Search
Close this search box.

10 tipů, jak doma ušetřit za plyn

Shrnutí: Plyn není levný a proto je vhodné s ním zacházet šetrně. Pokud budete dělat vědomé kroky k úspoře plynu, tak se to může výrazně projevit na vašem vyúčtování. Napsal jsem článek, který zahrnuje všechny nejdůležitější tipy, jak doma ušetřit za plyn.

  • Ušetřit za plyn při vaření lze dodržováním základních pravidel, mezi které patří používání poklice a čištění hořáků
  • Při vytápění plynem je nutné pravidelně čistit kotel a odvzdušňovat radiátory
  • Je žádoucí zvážit vyšší jednorázové investice jako je zateplení domu nebo pořízení kvalitního nádobí na vaření

1. Snižte teplotu vytápění

Jestliže topíte na plyn, pak jedna z nejjednodušších a nejzákladnějších věcí jak ušetřit, je snížení teploty na termostatu. Snížení teploty se brzy projeví na vašem účtu za plyn. V České republice máme tendenci si doma zbytečně přetápět, což vede k vyšší spotřebě, ale třeba i k nižší odolnosti vůči zimě. V obýváku stačí mít kolem dvaceti stupňů, v ložnici pak až o čtyři stupně méně.

2. Odvzdušněte radiátory

Odvzdušnění radiátorů by se mělo provádět před začátkem topné sezony, a pak ještě jednou, asi po třech měsících. Pokud na tuto povinnost zapomínáte, pak je možné, že vaše topení netopí správně a vy tak zbytečně plýtváte plynem. 

3. Vařte chytře a úsporně

Při vaření nezapomínejte na pokličky. Troubu vypínejte o pár minut dříve než je pokrm dopečený a stejně tak můžete při vaření rýže nebo těstovin vypnout sporák dříve a přikrýt hrnec poklicí – tímto způsobem se pokrm dovaří. Užitečné je také vařit vodu v konvici, a to například i na polévky – je to rychlejší a úspornější.

4. Nezapomínejte na čištění kotle

Kotel by měl být každý rok vyčištěn odborníkem, aby správně fungoval a snížila se poruchovost. Abyste ušetřili co nejvíce peněz za plyn, pak byste měli mít moderní a kvalitní kotel, který může sám o sobě snížit spotřebu až o třetinu. Máte starý kotel? Pak bych vám doporučil zvážit jeho výměnu.

5. Nevypínejte topení

Spousta lidí si myslí, že je úsporné vypnout kotel v době, kdy nejste doma. Může to být týden, když jedete na dovolenou, ale i pár hodin, když nejste doma a přijde vám zbytečné topit. V zimě se byt či dům velice rychle ochladí, a to zejména zdi a podlahy. Po vašem příjezdu domů pak musíte znovu vytápět celou domácnost, což stojí velké množství energie a tedy i peněz. 

6. Zvažte zateplení domu

Zateplení domu je jednorázová investice, která se vám brzy vrátí. Nedostatečně zateplený dům nezachrání moderní kotel, ani příjemné podlahové vytápění. Jestliže je vám stále zima, pak je nutné zkontrolovat těsnění oken, dveří a také střechu a další. Možná se vám nechce do zateplení investovat, ale skutečně tímto způsobem ušetříte nejvíce peněz.

7. Dodavatele plynu vybírejte pečlivě

K čemu je úspora plynu, když byste měli předraženého dodavatele plynu? Dnes už můžete vyzkoušet několik porovnávačů, ze kterých si během chvíle vyvodíte nejvýhodnějšího dodavatele. Také je důležité mít spolehlivého dodavatele, u kterého nehrozí, že by vám v době krize přerušil dodávky plynu nebo zkrachoval.

8. Udržujte hořáky sporáku v čistotě

Hořáky na sporáku by měly být neustále čisté, abyste zajistili jejich správnou funkci. Chcete-li hořáky vyčistit, nejprve se ujistěte, že jsou vypnuté a chladné na dotek. Poté sejměte ochranné mřížky a otřete všechny přetrvávající nečistoty vlhkou papírovou utěrkou. Nakonec vydrhněte okolí hořáků mýdlovou vodou, dokud nebudou zcela zbaveny zbytků. Plameny vydávané plynovým sporákem by měly hořet jasně modrou barvou. Žluté nebo oranžové plameny mohou být známkou neúplného spalování, což znamená, že plyn v potrubí není plně využit. Pokud vyčištění hořáků problém nevyřeší, zavolejte opraváře, aby se na ně přijel podívat a případně je vyměnil. Slabý hořák není jen nepříjemný, ale je skutečně nebezpečný – při nedokonalém spalování se může uvolňovat nebezpečný plynný oxid uhelnatý.

9. Investujte do kvalitního nádobí

Materiály, jako je měď, nerezová ocel, jsou extrémně vodivé, takže se rychleji zahřívají a rovnoměrněji rozvádějí teplo. Stejně tak litinové a keramické nádobí skvěle udržuje teplo po delší dobu, což znamená, že nemusíte nechávat zapnutý sporák, abyste vařili omáčky nebo udržovali hotové pokrmy teplé. Nerezové a keramické nádobí bývá o něco dražší, ale když zvážíte, kolik peněz měsíčně ušetříte, prakticky se vám vyplatí.

10. Při vaření používejte tlakový hrnec

Vezměte si tlakový hrnec a vařte, duste nebo vařte v páře rychleji. Tlakové hrnce využívají vynikající vodivost a vysokou vnitřní teplotu k uvaření jídla za kratší dobu. To znamená, že vám ušetří peníze a zároveň uvolní drahocenné minuty dne, které můžete využít k vyřízení jiných povinností. Tlakové hrnce spotřebují při stejné době vaření v průměru o 50-75 % méně energie než běžné nádobí jako hrnce. 

Často kladené dotazy

❓Jak zjistím svou spotřebu plynu?

Podívejte se na svůj plynoměr, na kterém najdete výši svého odběru v metrech krychlových (m3). Ty musíte nejdříve převést na megawatthodiny (MWh). K převodu potřebujete ještě koeficient 10,5 kWh/m3. Výsledným číslem vynásobte hodnotu, kterou jste našli na plynoměru.

❓Kdo provádí odečty plynu?

Odečty plynu provádí místně příslušný distributor. Vy si v tomto období můžete pro vlastní přehled zaznamenat spotřebu z plynoměru.

❓Kde mám nahlásit únik plynu?

Kontaktujte svého dodavatele, který by měl mít k dispozici pohotovostní a poruchovou službu, která je k dispozici 24 hodin denně. Jednotné telefonní číslo pro celou ČR je 1239. 

Užitečné odkazy:

Tipy, jak ušetřit peníze za plyn – elektrina.cz 

Jak spočítat spotřebu energií – epojisteni.cz 

Jak ušetřit za elektřinu a plyn – e15.cz 

Úspora plynu v kuchyni [ENG] – wikihow.com

Autor článku:

Zajímá vás něco o webu a jak tvoříme obsah? 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejlepší fotovoltaika
a tepelná čerpadla

1. místo

Skvělé recenze

2. místo

Komplexní řešení

3. místo

Oblíbená volba

Obsah článku

Kam dál?