Search
Close this search box.

Nejlevnější fotovoltaická elektrárna 2025 – levná, ale kvalitní!

Shrnutí: Zaujala vás fotovoltaika a chcete si ji pořídit, ale nemáte zrovna velké úspory? Nabízím vám hned několik možností. Můžete se vydat klasickou cestou plnohodnotné elektrárny a ušetřit díky dotacím v kombinaci s výběrem levnějšího dodavatele. Nebo uspořit na tom, jak velká elektrárna bude – můžete ji využít třeba jen na ohřev vody nebo oželet akumulaci a tím jít cenou dolů. Pro obě varianty v tomto článku najdete konkrétní doporučení i dodavatele.

  • Jestliže chcete co nejkvalitnějšího dodavatele za rozumnou cenu, volte Acetex – nabídne vám jak velkou elektrárnu, tak i menší systémy třeba jen na ohřev vody. Pomoc s dotacemi je zde samozřejmostí. 
  • Zajímavé možnosti výhodného úvěru nabízí firma Woltair, což může s financováním také hodně pomoci. 
  • Skvělý proklientský přístup s možností půjčky, hledání řešení na klíč a pomocí s dotací nabízí SEFY. 
  • Nízkými cenami je poměrně známá firma Schlieger. Tu tedy doporučuji, pokud je cenovka prioritou, firma však nemá moc dobré recenze. 

1. místo

Acetex

Číslo jedna co se zpětné vazby od klientů týče, kvalitní práce.

2. místo

Woltair

Kalkulačka s finanční návratností přímo na webu, výhodný úvěr.

3. místo

SEFY

Firma, která je na trhu více než 10 let a má jedny z nejlepších recenzí.

4. místo

Schlieger

Firma s nadstandardní zárukou slibující nízké ceny.

“Levná fotovoltaika” není úplně tak jednoduchý a jednoznačný termín. Mohla jsem vybrat čistě konkrétní panely a jít po těch nejlevnějších… Ale tomu by chyběl jakýkoliv kontext. Při výběru a doporučeních jsem tedy pojala téma komplexně a ráda bych vám v článku předala tři základní poučení:

  • Fotovoltaika se stává levnou hlavně časem, stěžejní tak pro vás bude propočet finanční návratnosti, kterou vám solidní dodavatel zvládne odhadnout. Díky každoročním úsporám na energiích se vám investice velmi rychle vrátí a nejde tedy posuzovat jen podle počátečních nákladů.
  • Velká část investice se vám vrátí chvíli po instalaci, a to formou dotace, kterou určitě neopomeňte. Většina firem s fotovoltaikou vám veškerou administrativu kolem dotace zařídí, většinou za menší doplatek. Pokud si na vyřízení troufnete sami, opět ještě trochu ušetříte.

Když opravdu potřebujete cenu snížit, zmenšete spíše velikost elektrárny a smiřte se s menším výkonem, než abyste oželeli kvalitu.

Vybrala jsem podle mého průzkumu nejlepší  a zároveň nejlevnější fotovoltaické elektrárny:

  1. Acetex
  2. Woltair
  3. SEFY
  4. Schlieger
  5. Efektivní dům

1. Acetex recenze

Číslo jedna co se zpětné vazby od klientů týče, kvalitní práce.

  • Velmi dobré zákaznické recenze
  • Kvalita produktů i montáže
  • Komunikace
  • Transparentní stránky včetně odhadu ceny
  • Možnost financování skrze Essox na splátky
  • Občas zmínky o průtahu instalace

Kdy zvažovat Acetex?

Jestliže budete hledat cenově rozumné řešení na klíč a přitom nechcete slevit z kvality, určitě oslovte Acetex. Doporučila bych ho také těm, kterým hodně záleží na zkušenostech ostatních zákazníků, Acetex má opravdu skvělé recenze.

Proč jsem vybrala Acetex?

Acetex vybírám díky jeho pověsti. V hodně recenzích se objevuje kladně hodnocená rozumná cena, firma vám pomůže s dotacemi, na stránkách má velmi přehlední a transparentní informace, a to včetně modelových cenových nabídek. Z hlediska financí taky jistě oceníte možnost financování s partnerem Acetexu, společností Essox a pořízení fotovoltaiky na splátky. Od Acetexu můžete očekávat kvalitu. 

Uživatelské recenze Acetex

Acetex je zajetá firma s dostatečným množstvím recenzí, doporučuji projít si např. Refsite, kde má firma 96% hodnocení. Zákazníci chválí komunikaci, profesionální přístup, cenu i montážní týmy. Občas se najde zmínka o zpožděné realizaci, jedna z recenzí ale zmiňovala že sama firma si v takovém případě vyměřila pokutu a snížila celkovou cenu, což velmi oceňuji.

2. Woltair recenze

Kalkulačka s finanční návratností přímo na webu, výhodný úvěr.

  • Poměr kvality a ceny
  • Rychlá realizace nebo sleva 50 %
  • Možnost financovat na splátky
  • Vyřízení dotací
  • Kalkulačka s odhadem úspor
  • Někdy zmínky o pomalejší komunikaci, když jde dotaz přes obecný kontakt

Kdy zvažovat Woltair?

Woltair je také dobrou volbou, pokud vám stále hodně záleží na kvalitě. A také na rychlosti – Woltair slibuje instalaci do 30 pracovních dní a v případě nedodržení získáte 50% slevu.

Proč jsem vybrala Woltair?

Woltair je zajímavou firmou bez ohledu na cenu a doporučila bych minimálně její kontaktování v každém případě. Jestliže ale chceme hlavně ušetřit, tak mě zaujala jejich transparentní kalkulačka s odhadem úspor, garance vyřízení dotací, snížená záloha jen na 10 % a možnost financování na splátky s úvěrem od Buřinky. Woltair garantuje získání dotace a nabízí dlouholetou záruku, která vám může také ušetřit z dlouhodobého hlediska. 

Uživatelské recenze Woltair

Recenze jsem čerpala z Firmy.cz a Refsite. Firma má trochu horší recenze než Acetex, 85 % na refsite, i tak ale většina recenzí chválí profesionální montážníky, poměr ceny a výkonu a rychlost, dodržení termínů. Kritika se občas najde na pomalejší komunikaci v rámci dotazů a pak jsem objevila pár specifických situací, kdy došlo ke komplikacím při montáži, což se nedá generalizovat. 

3. SEFY recenze

Firma, která je na trhu více než 10 let a má jedny z nejlepších recenzí.

  • Nadprůměrně dobré hodnocení od zákazníků.
  • Transparentní cenové nabídky
  • Realizace na klíč dle vašich potřeb
  • Záloha jen 15 %
  • Půjčka na dotaci, vyřízení dotace
  • Žádné nevýhody jsme nenašli

Kdy zvažovat SEFY?

Když je pro vás stěžejní zodpovědný přístup a odborné zpracování od začátku do konce. Odpovídají tomu totiž recenze zákazníků, kteří firmě dávají 99 % na refsite. SEFY vám dokáže najít optimální řešení na klíč. 

Proč jsem vybrala SEFY?

Se SEFY budete mít financování fotovoltaiky co nejsnadnější a přitom nemusíte slevit z nároků na kvalitu. SEFY zajistí kompletní realizaci na klíč, firma požaduje zálohu před montáží jen 15 % a zajistí i půjčku na dotaci. Na webu jsou přehledné cenové nabídky, které považuji za velmi rozumné. 

Uživatelské recenze SEFY 

SEFY má na Refsite nejlepší hodnocení, 99 %. Zákazníci tedy firmu v podstatě jednohlasně doporučují, chválí profesionální přístup s individuálními řešeními, dokončení instalací v termínu, ochotu, v podstatě jsem opravdu nenarazila na jednou kritiku.

4. Schlieger recenze

Firma s nadstandardní zárukou slibující nízké ceny.

  • Dobrá cena
  • Nadstandardní garance
  • Vyřízení dotace
  • Zavedená firma
  • Poměrně hodně negativních recenzí

Kdy zvažovat Schlieger?

Schlieger je na trhu taky hodně známá firma, která má vlastní montážníky, ceny se snaží držet opravdu nízko a má za sebou obrovské množství realizací. Musím tu ale zároveň uvést, že má horší recenze, klientská podpora funguje velmi špatně.  

Proč jsem vybrala Schlieger?

Tento článek by měl hodnotit fotovoltaiku hlavně z hlediska nízkých cen a pokud zadáte poptávku u více dodavatelů, tak je velmi pravděpodobné, že Schlieger bude mít cenu hodně lákavou a že bude oproti konkurenci levnější. Zaujaly mě taky nadstandardní garance a záruky až 25 let a vyřízení dotace. 

Uživatelské recenze Schlieger

Schlieger má bohužel horší recenze, 66 % na Refsite. Dále jsem čerpala z Google recenzí. Zákazníci zmiňují různé peripetie z hlediska komunikace, chyb v instalaci, řešení reklamací.

5. Efektivní dům recenze

Jedna z nejlevnějších variant od firmy, která nabízí komplexní balíček služeb.

  • Záloha jen 10 %.
  • Velmi nízká cena.
  • Pozitivní zkušenosti zákazníků.
  • Pojištění na rok zdarma. 
  • Vyřízení dotací.
  • Komplexní služby – mnoho dalších technologií. 
  • Nenašla jsem žádné nevýhody

Kdy zvažovat Efektivní dům?

Efektivní dům je zajímavý nejen cenou, ale i v případě, že chcete kombinovat více technologií. Kromě fotovoltaiky totiž nabízí i čerpadla, rekuperaci, ohřev vody, klimatizaci, podlahov vytápění a další. 

Proč jsem vybrala Efektivní dům?

Efektivní dům hodně tlačí na cenu a prezentuje svou nabídku jako levnější oproti konkurenci. Zároveň se mi u nich líbilo široké portfolio produktů. Pokud chcete řešit větší rekonstrukci, je skvělé mít vše od jednoho dodavatele. Efektivní dům má nově zálohu jen 10 %, instalaci slibuje do 1-2 měsíců, nabízí pojištění na rok zdarma a kompletně vyřídí i dotace. Na trhu jsou přes deset let, což je také vždy dobrým znamením. 

Uživatelské recenze Efektvivní dům

Recenzí nemá firmě početně tolik, jako některé konkurenční firmy, na druhou stranu má hodnocení velmi dobré – 97 % na Refsite. Dále jsem čerpala z Google. Zákazníci hodnotí firmu jako spolehlivou, všichni pracovníci jsou profesionální, rychlí, ochotní, montáže kvalitní.

Co ovlivňuje cenu fotovoltaiky? 

Do ceny fotovoltaické elektrárny se promítá více faktorů a je jen na vás, kde se rozhodnete ušetřit a co bude naopak prioritou. Zde je seznam toho nejpostatnějšího: 

  • Velikost a výkon panelů. Jestliže nezvolíte jinak, pak vám dodavatelské firmy nacení takovou fotovoltaiku, abyste pokryli spotřebu celého domu. K tomu bude potřeba větší množství panelů a náročnější montáž, což se promítne do ceny. Na druhou stranu, optimálně velká fotovoltaika vám uspoří více v dlouhodobém horizontu. Jde tedy o to, zda jsou pro vás důležitější celkové úspory v čase nebo okamžitá investice na začátku. Firmu můžete poprosit o menší variantu, která nepokryje vše, ale také vám nějaké úspory přinese a nebude tak drahá.
  • S odloženou spotřebou nebo ne? Zvláště v létě elektrárna většinou vyrobí více, než kolik zvládnete spotřebovat. Proto se k fotovoltaice přidává baterie, která danou energii uchová a vy ji můžete využít později. Opět platí, že baterie bude efektivnější pro dlouhodobé úspory, ale jelikož tvoří skoro třetinu ceny celého systému, tak bez ní můžete výrazně ušetřit na vstupu. 
  • Využití dotací. O tomto bodu se zmíním v samostatném odstavci, protože jde o velké téma. Dotace jsou ale nezanedbatelným faktorem a jestli jste je ještě vůbec neřešili, tak vás možná překvapí, jak moc mohou pomoci. 
  • Kvalita materiálů. U fotovoltaiky opravdu nedoporučuji jít JEN po ceně. Je to dlouhodobá investice a pokud byste šetřili na kvalitě produktů i provedení, tak se vám to později stejně vrátí. Základem je kvalitní dodavatel, se kterým mají zákazníci dobré zkušenosti, s konkrétní značkou panelů a podobně mu již můžete jako laik v podstatě důvěřovat. 

Jak snížit náklady na fotovoltaiku s pomocí dotací.

U většiny článků považuji za důležité zmínit roli dotací. Zvláště pokud potřebujete pořídit co nejlevnější fotovoltaiku, tak byste měli mít v programech přehled.

První varianta je takzvaná Nová zelená úsporám Light. Ta je určena pro nízkopříjmové domácnosti a seniory. Její výhodou je, že je vyplácena zálohově, peníze tak dostanete ještě předtím, než fotovoltaiku koupíte. Dostanete 90 000 Kč na fotovoltaiku určenou pro ohřev vody. Tyto fotovoltaiky bývají poměrně malinké, z vaší kapsy proto možná nepůjde vůbec nic, případně počítejte s investicí zhruba do 30 000 Kč ze svého.

Druhá aktuálně dostupná možnost není asi pro napjaté peněženky tolik relevantní, je to nový program Oprav dům po babičce. Na fotovoltaiku jako takovou přispívá 60 až 200 000 Kč, a to také zálohově – tedy předem. Nevýhodou ale je, že tento program motivuje ke kompletní rekonstrukci staršího domu. To znamená, že má mnoho podmínek a abyste je splnili, musíte provést mnohem více úprav daného domu. Minimálně vše optimálně zateplit – střechu, podlahu i stěny. Dotace je na všechny tyto úpravy, dostat se můžete klidně až k milionu, jenže druhý potřebujete mít ve vlastních prostředcích, abyste mohli vše realizovat. 

Poslední je tu klasická Nová zelená úsporám Standard. Na fotovoltaiku přispívá 60 až 200 000 Kč, můžete investovat opravdu jen do solárů a ničeho jiného. Dotace však přijde až po realizaci, v začátku tedy musíte mít vlastní prostředky a skrz dotaci se vám později vrátí. 

Naprostá většina dodavatelů s dotacemi pracuje a cenovou nabídku s kalkulací finální ceny už nabízí rovnou se započítanou dotací. Budete tak předem s jistotou vědět, kolik budete muset zaplatit ze svého. 

Jak je to s cenou a financemi v dlouhodobém měřítku? 

Výhodnost fotovoltaiky přichází hlavně s časem, a proto se tak často setkáte s pojmem finanční návratnost. Obecně se uvádí, že fotovoltaika uspoří až 80 % nákladů za energii a investice v začátku se vám tak vrátí zhruba za 7 let.
Jsou to ale průměrné propočty, vždy musíte vzít v potaz vaši spotřebu a velikost vaší elektrárny. Abyste si udělali lepší představu o vaší situaci, doporučuji poslat poptávku v rámci kalkulačky od firmy Woltair, která vám obratem návratnost vypočítá. I ostatní dodavatelé by ale určitě měli být schopni vám tento údaj dodat. 

Pokud vás tohle téma zaujalo a chcete se do výhodnosti fotovoltaiky ponořit hlouběji, pak možná oceníte tento článek, který na modelových případech návratnost hodnotí. Jde už hodně dopodrobna a celou problematiku přiblíží do detailů, pro které zde již není tolik prostoru. Článek je z roku 2020, takže ceny už budou trochu jinde, pomůže vám však pochopit logiku za výpočty. 

Video

Užitečné odkazy:

Recenze výrobců i dodavatelů fotovoltaiky

Návratnost fotovoltaiky s ohřevem vody

Dotace Nová zelená úsporám

Autor článku:

Zajímá vás něco o webu a jak tvoříme obsah? 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kam dál?