku jsem již recenzovala variantu vzduch/voda, tento model bych doporučila v případě, že na chatě trávíte méně času, nebo když potřebujete najít čerpadlo za nižší cenu.

Kde tento model koupíte?

Klíčové údaje najdete přímo na oficiálních stránkách Viessmann. Myslím si, že je také dobrý nápad obrátit se na Acetex, osvědčeného dodavatele, který má tuto značku čerpadel ve svém sortimentu.

Proč jsem vybrala Viessmann Vitoclima 300-S?

S topným výkonem až 8,0 kW a možností multisplitového řešení se toto tepelné čerpadlo snadno stává hlavním zdrojem pohodlí ve vaší chatě, a to za rozumné investiční náklady. Tato klimatizace nejenže dokáže účinně chladit a topit, ale také temperovat a čistit vzduch od bakterií, virů a nečistot, což je dle mého názoru častým problémem takovýchto stavení. Jako příjemný bonus je k dispozici integrovaný WiFi modul, který umožňuje ovládání přes aplikaci. Tepelné čerpadlo je vybaveno invertorem pro dosažení vyšší účinnosti a vyniká velmi nízkou hlučností, zejména v režimu sníženého výkonu, což zajišťuje klidné prostředí.

Uživatelské recenze Viessmann Vitoclima 300-S

Chybí mi trochu detailní recenze ohledně samotného produktu, ale o firmě získáte více informací zde. Má vysoké hodnocení 97 %, což naznačuje, že většina zákazníků má velmi pozitivní zkušenosti. Na Facebooku se občas objevují stížnosti ohledně servisu, což znovu potvrzuje, že kvalitní dodavatel je stejně klíčový jako samotná značka čerpadla.

Další parametry

Rozsah kW0,8 až 8 kW
InvertorAno
Monoblok/SplitMultisplit
Typ čerpadlaVzduch/vzduch

6. Sinclair S-therm Yukon recenze

Varianta velmi výhodná hlavně z hlediska poměru ceny a výkonu, typ vzduch/voda.

 • Poměr kvality a ceny.
 • V monoblok i split variantě.
 • Výroba v ČR.
 • Vhodné do chat, které jsou obývané často. 
 • Málo recenzí.
 • Nehodí se do menších chat, kam jezdíte jen občas.
 • Potřebujete napojení na teplovodní topení.

Kdy zvažovat Sinclair S-therm Yukon?

S-Therm Yukon je čerpadlo vzduch-voda, takže bych ho doporučila do chat, kde se pohybujete častěji, které jsou více využívané. Zároveň je to ale ekonomicky rozumná varianta co se pořizovacích nákladů týče.

Kde tento model koupíte?

Čerpadla této značky nabízí například Energosolar, což je spolehlivý dodavatel schopný vám poskytnout plnohodnotné poradenství i následnou realizaci.

Proč jsem vybrala Sinclair S-therm Yukon?

Sinclair má stránky, ve kterých se trochu hůře orientuje, je to však hlavně proto, že mají mnoho variant – split i prostorově úspornější monoblok, případně i možnost připojit nádrž na teplou vodu. Čerpadla mají vysokou účinnost, invertor pro úspornější a efektivnější chod a jednoduché ovládání. Oceňuji poměr ceny a kvality, na chatu nejspíše nebudete chtít kupovat ten nejdražší možný model a tohle proto může být skvělá varianta.

Uživatelské recenze Sinclair S-therm Yukon

Ohledně tohoto čerpadla jsem měla trochu obtíže najít konkrétní recenze; i na Refsite se nachází pouze tři hodnocení, ale všechny jsou pozitivní. Abych získala více informací, rozhodla jsem se nahlédnout do recenzí firmy Energosolar, která provádí montáže a instalace těchto čerpadel. Tyto recenze byly dostupné v hojném množství a byly velmi pozitivní, což by mě jako zákazníka uklidnilo a dává mi důvěru v kvalitu tohoto čerpadla.

Další parametry

Rozsah kW3 až 9 kW
InvertorAno
Monoblok/SplitSplit i monoblok
Typ čerpadlaVzduch/voda

Tepelné čerpadlo vzduch-vzduch a vzduch-voda – které je na chatu lepší?

Pokud jste prošli konkrétní recenze zmíněné výše, jistě jste si všimli, že zde zmiňuji dvě varianty tepelného čerpadla. A to konkrétně vzduch-vzduch a vzduch-voda. Jestliže ještě nevíte, co tyto pojmy znamenají, projděte si náš článek o typech tepelných čerpadel.

Každá z variant má své výhody a nevýhody a nedá se říct, která bude na vaši chatu vhodnější. Rozhodnout se ale můžete vy sami podle jednoduchého klíče: 

Tepelné čerpadlo vzduch-vzduch:

Princip: Využívá teplo ze vzduchu venkovního prostředí a přenáší ho do vnitřního prostoru opět v podobě vzduchu, funguje v podstatě jako obrácená klimatizace.

Výhody:

 • Snadná instalace, nevyžaduje tolik prostoru ani stavebních úprav.
 • Nejlevnější varianta.
 • Má nižší výkon, takže je to ideální volba pro menší chaty, kam jezdí majitelé na víkendy, dovolené, nárazově. 

Tepelné čerpadlo vzduch-voda:

Princip: Získává teplo ze vzduchu venkovního prostředí, ale přenáší ho do vnitřku prostřednictvím vody, která může být například v podlahovém vytápění nebo radiátorech.

Výhody:

 • Může poskytovat tepelnou energii do větších systémů vytápění, jako jsou podlahová vytápění.
 • Bývá efektivnější při extrémnějších teplotách venkovního vzduchu ve srovnání s tepelnými čerpadly vzduch-vzduch.
 • Hodí se do chaty, která je obývaná celoročně – třeba pokud ji pronajímáte. 

 

Tipy, jak vybírat tepené čerpadlo na chatu.

Výběr tepelného čerpadla pro chatu je důležitý rozhodující proces, který ovlivní účinnost vytápění, komfort a náklady na provoz.  Někdy je ale těžké se ve všech parametrech zorientovat a zjistit, kde vlastně začít! Zde jsou proto některé za mě nejdůležitější tipy, které vám mohou pomoci při výběru tepelného čerpadla:

Proveďte “audit” energie: Než začnete vybírat tepelné čerpadlo, proveďte důkladný audit energie chaty. Pokud zde máte zdroj energie, zjistěte, kolik jí spotřebujete. Pokud jste dosud topili jen dřevem, zjistěte, jaká izolace je v chatě a jak je kvalitní. To vám v kombinaci s velikostí chaty pomůže určit potřebu tepla a velikost tepelného čerpadla. Nemusíte nutně z údajů něco konkrétního vyvozovat sami, parametry však budou zajímat obchodního zástupce, kterého s poptávkou oslovíte.

Zjistěte klimatické podmínky: Myslete také na to, jaké jsou klimatické podmínky v oblasti, kde se chata nachází. Různá tepelná čerpadla jsou vhodnější pro různé klimatické podmínky a v Krkonoších či Beskydech budete potřebovat trochu výkonnější čerpadlo než v Posázaví. 

Zvažte typ tepelného čerpadla: Rozhodněte se, který typ tepelného čerpadla je pro vás nejlepší v závislosti na dostupných zdrojích tepla (vzduch, voda, geotermální…).

Parametry čerpadla: Při výběru vždy jako jedno z prvních zjistěte energetickou účinnost tepelného čerpadla. Efektivnější čerpadla mohou snížit náklady na provoz a mají menší dopad na životní prostředí. Dále je dobré zvolit správnou velikost (výkon) tepelného čerpadla v souladu s potřebou tepla v chatě. Příliš velké nebo příliš malé čerpadlo může vést k neefektivnímu provozu a nemá proto smysl pořizovat co největší jen proto, že si ho můžete dovolit. A naopak, šetření a pořízení příliš malého čerpadla se nevyplatí, protože nevytopí chatu dostatečně, případně nebude běžet úsporně.

Náklady na instalaci: Zvažte celkové náklady na instalaci, včetně nákladů na potřebné úpravy, instalaci zařízení a dalších případných prací. S čerpadlem jako takovým totiž mohou souviset i další potřebné rekonstrukce (viz třeba další podkapitola – co dělat, když v chatě nemáte rozvody elektřiny).

Dostupnost servisu a součástek: Zajímejte se o dostupnost servisních služeb a náhradních součástek pro vybrané tepelné čerpadlo. Zajistíte si tak snazší údržbu a opravy.

Poradte se s odborníkem: Je vždy dobré poradit se s odborníkem, který vám může poskytnout individuální rady a pomoci s výběrem nejlepšího řešení. Ve finále tedy při výběru nekoukejte ani tak na konkrétní model čerpadla, jako spíše na kvalitní dodavatelskou firmu – z toho důvodu je v článku budu opakovaně zmiňovat a poskytovat vám snadný přístup k těm prověřeným.

Čtěte recenze a zkušenosti: Přečtěte si recenze a zkušenosti ostatních lidí s podobnými tepelnými čerpadly. To vám může poskytnout užitečné informace o spolehlivosti a výkonu zařízení.

 

Co dělat, pokud nemám na chatě zdroj elektřiny? 

Zaujala vás možnost vytápění tepelným čerpadlem, ale máte chatu odpojenou od “civilizace”? 

Tepelné čerpadlo pro své fungování samozřejmě potřebuje zdroj energie, a tedy přivedenou elektřinu. Pokud na chatě rozvody nemáte, nemusí to pro vás nutně znamenat nepřekonatelnou překážku, existuje totiž ještě varianta kombinace tepelného čerpadla se solárními panely.

Solární panely mohou fungovat v režimu ostrovního systému. Více jsme se o této možnosti rozepsali v samostatném článku, kde pro vás rozebíráme téma solárních panelů na chatu dopodrobna! 

Tyto solární panely pak mohou pohánět i tepelné čerpadlo a vaše chata se tak stane samostatnou a nezávislou jednotkou s plnohodnotným komfortem moderních technologií.

Kombinace solárních panelů a tepelného čerpadla může být výhodná i v případě, že elektřinu na chatě máte, více si o této variantě můžete přečíst například na stránkách firmy Acetex.

Video

 

Užitečné odkazy

O čerpadlech vzduch/vzduch na chatě 

Chaty a chalupy – Woltair

Tepelné čerpadlo a chata víkendová vs. celoročně obývaná

Autor článku:

Zajímá vás něco o webu a jak tvoříme obsah? 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kam dál?