Search
Close this search box.

Druhy vytápění – Jaké zvolit vytápění domu nebo bytu?

Shrnutí: Systémy vytápění domů jsou navrženy tak, aby zvyšovaly teplotu uvnitř domu tím, že využívají tepelnou energii ze zdroje paliva a následně ji přenášejí do obytných prostor. Existuje několik typů systémů, které se používají k zajištění tepla v bytech a domech. V tomto článku se zaměříme na druhy vytápění a posvítíme si na to, jaké vytápění zvolit.

  • Nejnižší pořizovací náklady jsou na elektrický kotel, ten se však nemusí vyplatit každému
  • Vytápění plynovým kotlem je velice oblíbené a poměrně levné, ale jsou zde vysoké pořizovací náklady 
  • Vytápět lze také například s pomocí infračerveného topení, které je vhodnější do menších bytů. Panely však mají nižší životnost

Ústřední vytápění

Ústřední vytápění je nejčastější v bytech, které jsou napojeny na centrální kotel, jenž ohřívá vodu. Tato voda je odváděna do potrubí vedoucího do radiátoru.Tento typ vytápění přináší vysoký komfort a teplotu lze jednoduše regulovat ručně nebo pomocí termostatu, ale je nutné počítat také s tím, že mimo otopnou sezónu topení nehřeje.  

Vytápění plynovým kotlem

Plynový kotel patří mezi časté a velice oblíbené způsoby vytápění domu i bytu, které nestojí moc peněz (záleží však na aktuální ceně plynu). Tento typ vytápění je snadno zrealizovatelný, a to i díky přípojkám, které jsou dostupné na mnoha místech. Vytápění plynovým kotlem je levnější než elektrickým. Výhodou je to, že si můžete teplotu regulovat podle sebe, nevýhodou jsou zejména vysoké počáteční náklady, a to i přes 100 000 Kč. Chytrým krokem je koupě kvalitního kotle, který vám v dlouhodobém horizontu i přes počáteční náklady dokáže uspořit peníze.

Vytápění elektrickým kotlem

Vytápění elektrickým kotlem je podobné jako vytápění plynovým kotlem, elektřina je však o něco dražší (v roce 2023). Elektrický kotel je ze všech způsobů vytápění nejméně náročný na počáteční investice – kotel seženete i do dvaceti tisíc. Upozorňuji, že tento způsob vytápění se nedoporučuje do starých domů a do nemovitostí se starými okny, kde by se kvůli vysoké tepelné ztrátě mohly náklady za topení vyšplhat do několika desítek tisíc ročně.

Vytápění tepelným čerpadlem

Nejnovější technologií vytápění (a chlazení) domů je tepelné čerpadlo vzduch-vzduch, které využívá systém podobný klimatizačním jednotkám k získávání tepla ze vzduchu a jeho dodávání do domu prostřednictvím vnitřního ventilátoru. Standardní domácí systémy jsou tepelná čerpadla se zdrojem vzduchu, která odebírají teplo z venkovního vzduchu. Existují také tepelná čerpadla se zdrojem v zemi nebo geotermální tepelná čerpadla, která čerpají teplo z hloubky země, a také tepelná čerpadla se zdrojem ve vodě, která využívají teplo z rybníka nebo jezera. Tepelná čerpadla jsou obvykle poháněna elektřinou a žádné jiné náklady kromě pravidelné údržby zde nejsou.

Vytápění kotlem na tuhá paliva

Při výběru vhodného vytápění lze zvolit i kotel na tuhá paliva, v tomto případě je to však složitější. Od roku 2022 je možné používat pouze kotel na tuhá paliva minimálně 3. emisní třídy, v opačném případě hrozí vysoké pokuty. Tento typ kotle doporučuji spíše do starších domů. Pořizovací cena začíná na zhruba 60 tisících korunách a může se vyšplhat do více než 100 000 Kč. 

Vytápění kotlem na tuhá paliva s sebou nese několik nevýhod, mezi které patří například nutnost přikládání uhlí či dřeva. Je nutné počítat s tím, že pokud se v zimě vzdálíte z domova na delší dobu, vrátíte se do studeného domu, který budete muset několik dalších hodin vytápět. Palivo stojí ročně až 30 tisíc korun.

Infračervené topení

Infrapanely se považují za novinku, ale ve skutečnosti se používaly již v 60. letech minulého století. Fungují na principu sálavého tepla, které rovnoměrně ohřívá místnost z topného panelu produkujícího infračervené vlny. Nejdříve se vytápí zdi, poté předměty a nakonec vzduch. Topný panel se umisťuje na strop nebo na zeď a výrazně snižuje tepelné ztráty. Tento typ vytápění bych doporučil spíše do menších bytů, které lze rychle vytopit. Je třeba také počítat s tím, že panely mají nižší životnost.

Často kladené dotazy

❓Jaký typ vytápění je nejlepší?

Tepelná čerpadla. Ty poskytují nejúčinnější typ vytápění. I přes vysoké počáteční náklady mohou snížit účty za vytápění až o 70 %. Jsou také velmi bezpečné a jejich provoz je šetrný k životnímu prostředí.

❓Jak funguje ústřední vytápění?

Systém ústředního vytápění má potrubí a radiátory, které jsou připojeny ke kotli. Kotel dodává teplo a čerpadlo přivádí ohřátou vodu z kotle potrubím do radiátorů a zpět do kotle k ohřevu. Čerpadlo také dodává teplou vodu do kohoutků ve vaší domácnosti.

❓Vyplatí se kotel na tuhá paliva?

V dnešní době už se kotel na tuhá paliva příliš nevyplatí, a kromě toho existují i levnější a ekologičtější varianty, které je vhodné zvážit.

Užitečné odkazy:

4 druhy vytápění: Se kterým ušetříte nejvíce peněz? – bydleni.cz

Jak fungují různé typy vytápění – sanitino.cz

Infrapanely jako zdroj vytápění – srovnejto.cz

Typy vytápění: Jak si vybrat? [ENG] – thespruce.com

Nejefektivnější druhy vytápění [ENG] – yourairexperts.com

Autor článku:

Zajímá vás něco o webu a jak tvoříme obsah? 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejlepší fotovoltaika
a tepelná čerpadla

1. místo

Skvělé recenze

2. místo

Komplexní řešení

3. místo

Oblíbená volba

Obsah článku

Kam dál?