Shrnutí: Instalace solárních panelů je často považována za investici, a tak není divu, že vás pravděpodobně zajímá, kdy se vám investice do solárních panelů vrátí, a jestli se vůbec vyplatí. Doba návratnosti solárního systému představuje dobu, za kterou vaše úspory za komunální služby zastíní počáteční investiční náklady. V tomto okamžiku lze říci, že se systém solárních panelů “zaplatil”. V tomto článku jsem se zaměřil právě na návratnost fotovoltaické elektrárny. Rozepsal jsem se o tom, kdy se její pořízení vyplatí a kdy ne, jak její potenciál využít na maximum i to, jak si návratnost případné investice svépomocí vypočítat.
- Do výpočtu doby návratnosti solárního systému vstupuje řada základních faktorů, proto doporučuji zahrnout také náklady na instalaci, úrokové sazby (pokud si berete úvěr) příslušné daňové úlevy, dotace a úspory na účtech za energii.
- Mezi důležité údaje patří také náklady na elektřinu ve vašem regionu, protože například oblasti s vyššími náklady na energie mají obvykle o něco kratší dobu návratnosti.
- Abyste vytěžili z fotovoltaiky maximum, je potřeba mít dostatečně velkou plochu na její umístění, neumisťovat ji na místo s velkým stínem a další
Návratnost fotovoltaické elektrárny
Přestože vám firma poskytující solární panely bude snažit nabídnout systém, který odpovídá vaší spotřebě elektřiny, tak praktická omezení, jako je velikost vaší střechy a sezónní výkyvy počasí, mohou ovlivnit množství elektřiny, které můžete na místě vyrobit.
Pokud zvažujete pořizovat fotovoltaiku, doporučuji rovnou investovat do fotovoltaické elektrárny s akumulací, která je vám schopná přebytečnou energii uchovávat, a využít všechnu získanou energii na maximum.
Existuje několik způsobů, jak z fotovoltaické elektrárny vytěžit maximum:
Solární panely s akumulací do vody
Při přebytku se energie přesměrovává do speciální nádrže s vodou, kde se voda ohřívá. V domácnosti pak tuto teplou vodu využijete v kohoutku, nebo v případně propojení s tepelným čerpadlem i v topení.
Solární panely s baterií
Zde se přebytečná energie ukládá na později. Díky akumulaci v baterii jste schopní vygenerovanou energii spotřebovat i když slunce nesvítí, například večer nebo během deště či sněžení. Tato fotovoltaická elektrárna s baterií má i vyšší dotace, tím pádem urychlíte návratnost své investice.
Náklady na instalaci fotovoltaické elektrárny
Průměrné náklady na instalaci solárních panelů závisí na několika faktorech, ale v závislosti na použitém řešení a na výkonu instalované elektrárny, se může celková počáteční investice pohybovat mezi 200 až 600 tisíci Kč. Na domácí fotovoltaickou elektrárnu lze ale čerpat dotaci, díky které Vám bude proplacena až polovina celé investice.
Tyto počáteční náklady na instalaci mohou ovlivnit návratnost investice do solárních panelů, tento údaj slouží jako základ pro výpočet návratnosti investice.
Náklady na údržbu a opravy
Pravidelnou údržbou si snížite budoucí náklady na opravy a prodloužíte životnost panelu, která je v průměru 20-25 let. Doporučujeme pravidelnou údržbu až 4x do roka, pro každé roční období, ale i častěji pokud je u vás více znečištění, nebo například sněhu. Vyhnete se tak snížení výkonu elektrárny, která může klesnout až o 5-15%. Jednoduché čištění zvladnete i sami, případný servis technika, který se doporučuje zhruba každé 2 roky, se finančně pohybuje okolo 3-4 tisíc korun. Vyplatí se to hlavně z toho důvodu jako povinnost v rámci pojištění, a přecházení oprav, které se vám mohou prodražit.
Vystavení slunci, povětrnostní podmínky a orientace panelů
Sluneční svit, stín, povětrnostní podmínky a orientace solárních panelů mohou ovlivnit účinnost solárního systému. Solární panely obecně pracují s maximální účinností v rozmezí 15 až 35 stupňů Celsia. Kromě toho také nejlépe fungují, jsou-li umístěny na střeše orientované na jih a nakloněné v rozmezí 30 až 45 stupňů.
Účinnost panelů může ovlivnit také množství stínu v dané oblasti. Pokud například váš dům obklopuje mnoho vysokých borovic, nemusí být vaše panely tak účinné. Účinnost vašeho solárního systému může ovlivnit celkovou návratnost investice.
Jak vypočítat návratnost investice do fotovoltaické elektrárny
Modelový příklad
Pokud zvolíme elektrárnu s výkonem 5 kWp, pak roční zisk bude zhruba 5.000 kWh, ze kterých jsme díky elektrárně s akumulátorem schopni využít alespoň 70%. Cena elektřiny je zhruba 6 kč za kWh (k únoru 2023). Celkovou Investici do fotovoltaiky po odečtení dotace stanovme na 300.000 Kč. Výpočet pak bude vypadat zhruba takhle:
5 000 * 0,7 = 3 500 kWh (energie kterou reálně využijeme)
3 500 * 6 = 21 000 Kč (úspory za vyrobenou energii s aktuální tržní cenou)
300 000 / 36 500 = 14 let a 2 měsíce než se nám investice vrátí
Tento příklad započítává pouze výpočet elektřiny, můžete si přidat ještě výpočet kde zahrnete i technika, nebo fixní částku na drobné opravy či čištění elektrárny.
Návratnost 14 let se může zdát jako dlouhá doba,, ale situaci ovlivňuje tržní cena elektřiny, díky které se může návratnost investice urychlit. Samozřejmě i životnost panelů, která je 20-25 let, se správnou údržbou se můžete dostat až na 30 let.
Aby se opravdu využil celý potenciál fotovoltaiky, doporučujeme vzít v úvahu tyto parametry:
Pořiďte fotovoltaiku tam, kde se opravdu využije
Bylo by zbytečné pořizovat na rekreační objekt, chatu, kam jezdíte pouze občas, a nevyužíváte ji každodenně. Spotřeba elektřiny v objektu by dle odborníků měla být nad 2 MWh ročně, aby se investice do fotovoltaiky vyplatila.
Zajistěte vhodnou plochu pro umístění panelů
Orientace a sklon panelů je jedním z hlavních faktorů, které ovlivňují účinnost panelů. V případě šikmé střechy, doporučujeme panely umístit na část střechy, která směřuje na jih, případně panely rozmístit do vícero světových stran.
Počasí a klimatické podmínky
Nejvíce elektřiny se vyrábí během slunečného dne, při dešti nebo sněžení prakticky žádnou elektřinu nevyrobíte, proto doporučujeme pořídit již zmiňovanou fotovoltaickou elektrárnu s akumulaci. Při výpočtu návratnosti, je potřeba vzít v potaz i počet slunečných dnů ve vaší lokalitě.
Upravte své návyky
Všechny elektrospotřebiče je doporučuji využívat v dobu, kdy vám panely vyrábí co nejvíce elektřiny.
Vyplatí se investovat do fotovoltaiky?
- Cena elektřiny se každým dnem mění, v minulém roce (2022) dosahovala i ceny 10 Kč za kWh, v tomto případě by se investice značně urychlila, na trhu se může kdykoliv něco přihodit, s fotovoltaikou nemusíte řešit cenu elektřiny na trhu.
- Jediný zdroj zelené energie, který jste schopní mít i u vás doma.
- Životnost panelů a doba záruky se neustále prodložuje, záruky dosahují doby až 20 let.
Kdy se investice do fotovoltaiky nevyplatí?
- Pokud spotřeba energie na dané lokalitě je méně než 2 MWh ročně
- Na vašem pozemku není dostatek slunečního svitu.
- Nemáte dostatek místa pro umístění elektrárny, tím pádem by se vám to nevyplatilo
Často kladené dotazy
❓Lze uchovavat přebytečnou energii z fotovoltaiky?
Ano, přebytečnou energii lze ukládat pro budoucí použití do akumulátoru. V současné době se většina solární energie ukládá do lithium-iontových, olověných a průtokových baterií.
❓Funguje fotovoltaika bez slunce?
Solární panely nepotřebují ke své činnosti přímé sluneční světlo. Elektřina se vyrábí i v zamračených dnech a v zimě. Maximální účinnosti je ovšem dosaženo, když slunce svítí. Na druhou stranu, v noci nelze vyrábět žádnou elektřinu.
❓Funguje fotovoltaika, když prší?
Ano. Solární panely budou fungovat, i když se světlo odráží nebo je částečně blokováno mraky. Déšť ve skutečnosti pomáhá udržovat panely v efektivním provozu tím, že smývá prach a nečistoty.
Užitečné odkazy:
Solární panely: Návratnost elektrovoltaiky – abs-portal.cz
5 mýtů a polopravd o fotovoltaice – premereni.cz
Jaká je doba návratnosti solárních panelů? [ENG] – energysage.com
Návratnost fotovoltaické elektrárny [ENG] – greenlancer.com