Search
Close this search box.

Jaké topení do bytu v novostavbě? Nedělejte tyhle chyby

Shrnutí: Výběr vhodného topení do novostavby je jiný než u jiných staveb. Novostavby se dají považovat za nízkoenergetické a proto je výběr topení poměrně snadný. V tomto článku se zaměřím na to, jaké vybrat topení do bytu v novostavbě.

  • Vytápění novostavby je méně nákladné než vytápění staršího domu, i tak je však nutné pořádně zvážit, jaký typ topení vybrat
  • Při zvažování správného topení lze vybírat z tepelných čerpadel, plynových a elektrických kotlů, nebo můžete zvolit elektrické vytápění
  • Pro maximální snížení nákladů na vytápění se vyhýbejte chybám, kvůli kterým by se váš účet za vytápění nemuselo podařit snížit.

Jaké topení do bytu v novostavbě? 

1) Tepelná čerpadla se zdrojem vzduchu

Tepelná čerpadla se zdrojem tepla ze vzduchu jsou kompletní systémy vytápění a chlazení, které využívají okolní vzduch z vnějšího prostředí budovy buď jako zdroj tepla, nebo jako chladič. 

Pokud hledáte nejúčinnější systém vytápění pro bytový dům, tepelná čerpadla splňují všechny požadavky. Tepelná čerpadla zlepšují komfort nájemníků tím, že nabízejí přesnou regulaci teploty, čistí vnitřní vzduch a mohou snížit účty za energie ihned po instalaci, protože nabízejí 2-4× vyšší účinnost než nejúčinnější kotel. Jsou mimořádně spolehlivá s minimálními nároky na údržbu a na rozdíl od centralizovaných topných systémů nepředstavují jediný bod poruchy.

2) Plynové a elektrické kotle

Systémy s nuceným oběhem vzduchu vyrábějí teplo spalováním zemního plynu nebo pomocí elektrického odporu a následně toto teplo posílají potrubím. Při průchodu vzduchu potrubím dochází k určitým tepelným ztrátám, takže nejúčinnější jednotky stále spotřebovávají více energie, než kolik jí vyprodukují.

Přesto může modernizace staršího kotle na novější model snížit vaše náklady na vytápění. Starší plynové modely mohou mít roční účinnost využití paliva přibližně 56 až 70 %; zbývajících 30 až 44 % energie se ztrácí ve spalinách. Vysoce účinné plynové pece mohou dosahovat účinnosti až 95 %.

3) Elektrické vytápění

Co si představit pod pojmem elektrické vytápění? Například infrapanely, topné fólie, konvektory, infrapanely a další. Ačkoliv by se mohlo zdát, že vytápění elektřinou je velmi drahá záležitost, opak je pravdou. V dobře izolovaných novostavbách jsou náklady minimální.

Značnou výhodou je také to, že tyto zdroje nepotřebují žádné místo, jako je to v případě jiných zdrojů. Nemusíte tedy zřizovat např. kotelnu nebo technickou místnost.

4) Solární panely

Jako zdroj vytápění můžete zvolit také solární panely, ke kterým si vyberete ještě jeden další zdroj. Solární panely zachycují energii ze slunečního záření a přeměňují ji na teplo, které je používáno například pro ohřev vody. Tím lze snížit náklady na vytápění vody a zároveň přispět k ochraně životního prostředí snižováním emisí CO2.

Čemu se vyhnout? Nedělejte tyhle chyby

Nikdo nechce dělat zbytečné chyby, kvůli kterým by na účtech za vytápění zaplatil mnohonásobně více. I tak je však často nevědomky děláme. Vyhněte se následujícím častým chybám.

1) Dlouhé větrání

Když se topí, tak se nevětrá – tedy ne celý den. Větrat musíte nárazově, aby se vzduch v místnosti během maximálně několika minut vyměnil za čerstvý. Nesmí se však ochladit zdi nebo nábytek v místnosti. Pokud máte pocit, že potřebujete větrat častěji, pořiďte si čističku vzduchu.

2) Vypínání topení

Pokud ve své nepřítomnosti nenecháváte zapnuté topení, pravděpodobně si myslíte, že ušetříte. Ve skutečnosti je ale opak pravdou, takže to nedělejte. Místo toho topení zeslabte.

3) Zbytečné přetápění

Topit nemusíte na maximum, abyste byli v teple. Přetápění místností vede k vysokým účtům – ačkoliv můžete mít pocit, že to velký rozdíl nebude, tak byste se spletli.

Často kladené dotazy

❓Může se kombinovat více způsobů vytápění v novostavbě?

Ano, v novostavbě lze kombinovat různé způsoby vytápění pro dosažení optimálního komfortu a energetické účinnosti. Například lze kombinovat tepelné čerpadlo s podlahovým vytápěním, což vytváří energeticky úsporný systém s rovnoměrným rozložením tepla v místnosti. Kombinace solárních panelů s tepelným čerpadlem zase umožní snížit energetickou spotřebu a náklady na topení a ohřev vody.

❓Jak funguje tepelné čerpadlo a proč je vhodné pro novostavbu?

Tepelné čerpadlo je zařízení, které získává teplo ze zdroje a přenáší ho do vytápěného prostoru. Tepelné čerpadlo je ideální pro novostavbu, protože je energeticky efektivní a šetrné k životnímu prostředí – dokáže vytápět i chladit místnost, a tím poskytuje dvě funkce v jednom zařízení. 

❓Jaké jsou výhody podlahového vytápění v novostavbě?

Podlahové vytápění má několik výhod. Jednou z hlavních je rovnoměrné rozložení tepla po celé místnosti, což vytváří příjemné a komfortní podmínky. Tímto způsobem topení také nevyžaduje žádné viditelné radiátory, což zlepšuje estetiku interiéru. Podlahové vytápění je také energeticky úspornější, protože může pracovat při nižších teplotách a efektivněji využívá tepelné ztráty.

Užitečné odkazy:

Autor článku:

Zajímá vás něco o webu a jak tvoříme obsah? 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejlepší fotovoltaika
a tepelná čerpadla

1. místo

Skvělé recenze

2. místo

Komplexní řešení

3. místo

Oblíbená volba

Obsah článku

Kam dál?