Search
Close this search box.

Solární panely na balkon: proč je (ne)pořizovat?

Shrnutí: Solární panely nejsou jen pro ty, kdo mají domy a velké pozemky. Svou malou elektrárnu si můžete umístit klidně i na svůj balkon. Vyplatí se, nebo spíše ne? To jsem popsal v tomto článku.

  • Solární panely na balkon mohou snížit výdaje za elektřinu, ale pojí se k nim i několik nevýhod
  • Balkonové solární panely se zatím příliš nevyužívají, ale pravděpodobně je čeká úspěch v budoucnu
  • Některé solární panely na balkon lze zapojit jednoduše do zásuvky, což značně ulehčuje jejich instalaci i případnou manipulaci.

Solární panely na balkon

Pokud bydlíte v bytě a přesto chcete mít vlastní zdroj solární energie, pak je ideální alternativou balkonový solární systém. Balkonové solární systémy jsou kompaktní a efektivní řešení pro využití sluneční energie k výrobě vlastních zásob elektřiny. V posledních několika letech si balkonové systémy získaly na oblibě, a to především díky své dostupnosti a snadné instalaci. Ve většině případů je jediným úkonem při instalaci balkonového systému jeho připevnění na zábradlí balkonu a zapojení do sítě.

Moderní doba je rychlá, díky čemuž si můžete své výdaje za energie snížit už i v bytě. Balkonový solární systém se může přímo připojit k vašemu domácímu okruhu pouhým zapojením do zásuvky. Nepotřebujete tedy složité zapojování profesionální firmou, ani složité a nákladné návrhy. S tím se pojí další výhoda – pokud si budete chtít solární panely vzít s sebou třeba na chatu, jednoduše je odpojíte ze zásuvky a poté zapojíte na chatě. Je však nutné podotknout, že ne všechny solární panely na balkon se zapojují takto jednoduše.

Balkonové solární panely navíc nevyžadují registraci u provozovatele stejně jako tradiční střešní nebo pozemní systémy. Obvykle se po připojení solárních panelů k hlavní síti musíte nahlásit provozovateli. Pokud však váš solární systém nedosahuje horní hranice evropské normy 800 W, nemusíte se registrovat.

Vyplatí se solární panely na balkon?

Solární panely na balkon jsou způsobem, jak si snížit výdaje za energie, otázkou však zůstává, zda se vám to vyplatí. Pochopitelně záleží na vaší spotřebě elektřiny a také na tom, jak dlouho vám bude na balkon svítit. Je důležité, aby váš balkon byl co nejvíce orientován na jih a nebyl zastíněný. Solární panely na balkon však mají spoustu háčků. Mezi ně patří například:

  • Budete potřebovat povolení: Pravděpodobně budete potřebovat povolení od ostatních vlastníků v domě, protože se jedná o změnu vzhledu budovy.
  • Můžete dostat pokutu: Váš elektroměr pravděpodobně neumí odečítat spotřebu elektřiny, kterou jste si sami vyrobili. Za to vám může hrozit pokuta od dodavatele.
  • Potřebujete revizní zprávu: Pokud vaše solární panely nebudou právě ty, které se zapojují do zástrčky, pak budete potřebovat revizi a revizní zprávu.
  • Nedostanete žádné dotace: Na balkonové solární panely se nevztahují státní dotace. Na druhou stranu se rozhodně nejedná o stejnou investici jako v případě solárních panelů na střechu domu.

Pokud chcete zjistit konkrétní čísla pro výpočet potenciálních úspor, budete potřebovat:

  • Cenu za kWh v České republice (ta se může měnit).
  • Náklady na solární panely a další součásti.
  • Průměrná denní a roční produkce energie z vašeho solárního systému.

Pokud máte velmi slunečný balkon s dobrou orientací a spotřebujete většinu vyrobené energie během dne, solární panely by vám mohly přinést úspory. Je však dobré provést podrobný výzkum a kalkulaci nákladů a výnosů ještě předtím, než se pro investici rozhodnete. Solární panely na balkon pravděpodobně na svůj úspěch teprve čeká, je totiž nutné doladit ještě několik věcí, aby mohly spolehlivě sloužit všem svým majitelům.

Často kladené dotazy

❓Jsou solární panely na balkon často využívané?

Ne. Zatím solární panely na balkon využívají spíše nadšenci, kteří si je pořizují ze zvědavosti. Je však dost možné, že se brzy stanou oblíbenými pro čím dál více lidí.

❓Jaký je nejlepší způsob orientace solárních panelů na balkoně?

Optimální orientace solárních panelů v České republice je směrem na jih, což zajišťuje maximální vystavení slunečnímu záření během dne.

❓Můžu prodávat přebytečnou energii zpět do sítě?

Ne, v případě balkonových solárních panelů není možné prodávat přebytečnou elektřinu dodavatelům energií.

Užitečné odkazy:

Autor článku:

Zajímá vás něco o webu a jak tvoříme obsah? 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejlepší fotovoltaika
a tepelná čerpadla

1. místo

Skvělé recenze

2. místo

Komplexní řešení

3. místo

Oblíbená volba

Obsah článku

Kam dál?