Search
Close this search box.

Nejlepší tepelná čerpadla vzduch/vzduch 2024 – recenze

Shrnutí: Tepelná čerpadla vzduch/vzduch fungují stejným způsobem jako klimatizace. Do interiéru pouští teplý vzduch, který místnosti ohřívá. Je to řešení jednoduché, nenáročné na instalaci i finance. Oproti jiným variantám čerpadel není ta vzduch/vzduch tak efektivní a účinná, určitě ale může dávat smysl v menších domech, bytech. Velkou výhodou je také to, že v létě snadno umožní přepnout na režim chlazení a často také čistí vzduch. Vy tak doma budete mít komfort po celý rok. 

 • IVT AERO patří mezi ty dražší, nabízí však vysokou kvalitu a zvládne topit, chladit i čistit vzduch. Vhodné bude toto čerpadlo například i pro temperaci. 
 • Vitoclima 300-S od značky Viessmann vám také zaručí komfort po celý rok. I přes svůj výkon má poměrně tichý chod a jistě oceníte i skvělý poměr kvality a ceny. Pokud Tepelná čerpadla Sinclair (i ta vzduch/voda) nabízí firma Acetex. 
 • Daikin je značka, která se vždy zaměřovala primárně na klimatizace. Není tedy divu, že třeba model Emura je dotažený do detailu i co se designu týče. Daikin čerpadla nabízí například Woltair. 
 • Tepelná čerpadla značky Sinclair nabízí Energosolar. Konkrétně pro variantu vzduch/vzduch bych doporučila sérii Marvin s nejvyšším stupněm výbavy. Je to dobrá volba v případě, že hledáte nízkou cenu a chcete vybrat dobrou značku. 

1. místo

IVT AERO

Maximální výkon až 8,5 kW, čerpadlo doplněno ionizátorem pro čistý vzduch.

2. místo

Vitoclima 300-S

Klimatizace s nízkou hlučností, která v zimě plnohodnotně zatopí.

3. místo

Daikin Emura

Firma, která má na poli klimatizací obrovské zkušenosti a dobrou pověst.

4. místo

Sinclair Marvin

Nejvyšší výbava v portfoliu Sinclair za velmi dobrou cenu.

U tepelného čerpadla na bázi vzduch/vzduch by dnes mělo být v podstatě samozřejmostí, že kromě vytápění zvládne také chladit v létě a zároveň vzduch čistit a zbavovat vlhkosti. Vedle těchto základních parametrů z hlediska výkonu, ceny a kvality materiálů mě při výběru konkrétních modelů zajímala také hlučnost, design, ovládání a celkově reputace značky. U dodavatelů tepelných čerpadel jsou vždy mnohem více prezentovány varianty vzduch/voda, pokud tedy uvádím, že některý dodavatel čerpadla dané značky nabízí, pak je ještě potřeba si již v rámci individuální konzultace dozjistit, zda mají i tento konkrétní model. 

V rámci svého průzkumu jsem nakonec zvolila tato tepelná čerpadla vzduch/vzduch:

 1. IVT AERO
 2. Vitoclima 300-S
 3. Daikin Emura
 4. Sinclair Marvin
 5. Panasonic Etherea

1. IVT AERO recenze

Maximální výkon až 8,5 kW, čerpadlo doplněno ionizátorem pro čistý vzduch.

 • Vysoký výkon.
 • Topení, chlazení, temperace i čištění vzduchu.
 • Chytré ovládání z telefonu.
 • Pomalejší reakce servisu při problémech.
 • Vyšší cena.

Kdy zvažovat IVT AERO? 

IVT AERO vychází cenově mnohem levněji než čerpadla na bázi vzduch/voda. V rámci variant vzduch/vzduch ale patří k těm dražším, takže bych tento model doporučila těm, pro které je priorita velký výkon a vysoká kvalita. 

Kde tento model koupíte? 

Nejjednodušší je kontaktovat přímo firmu IVT.

Proč jsem vybrala IVT AERO?

IVT AERO považuji za plnohodnotnou alternativu vytápění, díky velkému výkonu zvládne i větší prostory a i z dlouhodobého hlediska bude díky své účinnosti šetřit peníze v rámci nákladů na energie. Jednotka samozřejmě dokáže i chladit a oceňuji vestavěnou čističku vzduchu s ionizátorem. IVT AERO můžete využít jako doplněk k hlavnímu vytápění, jako jediný zdroj v případě otevřených prostor, nebo pro temperaci rekreačních objektů. 

Líbí se mi i chytré funkce, které sledují, kdo a kde se v místnosti nachází a tomu uzpůsobuje foukání vzduchu a jednoduché ovládání mobilem. 

Uživatelské recenze IVT AERO 

Pro první seznámení s tímto modelem určitě doporučuji přehledné video nebo tento článek.  Reálné zkušenosti s výrobcem nabízí Refsite. Celkově je značka považována za velmi kvalitní a spolehlivou, pokud jsou problémy, tak je to na pomalou reakci servisu. O to je důležitější vybrat si dobrého dodavatele a montážní firmu. 

2. Vitoclima 300-S recenze

Klimatizace s nízkou hlučností, která v zimě plnohodnotně zatopí.

 • Multisplitové řešení může topit i členité prostory.
 • Vysoký výkon.
 • Komplexní funkce včetně čištění vzduchu.
 • Ovládání přes aplikaci.
 • Horší recenze na servis.

Kdy zvažovat Vitoclima 300-S? 

Viessmann je dobrá značka, která si dle mého názoru drží skvělý poměr mezi kvalitou a cenou. Tento model má mezi klimatizacemi, v zimě ale samozřejmě zařízení vytápí – rozsah použití pro vytápění uvádí výrobce až do -20 °C.  Oceníte jedno či vícesplitové řešení, které umožní korigovat teplotu ve více členitých místnostech. 

Kde tento model koupíte? 

Nejdůležitější informace najdete přímo na stránkách Viessmann, já bych určitě kontaktovala také Acetex – spolehlivého dodavatele, který má tuto značku čerpadel ve svém portfoliu. 

Proč jsem vybrala Vitoclima 300-S?

S topným výkonem až 8,0 kW a multisplitovým řešením se z tohoto tepelného čerpadla může snadno stát hlavní zdroj vaší domácí pohody. A přitom za rozumné investiční náklady. Klimatizace zvládne chladit i topit a samozřejmě temperovat, stejně jako čistit vzduch od bakterií, virů a nečistot. 

Jako bonus oceníte i integrovaný WiFi modul, který umožní ovládání přes aplikaci, invertor pro vyšší účinnost a velmi nízkou hlučnost – vnitřní jednotky by vás zvláště ve sníženém režimu neměly nijak rušit. 

Uživatelské recenze Vitoclima 300-S

Trochu mi chybí konkrétní recenze na produkt jako takový, ovšem o firmě se dočtete více zde. Má 97% hodnocení, většinou mají tedy zákazníci velmi  pozitivní zkušenost. Na Facebooku se občas objevují stížnosti na servis, a tak opět platí, že kvalitní dodavatel je stejně důležitý jako čerpadlo samo. 

3. Daikin Emura recenze

Firma, která má na poli klimatizací obrovské zkušenosti a dobrou pověst.

 • Design. 
 • Inteligentní řízení vzduchu.
 • Chlazení, topení, temperace i čištění vzduchu.
 • Ovládání přes aplikaci.
 • Vyšší cena. 

Kdy zvažovat Daikin Emura? 

Všechny modely, které v této recenzi uvádím, považuji za kvalitní. U Daikinu ale ještě navíc vnímám velký důraz kladený na design. Proto bych ho doporučila těm, kteří také hodně dbají na to, jak bude jednotka vypadat v interiéru. 

Kde tento model koupíte? 

Daikin nabízí zkušený dodavatel Woltair, začala bych tedy určitě zde. Více informací samozřejmě seženete i přímo na stránkách Daikin. 

Proč jsem vybrala Daikin Emura?

I toto čerpadlo vzduch/vzduch samozřejmě nejen topí, ale i chladí, temperuje a čistí vzduch. Vybrala jsem ho ale hlavně pro promyšlený design a velmi moderní vzhled, v nabídce je dokonce ve třech barvách. 

Z praktické stránky, Daikin jede hodně tiše, lze ho ovládat na dálkové ovládání i přes aplikaci, dá se řešit multisplitově, inteligentně řídí vzduch dle pohybů lidí v místnosti. Je však třeba počítat s tím, že Daikin je určitě jedna z těch dražších značek.

Uživatelské recenze Daikin Emura

O Daikin Emura jsem našla tento článek, recenze jsou dostupné jen na firmu jako takovou, a to na Refsite. Recenzenti si chválí chytré ovládání, tichý provoz i design.

4. Sinclair Marvin recenze

Nejvyšší výbava v portfoliu Sinclair za velmi dobrou cenu.

 • Komplexní funkce – chlazení, topení, temperování, čištění vzduchu i jeho odvlhčení. 
 • Nejvyšší výbava.
 • Nízká cena.
 • Málo recenzí.

Kdy zvažovat Sinclair Marvin? 

Sinclair je značka s dobrou pověstí a přitom toto tepelné čerpadlo vzduch/vzduch nabízí za velmi zajímavou cenu. Pokud koukáte hlavně na pořizovací náklady, určitě bych se na tuto řadu čerpadel podívala. 

Kde tento model koupíte? 

Čerpadla Sinclair nabízí Energosolar, dále je možné se podívat přímo na stránky Sinclair Solutions.

Proč jsem vybrala Sinclair Marvin?

V rámci všech dostupných variant považuji Sinclair Marvin za tu ekonomickou a přitom ještě stále kvalitou smysluplnou. Tato značka nabízí klimatizací více, Marvin má však nejvyšší možnou výbavu a povedený design (je dostupný i v různých barevných variantách bílé nebo námořnické modré). Kromě chlazení a topení tak můžete počítat také s WiFi připojením, pohybem lamel všemi směry, plasma generátorem, kontaktem pro blokaci chodu ale i UV-C lampou pro kvalitnější vzduch. Vzduch bude nejen čištěn, ale i odvlhčován. Výkon topení je až 7,3 kW. 

Uživatelské recenze Sinclair Marvin

V případě čerpadel vzduch/vzduch zkrátka nenajdete moc recenzí přímo na dané produkty, sama firma má recenzí také trochu méně. Přitom se ale jedná o známou značku, která je velmi oblíbená.

5. Panasonic Etherea recenze

Skvělý poměr ceny a výkonu v moderním designu.

 • Design.
 • Poměr ceny a kvality.
 • Multisplitové řešení.
 • Kvalita vzduchu díky pokročilému systému čištění.
 • Méně recenzí. 

Kdy zvažovat Panasonic Etherea? 

Je to taková zlatá střední cesta v rámci mnou vybraných variant – oceníte nejen známou značku, ale i záruky, čistý design (výběr ze tří barev) a dostupnost. 

Kde tento model koupíte? 

Čerpadlo jsem našla například v portfoliu firmy Ciur, která dokáže instalovat i více vnitřních jednotek pro efektivní vytápění členitějších prostor.

Proč jsem vybrala Panasonic Etherea?

Panasonic je známá značka, pro někoho může představovat určitou jistotu. S výkonem až 7,1 a možností multisplitového řešení vytopí interiér plnohodnotně. Cenově se pohybuje někde uprostřed, je to taková zlatá střední cesta mezi kvalitou a cenou. Stejně jako ostatní, i tento produkt zvládá kromě vytápění chladit a čistit vzduch od plísní, bakterií, virů a dalších nečistot. Jednotka je velmi tichá, lze ji ovládat na dálku. 

Uživatelské recenze Panasonic Etherea

Panasonic je známá značka, a proto po ní mnoho zákazníků sáhne. Chválí si dlouhou záruku, jednoduchou instalaci i ovládání a čistý vzduch. Čerpala jsem hlavně ze zahraničních zdrojů, například z tohoto článku nebo této recenze.

Výhody a nevýhody čerpadla vzduch/vzduch – jak funguje?

Čerpadlo vzduch-vzduch je zařízení, které využívá energii obsaženou ve vzduchu k přenosu tepla do budovy. Je to v podstatě taková obrácená klimatizace. Zde jsem shrnula největší výhody a nevýhody tohoto typu čerpadla, abyste se lépe rozhodli, jestli je pro vás tím pravým:

Výhody čerpadla vzduch-vzduch:

 • Snadná instalace: Tepelná čerpadla vzduch-vzduch jsou obvykle snadněji instalovatelná než některé jiné typy tepelných čerpadel. Nemusejí vyžadovat hluboké vrty do země, což může zjednodušit proces instalace.
 • Nízké náklady na pořízení: Instalace čerpadla vzduch-vzduch může být levnější ve srovnání s jinými typy tepelných čerpadel, zejména pokud už existuje vhodný systém vzduchových kanálů.
 • Flexibilita umístění: Čerpadlo vzduch-vzduch nevyžaduje velký pozemek nebo speciální úpravy pro instalaci, což poskytuje větší flexibilitu při umístění zařízení.
 • Možnost chlazení: Tepelná čerpadla vzduch-vzduch mohou být také používána k chlazení vzduchu v letních měsících, což představuje výhodu oproti některým jiným typům tepelných čerpadel.

Nevýhody čerpadla vzduch-vzduch:

 • Nízká účinnost: Zvláště v oblastech s extrémními teplotami (velmi nízkými nebo velmi vysokými), může účinnost čerpadla vzduch-vzduch klesnout. Oproti variantám země/voda nebo vzduch/voda nevytopí tak efektivně. 
 • Vyšší provozní náklady: I když instalace může být levnější, provoz tepelného čerpadla vzduch-vzduch může být v porovnání s některými jinými systémy dražší.
 • Hluk: Některá čerpadla vzduch-vzduch mohou být hlučnější během provozu, což může být problematické v oblastech, kde je třeba zachovat klid nebo v oblastech s přísnými normami hluku.

Jak funguje čerpadlo vzduch-vzduch?

Čerpadlo vzduch-vzduch využívá principu přenosu tepla ze vzduchu vnějšího prostředí (venkovního vzduchu) do vnitřního prostoru budovy nebo naopak. Proces funguje následovně:

 • Získání tepla z vnějšího vzduchu: V letních měsících, kdy je potřeba chlazení, čerpadlo odebírá teplo z vnitřního vzduchu a přenáší ho do vnějšího prostředí.
 • Přenos tepla do vnitřního prostoru: V zimních měsících, kdy je potřeba vytápění, čerpadlo odebírá teplo z vnějšího vzduchu a přenáší ho do vnitřního prostoru budovy. To je dosaženo za pomoci chladiva, které cirkuluje v uzavřeném okruhu.
 • Ventilátor a kompresor: Ventilátor nasává vnější vzduch do jednotky čerpadla, zatímco kompresor zvyšuje tlak a teplotu tohoto vzduchu. Teplo je pak přeneseno do vnitřního prostoru.
 • Rozptýlení tepla vnitřním prostorem: Teplo se rozptyluje vnitřním vzduchem nebo do topného systému budovy, což zvyšuje teplotu vnitřního prostoru.

Vše jsem shrnula velmi zjednodušeně, pokud vás princip zajímá blíže, podívejte se třeba na tento článek !

Jaké jsou další typy tepelných čerpadel?

Pokud si ještě nejste úplně jisti, jaké čerpadlo pro vás bude to nejlepší, je dobré pamatovat, že jich existuje několik různých typů, z nichž každý má své vlastní výhody a nevýhody. Zde jsou některé z hlavních typů tepelných čerpadel:

 • Vzduch-voda: Tato čerpadla odebírají teplo z vnějšího vzduchu a přenášejí ho do vnitřního prostoru nebo do systému vytápění vody (radiátory, podlahové topení). Jsou oblíbená pro svou relativní jednoduchost instalace a vysoký výkon.
 • Voda-voda: Tato čerpadla odebírají teplo z podzemní nebo povrchové vody a přenášejí ho do vnitřního prostoru nebo do systému vytápění. Jsou obvykle efektivní, ale vyžadují přístup k vodnímu zdroji, což málokdo má.
 • Vzduch-vzduch: Jsou obsahem tohoto článku. Odebírají teplo z vnějšího vzduchu a přenášejí ho do vnitřního prostoru. Jsou vhodná zejména pro vytápění nebo chlazení vzduchu v menších obytných prostorách.
 • Země-voda: Tyto čerpadla využívají stálou teplotu v zemi pod povrchem. Země je v zimě teplejší než vzduch, a v létě je chladnější. Bývají nejúčinnější a nejvýkonnější, ale jejich instalace je mnohem dražší a náročnější.

Video

Užitečné zdroje

Autor článku:

Zajímá vás něco o webu a jak tvoříme obsah? 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kam dál?