Search
Close this search box.

Co je zelená energie a proč se o ni zajímat?

Shrnutí: Zelená energie je pojem, o který se zajímá čím dál tím víc lidí – a to je dobře. Jedná se totiž o elektřinu, která byla vytvořena z obnovitelných zdrojů a je tedy ekologická a podporuje životní prostředí. To se o klasických zdrojích energie, které jsou neobnovitelné, bohužel říct nedá. V tomto článku se tedy zaměřím na zelenou energii a vysvětlím, proč se o ni doporučuji více zajímat. 

  • Zelená energie je energie z obnovitelných zdrojů, která podporuje životní prostředí 
  • Tato energie je spolehlivá a v budoucnu se bude využívat čím dál více, jelikož neobnovitelné zdroje za několik desítek až stovek let zcela vyčerpáme
  • Zelená energie vzniká ze sluneční, větrné, vodní či fotovoltaické energie

Co je zelená energie a proč se o ni zajímat?

Pojem „zelená energie“ označuje jakoukoliv elektřinu vyrobenou z obnovitelných zdrojů. Patří sem solární, větrná, vodní, geotermální energie, bioplyn a biomasa, nikoli zdroje s vysokým obsahem uhlíku, jako je uhlí a zemní plyn. Zelená energie vzniká s nulovými emisemi uhlíku, což představuje nejvyšší čistý přínos pro životní prostředí. Pokud vás zajímá naše planeta a chcete udělat něco k jejímu prospěchu, pak je zelená energie přesně pro vás.

Je zelená energie spolehlivá?

Energie je energie. Z hlediska spotřeby je 1 kW elektřiny vyrobené zelenými energetickými řešeními stejně efektivní jako 1 kW vyrobený z fosilních paliv. Jediný rozdíl je v tom, že ty druhé nejsou ani čisté, ani obnovitelné. Otázka spolehlivosti tedy závisí na tom, jak je daný zdroj udržitelný. Dokud je slunce, mohou lidé využívat sluneční energii. Dokud bude existovat vítr, bude existovat i větrná energie. A tak dále.

Větrné turbíny se samozřejmě budou otáčet pouze tehdy, pokud bude foukat dostatek větru, který je bude pohánět. Solární panely shromažďují méně energie v zamračených dnech. V tomto smyslu může zelená energie podléhat rozmarům měnícího se klimatu. Díky vývoji, jako jsou solární baterie a skladování stlačeného vzduchu, je však stále snazší zelenou energii skladovat. Díky tomu můžeme zelenou energii využívat v době, kdy se daří, a přebytky čerpat v obdobích s nedostatkem energie.

Jaké jsou primární druhy zelené energie?

Existuje několik typů obnovitelné energie ze získávání přírodních zdrojů, jako je vítr, voda nebo slunce:

Sluneční energie

Sluneční energie je obnovitelná energie získávaná ze slunečního záření, takže se jedná také o energii nestálou. Využívá sluneční energii dvěma způsoby: pomocí fotovoltaické technologie a pomocí tepelné technologie. 

Fotovoltaická solární energie

Fotovoltaická solární energie přeměňuje sluneční paprsky na elektřinu pomocí fotovoltaických desek nebo panelů, zatímco solární tepelná energie se obvykle využívá k ohřevu kapalin, například v ohřívačích vody pro domácnost.

Větrná energie

Větrná energie závisí na síle větru. Pochází z turbín, nazývaných větrné nebo vzduchové turbíny, které přeměňují kinetickou energii větru na energii.

Hydraulická nebo vodní energie

Hydraulická nebo vodní energie přeměňuje kinetickou energii vody na elektřinu prostřednictvím vodních elektráren. Stejně jako větrná nebo sluneční energie je i vodní energie přerušovaná: závisí na průtoku vody (přehrady, řeky, potoky atd.) a na srážkách. Jinými slovy, čím sušší je rok, tím méně vodní energie se vyrobí a naopak.

Pozitivní dopady zelené energie

Lidská činnost přetěžuje naši atmosféru oxidem uhličitým a dalšími emisemi způsobujícími globální oteplování. Tyto plyny působí jako přikrývka a zadržují teplo. Výsledkem je síť významných a škodlivých dopadů, od silnějších a častějších bouří po sucho a zvyšování hladiny moří. Zelená energie však nezatěžuje životní prostředí a proto je ideální pro všechny, kdo chtějí také přispívat k tomu, aby se nám na planetě lépe žilo.

Často kladené dotazy

❓Může se zelená energie vyčerpat?

Obnovitelná energie je energie vyráběná ze zdrojů, jako je slunce a vítr, které se přirozeně obnovují a nevyčerpávají. Lze ji využívat k výrobě elektřiny, vytápění a chlazení prostor a vody a k dopravě.

❓Co je CO2?

Oxid uhličitý (CO2) je nejrozšířenějším skleníkovým plynem, který znečišťuje naše životní prostředí.

❓Jak efektivní je zelená energie?

Výroba energie z mnoha typů obnovitelných zdrojů má podle mezinárodních energetických statistik 100% účinnost, zatímco fosilní elektrárny dosahují pouze 25-85% účinnosti. (Zdroj)

Užitečné odkazy:

Co je zelená energie a jaký je v ní rozdíl? – epet.cz

Energie z obnovitelných zdrojů a její pozitiva – ireceptar.cz

Co je zelená energie a jak funguje [ENG] – saveonenergy.com

Autor článku:

Zajímá vás něco o webu a jak tvoříme obsah? 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejlepší fotovoltaika
a tepelná čerpadla

1. místo

Skvělé recenze

2. místo

Komplexní řešení

3. místo

Oblíbená volba

Obsah článku

Kam dál?