Search
Close this search box.

10 krásných ekologických domů a mini domků [INSPIRACE]

Shrnutí: Ekologické domy mohou být natolik krásné, že budete mít při pohledu na ně chuť okamžitě začít stavět ten svůj. Napsal jsem článek pro inspiraci, ve kterém najdete 10 krásných ekologických domů, které si zamilujete.

  • Ekologické domy mohou být postaveny z různých materiálů od hlíny, přes dřevo až po skleněné lahve
  • Tyto domy se snaží být co nejvíce energeticky soběstačné a zanechat jen minimální dopad na životní prostředí
  • Cílem je také to, aby byla kolem domů zachována příroda a byl tak podpořen život pro divoká zvířata

1) Ekologický dům v lese

Tento dům byl postaven tak, aby se plně začlenil do lesního prostředí, a byl navržen kolem stávajících stromů, nikoliv tak, aby se z nich odstranilo prostředí pro stavbu domu. Při stavbě byly použity přírodní materiály a střecha z živých rostlin a velká energeticky úsporná okna obrácená ke slunci jsou jen hrstkou ekologicky účinných prvků této stavby.

2) Ekologický domov ukrytý v tropickém pralese

Dům Casa de la Roca oslavuje každý kout své jedinečné krajiny. Tento rustikální dům, ukrytý v kopcích západně od Mexico City, má vyhlídky, které nabízejí vzácný výhled na tropický les, jímž je obklopen. Kousky lesa tvoří dům – ručně vybrané padlé stromy byly znovu použity jako krásné trámy, zatímco zelená střecha absorbuje dešťovou vodu, poskytuje izolaci a vytváří prostředí pro volně žijící zvířata.

3) Dům z hlíny

V Ománu využívá firma Khalili's SuperAdobes starobylé stavební techniky k vytvoření odolných a cenově dostupných obydlí. Jsou postaveny z místně dostupné hlíny, pytlů s pískem a ostnatého drátu a jsou navrženy jako udržitelné řešení bydlení pro klimatické uprchlíky. S ohledem na to jsou vytvořeny tak, aby byly odolné: jsou nehořlavé, odolné proti hurikánům, zemětřesení a také využívají 100% solární energii.

4) Slip House

Jedná se o dům o rozloze 200 metrů čtverečních v jiholondýnské čtvrti Brixton. Dům se skládá ze tří na sobě umístěných krabic, které jsou od sebe mírně posunuty a všechny jsou obloženy průsvitnými skleněnými deskami. Je vybaven tepelnými čerpadly se solární podporou pro vnitřní tepelnou pohodu, mechanickým větráním, fotovoltaickými články a systémem na sběr dešťové vody.

5) Edgeland House

Edgeland House se nachází na rekultivovaném Brownfieldu v texaském Austinu. Jeho design byl inspirován lidovými domy původních obyvatel Ameriky. Dům se skládá ze dvou křídel se zelenou střechou, které se navzájem stíní před sluncem. Mezi oběma křídly se táhne lineární dvůr, jenž umožňuje proudění vzduchu. Dům je navržen tak, aby zanechal minimální dopad na pozemek. Jeho šikmé zelené střechy mají za cíl ozdravit a obnovit divokou přírodu na opuštěném, zjizveném pozemku.

6) ZEB Pilot House

Tento dům v norském Larviku má celkovou plochu 220 m². Je výrazně nakloněn k jihovýchodu a jeho šikmou střechu pokrývají solární panely. Má podzemní energetické vrty, které doplňují energetické potřeby domu a další. Geometrie domu, jeho orientace a umístění skleněných panelů jsou přizpůsobeny tak, aby bylo dosaženo pasivního vytápění a chlazení. Také jeho vnitřní povrchové úpravy jsou pečlivě vybrány pro zlepšení vnitřního klimatu a kvality vzduchu.

7) Fall House

Dům se třemi ložnicemi na jižním pobřeží kalifornského Big Sur je zasazen do svažitého terénu směrem k vodní hladině. Jeho vysoce výkonný skleněný plášť poskytuje maximální výhled na oceán a okolní přírodu a přístup denního světla do všech místností při současném snížení solárních tepelných zisků. Sálavé hydronické vytápění slouží k udržení tepelné pohody pro celý dům, jehož dispozice rovněž podporuje komínové větrání, což je další energeticky účinná metoda pro zlepšení vnitřního klimatu udržitelných domů.

8) Rezidence Hof na Islandu

Studio Grande navrhlo tento ekologický dům na Islandu v roce 2007. Betonové a kamenné stěny akumulují teplo a izolují dům při nízkých teplotách. Dům je poháněn vodními turbínami a geotermální energií, která využívá vodu pro vytápění, radiátory a různé činnosti v domácnosti. Velká okna maximalizují sluneční světlo a zároveň poskytují úchvatný výhled na nedaleké hory. I v tomto případě je na střeše vysázena tráva, která podle mého průzkumu výrazně snižuje další tepelné ztráty.

9) The Active House

Cílem budovy bylo vytvořit ekologický dům s nulovými emisemi uhlíku, aniž by se snížilo nejvyšší pohodlí a použitelnost. Dům využívá elektřinu vyráběnou ze slunečního záření, dále solární vytápění a pokročilý počítačový systém, který řídí vnitřní klima, otevírá a zavírá okna podle teploty, ročního období a denní doby. Tento technologicky vyspělý projekt je opravdu zajímavý jako alternativní přístup k dosud nezpochybňovanému systému pasivních domů.

11) Shelter House

Dům, který navrhl Franklin Azzi Architecture s ohledem na udržitelnost a životní prostředí, je nezávislý na státní síti a sám si vyrábí elektřinu, teplo a vodu pomocí solárních panelů, geotermální energie a sběru dešťové vody. Veškeré materiály pocházejí z okolí 100 km a všechny jsou samozřejmě recyklovatelné. Design je podle mého názoru také krásný a promyšlený, se dvěma „křídly“ vyčnívajícími z obou stran tradičněji vyhlížející centrální struktury.  V současné době tato křídla poskytují stín a úkryt na spodní úrovni a terasy s neuvěřitelným výhledem. Zároveň však poskytují možnost rozšíření, pokud by majitelé potřebovali více vnitřního prostoru.

Často kladené dotazy

❓Co dělá ekologický dům ekologickým?

Ekologické domy jsou navrženy tak, aby podporovaly ekologičtější životní styl minimalizací emisí skleníkových plynů do atmosféry. Tyto domy snižují svůj dopad na životní prostředí tím, že obsahují udržitelné materiály a technologie, které snižují potřebu energie a vody majitelů domů.

❓Jaké stromy a květiny zasadit před ekologickým domem?

Nejlepší stromy a rostliny jsou malé až středně velké rostliny, které udržují ekologický systém, a listnaté stromy na severní straně, které v létě poskytují stín, ale v zimě umožňují přirozené světlo a teplo.

❓Jaký typ osvětlení pořídit do ekologickém domu?

Kromě přirozeného světla doporučuji světla LED, které mají nízkou spotřebu energie, různou svítivost pro různé potřeby nebo místnosti a při správné instalaci mají dlouhou životnost. Problémem mohou být počáteční náklady, nicméně jsem přesvědčen, že z dlouhodobého hlediska se vyplatí díky snížení spotřeby elektřiny a účtů.

Užitečné odkazy:

Ekologické domy [ENG] – arch2o.com

Ekologické domy pro inspiraci [ENG] – homesandgardens.com

Autor článku:

Zajímá vás něco o webu a jak tvoříme obsah? 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejlepší fotovoltaika
a tepelná čerpadla

1. místo

Skvělé recenze

2. místo

Komplexní řešení

3. místo

Oblíbená volba

Obsah článku

Kam dál?