Search
Close this search box.

Jakou tepelnou izolaci domu aneb předejít únikům tepla?

Shrnutí: Pokud si chcete udržet nízké účty za energie, tepelná izolace domu je správná volba, která spolehlivě sníží tepelné ztráty. Způsobů, jak toho docílit, však existuje mnoho. V tomto článku jsem napsal, jak na tepelnou izolaci domu a zdůraznil jsem důležitost drobných oprav v domácnosti, které mohou vést k výrazným úsporám účtů za energie.

  • Tepelná izolace neboli zateplení domu má návratnost investice za zhruba 20 let
  • Na zateplení domu je důležité zvolit správný typ materiálu, pěnový polyester je nejlevnější, fenolická pěna zase naopak nejkvalitnější
  • Tepelná izolace může mít i další výhody, například zvukovou izolaci
  • Udržet si teplo v domě lze i snadnými kroky, které vás nic nestojí

Tepelná izolace domu

Izolace domu je jedním z nejlepších způsobů, jak snížit účty za energie a zajistit, aby byl váš dům teplejší a pohodlnější. Teplý vzduch může z vašeho domu unikat všemi směry – včetně střechy, stěn, podlahy, oken a dveří – což znamená, že spousta energie, za kterou platíte, může přijít nazmar. Ideální cestou je tedy celková izolace domu. 

Jaký materiál na tepelnou izolaci domu zvolit?

Pěnový polystyren: Jedná se o nejčastější a zároveň nejlevnější variantu izolace, kterou můžete zvolit. 

Skelná vata: Je bezpečná, protože není hořlavá. Oblíbená je také kvůli své zvukové izolaci.

Minerální vata: Oproti pěnovému polystyrenu je dražší, má však několik výhod. Díky svým zvukoizolačním vlastnostem je vhodná zejména do domů nacházejících se na rušné ulici, navíc umožňuje vyšší propustnost par. 

Fenolická pěna: Je ze všech nejdražší, ale také nejkvalitnější. Má jeden z nejnižších součinitelů tepelné vodivosti. Tepelné ztráty jsou u fenolické pěny naprosto minimální. 

Cena tepelné izolace: Kolik stojí zateplení domu?

Abyste mohli odhadnout cenu zateplení domu, pak budete potřebovat vědět, jaký zvolit typ materiálu, ale samozřejmě záleží také na rozsahu zateplené plochy. Ceny poslední dobou dost kolísají, ale podle mého průzkumu by se cena měla pohybovat od 950 do 1200 Kč za metr čtvereční.

Návratnost investice

Zajímá vás, za jak dlouho se vám vrátí peníze z kvalitně provedeného zateplení domu? Je to poměrně dlouhá doba. Zhruba za 20 let se dočkáte navrácení investice. S neustále se zvyšujícími cenami energií se tento průměr začíná snižovat. Záleží však i na kvalitě zateplení – čím je kvalitnější, tím dříve se vám peníze vrátí.

Dotace na zateplení domu

Lze požádat i o dotace na zateplení domu, které mohou příjemně snížit vzniklé náklady. V roce 2023 je možné zažádat o dotace v programu Nová zelená úsporám Light. Žádat lze až o 100% dotaci na jednoduché úpravy jako je zateplení střechy či stropů. 

Způsoby izolace a udržení tepla v domě

Udržet teplo v domě si lze i drobnými krůčky v domácnosti, které však mohou mít velké výsledky. Zde jsem napsal 5 užitečných tipů, jak na udržení tepla v domě.

1. Okna

Kolem oken se dobře osvědčují izolační pásky proti průvanu. Průvan může vznikat také škvírami mezi okenními rámy a okolními stěnami. V takovém případě zkuste mezery uzavřít tmelem.

2. Dveře

Pásky proti průvanu jsou užitečné také mezi dveřmi a jejich rámy, a to jak z vnitřní, tak i z vnější strany. Pro mezery mezi spodní částí dveří a podlahou můžete zakoupit speciální „kartáč“ nebo výklopnou klapku proti průvanu.

3. Odvzdušnění radiátorů

Uvězněný vzduch v radiátorech brání jejich efektivní funkci. Pokud jsou na radiátorech studená místa, zejména v horní části, je to znamení, že potřebují odvzdušnit. Uvolníte tak vzduch a zajistíte, že váš topný systém bude pracovat naplno.

4. Mezery mezi podlahovými prkny

Mezery mezi podlahovými prkny mohou také propouštět teplo, ale vyplnění středně velkých mezer papírovou hmotou může být účinným a levným řešením. K tomu stačí smíchat tapetovou pastu s natrhanými novinami a vtlačit ji do mezer.

5. Závěsy

Závěsy skvěle zabraňují tepelným ztrátám. Můžete si pořídit silné závěsy nebo tepelnou podšívku pro ty stávající, abyste získali dodatečnou izolaci. Snažte se však, aby záclony nevisely přes radiátory, protože to může zabránit ohřívání místnosti teplem. Raději si je nechte zkrátit tak, aby končily těsně nad radiátory.

Často kladené dotazy

❓Jaký vliv má tepelná izolace na dům?

Izolace v domě zajišťuje odolnost proti proudění tepla a snižuje náklady na vytápění a chlazení. Správná izolace vašeho domu nejen snižuje náklady na vytápění a chlazení, ale také zvyšuje pohodlí.

❓Udržuje tepelná izolace dům chladný?

Ano. Izolace je tepelná bariéra, což znamená, že zpomaluje přenos tepla konvekcí (pohyb vzduchem) a kondukcí (pohyb při fyzickém kontaktu). Izolace tak může plnit dvojí funkci: v zimě udržovat váš dům teplejší a v létě chladnější.

❓Mohou v tepelné izolaci růst plísně?

Ano. Plíseň na izolaci je častější, než si myslíte, a může se vyskytovat kdekoli od meziprostoru až po podkroví. Může mít řadu příčin – všechny mají jedno společné: vlhkost.

Video

Užitečné odkazy:

Tepelná izolace: Jaký vybrat materiál? – porovnej24.cz

Jak vybrat správnou izolaci pro zateplení fasády – nazeleno.cz

Tepelná izolace a úspora energie [ENG] – energy.gov

Autor článku:

Zajímá vás něco o webu a jak tvoříme obsah? 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejlepší fotovoltaika
a tepelná čerpadla

1. místo

Skvělé recenze

2. místo

Komplexní řešení

3. místo

Oblíbená volba

Obsah článku

Kam dál?