Search
Close this search box.

Nejlepší baterie pro fotovoltaiku 2024 – cena, recenze a tipy

Shrnutí: Baterie je skvělým doplňkem fotovoltaické elektrárny. Velmi často se totiž stane, že panely vygenerují více energie, než kolik zvládnete v danou chvíli spotřebovat. Baterie tuto energii uchová a umožní vám ji využít později – ekonomičtěji, ekologičtěji. Ceny baterií jsou řádově odlišné – klidně od 20 000 do 250 000 Kč a více. Je proto stěžejní vybrat správnou kapacitu, typ, kvalitu přesně dle vašich potřeb. I proto je tento článek vedle recenzí doplněn i několika tipy, abyste se mohli lépe rozhodnout. 

  • SOLAX T-BAT H 5,8 považuji za top volbu ve smyslu všech podstatných parametrů – životnosti, kapacity, spolehlivosti, dostupnosti i technologie. Je snadno dostupná na eshopech a nabízí ji i dodavatel fotovoltaiky Acetex. 
  • Dyness HV9637 pak vnímám velmi podobně – kvalitní a moderní technologie, dlouhá záruka, škálovatelnost. Má trošku nižší kapacitu než Solax, na druhou stranu je ale za lepší cenu.  Poptat můžete u Woltair. 
  • LiFePO4 Pylontech USC3000C bude ta správná volba, jestliže dáte hodně na zkušenosti jiných zákazníků – je to jeden z nejkupovanějších a nejoblíbenějších modelů a více naleznete třeba na eshopu Ecoprodukt. 
  • Growatt ARK-2,5H-A1 představuje kvalitu ale s důrazem na cenu, koupíte ji buď samostatně, nebo ji můžete poptat klidně s celou fotovoltaikou na Energosolar. 

1. místo

SOLAX T-BAT
H 5,8

Bezpečná baterie s nízkou vlastní spotřebou.

2. místo

Dyness
HV9637

Baterie v kvalitním provedení za rozumnou cenu.

3. místo

Pylontech USC3000C

Velmi oblíbená a jedna z nejprodávanějších baterií.

4. místo

Growatt ARK-2,5H-A1

Moderní baterie za nízkou cenu s flexibilní instalací.

Na trhu je hodně široká škála různě velkých a výkonných baterií, určitě se nedá doporučit jeden jediný typ pro všechny. Primárně jsem se ale zaměřila na nejčastější situaci – majitele středně velkého rodinného domu. Baterie musela dávat smysl kvalitou, cenou, dostupností u dodavatelů. V potaz jsem také brala technologii, na které daná baterie stojí. Aktuálně jsou nejčastější ty lithium-iontové a pokud se o nich chcete dozvědět více, doporučuji například toto vysvětlení. 

Na základě svého průzkumu jsem pak vybrala tyto nejlepší baterie:

  1. SOLAX T-BAT H 5,8
  2. Dyness HV9637
  3. LiFePO4 Pylontech USC3000C
  4. Growatt ARK-2,5H-A1
  5. Wattsonic G3

1. SOLAX T-BAT H 5,8 recenze

Bezpečná baterie s nízkou vlastní spotřebou.

  • Nejbezpečnější LiFePO4 technologie.
  • Variabilní montáž na zem i na zeď.
  • Záruka 10 let. 
  • Škálovatelnost až na 23,2 kWh. 
  • Chybí recenze
  • Vyšší cena

Kdy zvažovat SOLAX T-BAT H 5,8?

Tato baterie je kompatibilní s měniči Solax a GoodWe. Je vhodná do rodinných domů a kapacita této baterie je 5,8 kW. Doporučuji ji těm, kteří hledají kvalitní baterii s nízkou vlastní spotřebou.

Kde tento model koupíte?

Tato baterie je dostupná na mnoha eshopech samostatně, v rámci kompletního poradenství a případně i v kombinaci s fotovoltaikou jako takovou ji můžete poptat u Acetexu. 

Proč jsem vybrala SOLAX T-BAT H 5,8?

Tuto baterii jsem vybrala hned z několika důvodů. Předně je to kvalita – baterie je typu LiFePO4, která je aktuálně považována za nejbezpečnější, životnost baterie výrobce uvádí na více než 6000 cyklů, baterie má nízkou vlastní spotřebu. Na stránkách Acetex jsem navíc našla záruku 10 let. Cena se pohybuje kolem 60 000 Kč.

SOLAX T-BAT H 5,8 a uživatelské recenze

S bateriemi jako takovými je bohužel problém, že nemají dostatek recenzí. Našla jsem ale jednu trochu specifickou diskuzi pro ty, kdo se v problematice orientují. Něco málo o společnosti Solax pak lze dohledat například v tomto článku.

Další parametry:

Cena za modulkolem 60 000 Kč
Celková kapacita (kWh)5,8 (škálovatelné až na 23,2)
Životní cyklus>6000 cyklů
TypLiFePO4

2. Dyness HV9637 recenze

Baterie v kvalitním provedení za rozumnou cenu.

  • Dobrý poměr kvality a ceny.
  • Nejbezpečnější LiFePO4 technologie.
  • Záruka 10 let.
  • Kompatibilita. 
  • Instalace pouze na zem.

Kdy zvažovat Dyness HV9637?

Tuto baterii vnímám jako skvělou variantu v poměru cena/výkon. Díky modulárnímu designu a stohovatelnosti (do série můžete zapojit až 6 modulů) se dostanete na 3,55 až 21,31 kWh. Hodí se tak pro jakýkoliv rodinný dům, kompatibilní je se střídači GoodWe ET a Sunways STH.

Kde tento model koupíte?

Pokud máte zájem o konzultaci a případně i teprve plánujete fotovoltaiku jako takovou, pak má baterii v nabídce Woltair. Jinak je baterie dobře dostupná i na běžných e-shopech, třeba v DEK či Emas.

Proč jsem vybrala Dyness HV9637?

Baterie je za rozumnou cenu, přesto nabízí vše podstatné – kompatabilitu, velký rozsah kapacity, garanci 10 let, robustní provedení, technologii LiFePO4. Životnost baterie je uváděna na minimálně 6 000 cyklů. A oceňuji i takové detaily jako kolečka pro snadnou manipulaci.

Dyness HV9637 a uživatelské recenze

Na tomto eshopu nejsou podrobnosti, ale je k dispozici aspoň hodnocení baterie formou hvězdiček. Krátka diskuze i s fotkami je pak například zde. Recenzenti si Dyness chválí, a to dokonce i vzhledově.

Další parametry:

Cena za modulkolem 35 000 Kč
Celková kapacita (kWh)3,55 (škálovatelné až na 21,31)
Životní cyklus>6000 cyklů
TypLiFePO4

3. LiFePO4 Pylontech USC3000C recenze

Velmi oblíbená a jedna z nejprodávanějších baterií.

  • Nejbezpečnější LiFePO4 technologie.
  • Možnost zapojit až 12 úložišť najednou.
  • Jedna z nejširších kompatibilit. 
  • Hodně zkušeností zákazníků.
  • Vyšší cena.

Kdy zvažovat LiFePO4 Pylontech USC3000C?

Na této baterii je dobré to, že patří k nejoblíbenějším, a tak bych ji doporučila těm, kdo hodně dají na zkušenosti jiných zákazníků, na prověřenou spolehlivost. Její popularitě nahrává také to, že je kompatibilní s většinou používaných měničů – GoodWe, Imeon, Victron, Sofar Solar a další.

Kde tento model koupíte?

Baterie je snadno a běžně dostupná, dobrá nabídka je třeba na stránkách Ecoprodukt. 

Proč jsem vybrala LiFePO4 Pylontech USC3000C?

Výběr této baterie byl hlavně s ohledem na mnoho pozitivních recenzí, dlouhodobě patří k jedněm z nejoblíbenějších, a tak dává smysl ji do seznamu zařadit. Životnost baterie je více než 6 000 cyklů, technologie LiFePO4 zaručuje odolnost a bezpečnost, líbí se mi i rozšiřitelnost až na 12 úložišť.

LiFePO4 Pylontech USC3000C a uživatelské recenze

Jak již bylo řečeno, v případě této baterie je k dispozici opravdu dostatek recenzí, nejpřehlednější jsou například na Zboží.cz. Zákazníci si chválí spolehlivost, fungování i rozměry. Jako jediná negativa zmiňují vyšší cenu. U této baterie jsem si všimla, že se hodně mění v návaznosti na konkrétní eshop, určitě se tedy s cenou dá pohnout, když najdete výhodnější nabídku.

Další parametry:

Cena za modulkolem 40 000 Kč
Celková kapacita (kWh)3,6 (škálovatelné až na 43,2)
Životní cyklus>6000 cyklů
TypLiFePO4

4. Growatt ARK-2,5H-A1 recenze

Moderní baterie za nízkou cenu s flexibilní instalací.

  • Nejbezpečnější LiFePO4 technologie.
  • Možnost rozšíření kapacity baterie.
  • Záruka až 10 let.
  • Méně recenzí. 
  • Chybí informace o kompatibilitě.

Kdy zvažovat Growatt ARK-2,5H-A1?

Tato baterie je nabízena za velmi dobrou cenu, přitom splňuje všechny “standardní” body, které jsou za mě důležité. Doporučuji ji proto ve chvíli, kdy právě pořizovací náklady hrají velkou roli.

Kde tento model koupíte?

Baterie lze koupit volně na eshopech a v elektroobchodech, zároveň je v nabídce dodavatele Energosolar, který vám může odborně poradit a případně i nainstalovat nejen baterii, ale celý systém fotovoltaiky.

Proč jsem vybrala Growatt ARK-2,5H-A1?

Jak už jsem naznačila, je to hlavně poměr kvality a ceny, který mě přesvědčil. Baterie s jednoduchým designem je možné ukotvit jak na zeď tak na podlahu, díky modulárnímu systému dosáhnete kapacity až 25,6 kWh, životnost je uváděna na více než 6 000 cyklů. A záruka 10 let také potěší. Nenašla jsem bohužel žádné informace o kompatibilitě, určitě bude fungovat se střídači stejné značky, zbytek bude však potřeba dotázat u prodejců a dodavatelů.

Growatt ARK-2,5H-A1 a uživatelské recenze

Nevýhodou je bohužel nedostatek recenzí. Tyto baterie ale instaluje firma Energosolar, a tak považuji za relevantní poskytnout recenze aspoň na jejich realizace – z toho lze soudit, zda jsou zákazníci spokojeni i s produkty jako takovými.

Další parametry:

Cena za modulkolem 30 000 Kč
Celková kapacita (kWh)2,56 (škálovatelné až na 25,6)
Životní cyklus>6000 cyklů
TypLiFePO4

5. Wattsonic G3 recenze

Model s nadstandardní životností, který se hodí i do komerčních prostor.

  • Vysoká životnost 10 000 cyklů.
  • Záruka 10 let.
  • Škálovatelná kapacita.
  • Horší dostupnost. 
  • Vyšší cena.

Kdy zvažovat Wattsonic G3?

Wattsonic je kompatibilní se střídači stejné značky. Je to produkt, který je sice hůře dostupný v běžných eshopech, chtěla jsem však zahrnout i model, který se hodí jak pro rodinné domy, tak i náročnější prostory komerčního typu.

Kde tento model koupíte?

Nejlepší způsob je obrátit se na firmu Acetex, která dodává nejen baterie, ale dokáže zpracovat celou zakázku na fotovoltaiku.

Proč jsem vybrala Wattsonic G3?

Tato baterie má kapacitu od 2,3 až po 30,7 kWh v závislosti na počtu modulů a vybrala jsem ji, protože to může být dobrá volba i pro komerční instalace. Zároveň má nadstandardní životnost, nejdelší ze všech zde zmiňovaných baterií, a to více než 10 000 cyklů. Výrobce nabízí záruku 10 let.

Wattsonic G3 a uživatelské recenze

Na tuto baterii bohužel není dostatek recenzí, odkazuji tu ale na dodavatele Acetex, a tak nabízím alespoň recenze na jejich instalace. 

Další parametry:

Cena za modul kolem 50 000 Kč
Celková kapacita (kWh) 2,3 (škálovatelné až na 30,7)
Životní cyklus >10000 cyklů
Typ LiFePO4

Baterie pro fotovoltaiku v kostce – výhody a nevýhody

Baterie pro fotovoltaiku hrají klíčovou roli v optimalizaci využívání solární energie. Jednou z klíčových výhod je schopnost uchovávat přebytečnou elektřinu vyrobenou z fotovoltaických panelů, což umožňuje efektivní využití solární energie i v dobách, kdy slunce nesvítí. To je zejména významné v oblastech s nepravidelným slunečním zářením či v případě, kdy elektřina není dostupná z veřejné sítě. A určitě se bez baterie neobejdete v případě, že řešíte takzvaný ostrovní systém a chcete být zcela nezávislí na externích zdrojích (například na chatách a chalupách je to časté téma). 

Nicméně, investice do baterií pro fotovoltaiku nese několik nevýhod. První z nich je finanční nákladnost pořízení a instalace těchto baterií. Přestože se ceny postupně snižují, pro někoho mohou být samozřejmě výzvou – záleží na potřebném typu. Také je samozřejmě potřeba počítat s omezenou životností, jednou za čas bude potřeba do baterie investovat znovu. 

Výhody:

  • Efektivní využití přebytků.
  • Ještě ekonomičtější a ekologičtější fungování fotovoltaiky.
  • Autonomní zdroj i v případě špatného počasí. 
  • Stěžejní prvek pro ostrovní systémy. 

Nevýhody:

  • Pořizovací náklady.
  • Omezená životnost (odhadem zhruba 15 let).

Slyšeli jste také o variantě takzvané virtuální baterie? To je kapitola pro samostatný článek, a tak jeden takový nabízím zde. Výhodnost tohoto systému je opět dost subjektivní, pro většinu běžných uživatelů ale bohužel příliš smysluplná nebývá.  

 

Jak je to s cenou (nejen) baterií? 

Investice do fotovoltaiky celkově znamená nemalé peníze. Finální částka se může ale výrazně lišit a je velmi těžké “střelit” takto od boku byť jen řádovou částku. S čím tedy musíte počítat ve vašich propočtech?

Fotovoltaika (panely). Ceně fotovoltaiky jsme se věnovali i v samostatném článku, který určitě doporučuji prostudovat. Hodně záleží na vašich očekáváních. Pokud chcete jen ohřát TUV, cena celého systému může být kolem 100 000 Kč. Plnohodnotný – ale menší – systém, který vám bude dům vytápět a přebytky bude posílat například do TUV, se pohybuje kolem 200 000 Kč. 

Fotovoltaika s baterií. Velký systém, který pokryje většinu vaší domácí spotřeby (počítám se středně velkým rodinným domem) a který bude doplněn o bateriové úložiště může být pak kdekoliv kolem půl milionu. 

Dotace. To vše výše napsané má ale ještě několik pozitivních háčků! Na pořízení fotovoltaiky nabízí stát dotace v rámci programu Nová zelená úsporám.  Cena se pak pohne opravdu výrazně:

  • NZÚ Light – Senioři a nízkopříjmové domácnosti mohou mít solární ohřev vody s dotací 90 000 Kč, což v některých nabídkách může zcela pokrýt všechny pořizovací náklady.
  • NZÚ Standard – Dotace je od 60 do 200 000 Kč, zde není v podstatě nijak omezeno, kdo má na dotaci nárok. Dotaci tedy většina dodavatelů fotovoltaiky rovnou započítává do nabídky a cenu vám ukáže před dotací a po dotaci. Jedinou nevýhodou je, že tato dotace není zálohová, získáte ji až po instalaci systému. 

 

Video:

 

Užitečné odkazy:

Typy baterií pro fotovoltaiku a jejich rozdíly

Nová zelená úsporám

Jak vypočítat velikost akumulátoru

Autor článku:

Zajímá vás něco o webu a jak tvoříme obsah? 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kam dál?