Search
Close this search box.

Jak vybrat tepelné čerpadlo: Čtěte před nákupem!

Shrnutí: Zájem o tepelná čerpadla roste. Není divu, jedná se o smysluplnou investici, která se vám v horizontu několika let vrátí a navíc ulehčí přírodě. Chcete-li si tepelné čerpadlo pořídit, neměli byste jen slepě spoléhat na nabídku prvního dodavatele, na kterého narazíte. Před finálním rozhodnutím vám doporučuji vzít v potaz hlavně tyto tři zásadní body:

  • Poznejte svůj vlastní dům. Neexistuje totiž dokonalé čerpadlo pro všechny. Každá nemovitost je unikátní. Pro správný výběr potřebujete znát vaši spotřebu energie, tepelnou ztrátu, jaký máte aktuální topný systém a zda má váš pozemek správné parametry pro dané čerpadlo. 
  • Kvalita by měla mít přednost před cenou. Samozřejmě s respektem k vašemu rozpočtu, přesto však myslete na to, že pouze dostatečně výkonné čerpadlo z kvalitních materiálů vám zajistí finanční návratnost, kterou si od čerpadla slibujete. 
  • Spolehlivý dodavatel je stejně důležitý jako čerpadlo samo. Firma, která vám bude čerpadlo dodávat, by měla mít dobré reference, měla by vám nabídnout konzultaci a nabídku zdarma, garantovat včasné doručení, pomoci vám s veškerým papírováním a případnými dotacemi a zároveň poskytnout záruku a následný servis zařízení. 
  • Instalaci doporučujeme provést s Woltair, Acetex, Energosolar nebo E.on na základě našeho testu firem.

Tepelné čerpadlo stručně a jasně

Při výběru se setkáte s odbornými pojmy, různými typy tepelných čerpadel dle technologie, se zkratkami, čísly, daty,… Než se pustíte do porovnávání jednotlivých nabídek, je potřeba si v nich udělat jasno. Alespoň v těch základních. Nemusíte studovat stovky článků – vše, co považuji za důležité, jsem vám shrnula do následujících bodů!

1) Co je tepelné čerpadlo?

Je dobré uvědomit si jednu věc – tepelnému čerpadlu nemusíte do detailu rozumět po technické stránce. Pro vás jako pro uživatele je tepelné čerpadlo cestou k udržitelnější domácnosti a v dlouhodobém měřítku k finančně úspornějšímu topení. Motivace k pořízení tepelného čerpadla je tak hned dvojí – ekonomická a ekologická.
Tepelné čerpadlo funguje na principu akumulace tepla z okolního prostředí a jeho následném přesunu do domu – ať už k topení nebo k ohřevu vody. Jde o podobný princip, na jakém funguje třeba lednička nebo klimatizace. 

Nejedná se samozřejmě o perpetuum mobile, pro svůj provoz tepelné čerpadlo potřebuje energii. “Trik” je v tom, že tuto energii nevyužívá k nevýhodné výrobě, ale k pouhému přenosu vnějšího tepla – toho tak přivede násobně více, než kolik spotřebuje. V tom je jeho výnosnost a proto dává jeho pořízení smysl. 

Na trhu je mnoho značek a druhů, každé s jinou efektivitou a správná volba je z velké části závislá na tepelné ztrátě vaší nemovitosti. 

Zajímá vás fungování tepelného čerpadla i z té více technické stránky? Jednoduché vysvětlení najdete třeba v jednom z našich článků, fyzikální princip lépe pochopíte třeba zde. 

2) Rozdělení čerpadel dle typů.

Čerpadla získávají teplo z okolní přírody a jsou rozděleny na různé typy dle toho, z jakého  živlu čerpají. Může to být voda, vzduch či země. Do domu pak nahromaděné teplo přivádí většinou ve formě vody, setkáte se ale i s ohřátým vzduchem. Jaké jsou výhody a nevýhody jednotlivých variant?

  • Vzduch/voda – Nejčastější a nejoblíbenější varianta, teplo je čerpáno z okolního vzduchu, čerpadlo tak nemá žádné speciální podmínky na umístění nebo prostor. Je dostatečně výkonné pro většinu domácností, kvalitní modely nejsou ani příliš hlučné, cena se pohybuje většinou kolem 200 až 350 000 Kč. 
  • Vzduch/vzduch – Tento typ je nejjednodušší na instalaci a nejlevnější, zároveň však podává nejmenší výkon a většinou není považován za variantu, která by plnohodnotně vyhřála celou nemovitosti – je to spíš doplněk k hlavnímu zdroji tepla, v podstatě obrácená klimatizace. Ceny se aktuálně pohybují kolem 25 až 50 000 Kč. 
  • Země/voda – Vysoký výkon a nízká spotřeba, to charakterizuje tepelná čerpadla na bázi země/voda. Teplo mohou ze země čerpat dvě způsoby – buď musíte na pozemku nechat udělat hluboký vrt (80 až 250 metrů do hloubky), nebo rozložit trubky do plochy těsně pod povrch. Toto čerpadlo je tak pro náročné, kteří hledají vysokou výkonnost, na druhou stranu ale musíte disponovat vhodným pozemkem a počítat s vyšší investicí. Ceny se totiž pohybují kolem 350 až 450 000 Kč a k tomu musíte přičíst také cenu vrtu (cca 1 000 Kč za metr). 
  • Voda/voda – Stejně jako technologie země/voda, i v tomto případě můžete očekávat velkou výkonnost, bezhlučný chod a nízkou spotřebu, ovšem za vyšší cenu a s náročnějšími podmínkami na umístění – musíte být v blízkosti vody, buď v podobě vodní plochy nebo studny. Ceny jsou řádově stejné jako čerpadla země/voda, tedy mezi 350 a 450 000 Kč. 

3) Slovníček nejdůležitějších pojmů. 

Při porovnávání tepelných čerpadel byste měli znát několik základních pojmů a zkratek. Sestavila jsem pro vás seznam těch nejpodstatnějších, vždy s odkazem na místo, kde se o nich můžete dozvědět více.

  • Monoblok vs. Split – Tepelné čerpadlo může být buď v jedné jediné “krabici” = , nebo může mít svou vnitřní a svou vnější jednotku. 
  • Topný faktor – Poměr mezi teplem, které čerpadlo do domu přivede oproti energii, kterou k tomu potřebuje.
  • COP a SCOP – Výkonové číslo a sezónní výkonové číslo. COP je v podstatě totéž, co topný faktor, reflektuje výkonnost čerpadla. SCOP ale ještě navíc zahrnuje výkyvy vnějších podmínek v průběhu roku. 
  • Chladivo – Nachází se uvnitř čerpadla. Má nízký bod varu, po přijetí tepla z vnějšího zdroje se mění v plyn. 
  • Kompresor – Stlačuje výpary chladiva, čímž zvyšuje celkovou nakumulovanou teplotu. 
    Tepelná ztráta domu – Množství tepla, které z interiéru unikne – okny, dveřmi, nedostatečným zateplením,… 

4) Jak vybrat správné čerpadlo?

Tyto tipy jsem sestavila pro ty, kdo se o TČ dozvěděli teprve nedávno a potřebovali by se zorientovat v nabídce jednotlivých modelů. Pokud už máte představu o tom, jaké čerpadlo byste chtěli a ladíte podrobnosti realizace, můžete se podívat rovnou na další kapitolu. 

5) Sedněte si na finanční stránku.

V ideálním světě byste samozřejmě sáhli po tom nejkvalitnějším a nejvýkonnějším tepelném čerpadle. Všichni však musíme brát v potaz rodinné rozpočty. Než se pustíte do čehokoliv dalšího, je dobré stanovit si maximální výši investice, kterou můžete do čerpadla vložit. Ta vám totiž stanoví jasné mantinely, které vám výběr usnadní. Pamatujte – na tepelném čerpadle nemá smysl šetřit, kvalitní model s vysokým výkonem vás z dlouhodobého hlediska vyjde mnohem výhodněji. Proč? Nelze paušalizovat, ale třeba tato zajímavá případová studie vám dle mého názoru vše moc hezky vysvětlí.

6) Vyberte vhodný typ čerpadla.

Pokud vás tedy rozpočet rovnou v začátku neomezí, tak doporučuji opravdu se objektivně zamyslet nad typem čerpadla a nesáhnout hned po variantě vzduch/voda jen proto, že je nejčastější. Rozdíly jednotlivých modelů jsme probrali výše, ale pro zopakování – země nebo voda jako zdroj tepla jsou mnohem výkonnější. Pokud na to máte peníze a podmínky, rozhodně je doporučuji minimálně zvážit. 

7) Sepište si, co vše by mělo čerpadlo umět.

Základní funkce čerpadla je jasná – přivádět do domu teplo a topit. Vedle toho může čerpadlo také ohřívat vodu, fungovat naopak jako klimatizace, nebo i mnohem pokročilejší funkce jako součinnost s krbovou vložkou, se solárními panely, vyhřívání bazénu,… 

8) Zjistěte tepelnou ztrátu domu a zaměřte se na výkon čerpadla.

Výkon čerpadla by měl být vybírán podle toho, kolik tepla bude vaše domácnost potřebovat (spotřeba energie), jak velkou máte tepelnou ztrátu, zda bude čerpadlo jen topit, nebo i vyhřívat vodu, v jakých podmínkách z hlediska venkovních teplot a počasí se vaše nemovitost nachází a nakonec jaký je váš doplňkový zdroj tepla (velký rozdíl bude podlahové topení versus staré radiátory). Zajímavý návod a rozscestník, jak s těmito údaji naložit, naleznete zde. Pokud ale máte pocit, že je na vás tato kalkulace už moc náročná, tak můžete využít konzultace jednotlivých dodavatelů. Žádná solidní firma vám bez této konzultace čerpadlo nedodá, jelikož by riskovala prodej zcela nevhodného zařízení.

9) Vytipujte si několik favoritů dle vašich požadavků a projděte recenze.

V této fázi už byste měli mít poměrně hodně vyfiltrováno a je čas vydat se na průzkum trhu. Konkrétní modely můžete nalézt přímo u výrobců a dodavatelů, případně v recenzích a srovnáních, kde budete mít po kupě hned ty nejdoporučovanější modely. Porovnejte je se svými požadavky a parametry a vytipujte si jen několik, které se s Vaší přestavou shodují nejlépe. Nespoléhejte jen na slova výrobce – teď přichází chvíle, kdy můžete projít konkrétní zákaznické zkušenosti a recenze. Ty najdete na Googlu, Facebooku, či různých diskuzích, velmi doporučuji zabrousit na tyto stránky

Jak vybrat dodavatele, když už jste si vybrali čerpadlo? 

Už máte přehled o trhu, víte, jaké jsou vaše finanční možnosti a co od čerpadla požadujete. V takové chvíli vás čeká finální rozhodování. Pokud se rozhodnete pro montáž TČ svépomocí, pak už není moc co řešit, stačí online objednat. Já osobně to ale příliš nedoporučuji a u některých typů čerpadel to ani není možné, další krok je proto výběr dodavatele, který vám vše namontuje. 

1) Zadejte poptávku na více dodavatelů. 

Ceny čerpadel včetně montáží a služeb kolem nejsou veřejně moc přístupné a vlastně to ani nejde, protože každá zakázka je něčím specifická. Vstupní konzultace a návrhy jsou ale zdarma, nechte si tak poslat nabídku od více firem, abyste měli přehled nejen o cenách, ale i o dodatečných službách – viz bod 3. 

2) Trvejte na osobní konzultaci. 

Solidní firma se pozná podle toho, že vám udělá nabídku na míru a to se neobejde bez osobní konzultace. Pokud vás láká firma, která se nebude s ničím takovým “zdržovat”, tak si opravdu dobře rozmyslete, zda vám tato rychlost stojí za riziko špatného výběru. A tím pádem nedostatečně výkonného čerpadla, které ve finále nesplní, co má. 

3) Zajímejte se o garance, záruky, servis. 

Cena by neměla být jediný rozhodovací faktor, projděte si také garanci, možnost prodloužené záruky, servis a pozáruční servis. To vše vás totiž může v budoucnu stát peníze, které jste se snažili ušetřit na vstupní investici. 

4) Porovnejte dobu dodání a realizace. 

Čekací doby na tepelná čerpadla se mohou někdy dost protáhnout, zvláště v minulém roce poptávka vzrostla natolik, že bylo zcela běžné čekat i několik měsíců. Má vámi zvolený dodavatel garanci včasného dodání? Jaké podmínky vám nabízí? Dodržuje dle recenzí termíny?

5) Zjistěte si možnost dotací. 

Mnoho firem vám pomůže nejen s konzultací, realizací a servisem, ale i s případným papírováním ohledně dotací. Ano, na tepelné čerpadlo je možné čerpat dotaci od státu, a to v rámci programu Nová zelená úsporám. 

Nejčastěji kladené otázky

❓Za jak dlouho se mi investice do čerpadla vrátí?

To je poměrně individuální dle výkonnosti čerpadla a případných dalších investic do celého systému (např. pokud byl původním zdrojem tepla plynový kotel, návratnost se prodlouží). Všeobecně se ale uvádí cokoliv mezi 5 a 10 lety.

❓Jaká je životnost tepelného čerpadla?

Nejčastější typ čerpadla, tedy vzduch/voda vydrží něco přes 10 let. U modelů na principu země/voda pak výrobci uvádí až 20 let. Pro prodloužení životnosti platí dvě zásady – výběr kvalitního čerpadla z dobrých materiálů od spolehlivého výrobce a poté pravidelná údržba a servis. Tepelné čerpadlo je samo o sobě velmi odolné – většinou se řeší hlavně výdrž kompresoru. 

❓Co když přemýšlím i o pořízení fotovoltaiky? 

Tím lépe – o to úspornější a ekologičtější domácnost budete mít! Ne všechny firmy však mají v portfoliu oba systémy, možná se vám trochu zúží výběr dodavatelů. U těch firem, které nabízí oba systémy, pak můžete zadat jednu zakázku a vše si nechat zrealizovat najednou. 

Video

Rozcestník užitečných odkazů


Autor článku:

Zajímá vás něco o webu a jak tvoříme obsah? 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejlepší fotovoltaika
a tepelná čerpadla

1. místo

Skvělé recenze

2. místo

Komplexní řešení

3. místo

Oblíbená volba

Obsah článku

Kam dál?