Search
Close this search box.

Jakou značku tepelného čerpadla? Nejlepší značky 2024

Shrnutí: Při pořizování tepelného čerpadla je důležité soustředit se nejen na dodavatele, který vám čerpadlo namontuje, ale také na značku čerpadla samotného. Ideálně budete hledat vhodný poměr mezi cenou, výkonem a kvalitou. Nezapomínejte, že tepelné čerpadlo je investice na mnoho let dopředu, a tak se určitě nevyplatí primárně jen šetřit na pořizovací ceně. Každá značka má poté několik modelů a od každého modelu různé výkony. Přesný model a výkon už nelze doporučit univerzálně a musí být vybrán přesně na vaši situaci a váš dům. Odborný konzultant z každé solidní dodavatelské firmy už vám s tímto konkretizováním pomůže.

 • Viessmann je ideální v rámci poměru cena/kvalita a dle mého názoru uspokojí většinu běžných zákazníků. Hodí se spíše do novostaveb, ale má i model pro staré domy s radiátory. Čerpadlo nabízí například firma Acetex, která může systém čerpadla propojit i s fotovoltaikou.
 • Stiebel Eltron bude dobrá volba, pokud potřebujete vysoký výkon a hledáte čerpadlo pro modernizaci stačího domu. Jedná se o spolehlivou německou značku, poptávku bych doporučila zadat firmě Acetex. 
 • Nároční zákazníci a lidé, kteří chtějí maximální výkon i do velkých nebo starých (anebo velkých A starých) domů, volí často Alpha Innotec. V nabídce je má například firma Woltair. Je to špičková technologie. 
 • Spolehlivé čerpadlo značky Sinclair pak nabízí třeba Energosolar. Oceňuji jejich velký výběr modelů, podívejte se na ně, pokud například šetříte místem a hledáte monoblokové řešení. 

1. místo

Viessmann

Spolehlivá čerpadla německé firmy, která nabízí skvělý poměr kvality a ceny - proto patří mezi nejoblíbenější.

2. místo

Stiebel Eltron

Kvalitní čerpadla německé výroby, která jsou vhodná i pro modernizaci starších domů.

3. místo

Alpha Innotec

Ideální volba pro náročné, do velkých rodinných domů, a to jak novostaveb tak starších rekonstruovaných.

4. místo

Sinclair

Čerpadla, která naleznete v nabídce firmy Energosolar nabízí dobrý poměr kvality a ceny.

V tomto článku jsem chtěla doporučit ověřená tepelná čerpadla, která mají dostatek recenzí, modely pro různé domy (novostavby i starší domy a rekonstrukce) a na která je spolehnutí. Zároveň bylo důležité, aby byla daná značka běžně dostupná na našem trhu, u každé z nich tedy rovnou uvádím spolehlivou firmu, která vám může čerpadlo nainstalovat a provést vás celým procesem od konzultace přes nabídku až po vyřízení dotací. 

Vybrala jsem podle mého průzkumu nejlepší značky:

 1. Viessmann
 2. Stiebel Eltron
 3. Alpha Innotec
 4. Sinclair
 5. Daikin

1. Viessmann recenze

Spolehlivá čerpadla německé firmy, která nabízí skvělý poměr kvality a ceny - proto patří mezi nejoblíbenější.

 • Skvělý poměr kvality a ceny.
 • Dostupnost u dodavatelů.
 • Tichý chod.
 • Recenzenti si chválí i vzhled.
 • Model vhodný pro radiátory ve starých domech může mít horší dostupnost, je třeba se doptat konkrétních firem.

Kdy zvažovat Viessmann? 

Viessmann vnímám jako zlatou střední cestu – variantu, která dvá smysl finančně a přitom se nemusíte bát, že byste ztráceli na kvalitě. Většinu modelů bych doporučila spíše do novostaveb nebo domů s moderním  vytápěním, i pro staré domy s radiátory ale model existuje – jen už je potřeba víc pátrat po jeho dostupnosti. 

Proč jsem vybrala Viessmann?

Pokud nemáte žádnou specificky náročnou, velkou domácnost, tak mi Viessmann přijde jako spolehlivá a mnoha recenzemi ověřená volba. Oceňuji tichý chod, dostatečný výběr konkrétních modelů a skvělou dostupnost co se spolehlivých dodavatelských firem týče. Určitě bych vás v rámci poptávky odkázala třeba na Acetex, která vám pomůže s výběrem konkrétní varianty a provede vás jak nabídkou, tak i montáží a pomocí s dotacemi. Viessmann navíc může fungovat i v kombinaci s fotovoltaikou – to je hodně populární varianta a Acetex zvládne dodat obě technologie. 

Uživatelské recenze Viessmann

Nejpřehlednějším zdrojem recenzí je určitě refsite.info.Tady si Viessmann vysloužil 97% hodnocení. Můžete si rovnou všimnout, že recenze hodnotí jak  čerpadlo samotné, tak i montáž od zmiňované firmy Acetex. To oceňuji, protože špatná montáž by mohla pokazit i sebelepší čerpadlo a tady si zákazníci chválí obojí. Čerpadla jsou tichá, kvalitně provedená a zákazníci si často chválí i vzhledovou stránku čerpadla. 

2. Stiebel Eltron recenze

Kvalitní čerpadla německé výroby, která jsou vhodná i pro modernizaci starších domů.

 • Modely vhodné pro novostavby i staré domy.
 • Výkon.
 • Tichý chod.
 • Značka na trhu už desetiletí.
 • Horší design.

Kdy zvažovat Stiebel Eltron? 

Stiebel Eltron je na trhu už od 70. let, takže bude určitě dobrou volbou pro někoho, kdo ocení tradici a dlouhou historii, k níž se většinou váže poctivě vybudovaná pověst. Stiebel Eltron je ideální volbou jak pro novostavby tak pro starší domy, protože má v nabídce i vysokoteplotní čerpadla. 

Proč jsem vybrala Stiebel Eltron?

Stiebel Eltron opravdu oceňuji hlavně pro jejich dlouholeté zkušenosti, které jsou doprovázeny skvělými recenzemi. Jedná se o kvalitní a výkonná čerpadla, se kterými nejsou spojeny žádné problémy nebo poruchy. Primárně má firma v nabídce čerpadla vzduch-voda, ale můžete vybrat i země-voda variantu.
Do tohoto seznamu jsem Stiebel Eltron zařadila také proto, aby si vybrali i majitelé starých domů s radiátory – radiátory potřebují mnohem vyšší výstupní teplotu vody a tady určitě pochodíte. Konkrétně se můžete obrátit na firmu Acetex, která má stejně skvělé recenze co se montáží týče a daná čerpadla této značky nabízí. 

Uživatelské recenze Stiebel Eltron

V rámci recenzí vás určitě odkážu na refsite.info. Produkty této firmy mají 99% hodnocení, zákazníci si chválí nízkou hlučnost, kvalitní provoz, výkonové parametry. Naopak si občas povzdechnou nad designem, který by mohl být promyšlenější. 

3. Alpha Innotec recenze

Ideální volba pro náročné.

 • Bezkonkurečnní výhřevnost.
 • Tichý chod.
 • Vhodný i do starých domů s radiátory.
 • Odolný a přitom kompaktní design.
 • Trochu vyšší pořizovací cena

Kdy zvažovat Alpha Innotec? 

Alpha Innotec nabízí vytápění i ohřev vody v nejvyšší kvalitě – jestliže vám nevadí trochu vyšší cena, tak v této značce najdete nadstandardně výkonná čerpadla. Jsou velmi oblíbená i v náročnějších budovách, velkých starých nemovitostech, a to díky vysoké výstupní teplotě. 

Proč jsem vybrala Alpha Innotec?

V mé recenzi by si měl vybrat každý typ zákazníka a majitele nemovitosti a Alpha Innotec zařazuji pro ty z vás, kdo nechtějí kompromisy a potřebují opravdu výkonný stroj. Vybírat budete v podstatě mezi modely LWA a LWD, jejichž stručný popis najdete přímo na stránce Woltair – firmy, která vám čerpadla může zároveň dodat a nainstalovat. Mimo tyto hlavní parametry na čerpadle oceňuji tichý chod a vkusný design. 

Uživatelské recenze Alpha Innotec

Při mé snaze najít hodnocení jsem se převážně opírala o webovou stránku Refsite. Alpha-InnoTec zde získalo velmi dobré hodnocení, konkrétně celkem 5 hvězdiček z možných 5. Všichni recenzenti stále zdůrazňují stejné výhody, jako je tichý provoz, kvalitní materiály a profesionální služby dodavatele včetně servisu.

4. Sinclair recenze

Čerpadla, která naleznete v nabídce firmy Energosolar nabízí dobrý poměr kvality a ceny.

 • Dobrý poměr kvality a ceny.
 • Výroba v Česku.
 • Dostupnost.
 • Výběr z více variant dle vašich potřeb.
 • Málo recenzí

Kdy zvažovat Sinclair? 

Sinclair mě, mimo jiné, zaujal dostatečným množstvím variant řešení, takže zvažujte tuto značku, jestliže hledáte něco v rozumné cenové kategorii a zbytek už určitě vyberete na míru – více níže. 

Proč jsem vybrala Sinclair?

Líbí se mi, že v rámci tohoto modelu je stále k dispozici mnoho různých možností pro různé situace. Výrobce nabízí jak monoblok, tak i split verze, a máme na výběr mezi klasickou variantou a „All-in-one“ verzí s nádrží pro ohřev teplé vody. Čerpadla jsou vybavena invertorem, jsou snadno ovladatelná, a přestože jsou velmi účinná, jsou cenově dostupná. U čerpadel od firmy Sinclair vidím výhodu v tom, že jsou vyráběna a vyvíjena přímo v České republice, což znamená, že následný servis a údržba jsou mnohem pohodlnější. Dále je třeba zmínit, že tato čerpadla jsou vhodná i pro rodinné domy s omezeným prostorem, protože jejich modelová řada zahrnuje jak splitové, tak monoblokové varianty.

Uživatelské recenze Sinclair

Na Sinclair se mi bohužel nedařilo najít dostatek recenzí, věděla jsem ale, že je instaluje firma Energosolar. A ta už má recenzí více než dost, velmi pozitivních. Dovedla bych se tedy spolehnout na to, že tato firma by si do svého portfolia nevzala nekvalitní čerpadlo, které by jí kazilo pověst. 

5. Daikin recenze

Tepelná čerpadla od firmy, která si získala skvělou pověst hlavně přes klimatizace.

 • Povedený design.
 • Velký výběr variant do novostaveb i rekonstrukcí.
 • Tichý chod.
 • Vysoký výkon.
 • Trochu vyšší pořizovací cena

Kdy zvažovat Daikin? 

Daikin jsem znala hlavně díky klimatizacím a zde je firma považována za špičku. Jak je to u čerpadel? Očekávejte čistý design, varianty pro novostavby i modernizace starých domů a tichý chod. Cenově patří čerpadlo spíše mezi ty dražší. 

Proč jsem vybrala Daikin?

Na nabídce Daikin čerpadel se mi líbí jejich variabilita, že najdou řešení pro každého zákazníka na míru. Můžete tedy vybírat mezi variantami vzduch-vzduch, vzduch-voda i země-voda, monoblok i split, s ohřevem teplé vody i bez,…
Pokud by vás tato čerpadla zajímala blíže, zkuste oslovit Woltair, který je má v nabídce. 

Uživatelské recenze Daikin

Kromě mnou oblíbené refsite jsem se v tomto případě také pročítala diskuzí na stránkách modrastrecha.cz. Tichý chod, povedený design, spolehlivost, rychlý servis díky tomu, že se vyrábí v Česku. To jsou často zmiňované výhody. 

Jaké jsou nejdůležitější parametry při výběru tepelného čerpadla?

Při výběru tepelného čerpadla bych vám doporučila brát v úvahu několik klíčových parametrů, aby byl výběr co nejefektivnější a odpovídal potřebám daného domácnosti.

Jedním z nejdůležitějších parametrů je tepelný výkon, což je schopnost čerpadla přenášet teplo. Je zásadní, aby byl tepelný výkon dostatečný k vytápění celého domu, a tak počítejte s tím, že se vás obchodní zástupce vybraného dodavatele bude ptát na tepelné ztráty vašeho domu. Podle nich dokáže firma doporučit vhodné čerpadlo.

Dále je nutné brát v úvahu účinnost čerpadla, což ovlivňuje jeho energetickou spotřebu a náklady na provoz. Účinnost se většinou pozná podle hodnot COP a SCOP. Tyto hodnoty najdete podrobně vysvětlené v odkaze, velmi zjednodušeně lze ale říct, že SCOP je pro vás průkaznější a že výsledné číslo udává, kolik jednotek energie čerpadlo vyrobí, když do něj jednu jednotku dodáte. Proto tedy čím vyšší číslo, tím výkonnější čerpadlo. 

Důležité je také zvolit vhodný způsob distribuce tepla, ať už prostřednictvím radiátorů, podlahového vytápění nebo konvektorů. O výhodách a nevýhodách jednotlivých variant se zmíním ještě v samostatném odstavci věnujícímu čerpadle ve starém domě a v novostavbě. 

V neposlední řadě je dobré zvážit ekologické aspekty a typ chladiva použitého v tepelném čerpadle. Správný výběr těchto parametrů může znamenat efektivní a ekonomický provoz tepelného čerpadla, což má pozitivní dopad na životní prostředí i rodinný rozpočet.

No a nakonec je zde několik parametrů, které nejsou až tak podstatné, ale při rozhodování pro vás mohou hrát určitou roli. Jsou to například:

 • Design – Čerpadlo je hodně nápadné a jeho vnější část je umístěna venku před domem. Nejspíše tedy budete chtít něco, co zahradu vyloženě nezoškliví.
 • Hlučnost – Jak na zmíněné zahradě, tak pod otevřenými okny byste mohli čerpadlo slyšet, je proto dobré hledat takové s co nejtišším chodem.
 • Dostupnost – V tomto článku najdete čerpadla dostupná u spolehlivých firem, pokud ale budete hledat na vlastní pěst, tak byste se měli ujistit, že vám je bude mít kdo nainstalovat. 
 • Záruka – Podívejte se, jaké garance a záruky výrobce nabízí. Čerpadlo je bohužel stroj, který se bude opotřebovávat, a tak je dlouhá záruka určitě skvělým bonusem.

 

Tepelné čerpadlo do novostavby vs. tepelné čerpadlo do starého domu.

Výběr tepelného čerpadla pro novostavbu a starý dům může být odlišný, protože každá varianta má své výhody a nevýhody. Zde jsou některé klíčové rozdíly a faktory, které by měly být zváženy při výběru tepelného čerpadla pro novostavbu a pro starý dům:

Izolace:

 • Novostavby mají obvykle lepší izolaci a jsou navrženy tak, aby byly energeticky úsporné. Čerpadlo bude proto nejspíše stačit menší. U novostaveb je dobré si pečlivě propočítat úspory a finanční návratnost v dalších letech, protože v případě opravdu malých nových domků se čerpadlo nemusí zas až tak vyplatit (oproti např. podlahovému vytápění).
 • U starých domů může být nutné provést izolační opatření a optimalizaci tepelných zisků, aby tepelné čerpadlo fungovalo efektivně. Nebo izolaci neřešit, ale pak se musíte smířit s tím, že budete potřebovat čerpadlo výkonnější a tudíž dražší.

Systém vytápění:

 • Novostavby často mají moderní systémy vytápění, jako je podlahové vytápění nebo nízkoteplotní radiátory, které jsou vhodné pro tepelná čerpadla.
 • Staré domy mohou mít tradiční radiátory nebo konvektory, a proto musíte vybírat z vysokoteplotních čerpadel, které dokáží ohřát vodu na víc jak 65 stupňů Celsia.

Typ tepelného čerpadla:

 • Pro novostavby lze volit z širšího spektra tepelných čerpadel, včetně vzduch-voda nebo země-voda, které mohou být nákladnější, ale efektivnější. Na druhou stranu, novostavby se dnes staví spíše menší, takže výkonná čerpadla země-voda mohou být zbytečně naddimenzována.
 • Starší domy mohou být omezeny prostorem, protože se s nimi dříve nepočítalo. Pokud však prostor máte, tak jsou to právě staré domy, které výkonnější čerpadla typu země-voda využijí. I pro staré domy ale většinou vyberete mezi nejčastějšími vzduch-voda variantami. 

Finanční investice:

 • Novostavby mohou být navrženy tak, aby zahrnovaly tepelná čerpadla jako součást původního projektu, což může být finančně efektivnější.
 • V případě starých domů může náklad na instalaci tepelného čerpadla a potřebné úpravy být vyšší, často ale čerpadlo dává větší smysl v dlouhodobé finanční návratnosti. 

Jak funguje nákup tepelného čerpadla? 

Zajímá vás, čím vším si budete muset při nákupu čerpadla projít? Bohužel to není jen o objednání “krabice” na internetu a zapojení do zásuvky, na druhou stranu to není ani raketová věda a pokud s pořízením tepelného čerpadla neplánujete změnu izolace či instalaci podlahového vytápění, tak se nemusíte bát ani žádných drastických stavebních zásahů. 

 1. Průzkum trhu a rozeslání poptávek. Zde se nacházíte právě teď, když čtete tento článek. Nejprve je potřeba o tepelných čerpadlech něco málo nastudovat a vybrat si dodavatele, kteří jsou spolehliví a kteří odpovídají vašim požadavkům. Těm pak zašlete poptávku. Určitě doporučuji kontaktovat klidně více dodavatelů a nabídky i jejich přístup porovnat. Pokud se chcete dozvědět, jaké zkušenosti s firmami mají ostatní zákazníci, doporučuji stránku Refsite, kde najdete přehledné recenze. 
 2. Konzultace s odborníkem. Z firmy za vámi přijede obchodník, který si prohlédne vaši nemovitost a zhodnotí, jaký typ čerpadla bude pro vás ten nejvhodnější. Na základě této konzultace dostanete nabídku. 
 3. Instalace čerpadla. Pokud si z nabídek vyberete, pak si stačí domluvit s konkrétní firmou smluvní podmínky, fakturaci a termín dodání. Firma vám domů pošle montážní firmu, která čerpadlo nainstaluje a připraví k provozu.
 4. Servis a údržba. Čerpadlo nepotřebuje nějakou pravidelnou náročnou údržbu, ale jednou za čas je dobré se mu pověnovat. Před sezonou je ideální návštěva odborníka a preventivní servisní prohlídka – solidní dodavatel má alespoň na dobu záruky tyto prohlídky na starost a v ceně. 
 5. Dotace? Na čerpadla je možné čerpat dotace a opět platí, že většina spolehlivých firem vám s jejím vyřízením pomůže. Základ pro dotace se řeší ještě před instalací, ale klasická dotace v rámci Nová zelená úsporám Standard se vyplácí až v této fázi, po zapojení čerpadla do provozu. 

Video

 

Užitečné zdroje

Autor článku:

Zajímá vás něco o webu a jak tvoříme obsah? 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kam dál?