Search
Close this search box.

Co je to tepelné čerpadlo a proč ho (ne)chtít? Stručně a jasně

Shrnutí: Tepelné čerpadlo využívá podobnou technologii jako lednice nebo klimatizace. Odebírá teplo z určitého zdroje, nejčastěji z okolního vzduchu, a poté jej přenese tam, kde je potřeba – tedy do vašeho domu. 

  • Tepelné čerpadlo je šikovný způsob, jak se stát částečně nezávislými na dodavatelích energií
  • Pořízení tepelného čerpadla je velká investice, která má své výhody. Mezi ně patří zejména vysoká účinnost, nízká hlučnost a levný provoz. Mezi nevýhody patří hlavně vysoká počáteční investice
  • Tepelné čerpadlo je sice drahé, ale tuto částku si lze snížit o desetitisíce až statisíce korun díky státním dotacím.

Co je tepelné čerpadlo

Tepelné čerpadlo je systém, který do domu dodává teplý (i studený) vzduch, jenž odebírá z venkovního prostředí, a může také ohřívat vodu. Tepelné čerpadlo tedy teplo přenáší, nikoliv vyrábí. Nejčastěji se jeho část instaluje na pozemku před domem, protože právě odtud si odebírá většinu zdrojů, ze kterých následně vytváří teplo ve vašem domě. 

Tepelná čerpadla jsou skvělou alternativou za elektrický i plynový kotel a také za tuhá paliva. Kromě toho, že jsou účinnější, tak je jejich provoz také levnější a ekologičtější. Výstup energie ve formě tepla je obvykle několikanásobně vyšší než energie potřebná k napájení tepelného čerpadla, obvykle ve formě elektřiny. Pokud si pořídíte tepelné čerpadlo, stanete se velké části nezávislými na dodavatelích energií. 

Z čeho se skládá tepelné čerpadlo

Samotné tepelné čerpadlo se skládá z kompresoru, který pohybuje chladivem v chladicím cyklu, a z výměníku tepla, který odebírá teplo ze zdroje. Teplo je pak předáváno do chladiče prostřednictvím dalšího výměníku tepla. V domech se teplo dodává buď pomocí nuceného přívodu vzduchu, nebo pomocí hydronických systémů, jako jsou radiátory nebo podlahové vytápění. Tepelná čerpadla lze připojit k zásobníku pro výrobu teplé vody, ale není nutné – záleží na tom, jestli chcete tepelným čerpadlem jen topit, nebo i ohřívat vodu.

Má smysl pořizovat si tepelné čerpadlo?

Tepelné čerpadlo je velká investice, která se však vyplatí – navíc si ji můžete částečně snížit díky státním dotacím. V současné době je tento způsob vytápění čím dál oblíbenější a spousta lidí si jej pořizuje také za účelem ohřívání vody. Jeho smysl však nespočívá jen v úspoře peněz, ale také v pozitivním vlivu na životní prostředí – tepelné čerpadlo totiž nevypouští velké množství emisí, jako je tomu například u plynových kotlů. 

Výhody a nevýhody tepelného čerpadla

Výhody:

1) Vysoká účinnost

Ve srovnání s jinými systémy vytápění jsou tepelná čerpadla účinnější. K vytápění domu spotřebují méně energie. Mají také dlouhou životnost, která může dosahovat až 50 let.

2) Nízká hlučnost

Tepelná čerpadla jsou poměrně tichá, pracují s nižší hlučností než většina myček nádobí. Pomáhají také zlepšovat kvalitu ovzduší tím, že filtrují vzduch a odvlhčují prostředí. Dobrá kvalita vzduchu v interiéru je důležitá, protože může pomoci předcházet nemocem a zdravotním komplikacím.

3) Levný provoz

Když pomineme počáteční náklady na pořízení tepelného čerpadla, uvědomíme si, že provoz tepelného čerpadla je velmi levný. Na jeho provoz stačí jen malé množství elektřiny, zbytek energie si tepelné čerpadlo vyrábí samo.

Nevýhody:

1) Vysoké počáteční náklady

Tepelná čerpadla mají jedny z nejvyšších počátečních nákladů, což může majitele domů odradit od jejich nákupu. Důvodem, proč jsou tak nákladná, je kvalita zařízení, složitost instalace, typ systému, práce a další. 

2) Náročná instalace

Instalace tepelných čerpadel je náročná, protože je nutné je předem naplánovat. Před instalací tepelného čerpadla budete muset provést průzkum, například porozumět pohybu tepla, místní geologii a požadavkům na vytápění a chlazení vašeho domu. Proto doporučuji si na všechno najmout odborníka (pokud máte zájem o státní dotace, pak se bez něj neobejdete).

3) Snížená účinnost v chladném počasí

Účinné získávání tepelné energie z venkovního vzduchu je s klesající teplotou stále obtížnější. K překonání tohoto problému jsou tepelná čerpadla vybavena mnohem méně účinným záložním elektrickým topným tělesem. To zajišťuje, že váš domov zůstane v pohodlí bez ohledu na to, jaká je venku zima, ale pochopitelně to může zvyšovat účty za energii. Nová tepelná čerpadla jsou však stále účinnější.

Často kladené dotazy

❓Na jakou teplotu topí tepelné čerpadlo?

Tepelné čerpadlo topí na teplotu cca 40 °C, v případě podlahového vytápění je to o přibližně 13 °C méně. 

❓Jak se na tepelném čerpadle nastavuje teplota?

Teplotu si na tepelném čerpadle nastavíte zcela jednoduše pomocí terminálu s displejem. Zjednodušeně se jedná o přístroj podobný termostatu. 

❓Na jakou teplotu ohřeje tepelné čerpadlo vodu?

Tepelné čerpadlo ohřívá vodu až na 65 °C (a více). Nemusíte se tedy bát, že by čerpadlo vodu neohřálo dostatečně. 

Užitečné odkazy:

Autor článku:

Zajímá vás něco o webu a jak tvoříme obsah? 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejlepší fotovoltaika
a tepelná čerpadla

1. místo

Skvělé recenze

2. místo

Komplexní řešení

3. místo

Oblíbená volba

Obsah článku

Kam dál?