Search
Close this search box.

Cena fotovoltaiky pro rodinný dům: kolik to celé stojí?

Shrnutí: Vysoké ceny elektřiny vedou domácnosti k přemýšlením nad pořízení alternativních zdrojů, mezi které patří také fotovoltaika. Právě u rodinných domů se tato investice může velmi vyplatit. V tomto článku vysvětlím, kolik přibližně fotovoltaika stojí.

  • Cena fotovoltaiky se velmi liší, záleží na použitých materiálech i velikosti elektrárny
  • Při pořizování fotovoltaiky byste měli zvážit také bateriové úložiště, jehož cena se pohybuje od 25 000 Kč až do 400 000 Kč
  • Každá domácnost má jinou spotřebu elektrické energie a podle toho byste také měli volit velikost fotovoltaiky.

Cena fotovoltaiky pro rodinný dům

Cena fotovoltaické elektrárny se může velmi lišit, jelikož záleží na mnoha faktorech. Celková částka může být vyčíslena na 120 tisíc korun, ale vyšplhat se může až na půl milionu (po započtení státních dotací).

Co ovlivňuje cenu fotovoltaiky

Cena fotovoltaické elektrárny se v průměru pohybuje cca od 250 000 do 600 000 Kč. Nejvíce cenu fotovoltaiky ovlivňuje velikost a výkon elektrárny, instalace baterií a také to, jaké pro svou elektrárnu zvolíte komponenty. Záleží ale i na dalších faktorech, mezi které patří například to, jestli panely umístíte směrem na jih či nikoliv a také to, jaký zvolíte sklon. Pojďme se podívat na přesné příklady.

1) Základní a malá FVE s ukládáním přebytků do teplé vody

Pokud máte nižší spotřebu elektřiny nebo menší rodinný dům a přesto si plánujete pořídit fotovoltaickou elektrárnu, pak pravděpodobně uvažujete nad nějakou menší. Ta vás po odečtení dotace ve výši 52 000 Kč vyjde na zhruba 125 000 Kč. V tomto případě by se jednalo o systém, který má velikost 2,7 kWp a roční výrobu 2 500 až 2 800 kWh, kdy se přebytky použijí na ohřev teplé vody.

2) Velká FVE s bateriovým úložištěm

Jestliže jsou vaše výdaje spíše vysoké a chcete kromě elektřiny využívat také tepelné čerpadlo nebo si nabíjet elektromobil, pak byste vedle fotovoltaické elektrárny měli zvážit také bateriové úložiště, jehož cena startuje na 25 000 Kč, ale může se vyšplhat až do 400 000 Kč. Kapacita bateriového úložiště se pohybuje od 2,4 do 15 kWh. Využít můžete také službu Virtuální baterie, kde si za poplatek nadbytečnou energii uložíte a využijete ji,až to budete potřebovat – například v zimě. V případě velké spotřeby se zaměřte na elektrárnu s výkonem 9,2 kWp s roční výrobou 9 100 až 9 300 kWp za přibližnou cenu 450 000 Kč po odečtení maximální dotace ve výši 205 000 Kč.

Často kladené dotazy

❓Jak funguje fotovoltaický systém?

Fotovoltaický systém funguje tak, že sluneční záření dopadá na fotovoltaické panely, které přeměňují sluneční energii na stejnosměrný elektrický proud.

❓Jak dlouho trvá návratnost investice do fotovoltaického systému?

Návratnost investice do fotovoltaického systému se liší v závislosti na mnoha faktorech, jako je velikost systému, umístění, náklady na instalaci a místní podmínky. Obvykle se pohybuje od 5 do 10 let.

❓Jak dlouho fotovoltaické panely vydrží?

Většina fotovoltaických panelů má záruku na výkon minimálně 25 let a průměrná životnost panelů může dosáhnout 25 až 30 a více let.

Užitečné odkazy:

Autor článku:

Zajímá vás něco o webu a jak tvoříme obsah? 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejlepší fotovoltaika
a tepelná čerpadla

1. místo

Skvělé recenze

2. místo

Komplexní řešení

3. místo

Oblíbená volba

Obsah článku

Kam dál?