Search
Close this search box.

​​Ohřev vody tepelným čerpadlem: kdy se vyplatí?

Shrnutí: Možná jste již slyšeli o tepelných čerpadlech, energeticky velmi účinných zařízeních, která vytápějí a chladí domy. Ale věděli jste, že mohou sloužit také jako ohřívače vody? Ohřev vody tepelným čerpadlem je poměrně časté, ale ani zdaleka se nemusí vyplatit každému. Pojďme se na ohřev vody tepelným čerpadlem podívat detailněji.

  • Tepelná čerpadla mají úsporný a spolehlivý provoz, který může být velmi výhodný i pro ohřev vody v domácnosti
  • Ohřev vody tepelným čerpadlem není vhodný pro všechny domy. Nevyplatí se zejména nízkoenergetickým domům, ale ani starým domům bez provedené rekonstrukce 
  • Tepelné čerpadlo kromě ohřevu vody vytápí i celý dům, díky čemuž lze v dlouhodobém hledisku ušetřit skutečně dost peněz

Co musí dům pro ohřev vody tepelného čerpadla splňovat?

Aby se vám tepelné čerpadlo pro ohřev vody vyplatilo, měl by váš dům splňovat několik kritérií. Samozřejmostí je používání čerpadla v novostavbách, které jsou velmi dobře izolovány, případně v budovách s velmi dobrými izolačními vlastnostmi.

Tepelné čerpadlo pro ohřev vody se však hodí i do starších domů, ty však za sebou musí mít rekonstrukci. V opačném případě by se pořízení čerpadla nemuselo vyplatit, protože by muselo být velmi výkonné. Stejně tak nemá příliš velký význam ohřívat vodu tepelným čerpadlem v nízkoenergetických domech, protože tyto domy mohou vodu ohřívat klasicky elektřinou za zlomek ceny.

​​ Kdy se vyplatí ohřev vody tepelným čerpadlem?

Ohřívače vody s tepelným čerpadlem jsou chváleny za ekologické snižování emisí uhlíku, ale nabízejí i mnoho dalších výhod. Pokud uvažujete o přechodu na některý z těchto nových ohřívačů vody, je nezbytné rozhodnout, zda se vám náklady vyplatí. Koneckonců, spotřebič budete mít pravděpodobně k dispozici více než deset let.

Pokud jste podle řádků uvedených výše zjistili, že se vám přechod na ohřívač vody s tepelným čerpadlem vyplatí, pak ročně ušetříte i několik tisíc. Tepelné čerpadlo je také téměř bezúdržbové (záleží, jaký si vyberete typ). Počáteční instalace je však dražší, takže na začátku utratíte více. Nabízejí však obrovské výhody, včetně nižší spotřeby energie a nižších emisí uhlíku. Tyto ekologické ohřívače vody mají také delší životnost. Využít můžete také státní dotace, které celkovou částku příjemně sníží. 

Komu se vyplatí ohřev vody tepelným čerpadlem?

Ohřev vody tepelným čerpadlem bych také doporučil spíše pro početnější rodiny nebo pro někoho, kdo má velkou spotřebu vody. Pokud už teď s vodou velmi šetříte a jste v domácnosti třeba dva, pravděpodobně se vám ohřev vody tepelným čerpadlem nevyplatí, a to ani z dlouhodobého hlediska.

Návratnost investice do tepelného čerpadla

Pokud si budete pořizovat tepelné čerpadlo, pravděpodobně vás bude zajímat také to, kdy se vám vaše investice vrátí. V tomto případě platí, že čím lépe máte dům zateplený, tím delší návratnost bude. Také záleží na tom, jaká je vaše celková spotřeba. Čím vyšší jsou vaše náklady, tím dříve se vám investice navrátí.

Typy tepelných čerpadel

Tepelná čerpadla vzduch-vzduch

Systémy tepelných čerpadel vzduch-vzduch, nazývané také tepelná čerpadla vzduch-vzduch, mají velmi jednoduchou konstrukci. Nasávají venkovní vzduch a pomocí standardního chladicího cyklu jej upravují tak, aby ochlazoval nebo vytápěl prostor. Tepelná čerpadla vzduch-vzduch jsou díky své účinnosti a univerzálnosti velmi oblíbená pro obytné a malé komerční domy v mírném podnebí.

Tepelná čerpadla vzduch-voda

Systémy tepelných čerpadel vzduch-voda fungují velmi podobně jako jejich protějšky vzduch-vzduch. Tepelná čerpadla vzduch-voda však namísto nasávání tepla z vnějšího vzduchu k ohřevu proudu vzduchu využívají chladicí cyklus k regulaci teploty proudu kapaliny.

V režimu vytápění se tepelná energie získává z chladného venkovního vzduchu standardní kompresí/expanzí chladiva a přenáší se do proudu kapaliny – obvykle vody nebo směsi glykolu a vody. Tato teplá voda je pak vedena po celé budově, kde se používá k vytápění prostor, ohřevu teplé vody nebo k jiné užitečné funkci. V režimu chlazení se tento proces obrátí a tepelná energie se přenese z venkovního vzduchu do proudu kapaliny, který se chladicím cyklem ochladí a absorbované teplo se odvede ven.

Tepelná čerpadla země-voda

V hloubce větší než 10-15 metrů si zemská kůra udržuje celoročně poměrně stálou teplotu. Tepelná čerpadla země-voda jsou uzavřené systémy, které tuto tepelnou energii využívají. 

Tato čerpadla jsou vybavena tepelným výměníkem (nebo geosmyčkou), který je zakopán v zemi, a je spojen s ostatními součástmi tepelného čerpadla umístěnými uvnitř stavby. Jako pracovní kapalina se často používá roztok propylenglykolu, který má ve srovnání s etylenglykolem menší dopad na životní prostředí. 

V režimu ohřevu je tepelná energie ze země absorbována do kapaliny v geosmyčce. Tím se zvýší teplota pracovní kapaliny, ale ne natolik, aby byl splněn požadavek na zatížení. Polohřátá směs kapaliny je pak poslána dovnitř do výparníku systému, čímž se spustí cyklus komprese/expanze par, který kapalinu ohřeje natolik, že ji lze použít k vytápění prostoru nebo vody.

V režimu chlazení je teplý vzduch z objektu posílán přes geosmyčku, kde chladnější teploty země upravují kapalinu před jejím návratem do vnitřního tepelného čerpadla. Tam se pomocí chladicího cyklu získá zbývající energie potřebná ke splnění požadavku systému. Geosmyčka může být zakopána v zemi, ponořena do spodní vody nebo připojena ke studni či jinému zdroji vody. Geotermální tepelná čerpadla, která zahrnují vodu, se často označují jako tepelná čerpadla se zdrojem vody, ale funkce systému a jeho součásti jsou stejné.

Často kladené dotazy

❓Jaké jsou potenciální nevýhody tepelného čerpadla pro ohřev vody?

Mezi nevýhody tepelného čerpadla pro ohřev vody patří zejména počáteční investice. Jeho funkčnost může ovlivňovat také teplota (zejména extrémně nízké teploty) a některým typům tepelných čerpadel je potřeba zajistit pravidelnou údržbu.

❓Při jaké teplotě je tepelné čerpadlo nejúčinnější?

Pro nižší teploty je pro tepelné čerpadlo nejúčinnější teplota kolem 10-18 °C. V tomto rozmezí jsou tepelná čerpadla velmi účinná a efektivní. Jsou účinná i při teplotách kolem 5 °C a dokonce i při teplotách mírně pod nulou. Zvládnou však i velká horka. Také dost záleží na konkrétním výrobci.

❓Jaký je životnost tepelného čerpadla?

Správně udržované tepelné čerpadlo může dosáhnout životnosti 15 až 20 let, a v některých případech i déle.

Užitečné odkazy:

Vyplatí se ohřívat vodu elektrickým bojlerem nebo tepelným čerpadlem? – vytapeni.tzb-info.cz

Kdy se vyplatí tepelné čerpadlo – ceskestavby.cz

Typy tepelných čerpadel [ENG] – delcohvac.com

Autor článku:

Zajímá vás něco o webu a jak tvoříme obsah? 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejlepší fotovoltaika
a tepelná čerpadla

1. místo

Skvělé recenze

2. místo

Komplexní řešení

3. místo

Oblíbená volba

Obsah článku

Kam dál?