Search
Close this search box.

Nejvýkonnější fotovoltaické panely 2024 – upřímně a jasně

Shrnutí: S fotovoltaickými panely to pro laika při výběru není úplně jednoduché. Než vám doporučím jednotlivé produkty, shrnula bych nejpodstatnější radu takto – výkon je důležitý, ale jedno číslo v technickém listu panelu je poměrně málo vypovídající a jít jen za nejvyšším výkonem je trochu zcestné. Ne vždy musíte mít na střeše tu největší, nejvýkonnější, nejnadupanější variantu. Mnohem důležitější je, aby byla fotovoltaika navržena vám na míru. Tak, aby pokryla vaši spotřebu a přitom nevytvářela nesmyslně velké přebytky. A přesně to by měl dokázat každý spolehlivý dodavatel – poradit vám individuálně. A vysvětlit, proč a jak zrovna k vaší cenové nabídce došel.

 • Nejvíce mě zaujal AEG 500 Wp, který je ideální nejen na rodinné domy. Jedná se o známou značku, což mnozí z vás ocení. A co vnímám jako velké plus, v portfoliu ho má firma Acetex, takže nemusíte ani nijak komplikovaně shánět dodavatele. 
 • Solární panely Eging, které má mimo jiné v nabídce i firma Energosolar, také považuji za velmi kvalitní a budou ideální pro ty z vás, kdo byste si třeba potrpěli na dlouhou záruku a životnost. 
 • Článek je určen primárně pro běžné domácnosti, i tak bych tu ale ráda zmínila Canadian Solar, který se hodí spíše pro firmy či komerční instalace. 
 • Zajímavý poměr mezi kvalitou a cenou nabízí také Bauer Solartechnik 

1. místo

AEG

Monokrystalický panel s vysokou efektivitou ideální hlavně pro rodinné domy.

2. místo

Eging

Vysoce výkonný panel s monokrystalickými články, half-cut technologií a vysokou účinností.

3. místo

Canadian Solar

Pro náročné ideální - vysoká účinnost, odolný a kvalitní materiál v robustním rámu.

4. místo

Bauer Solartechnik

Druhá značka panelů, které nabízí firma Energosolar - opět s vysokým výkonem i účinností.

Jak už jsem řekla, pokud byste na internetu chvíli pátrali, jistě najdete panely s vyššími hodnotami Wp. To by však nemělo být to jediné důležité. Panely jsem proto vybírala také podle dostupnosti, podle toho, zda je kvalitní české firmy mají v portfoliu a instalují je a samozřejmě jsem koukala i na kvalitu a původ panelů. Takže pokud jste zvědaví na čistá data, doporučuji výsledky jednoho z analytických serverů, který vydal tabulku poměřující čistě účinnosti panelů. 

A nebo ještě ráda odkazuji na článek od firmy Woltair, která je jedním z předních dodavatelů fotovoltaiky a jejichž služby s čistým svědomím doporučím. 

Vybral jsem podle mého průzkumu nejvýkonnější fotovoltaické panely

 1. AEG 500 Wp
 2. Eging 540 Wp
 3. Canadian Solar 545 Wp
 4. Bauer Solartechnik 405 Wp
 5. DAH Solar 550 Wp

1. AEG 500 Wp recenze

Monokrystalický panel s vysokou efektivitou ideální hlavně pro rodinné domy.

 • Kvalitní výroba a dlouhá záruka
 • Známá firma
 • Ideální pro rodinné domy
 • Half-cut technologie
 • Dostupné u firmy Acetex
 • Těžko dostupné recenze přímo na panel

Kdy zvažovat AEG 500 Wp?

AEG 500 Wp se hodí do rodinných domů, případně na menší komerční či firemní prostory a střechy. Je to ideální varianta, pokud chcete mít výkonný panel bez zbytečných starostí, stačí kontaktovat např. firmu Acetex a ta vás provede celým procesem od začátku až do konce, a to včetně pomoci s dotací.

Proč jsem vybrala AEG 500 Wp?

Když mám doporučit konkrétní dodavatelské firmy pro fotovoltaiku, tak určitě zmiňuji Acetex. Je tedy poměrně logické, že panely, které budou v jejich nabídce, mají vysoký výkon a účinnost. To, že můžete tyto panely poptat u této firmy je velká výhoda – nemá smysl zahltit tuto recenzi cizími panely, které nebudou nikde k dostání, případně byste měli trable s jejich instalací. AEG 500 Wp splňuje vysoký výkon a jeho pořízení pro vás bude velmi jednoduché.

Uživatelské recenze AEG 500 Wp

Najít konkrétní uživatelské recenze na panely je vždycky oříšek, jelikož málokdo hodnotí panel jako takový, lidé se mnohem více soustředí na firmu, která jej instalovala. K recenzím proto přistupuji komplexněji a hledám buď pověst firmy, která panely instaluje, nebo celkovou pověst výrobce. A tady vše klaplo na obě strany. o AEG se dočtete například zde nebo v tomto hodnocení. A firma Acetex, která panely nabízí, má taktéž skvělé recenze, které si můžete projít zde.  

Další parametry

Pro koho je vhodný?Rodinné domy, menší komerční projekty
Výkon500 Wp
Rozměry1134 x 2094 mm
Účinnost21,27 %
Dostupnost, kde objednatAcetex

2. Eging 540 Wp recenze

Vysoce výkonný panel s monokrystalickými články, half-cut technologií a vysokou účinností.

 • Vysoký výkon
 • Dostupné u firmy Energosolar
 • Pokročilé technologie zvyšující efektivitu
 • Nenašla jsem české recenze

Kdy zvažovat Eging 540 Wp?

Pokud jdete opravdu hlavně po výkonu, tak Eging nabízí velmi zajímavé varianty. Je to spolehlivá firma. U tohoto panelu oceníte hlavně kombinaci technologií – half-cut, MBB a monokrystalické články. Tyto pojmy působí příliš odborně, proto u každého z nich dávám odkaz na článek, který je vysvětluje, stručně vám však postačí, že všechny tři výrazně zvyšují efektivitu a výkon panelů.

Proč jsem vybrala Eging 540 Wp?

Vysoký výkon, kvalitní technologie, spolehlivá firma a dobrá dostupnost, to jsou faktory, které mě přesvědčily. K dostupnosti – panely totiž nabízí firma Energosolar, kterou vnímám jako solidní a spolehlivou a která vám dodá všechny další potřebné informace.

Uživatelské recenze Eging 540 Wp

Jestliže umíte anglicky, tak jsem v rámci Eging panelů narazila na velmi zajímavý a podrobný článek. Najdete v něm všechny potřebné informace i hodnocení. Jako jedno z nejvýznamnějších plus zde mimo jiné uvádí poměr kvality a ceny.  Pod článkem jsou pak zkušenosti australských zákazníků, kteří panely mají a hodnotí je 4,56 z 5 hvězdiček.

Další parametry

Pro koho je vhodný?Rodinné domy
Výkon540 Wp
Rozměry1134 x 2278 mm
Účinnost21,29 %
Dostupnost, kde objednatEnergosolar

3. Canadian Solar 545 Wp recenze

Pro náročné ideální - vysoká účinnost, odolný a kvalitní materiál v robustním rámu.

 • Velmi kvalitní produkt
 • Poměr kvality a ceny
 • Dobrá dostupnost na mnoha eshopech nebo u firmy Acetex
 • Vhodné spíše pro komerční stavby, firmy

Kdy zvažovat Canadian Solar 545 Wp?

Ne že by byl tento panel vyloženě nevhodný na běžný dům. Ale vybrala jsem ho primárně proto, aby zde byla zastoupená i nějaká robustnější varianta, která se hodí pro firmy, pro komerční instalace. Toto bude proto ideální varianta pro vás, pokud chcete umístit soláry na takovéto prostory.

Proč jsem vybrala Canadian Solar 545 Wp?

Canadian Solar také patří ke špičce co se technologií týče a navíc oceňuji i záruku 25 let na výkon. Je robustnější, odolný. A navíc splňuje mou podmínku snadné dostupnosti – v nabídce ho má Acetex. Zároveň i firma Canadian Solar jako taková patří ke spolehlivým volbám – na trhu je už od roku 2001.

Uživatelské recenze Canadian Solar 545 Wp

Opět bylo trochu těžší najít relevantní recenze, a tak dávám odkaz alespoň na anglický článek, který recenzoval Canadian Solar panely jako takové. Stručně a jasně, jejich produkty hodnotí jako velmi kvalitní, s nadprůměrnými garancemi, konkurenceschopnou cenou a oceňují i dlouhou historii firmy.

Další parametry

Pro koho je vhodný?Primárně spíše firemní objekty
Výkon545 Wp
Rozměry1134 x 2261 mm
Účinnost21,3 %
Dostupnost, kde objednatAcetex

4. Bauer Solartechnik 440 Wp recenze

Druhá značka panelů, které nabízí firma Energosolar - opět s vysokým výkonem i účinností.

 • Nejdelší záruka na trhu
 • Moderní technologie pro vysoký výkon
 • Dobře dostupné u firmy Energosolar
 • V tomto článku mají tyto panely výkon nejnižší ze všech
  Na model o tomto výkonu jsem nenašla rozměry

Kdy zvažovat Bauer Solartechnik 440 Wp?

Pokud hledáte zajímavý poměr mezi kvalitou a cenou, hledáte výkonný panel, ale přitom nepotřebujete ten úplně nejvýkonnější ze všech, tak právě Bauer bude dobrá volba, jedná se o velmi solidní produkt. I tyto panely jsou řešeny jako half-cut a monokrystal, díky čemuž mají vysokou účinnost.

Proč jsem vybrala Bauer Solartechnik 440 Wp?

Bauer mě opět zaujal při studování nabídky firmy Energosolar, o které jsem se zmínila již výše v rámci panelů Eging. Líbí se mi dlouhá záruka až 30 let na 87% účinnost, což poukazuje na to, že firma sama svému výrobku velmi důvěřuje.

Uživatelské recenze Bauer Solartechnik 440 Wp

Jak jsem zde zmínila a asi ještě zmíním, u panelů je těžké sehnat konkrétní recenze. V různých článcích se však nejvíce zmiňuje dlouhá záruka, což by mělo znamenat, že jsou panely kvalitně vyrobené a hodně vydrží. V tom vás možná utvrdí i toto video. Je samozřejmě hodně marketingové, ale jasně ukazuje, na co se tu klade důraz.

Další parametry

Pro koho je vhodný?Rodinné domy
Výkon440 Wp
Účinnost20,75 %
Dostupnost, kde objednatEnergosolar

5. DAH Solar 550 Wp recenze

Bezrámový fotovoltaický panel, který opravdu klade důraz na výkon.

 • Vysoký výkon
 • Moderní technologie
 • Poměr ceny a výkonu
 • Dostupné na mnoha eshopech a u firmy Schlieger
 • Firma Schlieger nemá příliš dobré recenze

Kdy zvažovat DAH Solar 550 Wp?

DAH Solar 550 Wp je tu pro ty, které opravdu zajímá hlavně výkon. Panely jsou z monokrystalických článků, v třetinovém řezu, s patentovaným zaobleným rámem pro lepší čištění,… Zkrátka výrobce se opravdu snažil inovovat, využít všechny dostupné moderní technologie a vyrobit co nejefektivnější panel. I proto se panely hodí jak na rodinné domy, tak i na větší projekty, průmyslové haly a podobně.

Proč jsem vybrala DAH Solar 550 Wp?

DAH Solar jsem zmínila díky kombinaci špičkové technologie a vysokého výkonu s pořád ještě rozumnou cenou. Líbí se mi, že je o panelu na internetu dostatek informací, jedná se o známou firmu.

Uživatelské recenze DAH Solar 550 Wp

Pokud se o panelu chcete dozvědět více, velmi dobře má produkt popsaný například tento e-shop. Jedná se o velmi rozšířenou značku, takže odkazů na obdobné obchody naleznete dostatek. V nabídce má tyto panely také Schlieger, tuto firmu tak můžete kontaktovat přímo s poptávkou. Musím však upřímně napsat, že tato firma nemívá zvláště v poslední době dobrou pověst – recenze si můžete přečíst např. na Refsite.

Další parametry

Pro koho je vhodný?Rodinné domy, komerční objekty
Výkon550 Wp
Rozměry1134 x 2279 mm
Účinnost21,09 %
Dostupnost, kde objednatSchlieger

Co (ne)ovlivňuje výkon fotovoltaických panelů? 

V tomto článku je tématem číslo jedna výkon a účinnost. Stejný panel ale může fungovat na dvou střechách odlišně a někam se třeba nehodí vůbec. Co je tedy potřeba zvážit při instalaci panelů tak, aby fungovaly co nejefktivněji?

 • Fotovoltaika bude vždy ovlivněna počasím a tím, jak moc svítí sluníčko. To z velké části neovlivníte. Slunečním paprskům však můžete jít naproti tím, že střechu nebudou zakrývat žádné stromy a větve. Dále je důležitá orientace střechy, ideální je jih, případně jihovýchod a jihozápad. Nikdo vám jiné směr nezakáže, elektrárna na nich však bude méně efektivní. 
 • Stáří panelů také hraje roli – více v odstavci o životnosti. 
 • Úhel střechy je naštěstí řešitelný. Ideální úhel je kolem 30 stupňů, ale i pokud máte střechu úplně plochou, vše se dá vyřešit a panely jsou instalovány “pozvednutě”. 

Tyto body jsou nejpodstatnější, ale pro zvídavé čtenáře jsme celé téma probrali podrobně v samostatném článku

Jak je to s fotovoltaikou a dotacemi?

V rámci dotačního programu Nová zelená úsporám existují nyní tři možnosti, jak dosáhnout na dotace na fotovoltaiku.
První je v rámci NZÚ Light. Ta je určena pro seniory a nízkopříjmové domácnosti. Pokud do této kategorie spadáte, můžete získat 90 000 Kč na solární termický nebo solární fotovoltaický ohřev vody. 

Druhou variantou, která je mnohem širší a přístupnější všem, je klasická NZÚ Standard. V závislosti na zvolené variantě můžete získat mezi 60 až 20 000 Kč na fotovoltaickou elektrárnu. V tomto programu samozřejmě také existují pravidla pro čerpání dotace, ale nejsou tak okleštěná a s trochou pomoci od firmy, která vám fotovoltaiku dodá, na ni jistě dosáhnete. 

Novinkou je pak program Oprav dům po babičce, který teď získal hodně pozornosti médií. Zmiňuji ho zde pro úplnost informací, ale pro čerpání existuje poměrně hodně podmínek, které málokdo splní. Je to dotace určená ke kompletní rekonstrukci a pokud plánujete jen fotovoltaiku, pak si prostudujte raději předchozí Standard.
Více se o dotačních programech dočtete zde.

Zároveň doporučuji zeptat se na dotace přímo u dodavatele, kde budete poptávat fotovoltaiku – naprostá většina těchto firem nabízí, že za vás veškerou administrativu spojenou s dotacemi vyřídí. 

O životnosti panelů a jejich dlouhodobé údržbě.

Výkon udávaný u fotovoltaiky většina dodavatelů garantuje na dobu 20 až 25 let. Po této době většinou výkon klesá až o pětinu. Neznamená to tedy, že by panely přestaly kompletně fungovat, ale účinnost jde výrazně dolů a celý proces přestává být efektivní. Po této době můžete nechat panely fungovat dál, jen hůře, nebo investovat do nových. 

V rámci životnosti je dobré nezapomínat také na další části elektrárny, nejen panely. Jsou to hlavně střídač a baterie, kde už je životnost nižší. Vždy záleží na kvalitě a výběru dobrého dodavatele, ale průměrně tu můžete počítat s 10 roky.  

Existuje něco, co pro delší životnost panelů můžete udělat vy sami? Setkala jsem se už i s takovými dotazy, jako zda-li je potřeba z panelů sundávat sníh, nebo je chodit jednou za čas omýt od pylu a prachu. Nic z toho není nutné, ostatně těžko byste vysoko na střeše něco takového prováděli. Na rozmary počasí jsou panely testovány a jsou konstruovány tak, aby vydržely sníh, déšť i třeba krupobití. Takže pokud mohu něco doporučit, nechte si jednou za pár let udělat odbornou revizi a pokud máte rádi pocit jistoty, tak si můžete nechat fotovoltaiku pojistit. 

Více o životnosti panelů jsme se rozepsali zde, případně téma hezky zpracovává například tento článek, pokud se chcete do tématu ponořit hlouběji. 

Myšlenka na závěr

Pokud si seženete dobrého dodavatele, tak značka panelů není v podstatě až tak důležitá. Stejně jako výkon. Často vám obchodní zástupce doporučí panel s menším výkonem už jen proto, že takový panel bude menší i rozměrově. Na některé střechy se díky tomu panely mnohem lépe poskládají a ve finále se jich vejde více, což vám v součtu udělá větší výkon. Proto se hodně ptejte, ale nechte si poradit, ani fotovoltaika není černobílá, ba naopak, každá zakázka je zcela individuální záležitost. 

Video

Užitečné zdroje

Autor článku:

Zajímá vás něco o webu a jak tvoříme obsah? 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kam dál?